NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4491 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 36 از 36

موضوع: سنجش میزان اشعه ی ir

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

فرض بر این هست که نویز محیط زیاده. پس باید فرکانس مورد نظرمون رو از بقیه ی نویزا جدا کنیم. که یک فیلتر میان گذر لازم داره.
    وفتی فیلتر میانگذر استفاده کنیم دیگه پالس معنی نمیده و فقط هارمونیک اول اون که یک سیگنال سینوسی هست در دسترس قرار داره.
    اگه فرض بر این باشه که نویز های محیط فقط dc هستن اونوقت میشه از یک فیلتر بالا گذر استفاده کرد و پالسمون رو داشته باشیم

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

ممنونم از اینکه دوستان در این بحث حضور خوبی داشتن و ایده های خیلی خوبی هم ارائه میدن.

متاسفانه یکی از بزرگترین ضعف های من همین الکترونیک آنالوگه ، مدولاسیون و طراحی فیلتر و .... یعنی هیــــــــــچــــــــــــ ــــــی بلد نیستم. من فقط دیجیتالم خوبه + میکرو.

ولی بنظرم اون روش سینوسی و فیلتر میانگذر باید جواب بده. مخصوصا اینکه من دارم از دیود فرستنده ی tsal6200 استفاده می کنم که طبق گفته ی دیتاشیت در جریان 100 میلی آمپر اشعه رو با طول موج 940 نانومتر می فرسته.

حالا نمیشه ما بدون مدولاسیون سینوسی بیایم فقط یه فیلتر میانگذر طراحی کنیم که طول موج های 940 نانو متر رو عبور بده؟ بعد هم دامنه رو اندازه می گیریم. شدنیه؟
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

فیل تر هایی که ما استفاده می کنیم برای امواج rf هست نه طیف نوری .طیف نوری فی ل ترش یه شیشه یا طلق یعنی یه جسم فیزیکیه.
    با توجه به نکته ای که در مورد پالس اشاره کردین بازم همون روش سینوسی جواب میده . همین موج سینوسی رو هم میشه با یه سیگنال دیجیتال مدوله کرد ( برای اطمینان از پیام) بعد طرف گیرنده با فیل تر پیام رو که گرفت میتونه رو دامنه سیگنال کار کنه.

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

فیل تر هایی که ما استفاده می کنیم برای امواج rf هست نه طیف نوری
    مطمئنی مهندس؟ یعنی برای امواج نوری نمیشه یه فیلتر الکترونیک طراحی کرد؟ یا ماها بلد نیستیم؟
    .

وبلاگ شخصی من

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

اگه نمونشو جایی دیدین ، یه لینک بدید منم ببینم.

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

عزیزان حالا من یک مدولاسین گفتم شما هم یهو ترسیدین. من گفتم مدولاسین انجام دادم ولی مگه چه خبره؟؟؟؟
    منظورم اینه که یک موج سینوسی مثلا 1 کیلو هرتز رو سوار یک موج مادون قرمز کردم. کافیه شما به led مادون قرمز ، موج سینوسی مورد نظر رو بدین. اونوقت شدت نور led با توجه به دامنه ی سیگنالمون تغییر میکنه. همین.
    بعد جریان خروجی گیرنده هم با توجه به تغییرات شدت نور تغییر میکنه. مثل یک تقویت کننده ی ترانزیستوری معمولی. یا همون اپتوکوپلر .
    نیومدم یک موج خبر رو روی یک موج 100 گیگاهرتز سوار کنم که ترسیدین

در ضمن بعد از دریافت امواج نوری توسط گیرنده ، از این به بعد با سیگنال الکتریکی مثلا همون 1 کیلوهرتز که گفتم سروکار داریم و میشه اینو ف ز ی ز ل ز ت ز ر ز ( زرگری بود) کرد
    وقتی بحث نور میشه دیگه آنتن خبری نیست و همون دیود های نوری و نورانی کار فرستادن و دریافت امواج و حتی مدولاسیون دامنه رو انجام میدن. (بدون مدار مدولاتور و دمدولاتور)
    ویرایش توسط esisafa : 06-01-2012 در ساعت 19:06

