NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2727 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: چگونه STM32 را ياد بگيريم؟

رأی دهندگان
263. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • سطحي و كار راه انداز

20 7.60%
  • دقيق و حرفه اي

243 92.40%
صفحه 12 از 58 نخستنخست 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 221 به 240 از 1155

موضوع: شروع آموزش stm32 بر پایه برد سفارشی

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

دو ساعت طول کشید
    پس بگو چرا دیر جواب دادی
    مهندس دمت بازم قیژ آموزش نفس گیری بود
    خیلی عالی بود استاد
    من اصلا تصور نمیکردم اصل قضیه این باشه
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

نام
    حسين

سلام
    مهندس این رجیسترروهم زحمتشو بکش
    rcc_ahbenr
    اگه میشه هفت تا بیتشم بگو چیکارمیکنن

کاربر دائمی
    تشکر شده 531 بار در 212 پست

سلام

آقا خيلي عالي و خوب توضيح داديد .. شايسته مقام استادي هستي

حالا يه سوال
    اولا شما از كجا فهميدي كه GPIO->ODR وجود داره ( براي نوشتن دستور ) ..از روي استراكت؟

درواقع وقتي در منوآل يك دستوري نوشته شده .. شما چطوري ميفهمي كه چه دستور معادلي بايد تايپ كني كه كيل بفهمه؟

آيا ميشه مطابق دستورات منوآل هم برنامه نوشت ..يعني به همون انشا .. ممكنه يه مثال بزنيد و يك پورت رو روشن كنيد .. با هدر مربوطه .. چون دستورات منوآل رو مينويسم ميگه نوفهمه !!

آيا نوشتن برنامه با گرامر منوآل خاصيتي داره؟ مثلا سرعت بالاتر ؟ آيا مثلا كسي كه در شركت مثلا مودم سازي نشسته از هدرهاي جنرآل استفاده ميكنن يا از دستورات منوآل يا حتي اسمبلي؟ يعني مزيت داره؟!!

باز هم متشكر و ممنونيم استاااد

6. تشکرها از این نوشته :

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

سلام بر اساتید

حالا يه سوال
    اولا شما از كجا فهميدي كه GPIO->ODR وجود داره ( براي نوشتن دستور ) ..از روي استراكت؟
    خب روش آسونش اینه که مثلا اگه می خوای با GPIO کار کنی یه مثال ازش ببینی ، اون وقت اسم رجیسترها و نحوه کار کردن و باهاش براحتی یاد میگیری . مثال رو هم میشه از سایت کیل برداشت هم نو نت بگردی .
    روش یکم پیچیده ترش هم اینه که مثل روشی که تو پست 221 گذاشتم ارتباط رجیسترهای منوال رو با کتابخانه در بیارم . که البته برای تمامی واحد ها به روش رجیستر نویسی تو کیل مثال داره . این روش برای فهم مطلب عنوان شد که به نظر من اگه کسی عمق مطلب رو متوجه بشه دیگه کاری نیست که نتونه انجام بده . در مورد این هم که از کجا فهمیدم حتما gpio->ODR . گفتم، اول مثال . اگه نشد ، می بینم که یه STRUCT تعریف شده که رجیسترهایی رو که من میخوام توش مپ داره . خوب میام آدرس شروعش رو مساوی پورت A میدم و اونم برام کار مورد نظر رو انجام میده . اسم اون struct بود GPIO_TypeDef حالا من هر اسمی که دوست دارم میتونم برای رجیستر تازه ام در نظر بگیرم و یه کپی از ساختار اصلی رو تو ساختار خودم بگیرم .

