NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4098 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: روش لحیم کاری با حوزچه قلع ، چگونه؟!؟

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

پیش فرض روش لحیم کاری با حوزچه قلع ، چگونه؟!؟

سلام

می خواستم بدونم لحیم کاری با حوضچه ی قلع به چه شکل انجام میشه؟ اصولا من خودم موقع لحیم کاری با هویه ، زیاد از روغن لحیم استفاده می کنم و کلا بدون روغن نمی تونم لحیم کاری کنم.

حالا می خوام بدونم که در روش حمام قلع یا همون حوضچه ی قلع باید برای روغن کاری چیکار کرد؟ و آیا لازمه که پایه ی اضافه ی قطعات رو از همون اول کوتاه کنیم یا اینکه میشه اول لحیم کاری کرد و بعداز سفت شدن قلع ها پایه هارو کوتاه کرد؟

آخه من یه دستگاه ساده دیدم که اسمشو نمی دونم ولی کارش این بود که پایه ی قطعاتی مثل مقاومت و دیود رو کوتاه می کرد و همزمان خم هم می کرد. بعد از اینکه پایه به فرم و اندازه دلخواه در میاد می تونیم بذاریمش سر جاش توی برد اصلی و بعد برد رو بذاریم روی حمام قلع.

راستی چطوری میشه برد رو روی حمام قلع نگه داشت تا پایه ها لحیم بشن؟ دست آدم می سوزه ، نه؟
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

ناظم انجمن vahidasm آواتار ها
    نام
    وحید
    تشکر شده 881 بار در 470 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza_rk نمایش پست ها
    سلام

می خواستم بدونم لحیم کاری با حوضچه ی قلع به چه شکل انجام میشه؟ اصولا من خودم موقع لحیم کاری با هویه ، زیاد از روغن لحیم استفاده می کنم و کلا بدون روغن نمی تونم لحیم کاری کنم.

حالا می خوام بدونم که در روش حمام قلع یا همون حوضچه ی قلع باید برای روغن کاری چیکار کرد؟ و آیا لازمه که پایه ی اضافه ی قطعات رو از همون اول کوتاه کنیم یا اینکه میشه اول لحیم کاری کرد و بعداز سفت شدن قلع ها پایه هارو کوتاه کرد؟

آخه من یه دستگاه ساده دیدم که اسمشو نمی دونم ولی کارش این بود که پایه ی قطعاتی مثل مقاومت و دیود رو کوتاه می کرد و همزمان خم هم می کرد. بعد از اینکه پایه به فرم و اندازه دلخواه در میاد می تونیم بذاریمش سر جاش توی برد اصلی و بعد برد رو بذاریم روی حمام قلع.

راستی چطوری میشه برد رو روی حمام قلع نگه داشت تا پایه ها لحیم بشن؟ دست آدم می سوزه ، نه؟
    سلام
    ما قبلا این کار رو انجام میدادیم
    روش کار ما این بود که اول قسمتی که مس بود رو تمیز میکردیم(آبشور - الکل - تینر و ...)
    تا اونجایی که میشد روغن کم استفاده میکردیم
    اگه مقاومتها تعدادشون زیاد بود با همون دستگاهی که شما میگین خمشون میکردیم البته اکثرا با شابلون و به صورت دستی اونا رو خم میکردیم بخاطر همین منم اسم اون دستگاه رو نمیدونم
    بعد از این همه قطعات رو سر جاشون قرار میدادیم و با کمک گیره هایی که داشتیم(دسته مانند) برد رو میگرفتیم و توی حوضچه ی قلع میبردیم به این صورت همه اون جاهایی که مسی بود به خودش قلع میگرفت(البته اینا مال چند سال پیشه شاید یکی دو مرحله اش رو جا انداخته باشم)
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

4. تشکرها از این نوشته :

ناظم انجمن vahidasm آواتار ها
    نام
    وحید
    تشکر شده 881 بار در 470 پست

راستی آخر همه این کارا یه بار دیگه هم برد رو با بیرحمی تمام میشستیم تا اگه روغنی مونده باشه تمیز بشه
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

همکار hakimzadeh آواتار ها
    نام
    غلامرضا حکیم زاده
    تشکر شده 418 بار در 118 پست