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza_rk نمایش پست ها
    ولی بنظرم اون روش سینوسی و فیلتر میانگذر باید جواب بده. مخصوصا اینکه من دارم از دیود فرستنده ی tsal6200 استفاده می کنم که طبق گفته ی دیتاشیت در جریان 100 میلی آمپر اشعه رو با طول موج 940 نانومتر می فرسته.
    داداش مگه دیودت در جریان مثلا 1 میلی آمپر یک طول موج دیگه تولید میکنه؟؟؟؟ اگه اینجوره به این کار نمیاد که باهاش موج سینوسی بفرستی.
    طول موج کاری گیرنده و فرستنده باید یکی باشه

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

ممنون اسی جان ، خیلی جالب بود دادا. حالا من این موج سینوسی رو چطور تولید کنم؟ نمی خوام مدار پر دردسری داشته باشم. قبلا هم گفتم که اصلا الکترونیک آنالوگ بلد نیستم.

میشه چنتا روش خوب برای تولید یک موج سینوسی پایدار بگی دادا؟

داداش مگه دیودت در جریان مثلا 1 میلی آمپر یک طول موج دیگه تولید میکنه؟؟؟؟ اگه اینجوره به این کار نمیاد که باهاش موج سینوسی بفرستی.
    توی دیتاشیتش ایجوری نوشته آخه ، دیتاشیت رو ضمیمه کردم. یه نگاه بنداز.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    .

وبلاگ شخصی من

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

فکر کنم یه چیزایی پیدا کردم دادا . لینک زیر یه مدار هست با پل وین که تقویت کننده هم داره. فقط من اپ-امپشو ندارم.

حالا به نظر شما اگه موج سینوسی ساختیم فرکانسش چقدر باشه خوبه؟

http://circuitalley.phpnet.us/circuit11.html
    .

وبلاگ شخصی من

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

فعلا بیا این کار رو انجام بده.
    در گیرنده که یک فیلتر میانگذر با فرکانسی که میخوای درست کن. این قسمت که مثل قبلا هست
    اما در فرستنده فعلا همون پالس مربعی رو بده .
    این پالس مربعی در گیرنده بعد از عبور از فیل تر سینوسی میشه.
    ف یلتر میانگذرت درجه ی 2 باشه. از درجه ی 1 استفاده نکن که کیفیت خوبی نداره. همین یکی دو روز یک تاپیک در مورد فی لتر میانگذر بود..
    پهنای باندش زیاد نباشه.
    فعلا تلاشتون رو روی گیرنده با فیل-تراسیون خوب بزارین. فرستنده همون پالس باشه. فرکانس دوتاشون هم یکی باشه دیگه

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

دمت گرم اسی جان ، عجب ایده هایی داریا! خیلی جالب بود.

پس همین روش رو امتحان می کنم ، البته باید روی طراحی فیل تر بیشتر تمرکز کنم. چون هیچی در این زمینه نمی دونم.
    .

وبلاگ شخصی من

کاربر فعال
    نام
    علی حاجی آبادی
    تشکر شده 237 بار در 155 پست

سلام، شاید این بدردت بخوره. راهنمای طراحی ف*یلت*ر که ti منتشرش کرده.
    sloa093.pdf
    ویرایش توسط ali_h : 07-01-2012 در ساعت 16:53

15. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما ali_h برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

خب دوستان ، من مدارو بستم و یه نتیجه هایی گرفتم. از نظر مسافت هم تا فاصله ی 20 سانتی متری جواب گرفتم. یعنی گیرنده می تونه امواج فرستنده رو بدون مدولاسیون و تنها از طریق تقویت ترانزیستوری از فاصله ی 20 سانتی تشخیص بده. هرچه میزان فاصله کمتر باشه شدت اشعه ی دریافتی بیشتره. (امواج فرستنده رو با یه ترانزیستور تقویت کردم.)

من توی اتاق کارم یه دونه لامپ کم مصرف زرد رنگ دارم که همونطوریکه همه می دونیم دارای مقدار کمی امواج مادون قرمز هست. وقتیکه طبق پیشنهاد ترکیبی علی جون و اسی جون فرستنده رو خاموش کردم دیدم باز هم مقدار 0.18 ولت ولتاژ دارم اما با خاموش کردن لامپ اتاقم مقدار ولتاژ دقیقا برابر 0 شد با روشن کردن مجدد لامپ مقدار ولتاژ دوباره رسید به 0.18 ولت.