آيا ميشه مطابق دستورات منوآل هم برنامه نوشت ..يعني به همون انشا .. ممكنه يه مثال بزنيد و يك پورت رو روشن كنيد .. با هدر مربوطه .. چون دستورات منوآل رو مينويسم ميگه نوفهمه !!
    مهندس گفتم قبلا . دستورات منوال فقط یه نام گذاری هست . نام رجیستر که تو میکرو ثبت نمیشه . اسم گذاشته که متوجه بشید هر کدوم درباره چیه . فقط کار کردن با آدرسها که دشواره . هدر خود میکرو هم اومده یه نام دیگه گذاشته. البته نه کلا یه چیز دیگه . یکی دو حرف جابجا . مثالی که باید بزنم همون چیزیه که بعنوان آموزش تو اولین پست های این تاپیک گذاشتم . خب چه فرقی می کنه . باید با نامگذاری هدر ارائه شده از خود کمپانی برنامه نوشت دیگه . این کار نه سرعت رو میاره پایین نه چیز دیگه .
    حالا چرا اینقدر به پایین اومدن سرعت گیر دادید . موقعی که با avr و 8051 کار می کردید اینقدر نگران پایین اومدن سرعت نبودید .

آقا راستی این دستورات CMSIS واحد RCC رو تونستید بکار بگیرید ؟ اگه تونستید GPIO رو هم دستوراتشو بزارم بعد یه مثال با این دو واحد آپ کنم . OK ؟
    ویرایش توسط sigma-mx : 13-03-2012 در ساعت 13:49

8. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید شریفیان

نقل قول نوشته اصلی توسط do...loop نمایش پست ها
    سلام
    مهندس این رجیسترروهم زحمتشو بکش
    rcc_ahbenr
    اگه میشه هفت تا بیتشم بگو چیکارمیکنن
    مهندس این رجیستر
    کد:
    AHB Peripheral Clock enable register (RCC_AHBENR)
    و همچنین
    کد:
    APB2 peripheral clock enable register (RCC_APB2ENR)
    و
    کد:
    APB1 peripheral clock enable register (RCC_APB1ENR)
    به ترتیب برای فعال کردن کلاک ادوات متصل شده به باس اصلی - باس 2 و باس 1 هست .
    همچنین اینا یه رجیستر RCC_APB2RSTR و RCC_APB1RSTR هم دارن که برای ریست تنظیمات کلاک و بازگرداندن به حالت اولیه مورد استفاده قرار می گیره .

10. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی

خب حالا رسيديم جاي خوبش

استاد .. من ميخواستم همينو بدونم
    روش استاندارد و درست حسابي و و بدون مهندسي معكوس براي ياد گيري چيه . . من منوآل روياد گرفتم خب .. حالا ميخوام دستور بنويسم .. اگر بخوام مثال ورق بزنم يا هدرها رو كامپايل دستي كنم !!! به نظرم كار درستي نيست ..

به نظر شما روش يادگيري اصولي چيه .. هيچ كتابي ميشناسيد مثل زنده ياد علي كاهه سخت افزار و نرم افزار رو گفته باشه با مثال .. انگليسي فارسي هم نه

در ضمن من براي اينكه يكم كمتر گيج بخورم موقع پيدا كردن دستورات .. يه پروژه ساختم در محيط qt و هدرها رو هم بهش معرفي كردم . حداقل وقتي يه دستور مينويسم چهارتا گزينه ميده كه بفهمم چه دستوراتي وجود داره .. هر چند وقتي هيچي بلد نباشي مثل من اين هينت هم كمكي نميكنه

اين يه توضيح اضافي بود

موضوع اصلي همون روش استاندارد يافتن دستورات هست ..
    در پست قبلي هم پرسيدم كه شركتهاي درست حسابي به چه روشي كد مينويسن .. اسمبلي ؟ هدر معمولي ؟ cmsis يا حتي هدر هاي اختصاصي؟

اين كاري كه ما ميكنيم در دانشگاه هاشون تدريس ميشه يا اونها هم مثل ما دست و پا ميزنن

من يه سري فيلم اموزشي در قسمت فيلمها از دانشگاه هند گذاشتم ..

