NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3241 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 27

موضوع: درب های خودکار شیشه ای بانکها...!؟

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

New درب های خودکار شیشه ای بانکها...!؟

سلام

امروز یکی از دوستام بهم زنگ زد و گفت برم مغازشون چون در اتوماتیک مغازشون خراب شده و تعمیرکار اومده برای تعمیرش ، دوستم که می ترسید این تعمیرکاره یه جورایی سرش کلاه بذاره از من خواست تا در صحنه حضور داشته باشم!!!؟ (دیدی چقدر مهمم؟!)

آخه قضیه از این قراره که 5 سال پیش دوستم این در رو از تهران خرید به قیمت 7 میلیون تومن! ولی شرکت سازنده توی گرگان نمایندگی نداشت ، اما خودشون یکی رو معرفی کردن که گفتن نصاب این نوع درهاست. دوست منم به اون آقا زنگ زد و ایشون اومدن و اون در رو نصب کردن ، تا اینکه بعداز گذشت 5 سال در از کار افتاد و دوستم دوباره به همون آقا زنگ زد ، اون آقا هم اومد ولی گفت که شرکت قبلی ورشکست شده و دیگه از این درها تولید نمی کنه و .... خلاصه گفت یا برد کنترلر در با 200 - 300 تومن درست میشه یا باید کل این قسمت رو بخری که قیمتش میشه 1.5 الی 2 میلیون!!؟

خلاصه اینکه دوست ما این وسط دو دل مونده ، منم رفتم برد کنترلر رو دیدم. خیلی پیچیده بود. خودم که ترسیدم بخوام یه همچین چیزی بسازم!

حالا اومدم از شما دوستان کمک بگیرم. ببینم چیزی از اصول کارکرد این نوع درها می دونید یا نه؟ میشه خودم یه برد کنترلر با میکرو براش طراحی کنم؟ با همون قابلیت ها؟ فکر می کنم موتوری که درهارو باز و بسته می کنه یه استپ موتور 24 ولت 4 سیمه هست.

خلاصه بیاین نظر بدین ببینیم می تونیم یه دونه از این درهارو درایور کنیم یا نه؟
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر فعال mehrdad22 آواتار ها
    نام
    مهرداد بابایی
    تشکر شده 144 بار در 96 پست

سلام
    مهندس من اطلاعات زیادی درباره این در شیشه ای های کشویی ندارم، ولی درباره موتورهاشون من یه جا دیده بودم که از سروو موتور استفاده کرده بودن،
    فکر نکنم جایی که سروو موتور باشه کسی از استپر واسه این کار استفاده کنه!!
    آخه راه اندازی سروو با میکرو و کنترل اون بنظر من خیلی راحت تر از استپر موتوره!!
    بازم میگم اطلاعات زیادی ندارم ، این هم یه نظری بود که گفتم بگم!!!

موفق باشید

5. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mehrdad22 برای ارسال این پست سودمند:

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

سلام . یکی از دوستام برای یه شرکت برد آسانسور طراحی کرده بود با avr و تعداد بالا هم تولید کرد . برد از لحاظ درایو وفرمان مشکلی نداشت ولی وقتی تست کردن دیدن برد ها یکی یکی می سوزن !! بعد از کلی پرس و جو می گفت که در های کشویی آسانسورها مواقعی که بسته وجفت هستن در واقع همین طوری دارن جریان می کشن و موتور ها دارن دو تا در رو به طرف هم هل میدن ! کلی سرمایه رو این برد ها ریخته بود ولی دیگه هیچ کدوم مورد استفاده نبود . گفتم شاید به درد کسی بخوره .

7. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

فقط بگم اونقدر قدرت داره که اگه حواست نباشه موقع بسته بودن بغلش واستی اگه باز بشه و بهت بخوره یک نیم متری پرتاب میشی
    تو بانک این اتفاق برام افتاد

9. تشکرها از این نوشته :

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

ولی درباره موتورهاشون من یه جا دیده بودم که از سروو موتور استفاده کرده بودن،
    نمی دونم شایدم سروو بود ، ولی بعید می دونم. حالا باید برم ببینم قضیه از چه قراره.

قرار شد اگه اون تعمیرکاره نتونست کاری بکنه من دست به کار شم و یه برد راه انداز طراحی کنم. الان فقط چند چیز مهمه :

1. سنسورها از چه نوعی هستن و با چند ولت کار می کنن؟
    2. مدار درایور موتور با فرض استپ یا سروو بودن چیه؟
    3. چطور در رو قفل کنیم؟!
    4. چطور در رو در حالت همیشه باز نگه داریم؟

در کل فکر نکنم کار سختی باشه. باید بتونم انجام بدم.
    .

