NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 1884 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: دوستان بحث رو چطور ادامه بدیم؟

رأی دهندگان
113. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • گفتن مثال برای قسمتهای راه اندازی شده

56 49.56%
  • ادامه بحث و راه اندازی قسمتهای راه اندازی نشده

57 50.44%
صفحه 4 از 18 نخستنخست 123456789101112131415161718 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 61 به 80 از 360

موضوع: تشریح کامل دستورات cmsisبرای lpc1768

کاربر دائمی
    تشکر شده 531 بار در 212 پست

مهندس داريم هم زمان پست ميزنيم قاطي شده .. سيستم ديگه بايد آنلاين بشه مثل فيس بوك
    =================================================
    اين همون چيزي بود كه به خاطرش به طرف آرم اومدم يك جا بنويس هزار جا كامپايل كن

استاد لطفا بيا با مثال پيش بريم .. (در ضمن فكر كنم پيامهاي خصوصي رو هم نميخوني !!)

CMSIS Overview

Home » Use on-chip Peripherals » CMSIS Overview

Cortex Microcontroller Software Interface Standard (CMSIS) is developed by ARM in close co-operation with various silicon and software vendors and provides a common approach to interface to peripherals, real-time operating systems, and middleware components. CMSIS applies to Cortex-M processor-based devices.

CMSIS defines the basic requirements to achieve software re-usability and portability. MCU vendors may include additional functions for each peripheral to enrich the features of their software solution.

The aims of CMSIS are to:
    Improve software portability and re-usability.
    Enable software solution suppliers to develop products that can work seamlessly with device libraries from various silicon vendors.
    Allow developers to write software quicker through an easy to use and standardized software interface.
    Allow embedded software to be used on multiple compiler products.
    Avoid device driver compatibility issues when using software solutions from multiple sources.

The area of standardization includes:
    Hardware Abstraction Layer (HAL) for Cortex-M processor registers with standardized definitions for the SysTick, NVIC, System Control Block registers, MPU registers, and core access functions.
    Standardized system exception names to allow RTOS and middleware components to utilize system exceptions without having compatibility issues.
    Standardized methods to organize header files that makes it easy to learn new Cortex-M microcontroller products and improve software portability.
    Common methods for system initialization to be used by each MCU vendor. For example, the standardized SystemInit() function, provided in each device driver library, is essential for configuring the clock.
    Standardized intrinsic functions that are normally used to produce instructions that cannot be generated by IEC/ISO C. By having standardized intrinsic functions, software re-usability and portability is greatly improved.
    Standardized ways to determine the system clock frequency through a software variable, SystemFrequency, defined in the device driver. Allows RTOS to setup the SysTick unit based on the system clock frequency.

The following sections provide an introduction to the
    CMSIS Organisation, which gives an overview of the CMSIS implementation layers (Core Peripheral Access Layer, Device Peripheral Access Layer, Access Functions for Peripherals Layer).
    CMSIS Usage, which describes the CMSIS implementation standards and access to the provided features and functions

CMSIS Overview

Home » Use on-chip Peripherals » CMSIS Overview

Cortex Microcontroller Software Interface Standard (CMSIS) is developed by ARM in close co-operation with various silicon and software vendors and provides a common approach to interface to peripherals, real-time operating systems, and middleware components. CMSIS applies to Cortex-M processor-based devices.

CMSIS defines the basic requirements to achieve software re-usability and portability. MCU vendors may include additional functions for each peripheral to enrich the features of their software solution.

The aims of CMSIS are to:
    Improve software portability and re-usability.
    Enable software solution suppliers to develop products that can work seamlessly with device libraries from various silicon vendors.
    Allow developers to write software quicker through an easy to use and standardized software interface.
    Allow embedded software to be used on multiple compiler products.
    Avoid device driver compatibility issues when using software solutions from multiple sources.