روش مونتاژ با وان قلع معمولا برای بردهای یک لایه با چاپ سبز استفاده میشه به این صورت که بهد از این که وان روشن شد وشروع به ذوب کردن شمشهای قلع کرد و خوب گرم شد شما باید اول بردتونو تمیز کنید از ACTIVE FLuX های شوینده استفاده کن این فلکس ها جرمها و اکسید های روی برد رو میگیرن بعد با فلکس ها ی معمولی تو بازار با پنبه روی سطح مسی مدارت میکشی . حالا شروع میکنی به قطعه چینی بعد خیلی آروم بردت رو از یک سمت وارد وان قلع میکنی در وان حرکت میدی و از طرف دیگر بیرون میاری - یه حالت حلالی تقریبا ایجاد میکنی - بعد شروع به چیدن پایه های اضافی میکنی .
    البته اگه کارت خیلی زیاد باشه میتونی از دستگاه کف چین برای کارت استفاده کنی که سیمهای اضافه رو با اون قطع کی . البته اگه مونتاژت زیاده.
    میتونی بردتم چاپ سبز نزنی که این کار باعث میشه خیلی زود قلعت تموم بشه که به صرفه نیست.
    و اما برای برد های متالیزه با چاپ سبز : این برد ها حتما باید به روش HOT AIR چاپ شده باشند که وقتی تو وان قلع میرن باعث خرابی و چروک شدن ترکهای مدارت نشن . این بردها به دلیل قلع وسربی که روی پدهاشون دارن خیلی به فلکس احتیاجی ندارن . البته بزنی کارت تمیز تر در میاد.
    برد های متالیزه بدون چاپ : این بردها نیازی به سیستم HOT AIR ندارن. ولی چون چاپ سبز ندارن مصف قلعشون بالا میره . مخصوصا که کارت پر از پلی گان باشه.
    -فلاکسی که بعضی از تولید کنندگان مدارچاپی روی بردها استفاده میکنند ،صرفا جهت جلوگیری از اکسید شدن پدها می باشد و در فرایند مونتاژ مدارچاپی نقش بسزائی ندارد.برای اینکه بتوانید عملیات قلع کاری را به خوبی انجام دهید،می بایست از فلاکسهای قلع کاری استفاده کنید این محلولها
    یه جورائی مثل کاتالیزور میمونند و سه نوع از اونها تو بازار ایران پیدا میشه:الف)فلاکس الکل شور که بعد از عملیات قلع کاری و سرد شدن مدارچاپی باید
    سطح قلع کاری شده با الکل ایزو پروپیل شسته شوند. ب)فلاکس آب شور که به اون هم بعد از قلع کاری باید با آب شسته بشه البته باید مراقب باشید که قطعه ای نداشته باشید که اب خرابش کنه ج)فلاکس No clean این فلاکس غیر قابل شستشو نیست در واقع اصلا نیازی به شستشو ندارد.
    از لحاظ کیفیت قلع کاری و تمیزی کار هم به ترتیب نوشتم یعنی مورد اول بهترینشونه.
    2-مدت زمان غوطه وری مدارچاپی در حوض قلع 3-2 ثانیه کافیه
    3-برای انجام عمل قلع کاری، سطحی رو که قراره قلع کاری بشه از یک طرف با شیب 30 درجه وارد حوض قلع کرده و با همان شیب هم خارج کنید.
    4-دمای مناسب قلع کاری 230-220 درجه میباشد(سعی کنید حوضچه های قلعی که دارای ترموستات و نشانگر دیجیتال هستند استفاده کنید.
    5-قبل از عملیات قطعه چینی پایه های قطعات را با دستگاه های فرمینگ قطعات خم کرده و تا 1 سانتی متر کوتاه کنید این عمل علاوه بر اینکه
    از اتصال پایه ها و مصرف قلع اضافی جلوگیری میکند ،عملیات قطعه چینی را تسریع و تسهیل میکنه.
    6-برای چیدن پایه های اضافی بعد از مونتاژ می توانید از سیم چینهای بادی هم استفاده کنید اما اگر توانائی هزینه کردن رو دارید بهتره که از دستگاه
    lead cutter wire یا به قول دوست عزیزمون کف چینی استفاده کنید اما خواهش میکنم از دستگاه های غیر استاندارد و من در آوردی استفاده نکنید
    خطر قطع شدن انگشتهای دست یه خطر جدیه(البته خدا نکنه)
    7-نکات مهم:
    الف-بهتر است بعد از فلاکس زنی و قبل از عملیات قلع کاری یک مرحله پیش گرم هم داشته باشید
    ب-روش فلاکس زدن هم مٍثل روش قلع کاری میمونه(غوطه ور کردن از یک طرف با شیب 30 درجه و خروج از طرف دیگر با همان شیب)
    ج-بعضی ها در هنگام فرمینگ و کوتاه کردن پایه ها انقدری کوتاه میکنند که بعد از عملیات قلع کاری نیازی به سیم چینی مجدد ندارند. اینجوری یه مرحله حذف میشه ولی قطعه گذاری کندتر و مشکلتر میشود.
    د-انبر نگهدارنده مدارچاپی برای عملیات قلع کاری رو میتوانید با ورق استیل نگیر (جذب اهنربا نشود) خودتون درست کنید ولی آماده اون هم هست.
    ذ-برای قسمت قطعه گذاری حتما از یک ریل که بتونید بردها رو به صورت کشوئی در اون حرکت بدهید ،استفاده کنید.در ابتدای این ریل از قطعات خوابیده مثل مقاومت و دیود شروع کنید بعد به ترتیب قطعات بزرگتر.
    ر-از اونجائی که سرعت قلع کاری از سرعت قطعه چینی بیشتر میباشد بهتر است از یک انبار یا رک جهت چیدن بردها و انبار آنها قبل از عملیات قلع کاری استفاده کنید.