نام
    سعید شریفیان

روش استاندارد و درست حسابي و و بدون مهندسي معكوس براي ياد گيري چيه . . من منوآل روياد گرفتم خب .. حالا ميخوام دستور بنويسم .. اگر بخوام مثال ورق بزنم يا هدرها رو كامپايل دستي كنم !!! به نظرم كار درستي نيست ..

به نظر شما روش يادگيري اصولي چيه .. هيچ كتابي ميشناسيد مثل زنده ياد علي كاهه سخت افزار و نرم افزار رو گفته باشه با مثال .. انگليسي فارسي هم نه
    اگه می خوای با رجیستر ها برنامه بنویسی فکر کنم باید مثالهای کیل رو دنبال کنی . بالاخره 1000 تا رجیستر نیست که ! دو تا مثال کیل رو ببینی توش این 7 -8 تا رجیستر مثلا برای GPIO بکارگرفته شده و شما متوجه میشی که اینطوری باید باهاش کار کنی . بقیه دیگه مهارت در زبان C و از همه مهمتر هنر الگوریتم نویسی و حل مسئله هست . برای درست فهمیدن مسایل حتما حتی با وجود CMSIS باید از سخت افزار اطلاع داشته باشید . کتابی هم که دستورات رو توضیح داده شده باشه نداریم . یسری اومدن فقط امکانات آرم رو مثلا برای فیلیپس توضیح دادن !
    در ضمن شما وقتی یه سری به منوال بزنی و بعدش بیای و از CMSIS استفاده کنی دیگه نمیدونم کجاش ایراد داره . یعنی شما با استفاده از CMSIS مخالفی ؟!
    باید توجه کرد که ما تازه اول راهیم و تازه بکار گیری و استفاده از کتابخانه ها هنر نیست . ما باید روی هدفمون تمرکز کنیم . پروژه درست کنیم . ایده جدید و ....
    موضوع اصلي همون روش استاندارد يافتن دستورات هست ..
    در پست قبلي هم پرسيدم كه شركتهاي درست حسابي به چه روشي كد مينويسن .. اسمبلي ؟ هدر معمولي ؟ cmsis يا حتي هدر هاي اختصاصي؟

اين كاري كه ما ميكنيم در دانشگاه هاشون تدريس ميشه يا اونها هم مثل ما دست و پا ميزنن
    راستش نمیدونم شرکتها به چه روشی می نویسن ولی راهی بجز CMSIS فکر نکنم باشه .آخه CMSIS ;ه همون رجیسترهاست ! برای استفاده راه دیگه ای نداریم ما هم همین راه رو باید بریم ! اگه فکر میکنید که تو ین کتابخانه ها دستورات خیلی زیاد و پیچیده هست و اینا سرعت رو میاره پایین ... باید بگم که قرار نیست ما کتابخانه ها رو رو میکرو بریزیم که ! اینا کامپایل میشن تمام ثابت ها و متغیر ها حذف یا خلاصه سازی میشن . مسیری که من تو چند پست قبل برای یک و صفر کردن گفتم پس از کامپایل به چند دستور تبدیل میشه !
    تازه کتابخانه CMSIS اون جورام نیست که فکر کنی یه دستور می نویسم پورت سریال راه میوفته . دو تا دستور می نویسم LCD راه میوفته !! وقتی بریم جلو میبینید که استفاده از CMSIS با رجیستر نویسی فرقی نداره !!! فقط اسامی یخورده بهتر شدن و با استفاده از struct روش مقداردهی به رجیسترها ساده شده . دیگه نمی خاد برای مقدار دادن به رجیستر خاص کلی and و or کنیم !
    امیدوارم که با این حرفا شک ها و شبهات دوستان بر طرف بشه و هر چه زود تر شروع به یادگیری کنیم که خیلی عقبیم !!!!

13. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 9 بار در 7 پست

دوستان خواهش میکنم یکی برای ما مبتدی ها هم توضیح بده اصلا چطور با keil و iar پروزه درست کنیم
    کتابخونه ها رو از کجا باید بیاریم

خیلی ممنون میشم اگه این کار رو بکنید

کاربر دائمی

استاد ممنون كه جواب ميدي

من اصلا با سرعت كاري ندارم الان و با كتابخانه ها هم مشكلي ندارم

فقط ميخوام ياد بگيرم ولي ميخوام ببينم روش اصولي و روتين و .. چيه

مهندسي معكوس كردن به نظرم روش درستي نمياد .. يعني هدر ها رو زير و رو كنيم .. شايدم من اشتباه ميكنم

حقيقتش من اگر منوآل رو بخونم و بتونم برنامه بنويسم كه خيلي خوشحال ميشم
    اما
    تا حالا چند بار GPIO رو طي ماههاي قبل خوندم ولي تا وقتي توي اين فروم توضيح دستورات داده نشد من نميتونستم چيزي بنويسم

الان هم ADC رو خوندم ولي باز هم نميتونم دقيقا املاء درست رو بنويسم

از طرفي خب برنامه نويس خوبي هم نبودم كه هدر بشناسم و كلاس بدونم چيه و استراك رو خوب تشخيص بدم..

در ضمن سورسهايي مثل STM32_Init.c رو هم خوب نميشناسيم .. يعني اونها تنظيمات ما رو انجام ميدن
    و همچنين خواص محيط برنامه مثل كيل رو

باز هم سوال اصلي همون روشن پيدا كردن نحوه نگارش دستور از روي منوآل هست كه شما خيليشو گفتي ..
    اگر بيشتر توضيح بديد ممنون ميشم

موفق وشاد باشيم

نام
    حسين

خوب استاد من قسمت رجیستر های RCC رو کامل خودم
    الان کلی سوال تو سرم هست؟؟؟!!!

اجازه هست...

نام
    حسين

دوستان خواهش میکنم یکی برای ما مبتدی ها هم توضیح بده اصلا چطور با keil و iar پروزه درست کنیم
    کتابخونه ها رو از کجا باید بیاریم

خیلی ممنون میشم اگه این کار رو بکنید
    سلام
    خوش اومدی مگه شما هم بورد stm32 رو گرفتی ؟؟
    پس چرا الان !!!
    مجله شماره 2 رو حتما بخون کار با کامپایلر کیل رو توش خوب توضیح داده فایل های مورد نیازت هم توی پیوست همون مجله هست.

(ویرایش شد)مجله میکروکنترلر فارسی شماره 2 - ایـــــــــران میـــــــکرو ™

موفق باشی

18. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید شریفیان

نقل قول نوشته اصلی توسط do...loop نمایش پست ها
    خوب استاد من قسمت رجیستر های RCC رو کامل خودم
    الان کلی سوال تو سرم هست؟؟؟!!!

اجازه هست...
    مهندس شما که می خوای ریز و بیت به بیت رجیسترها رو همین اول کار بدونی کم کم انگیزت برای شروع ضعیف نمیشه ؟ آخه فقط تئوری هم نیست که ؟ نمی خوای اول دو تا مثال ببینی بعد جواب سوالات رو بگیری ؟
    تنها منابع یادگیری Applicaton Note ها و Manual و مثال هاست . فکر نکنید مثل AVR براش 10 تا کتاب هست ! همه هم همین طوری یاد می گیرند . نمی تونید چیز کامل و پیشرفته بخواید ولی آسون . بالاخره اولش برای همه سخته دیگه . باید از منابع و اینترنت هم استفاده کنید. منم هنوز اول راهم . مگه از شروع کار با این میکرو 1 ماه بیشتر گذشته ؟ !