وبلاگ شخصی من

کاربر فعال safavism آواتار ها
    نام
    سیدمحمدصفوی
    تشکر شده 245 بار در 132 پست

با سلام جناب مهندس
    سنسورهاشون باید از نوع pir باشه ولی خیلی علاقه دارم بدونم فیلتری که رو بدنه قطعه سنسور نصب هست(دلق یا شیشه مانند) کجا میشه پیدا کرد چون این سنسورها فقط به دمای بدن انسان حساس هستند حالا اگه ما بخوایم مثلا دردمای 50 درجه خروجی سنسور پیک بزنه این فیلتر رو از کجا میشه پیدا کرد..ولی بنظرم داخل کشور گیر نیاد چون کاربرد دوگانه داره
    ویرایش توسط safavism : 04-01-2012 در ساعت 15:09

12. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید شریفیان

سلام. نمی دونم من بد متوجه شدم ! اگه منظورتون سنسور pir یا لنز اون هست که همشون اینجا موجوده . لطفا واضحتر توضیح بدید.

مدیر انجمن M.ABDOLLAHI آواتار ها
    نام
    مهدی عبدالهی
    تشکر شده 2,677 بار در 667 پست

سلام من داداشم قبلا توی کار درب اتومات بوده من هم یکبار مدارش رو نیمه کاره طراحی کردم چون کنسل شد گذاشتم کنار موتورش موتور dc معمولی 24 ولته بعضیهاش با انکودر موقعیت در رو تشخیص میدن بعضی ها هم با سنسور میگذارند درکل چیزه ساده ای ولیکن باید وقت بگذاری چشم بال در و چشم بین در و مد زمستان و تابستان و...
    و هر كس از ياد [خداى‏] رحمان دل بگرداند، بر او شيطانى مى‏گماريم تا براى وى دمسازى باشد. (36)و مسلّماً آنها ايشان را از راه باز مى‏دارند و [آنها] مى‏پندارند كه راه يافتگانند. (37)تا آن گاه كه او [با دمسازش‏] به حضور ما آيد، [خطاب به شيطان‏] گويد: «اى كاش ميان من و تو، فاصله خاور و باختر بود، كه چه بد دمسازى هستى!» (38)(سوره زخرف)بگو: «پليد و پاك يكسان نيستند، هر چند كثرت پليد [ها] تو را به شگفت آوَرَد. پس اى خردمندان، از خدا پروا كنيد، باشد كه رستگار شويد.» (100)(سوره مائده(

15. تشکرها از این نوشته :

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

نمی دونم سنسورهاش pir هست یا نه. ولی خیلی دقیقه. اگه وقت کنم میرم ازش عکس می گیرم و میارم براتون. (البته بدون قاب که توشو ببینین)

در مورد جنس این قابها هم اطلاعاتی ندارم متاسفانه.

موتورش موتور dc معمولی 24 ولته بعضیهاش با انکودر موقعیت در رو تشخیص میدن بعضی ها هم با سنسور میگذارند درکل چیزه ساده ای ولیکن باید وقت بگذاری چشم بال در و چشم بین در و مد زمستان و تابستان و...
    مهدی جان میشه بیشتر توضیح بدی؟ موتورش 24 ولته ولی 4 تا سیم داره. البته هنوز دقیقا بررسیش نکردم. (چون دوستم هنوز بهم پیغام نداده ، شایدم اصلا نده) چشم بین در فکر نکنم داشته باشه. فعلا مد تابستون و زمستون اصلا مهم نیست. در وهله ی اول فقط موارد زیر رو می خوایم :

1. باز و بسته شدن اتوماتیک.
    2. قفل شدن.

همین ، حتی ریموت هم نمی خوایم.
    .