The area of standardization includes:
    Hardware Abstraction Layer (HAL) for Cortex-M processor registers with standardized definitions for the SysTick, NVIC, System Control Block registers, MPU registers, and core access functions.
    Standardized system exception names to allow RTOS and middleware components to utilize system exceptions without having compatibility issues.
    Standardized methods to organize header files that makes it easy to learn new Cortex-M microcontroller products and improve software portability.
    Common methods for system initialization to be used by each MCU vendor. For example, the standardized SystemInit() function, provided in each device driver library, is essential for configuring the clock.
    Standardized intrinsic functions that are normally used to produce instructions that cannot be generated by IEC/ISO C. By having standardized intrinsic functions, software re-usability and portability is greatly improved.
    Standardized ways to determine the system clock frequency through a software variable, SystemFrequency, defined in the device driver. Allows RTOS to setup the SysTick unit based on the system clock frequency.

The following sections provide an introduction to the
    CMSIS Organisation, which gives an overview of the CMSIS implementation layers (Core Peripheral Access Layer, Device Peripheral Access Layer, Access Functions for Peripherals Layer).
    CMSIS Usage, which describes the CMSIS implementation standards and access to the provided features and functions.

I would like to share with you and get your usual valuable feedbacks/ comments regarding The Migration of our Firmware Library to a new version 3.0.x Compatible with CMSIS [Cortex Microcontroller Software Interface Standard]

The electronics industry is based on standards — standards that enable the development of ever more advanced technology that is adopted and used by system designers around the world.

The Cortex Microcontroller Software Interface Standard (CMSIS) provides a single standard across all Cortex-Mx processor series vendors. It enables code re-use and code sharing across software projects and reduces time-to-market for new embedded applications.

We have provided the 1st release of the CMSIS Peripheral Access Layer for STM32F10x device family :

Object moved

The package contains:

* All the peripheral register's definitions, bits definitions and memory mapping for STM32F10x High Density, Medium Density and Low Density devices.
    * Device Peripheral Access Layer Source/Header File providing the CMSIS standard functions for system initialization (Clocks and External Memory).
    * Startup Files for STM32F10x High Density, Medium Density and Low Density devices.

The complete version will come soon and will be widely available to public on our web sites too.

For more details about CMSIS refer to OnARM.com

I would be pleased to listen to your comments or points so we can take into account as we did in the past : Migration from v1.x to v2.0.x

Many thanks in advance !

.

2. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما alishekarriz برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال esi_52000 آواتار ها
    نام
    اسماعیل طاهری
    تشکر شده 943 بار در 200 پست

مهندس جان بخدا شرمنده ام .مدتها بود پیام خصوصیمو چک نکرده بودم

نام
    اسماعیل طاهری

مهندس جان دیگه چوب کاری نداشتیما
    مهندس جان من از خدامه با مثال بگم .اما یه مشکل کوچیک دارم اونم اینه که برد ندارم.
    البته یه هدر برد از eca گرفتم اما هنوز نرسیده .داداش قول میدم به محض رسیدنش شروع کنم به گذاشتن مثال.اینم بگم که اگه برد رو شما تهیه کردین من میتونم مثال هایی که با simulator تست شده رو بزارم و شما با برد تست کنین و بعد نتیجه رو بهم گزارش بدیم .موافقین داداش؟
    مهندس شکرریز منتظر جوابتون هستم

6. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما esi_52000 برای ارسال این پست سودمند:

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

اسی جون بابا تو دیگه کی هستی؟!؟
    واقعا عجب چیزه محشریه این cmsis !!!
    خیلی حال کردم باهاش
    خدا حتما یه چند تا حوری بهت بده - هم این دنیا و هم اون دنیا
    واقعا خیلی راحت میشه از st رویه nxp سوییچ کرد , براحتی توسط همین cmsis

فقط من نتونستم هنوز ببینم چه دستوراتی داره این cmsis , یا چه توابعی داری؟!

میکروکنترلر STM32103-RBT6 بطور کامل راه اندازی شد !!!
    مرحله بعدی اتصال TFT 3.2 به میکرو و بوت کردن UC-OS II + GUI !!!