نام
    حسين

مهندس شما که می خوای ریز و بیت به بیت رجیسترها رو همین اول کار بدونی کم کم انگیزت برای شروع ضعیف نمیشه ؟ آخه فقط تئوری هم نیست که ؟
    من میخاستم اول زیروبمه رجیستر های پر کاربرد مثل RCC و GPIO رو در بیارم بعد برم سراغ مثال
    ولی الان که حرفشو زدی اشتهام باز شد مثال بده...
    منم هنوز اول راهم
    شوخی نکن استاد

راستی مهندس شکرریز چطوری کل manual رو تونسته بخونه من که یه هفته هست توی RCC گیر کردم
    البته مهندس ما زبانش بیسته 20

کاربر دائمی

من كجا گفتم كل منوآل رو خوندم .. گفتم GPIO رو خوندم .. و الان هم با ADC كله ميزنم .. البته در واقع گيج ميزنم ..
    چون هم مفاهيم جديد هست و هم دستورات رو نميشتونم پيدا كنم ..

داشتم به اين فكر ميكردم اساتيد يه كتاب بزنن مثل كتاب جناب كاهه .. فقط موقع فروش يادتون باشه اين ناشرها مافيا دارن سنگين .. كلا ميزارن سرتون مثل من پشيمون ميشيد.. .. اگر كوير بياد كمك بچه ها كتاب رو چاپ كنه و بفروشه (البته بايد با يك انتشاراتي هم صحبت كنيد) هم سود خوبي داره هم اولين كتابي هست كه به اين شكل توليد شده و هم جاش خيلي خاليه توي بازار
    اگر كار سريع پيش بره من خودم طراحي جلد و صفحه آرايي و .. خرج درامدشو انجام ميدم

آقا سعيد من ياد نگرفتم هنوز از روي منوآل دستور بنويسم

این جدول و رجیسترهای اون برای پورت های دیگه GPIO تکرار میشه . فقط باید بیس آدرس ما عدد بدست اومده باشه و با افست دادن به اون عدد (اضافه کردن عدد های سمت چپ جدول متناظر با هر رجیستر میتونیم به رجیستر مربوطه دسترسی داشته باشیم . مثلا آدرس مطلق دسترسی به این هفت رجیستر برای GPIOA به ترتیب برابر :
    0X40010818 - 0X40010814-0X40010810-0X4001080C-0X40010808-0X40010804-0X40010800

هست . حالا با رفتن به این آدرس میشه 32 بیت داخلش نوشت یا خواند . بعضی جاهاش هم که رزرو هست
    چطوري ميشه نوشت ؟
    لطفا چند خط دستور بديد
    ویرایش توسط alishekarriz : 13-03-2012 در ساعت 20:21

کاربر دائمی

سلام
    استاااد كجايييي

بالاخره با راهنماييهاي شما تونستم ADC رو روشن كنم

خيلي خوش به حالمه ..

کد:
    #include <stm32f10x_lib.h>         
    #include "STM32_Init.h"     
    //#include<stm32f10x.h>

int main (void)
    {
     int i,j,a,b,c;
     stm32_Init();

RCC->APB2ENR=0x0000020C;
        ADC1->CR2=7;
     while(1)
     {

ADC1->CR2=1;
        a=ADC1->DR;
        b=a*0.8;
        c=a*0.2;

for(j=1;j<a;j++)
      {
          for(i=b;i<j;i++)
           GPIOA->ODR = 5;
          for(i=c;i>j;i--)
           GPIOA->ODR = 10;
      }
     }
    }
    ویرایش توسط alishekarriz : 13-03-2012 در ساعت 22:13

23. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما alishekarriz برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 9 بار در 7 پست

ممنون از راهنمای شما دوست عزیز
    من برد رو از جای دیگه ای تهیه کردم

دوستان من یه پروژه تو کیل باز کردم این ارور ها رو میده مشکل از کجاست

Build target 'Target 1'
    linking...
    1.axf: Error: L6218E: Undefined symbol SystemInit (referred from startup_stm32f10x_md.o).
    1.axf: Error: L6218E: Undefined symbol stm32_Init (referred from main.o).
    Target not created