بنابراین تصمیم گرفتم در فواصل زمانی معین (مثلا هر 200 میلی ثانیه) فرستنده رو خاموش کنم و امواج مادون قرمز محیط رو اندازه بگیرم. بعدش فرستنده روشن میشه و امواجش بهمراه امواج محیط در گیرنده دریافت میشه که از مقدار اول (وقتیکه فرستنده خاموش بود) کم میشه ، در نتیجه فقط امواج فرستنده می مونه و امواج محیط حذف میشن.

بنظر خودم نتیجه قابل قبوله! شما چه نظری دارید؟
    .

وبلاگ شخصی من

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

اینکه نتیجه گرفتین عالیه.
    فقط یک سوال. مگه از فیلتر میانگذر استفاده نکردین که بخاطر لامپ باز ولتاژ دارین؟؟؟؟ یعنی لامپ هم همون فرکانس رو تولید میکنه. منظورم مثلا 1 کیلو هرتز هست!!!!!!!!!!!!!

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

فقط یک سوال. مگه از فیلتر میانگذر استفاده نکردین که بخاطر لامپ باز ولتاژ دارین؟؟؟؟ یعنی لامپ هم همون فرکانس رو تولید میکنه. منظورم مثلا 1 کیلو هرتز هست!!!!!!!!!!!!!
    نه دیگه! در طرف فرستنده فقط یه ترانزیستور گذاشتم برای جریان کشی بیشتر و در نتیجه تقویت امواج ارسالی و در طرف گیرنده هم هیچ فیلتری نذاشتم! فقط دیود گیرنده رو بایاس معکوس کردم. همین.

آخه من اصلا طراحی فیلتر بلد نیستم. تازه نمی دونم برای چه فرکانسی باید طراحی کنم؟ از طرفی وقتی دیدم دقت کار در حد قابل قبولی هست تا حدود زیادی راضی شدم.

اما دلم می خواد با فیلترها هم آشنا بشم و یه فیلتر هم طراحی کنم براش و ببینیم نتیجه چی میشه. بنظرم خیلی جالبه.
    .

وبلاگ شخصی من

مدیرکل انجمنها agape آواتار ها
    نام
    Zeus
    تشکر شده 2,209 بار در 846 پست

خوب من این تاپیک رو خودنم !
    کاری که میخوای بکنی کاملا شدنیه ! و اما به چه صورت ، این گیرنده ای که شما داری به طیف گسترده ای از امواج حساسه ، یعنی به نور محیط هم واکنش نشون میده ! خوب حالا راه حل چیه ، شما باید بیای اون امواجی رو که میخوای جدا کنی ؟! اما چطور ؟ برای حذف نور محیط که میتونی از تلق استفاده کنی ولی برای امواج مادون قرمز چی (امواج مادون قرمز حتی از سطح داغ اتو منتشر میشه) خوب باید بیای مادون قرمزت رو کد گذاری کنی و منتشر کنی ، خوب شما یه سیگنال مربعی 40 کیلو هرتز به بالا میسازی هرچه بالا تر بهتر و حتما با ضریب وظیفه 50 درصد ، خوب مربعی برای این که وقتی دیود روشن میشه توی تمام توان خودش روشن بشه (اگه سینوسی یا هر موج دیگه ای استفاده بشه دیود به تدریج روشن میشه که مناسب نیست) حالا توی گیرنده یه فیلتر میانگذر باند(عبوری) باریک میذاری مثلا باثروث و البته با توجه به اینکه ضریب تقویت برای سیگانل عبوری رو 1 در نظر میگیری که روی سیگنال های دریافتی هیچگونه تقویتی انجام نشه ! حالا خروجی رو میدی به یه فیلتر پایین گذر و مبدل adc ، حالا عملکرد مدار:
    در نزدیک ترین فاصله امواج رسیده دارای بالاترین دامنه هستن و بالا ترین تاثیر رو میذارن ، و خروجی گیرنده بالاترین دامنه موج مثلا 40 کیلو رو داریم که البته همراه باقی امواج محیطی هست وقتی وارد فیلتر میشه فیلتر فقط 40 کیلو رو عبور میده و باقی رو حذف میکنه با فیلتر پایین گذر فرکانس 40 کیلو رو به ولتاژ تبدیل میکنه خوب حالا شما گیرنده رو دور میکنی دامنه موج دریافتی (40 کیلو هرتز)کاهش پیدا میکنه و دامنه ولتاژ خروجی نیز کاهش پیدا میکنه !

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12