.

8. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما armstk برای ارسال این پست سودمند:

نام
    اسماعیل طاهری

نقل قول نوشته اصلی توسط armstk نمایش پست ها
    اسی جون بابا تو دیگه کی هستی؟!؟
    واقعا عجب چیزه محشریه این cmsis !!!
    خیلی حال کردم باهاش
    خدا حتما یه چند تا حوری بهت بده - هم این دنیا و هم اون دنیا
    واقعا خیلی راحت میشه از st رویه nxp سوییچ کرد , براحتی توسط همین cmsis

فقط من نتونستم هنوز ببینم چه دستوراتی داره این cmsis , یا چه توابعی داری؟!
    مهندس جان به همین راحتیه.البته اینم بگم که یه تغییرات جزئی داره موقع انتقال.اما در کل به راحتی امکان انتقال وجود داره.
    در مورد دستورات باید بگم که تمام مطالبی که تا الان گذاشتم دار هاز دستورات CMSIS استفاده میکنه.اما اگه بخواهی خودت همشو یه جا دانلود کنی و باهاش کار کنی میتونی از سایت
    WWW.COCOOX.ORG برای هر میکرو ی بخواهی CMSIS اون رو دانلود کنی.البته تا اونجا که میدونم مهندس sigma_mx داره روی cmsis برای st کار میکنه.البته مدتیه توی سایت ندیدمش

10. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما esi_52000 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی

استاد من ميخوام اين دستورات رو براي Stm32f103 بنويسم .. ايا بايد فايلي دانلود كنم ؟؟ براي keil

اين فايل چيه؟

OnARM.com

استاااد

من حاضرم همه برنامه ها رو تست كنم .. فقط بردي كه دارم همون برد Stm32f103هست كه در تازه ساختيم با بچه ها .. ممنون ميشم راهنمايي كنيد
    ویرایش توسط alishekarriz : 03-03-2012 در ساعت 01:24

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

سلام اسی جان . خدا قوت دادا ..
    میبینم گرد و خاک کردی !!!
    والا هم سرم شلوغه هم منتظر بردم هستم ! حتما با نظر من موافقی : برد که نداشته باشی نمی تونی به بقیه اطمینان بدی برنامه صحیح کار می کنه یا نه !!
    دستورات CMSIS واقعا محشره . اینو هر کی باهاش کار کنه متوجه میشه . اگه کسی گله کنه که کتابخانه آماده بدرد نمی خوره و سرعتش پایین تره ، باید بگم که فقط یکی از سورس های درایور رو باز کنه و داخلشو ببینه !
    این دستورات همون دستوراتی هست که اگه هر کسی بخاد استفاده کنه از اون قسمت باید از همین روش بره !
    شبیه بودن دستورات مربوط به میکرو های مختلف از نقاط دیگر قوت این کتابخانه هست .
    شرکت های تولید کننده میکروکنترلر برای طراحی های جدید و صنعتی استفاده از سری کرتکس رو پیشنهاد می کنند . و خوشبختانه برای میکرو های nxp و st بیشتر از همه تو نت مثال و پروژه وجود داره . من که مدتیه فقط دارم تو سایتهای چینی و تایلندی دنبال پروژه ها شون می گردم . اینها پدر stm32 رو در آوردن واقعا !!!
    به امید رشد و ارتقای علمی هر چه بیشتر کشور

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

نام
    اسماعیل طاهری

استاد خودتی اولا.
    ثانیا مهندس جان من قبلا هم گفتم , شما چه اصراری دارین با keil کار کنین که اصلا برای کار با cortex m0/3 بهینه نشده .مهندس جان شما نرم افزار CoIDE رو دانلود کن. حجمش کمه و راحت دانلود میشه .این نرم افزار طراحی شه برای کار با cortex و استفاده از اون بسیار راحت و به شدت کاربردیه.این کار رو بکن تا به لذت برنامه نویسی برای arm cotrtex پی ببری.منم اگه کمک خواستین درخدمتتون هستم داداش.استفادش خیلی راحت.قول میدم دیگه به keil نگاه نکنی