وبلاگ شخصی من

کاربر فعال safavism آواتار ها
    نام
    سیدمحمدصفوی
    تشکر شده 245 بار در 132 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sigma-mx نمایش پست ها
    سلام. نمی دونم من بد متوجه شدم ! اگه منظورتون سنسور pir یا لنز اون هست که همشون اینجا موجوده . لطفا واضحتر توضیح بدید.
    با سلام
    ببخشید که خوب توضیح ندادم..سنسورهای pir به یه درجه حرارت عکس العمل نشون میدن مثلا سنسورهای pir مربوط به دزدگیر به درجه حرارت بدن انسان(امواج مادون قرمز) که در یه محدوه خاصیست خروجی دارند . خب اگه دقت کنیم محیط اطراف پر از امواج مادون قرمز است این سنسورها یه فیلتر فیزیکی دارند از کارخونه که میاد بیرون روی آنها نصب شده که با توجه به عکس العمل آن در یه طیف فرکانسی خاص آن فیلتر ساخته شده .. مثلا همون درب شیشه ای با سنسور pir که به حرارت بدن حساس است باز و بسته میشه همونطور که گفتم با توجه به محیط اطراف که پر از امواج مادون قرمزه مثلا نور خورشید چرا این درها باز و بسته نمیشن همون فیلتره است که امواج غیر از امواج مادون قرمز بدن انسان را سد میکنه ..این موضوع در ماهواره ها ازش استفاده میشه چون زمین دارای یه حرارات خاصی است پیدا میکنه یعنی برای تشخیص افق زمین نیاز هست که از سنسور ی استفاده بشه که حرارت بعد از لایه های مختلف اطراف زمین که همون جو هست تشخیص بده ...پس فیلترهایی وجود دارند که روی این سنسورها بصورت آکبند نصب میشه که در حرارتهای مورد نظر خروجی داشته باشه ... مثلا اگه بخوام در حرارت 60 درجه که بالاتر از حرارت بدن انسانه خروجی داشته باشم از این سنسورهای pir موجوددر بازار نمیتونم استفاده کنم بازم معذرت میخوام اگه بد توضیح دادم.

18. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما safavism برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی عبدالهی

سلام اول اینکه شاید اون دو تا سیم مربوط به انکودر شاید ولی درکل من هر چی دیدم حتی توی درب آسانسور هم موتور dc چشمهاش هم توی بازار هست اسم شرکتش یادم نیست ولی کره ای بود بعد اینکه شما باید از یک پل ماسفت برای راه اندازی موتورت استفاده کنی و با pwm اول با سرعت کم در را حرکت بدی بعد در بین راه سرعت را حداکثر کنی (باشیب)بعد باز باشیب سرعت را کم کنی تا در ها به هم برسد برای باز کردن هم که مشخصه البته استانداردش اینه واگرنه خیلی از ایرانیها از اول تا آخر با یک سرعت میره درب آسانسور هم همینه مدل otis که تقریبا همین مارکه برای قفل کردن البته موقتی در دربهای آسانسور که دیدم یک مقدار بار ولتاژی مثلا فرض کن pwm بیست درصد روی موتور قرار میدهند تا درب را کسی نتونه باز کنه البته موقتی...
    و هر كس از ياد [خداى‏] رحمان دل بگرداند، بر او شيطانى مى‏گماريم تا براى وى دمسازى باشد. (36)و مسلّماً آنها ايشان را از راه باز مى‏دارند و [آنها] مى‏پندارند كه راه يافتگانند. (37)تا آن گاه كه او [با دمسازش‏] به حضور ما آيد، [خطاب به شيطان‏] گويد: «اى كاش ميان من و تو، فاصله خاور و باختر بود، كه چه بد دمسازى هستى!» (38)(سوره زخرف)بگو: «پليد و پاك يكسان نيستند، هر چند كثرت پليد [ها] تو را به شگفت آوَرَد. پس اى خردمندان، از خدا پروا كنيد، باشد كه رستگار شويد.» (100)(سوره مائده(

20. تشکرها از این نوشته :

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

ممنون مهدی جان

اتفاقا منم دوتا پل h با ترانزیستروهای mos-fet روی برد اصلیش دیده بودم. 3 تا هم رگولاتور داشت ، یکیش lm317 بود ، یکی lm2579 (یه چیزی تو این مایه ها) یکی دیگم یادم نیست.

هنوز تکلیف من معلوم نیست. برد رو هم قراره فردا بفرستن تهران ، تا ببینیم چی میشه.

شما نمی دونی سنسورهاش با چند ولت کار می کنه؟ در مورد pwm هم با شما موافقم ، باید کم و زیادش کرد تا یه چیز کار درست در بیاد. فقط این چه جوری می فهمه که دوتا در به هم رسیدن؟
    .

وبلاگ شخصی من

نام
    سعید شریفیان

از میزان جریان کشی موتور فکر کنم ! البته اگه سنسور بکار نبرده.