با تشکر

نام
    حسين

دوستان من یه پروژه تو کیل باز کردم این ارور ها رو میده مشکل از کجاست
    سلام
    مهندس پروژه که ساختی main.c رو تو target اضافه کردی
    عکس رو ببین باید همه این توابع رو اونجا اضافه کنی چارش هم اگه کلیک راست کنی گزینه add... داره بزن بعد فایل رو انتخاب کن
    اگه مشکلت این نبود فایل پروژت رو بزار ببینیم

تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: keil.png
مشاهده: 360
حجم: 63.0 کیلو بایت  
    ویرایش توسط Doloop : 13-03-2012 در ساعت 23:14

26. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید شریفیان

سلام بر اساتید
    اینم یه مثال بسیار ساده برای شروع کار با واحد GPIO و RCC بکمک CMSIS ..........
    RCC & GPIO-01.rar - 4shared.com - online file sharing and storage - download
    یه توضیحم بدم که داخلش دو تا پوشه بنامهای Project و Libraries هست . پوشه Project در واقع فایلهای پروژه و Main و کتابخانه های کامپایل شده هست و پوشه دیگه تمام کتابخانه های CMSIS نسخه 3.5 (آخرین نسخه) هست . از اونجا که آدرس دادن این کتابخانه ها یه مقدار مشکلات ایجاد می کنه . سعی کنید کل این پوشه رو یه نسخشو جایی نگه دارید و برای نوشتن پروژه و برنامه جدید از همین پوشه استفاده کنید . و همچنین چون با وجود زیپ کردن بازم حجم این پوشه 2.5 مگ شده پس ارسال هر بار اون یخورده سرعت کار رو می گیره . پس من و شما از این به بعد تنها فایل های main و احتمالا سورس کتابخانه هایی که جدید می نویسیم رو که فقط چند کیلو بایت میشه رو آپ کنیم .
    مثال هم کلاک رو روی 72 مگ خارجی تنظیم کرده و led متصل به پین A1 رو هر نیم ثانیه روشن و خاموش می کنه . همین مثال به نظر من کافیه تا یه نفر بقیه توابع GPIO و RCC رو هم تست کنه .

28. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 9 بار در 7 پست

اقا خیلی ممنون واقعا لطف کردی مشکل حل شد

دوستان میشه یکم بهتر یعنی ساده تر توضیح بدید این کتابخونه CMSIS چی هست ؟؟ کجا هست ؟؟ برای استفاده کردنش کار خاصی لازمه ؟؟ اصلا چی کار باید کرد ؟؟ راستش من تاپیک رو خوندم ولی چیزی نفهمیدم راجب به این کتابخونه

کاربر دائمی

سلام استاد

پروژه اي كه با CMSIS آپ كرديد .. خيلي خوب بود .. اين دستورات رو هم به همون روش بايد پيدا كنيم

من براي اينكه دستورات رو پيدا كنم رجيستري مپ رو نگاه ميكنم بعد ميرم توي QT كه هينت بده .. اولش رو مينويسم .. بعد ميبينم كدوم دستور شبيه هست به چيزي كه من ميخوام

من يادم نموند اخر اين CMSIS مجاني هست يا پولي؟
    OnARM.com

اين رو دانلود دارم ميكنم ..ببينم چيه

استاد ادامه بده ديگه دستا راه افتاد .. قبل از عيد يكي از رباتهاي سوني يا حداقل يه گوشي اپل 6 بسازيم

=========================================
    دو تاپيك در مورد CMSIS هست . .

تشریح کامل دستورات cmsisبرای lpc1768 - ایـــــــــران میـــــــکرو ™

Cmsis چیه؟ - ایـــــــــران میـــــــکرو ™

تشریح کامل دستورات cmsisبرای lpc1768 - ایـــــــــران میـــــــکرو ™

====================================

31. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما alishekarriz برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 12 از 58 نخستنخست 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 ... آخرینآخرین