نام
    سعید شریفیان

مهندس شکرریز من قبلا هم لینک دادم . برای دانلود کتابخانه های CMSIS برای سری stm32f10x میتونی عبارت STM32F10x Standard Peripherals Library 3.5 v رو سرچ کنی یا از لینک زیر دانلود کنی :

16. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

نام
    اسماعیل طاهری

sigma_mx دادا حالت چطوره عزیز.کجایی عزیز .دلتنگت بودیم داداش.

کاربر دائمی

مهندس .. مدينه كردي و كردي كبابم

البته من شناخت زيادي از keil ندارم ولي وقتي avrstudio رو ميبينم به كيل هم نامه زدم كه چرا اين برنامت يوزر فروند نيست و كد رو هينت نميده يعني تكميل نميكنه ..

حالا اين برنامه رو دانلود كنم ببينم چي كار ميكنه ..

شما با Arm DS-5 كار كردي .. از eclips استفاده ميكنه البته براي محيط نوشتن خوبه اما براي اجرا من نتونستم يكم سخت مياد ولي حسنش اينه كه توي لينوكس هم كار ميكنه

CrossStudio for ARM 2.1 چي .. اين هم توي سيستم عاملهاي مختلف كار ميكنه ولي خب پوليه

مهندس سعيد . .. لينك ميدي خب انگار به بيسواد كليد كتابخونه بدي خب اول سواد اموزي بعد كتابخوني .. .. اينم شد تشكر .. اقا خيلي ممنون .. لطفا بيشتر توضيح بديد گذاشتم دانلود ..

ميشه يه پروژه قدم به قدم با همه نرم افزارها مثل keil - IAR و هر چي شما ميگي پيش بريم؟!

استااد مگه شاخ و دم داره .. كسي كه ميتونه ياد بگيره و ياد بده
    ویرایش توسط alishekarriz : 03-03-2012 در ساعت 01:44

نام
    اسماعیل طاهری

eclips یعنی چی مهندس , خوردنیه .خدایی بگو چیه این .همه میکن ولی هیشکی توضیح نمیده.
    ولی داداش شما این نرم افزار رو دانلود کن قول میدم دیگه به هیچ برنامه ای نگاه نکنی.قول

نام
    سعید شریفیان

والا خود من برای این گفته که میگن keil از همه بیشتر کد رو بهینه می کنه دارم باهاش کار می کنم ! ولی خب هیچ امکانات رفاهی نداره و کار باهاش خیلی دشواره !

نام
    اسماعیل طاهری

نقل قول نوشته اصلی توسط sigma-mx نمایش پست ها
    والا خود من برای این گفته که میگن keil از همه بیشتر کد رو بهینه می کنه دارم باهاش کار می کنم ! ولی خب هیچ امکانات رفاهی نداره و کار باهاش خیلی دشواره !
    ببینید دوستان نرم افزار CoIDE از هر لحاظ برای کار با cmsis عالیه .تنها مشکلش نداشتن simulator هستش.شما یه نرم افزار simulator خوب سراغ ندارین که بشه دانلودش کرد

کاربر دائمی

مهندس گول زديا ..

اولي يك مگا بايت بود حالا داره ميگه 100 مگ .. .. خيلي خوبه اشكال نداره

مهندس Eclips همونطور كه سرچ كردي يه محيط برنامه نويسي اپن سورس هست كه ميشه بهش كامپايلرهاي مختلف مثل gcc وصل كرد

بيشتر برنامه نويسها استفاده ميكنن .. برنامه ديگه اي مثل qtcreator هم هست كه اونم اپن سورس هست و نوكيا درست كرده خيلي عاليه .. اين ها محيط هاي خيلي خوبي دارن براي نوشتن كد سي

من از محيط كد نويسي برنامه هايي كه براي آرم نوشته شده شاكي هستم چون همه كد رو بايد تايپ كنم با تمام جزئيات .. در حالي كه در محيط هاي حرفه اي كد بايد پيشنهاد بده با توجه به هدي كه اضافه شده

23. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید شریفیان

مهندس لینکی چیزی بده ببینیم چیه

کاربر فعال pooriya آواتار ها
    نام
    پوریا علیزاده
    تشکر شده 676 بار در 217 پست

سلام
    دوستان وقتی می گیم cmsis ،یک هسته مشترک یرای محصولاتی که بر مبنای cortex-m است که توسط شرکت arm نوشته شده ،و برای میکروکنترلرها طراحی شده و دارای ویژگی های مشترکی مانند (NVIC, Timer, Debug-hardware) هستند.
    ولی اون کتابخونه هائی که ما داریم استفاده میکنیم برای راحتی کار،مثلا برای قسمتهای gpio,adc,....توسط شرکت سازنده هر محصول بر مبنای cmsis نوشته شده اند و با هم متفاوتند.
    مثلا شاید دستور یک کردن یک بیت خاص یا پورت مورد نظر یکی باشه ولی اسم رجیسترها و ادرس انها متفاوته .
    به نقل از eca:

CMSIS را میتوان به 3 لایه کاربردی تقسیم نمود :
    • Core Peripheral Access Layer (CPAL)
    • Middleware Access Layer (MWAL)
    • Device Peripheral Access Layer (DPAL)

لایه اول که پایین ترین لایه هست مربوط به آدرس ها و روش های دسترسی به بخش هایی ابتدایی مثل رجیسترهای CPU ، واحد NVIC و دیباگ هست که در هر سیستم مبنی بر هسته Cortex-M وجود دارد.این لایه توسط ARM ایجاد میشد. core_cm3.h

لایه دوم هم توسط ARM ایجاد میشود ولی تولید کننده ها میتوانند برای سازگاری با محصولاتشان تغییراتی اعمال نمایند. این لایه شامل یک سری توابع API برای دسترسی به تجهیزات جانبی هست. system_device.h

لایه سوم مستقیما توسط تولید کننده ها ایجاد شده و شامل آدرس سخت افزاری رجیستر ها و توابع دسترسی به قابلیتهای خاص هست. device.h

مثلا برای STM32 :

26. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما pooriya برای ارسال این پست سودمند:

نام
    اسماعیل طاهری

آره مهندس جون حجمش 100 مگ هستش .البته فکر کنم شما داره CoFLASH و بقیه مخلفاتشم دانلود میکنیا.
    رفقا چی شد نرم افزاری برای شبیه سازی نیست که دانلود کنم؟

نام
    سعید شریفیان

اسی جان این یه نرم افزار جدید ه . فقط چند مدل پشتیبانی می کنه . آقا راستی یه فکری دارم
    من از فردا چند مدل نرم افزار ور میدارم و تست می کنم . شما هم خواهشا تست کنید . یه چیز توپ انتخاب کنیم با اون ادامه بدیم . من که از این keil مزخرف خسته شدم . همش باید اشکالات تایپی رو توش رفع کرد. هیچ تغییر رنگی هم نداره ! با نظر من موافقید ؟

کاربر دائمی

الان من مهندسم ؟!

لينك كه دادم

Eclipse Downloads

اي كليپس فقط محيط هست و براي برنامه نويسي نه شبيه سازي .. و تازه بايد كامپايلرش رو هم جدا بهش بشناسونيم چون خودش براي سي و جاوا نوشته شده
    اين منظورتون بود؟
    البته keil به خاطر اينكه مستقيم توسط Arm پشتيباني ميشه و به سرعت به روز ميشه استفاده ميشه .. فكر كنم

30. تشکرها از این نوشته :

صفحه 4 از 18 نخستنخست 123456789101112131415161718 آخرینآخرین