1-حتما بالای حوضچه قلع یک تهویه مثل هود درست کنید،که دود و بخارهای متصاعد شده از تبخیر فلاکس ،در محیط نباشد.
    2-سعی کنید از قلع بدون سرب استفاده کنید،همه میدونیم سرب جزء فلزات سنگین و قانون منع استفاده از اونها سالهاست در کشورهای پیشرفته رعایت میشه استانداردROHS
    3-قلع و یا قلع-سرب مذاب در مجاورت هوا سریعا اکسید میشوند،لذت جهت قلع کاری بهتر زمانی که این اکسید کدر را دیدید سطح حوضچه را برای جمع کردن این اکسید ها با یک کارتک چوبی(MDF(جارو کنید.بهد از هر 20 ثانیه یکبار.این اکسید را در گوشه وان جمع کرده و بعد از اتمام قلع کاری آن را در یک ظرف نگهداری کنید تا بعدا بتوانید آن را به عنوان ضایعات فلزی بفروشید.

منبع فارغ التحصیلان الکترونیک ورودی 88 - روشهای لحیم کاری(SOLDERING WAYS) :

7. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما hakimzadeh برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

با تشکر از هر دو عزیز من این قسمت رو خوب متوجه نشدم :

الف-بهتر است بعد از فلاکس زنی و قبل از عملیات قلع کاری یک مرحله پیش گرم هم داشته باشید
    ب-روش فلاکس زدن هم مٍثل روش قلع کاری میمونه(غوطه ور کردن از یک طرف با شیب 30 درجه و خروج از طرف دیگر با همان شیب)
    مگه فلاکس رو هم میشه ذوب کرد؟ یعنی مثل روغن مایع میشه؟
    .

وبلاگ شخصی من

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

آقا به من میگید که دقیقا چیا باید واسه لحیم کاری با این روش بخرم؟ از همون اول بگید لطفا. مثلا فلاکس و قلع و اسپری و ....

اگه میشه مارک هم بگید یا اسم مواد رو کامل بگید. مثلا من الان نمی دونم این فلاکسی که میگید دقیقا چی هست؟ و باید چه مارکی باشه یا جامد باشه ف خمیر باشه یا مایع؟....

بعدش میشه من بجای حوزچه قلع از یه ماهی تابه تفلون استفاده کنم؟ مثلا بذارمش روی شعله ی گاز پیکنیک و بعد قلع هامو بذارم توش تا آب شه!؟
    .

وبلاگ شخصی من

همکار hakimzadeh آواتار ها
    نام
    غلامرضا حکیم زاده
    تشکر شده 418 بار در 118 پست

این لینک یه نگاهی بینداز
    Wave soldering

11. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 20 بار در 10 پست

کسی میتونه چیزایه بیشتری در این مورد بگه؟