کاربر فعال pooriya آواتار ها
    نام
    پوریا علیزاده
    تشکر شده 676 بار در 217 پست

سلام

یه چند تا چیز کلی به نظرم رسید گفتم شاید به درد بخوره.

لای در ها از سنسور مادون قرمز صنعتی استفاده می کنن تا دقتش بالا باشه.و به خاطر اینه که اگه کسی لای در ایستاده باشه در بسته نشه.(یادش بخیر دانشگاه چقدر آدامس می چسبوندم روی این سنسور های مادون قرمز تا در ها باز بمونه)

بالای در ها هم فکر میکنم از pir یا التراسونیک استفاده می کنن که اینجاش سلیقه ای هستش و هر دو به راحتی راه اندازی می شن.

کنترو لرش هم تا جائی که من دیدم یه plc mini بود و یه برد کنترول تمیز هم بالای در نصب شده بود برای انتخاب انواع حالات مثل: قفل در ،باز بودن در به صورت دائمی و...... موتور ها هم که servo هستش.

تو قسمت راه اندازی موتور با ماسفت یا igbt فکر نکنم مشکل زیادی باشه.
    قسمت کنترولش هم که یه avr می خواد با حوصله کافی برای برنامه نویسیش.

البته واسه این در مغازه دوستتون پیشنهاد نمی دم ولی یه زمانی خواستید طراحی کنید.شاید ارزشش رو داشته باشه.

24. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما pooriya برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی عبدالهی

سلام نگاه کن مرتضی جان من گفتم دو تا راه حل داره یا با سنسور موقعیت در را متوجه میشوند یا با انکودر که معمولا ایرانیها با سنسور مثل رید رله شما اصلا کاری به اون مدار نداشته باش باور کن چیزه آسونیه اصلا چیز مهمی نیست اون چشمش هم یادم میاد محدوده تغذیه اش وسیع بود خیلی عالی بود بعد فکر میکنم اشتباه میکنی باید چشم بین در داشته باشه حتما در دربهای آسانسور به صورت دو تا نوار led مادون قرمز که رو بروی هم قرار میگیرند و جلوی هر led یک لنز قرار داره بعدش شما اگر صرف هم نمیکنه برات نمونه آماده اش توی بازار هست بردش را شما عوض کن این آخری که من دیدم انگار یک 8051 داشت یک دونه هم فکر میکنم cpld واقعا میگم چیز پیچیده ای نیست...

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

ممنون مهدی جان ، بردش که سادست ولی چون من تابحال کار نکردم یکمی سختمه که بتونم هضمش کنم. مثلا من تا حالا با mos-fet درایور موتور نساختم (پل h) ، محدوده ی ولتاژهارو نمی دونم و ...

اما همونطوری که توی چنتا پست بالاتر گفتم می تونم راش بندازم. اگه بردش توی بازار باشه که دیگه کار به من نمی رسه و از تهران می خرن. فقط این نمایندگی مثل اینکه می خواست تیز بازی در بیاره! آخه می گفت یا بردش نیست یا اگه باشه با پنل کامله و حدوه 1.5 الی 2 میلیون قیمتشه!؟!
    .

وبلاگ شخصی من

27. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی عبدالهی

سلام بیا این هم از عکس پل شما 24 ولت استفاده کن

29. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما M.ABDOLLAHI برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

ممنون مهدی جان

اگه کارش بیاد زیر دستم حتما ازش استفاده می کنم. یه روزم باید برم ببینم سنسور بین در داره یا نه؟ این روزا یکمی سرم شلوغ شده ، دارم کارای دانشگاه دائیمو انجام میدم. (یکی از درساشو دارم پرزنت می کنم) یه پروژه هم دارم. مدرسه هم هست ، تصحیح برگه های امتحان دانش آموزا ، بعداز عمری کلاس رانندگی هم دارم میرم خیر سرم ، پدرمم پاش آبسه کرده هر روز می برمش درمانگاه واسه آمپول و تعویض پانسمان...

خلاصه الان یه هفته ای میشه که همه چی ریخته بهم دادا.
    .

وبلاگ شخصی من

نام
    مهدی عبدالهی

خواهش میکنم مرتضی عزیزم خدا انشاا... کمکت کنه ...

32. تشکرها از این نوشته :

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    ما چند تا از این در های اتوماتیک در دسترس داریم ، یه عکس از در مذکور بزار ببینم به کدومش میخوره تا اوراقش کنیم و تکنولوژیش رو در بیاریم .

34. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین