NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4233 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 39 از 39

موضوع: هدایت هلیکوپتر کنترولی با کامپیوتر

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام آقای برادر!

دوست خوبم این چه کاریه که شما می خواید برای اولین پروژه اونم با آرم یه همچین کار کنترلی ای انجام بدین؟!

اولا پیشنهاد می کنم از avr استفاده کنید ، چون اهداف شمارو بطور کامل محقق می کنه و هم نمونه ی DIP داره و هم SMD.

ثانیا شما اول باید نسبت به میکرو تسلط نسبی داشته باشید. فعلا می تونید برنامه های چشمک زدن و خوندن و نوشتن روی پورت هارو انجام بدید.

ثالثا پیشنهاد می کنم که از ماژول های RFM یا xBEE و امثالهم استفاده کنید.

در انتها باید بگم که این کار کاملا عملی هست و شما می تونید کنترل هلیکوپتر رو با استفاده از کامپیوتر در دست بگیرید. پیشنهاد می کنم برای راحت تر شدن برنامه نویسی از پورت COM استفاده کنید. یعنی برنامه رو برای پورت COM بنویسید و بعدش از مبدل USB به COM استفاده کنید تا براحتی پروژتون تبدیل به یه پروژه USB بشه.

اگرم بخواید از جوی استیکها استفاده کنید باید توابعشون رو پیدا کنید و براشون برنامه بنویسید که اونم سخت نیست.

تنها نکته ای که اینجا هست اینه که این پروژه وقت گیری هست دادا ، همین.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر دائمی
    تشکر شده 128 بار در 102 پست

سلام مجدد و تشکر از شما دوست عزیز که وقت میذارید و جواب بنده رو میدید
    همچنین از سایر دوستان

یاد قبل ورودم به دانشگاه میفتم ...اونموقع هم علاقه به برنامه نویسی داشتم و توی فروم برنامه نویس سوال میکردم کدوم زبون خوبه که یاد بگیرم؟ کدوم زبون از همه قوی تره؟ کدوم زبون رو اگر یاد بگیرم دیگه نیازی نیست زبون دیگه یاد بگیرم و ........

اونموقع هم نظرات متفاوت بود ... بعضیا میگفتن مثلا پیتون یا پاسکال واسه شروع خوبه و بعضیا هم میگفتن یادگیری زبون مادری مثل سی یا جاوا از همش بهتره چون زبونی پویا و درحال رشد و آینده داره

بالاخره رفتیم دانشگاه و به لطف دانشگاه از زبون سی شروع کردیم و بعدش سی ++ و بعدش جاوا بهمون یاد دادن ... البته یه مقداری هم سی#

و الان از این موضوع راضی تر هستم چون هم زبان قوی ای یاد گرفتم و هم به نظرم وقتم رو بیهوده برای پاسکال یا پیتون و حتی بیسیک هدر نکردم

الانم اگر اینقدر گیر به میکروی آرم دارم دلیلی مشابه داره ... درسته شاید برای این پروژه میکروی آرم نقش تریلی واسه جا به جایی یک کارتن رو داشته باشه اما من اگر از همین اول جابه جا کردن یه کارتن کوچیک با تریلی رو یاد بگیرم کم کم میتونم تعداد کارتن هاشو زیاد کنم و یه روزی کانتینر جا به جا کنم

درست یا غلط این طرز فکر منه و نمیتونم تغییرش بدم

واسه همین میخوام فقط روی آرم سرمایه گذاری کنم از همین اول ...شاید اولش پرخرج به نظر بیاد(قضیه همون تریلی) اما بعدها به نظرم جبران میشه

مخصوصا که الان انگار میکروهای آرم با سی شارپ برنامه ریزی میشه و من این زبون رو بلدم و دوسشم دارم و توی تعریف برنامه کنسول هم میخوام از این برنامه استفاده کنم و مچ کردنش با میکرو به نظرم خیلی راحت تر و کم زمان تر باشه تا اینکه سی شارپ رو مثلا با سی ++ بخوام مچ کنم که کلی دردسر داره

همه اینها مزید بر علت شده تصمیم به کار کردن با آرم بگیرم

البته دید حرفه ای تر این هستش که آدم از میکرو های ترکیبی استفاده کنه،همونطور که هیچ برنامه ی بزرگ دنیا رو هم فقط با یک زبون نمینویسند اما پایه با زبان برتر هست

الانم میکروی برتر آرم هست

امیدوارم تونسته باشم قانعتون کنم که چرا اینقدر به آرم گیر دادم

کاربر فعال ghaem313 آواتار ها
    نام
    محمد قديمي
    تشکر شده 194 بار در 105 پست

من توي هلي كوپتر از mega8 استفاده كردم كه smd بود توي بورد هم معلومه سايز بورد هلي كوپتر و خودم را خوبه مقايسه كني
    بورد من تا جاي ممكن كوچيك زده شد (البته ترانزيستور هاي موتور دم smdنبود)كه باز كابين را نمي شد بست.

حالا شما برو ياد گيري datasheet mega8 را دانلود كن و سايز ميكرو را ببين
    بعد سايز يه دونه arm را ببين اون موقع متوجه ميشي كه مي توني از آرم استفاده كني يا نه تازه پورت پروگرمر Avr با 5 پينه كه من از 10 پين استفده كردم ولي jtag آرم 20 پينه و اگه بوتلودر بزني با com يا usb ميشه كاري كرد كه مدار جانبي مي خواد. و حداقل بردت بايد اندازه ي يه كارت تلفن بشه كه ديگه اون موقع هلي كوپتر نه توان بلند كردنش را داره و اگر داشته باشه تعادل نداره

اما توي سمت كامپيوتر ديگه محدوديت نداري هر چي خواستي بذار

در مورد مقايسه Avr وARM كه من اصلا به مقايسه اعتقاد ندارم بايد بگم اينجا avr به خاطر 32 پين بودن از lpc1768 100 پين و lpc1313 48 پين برتره و قدرتمند تر
    در مورد ياد گيري به نظر اگر هر ميكريي را به صورت اصولي حتي پروسسوري مثل z80 را از پايه بلد باشي برات ياد گيري ميكرو ديگه راحت تر و حتي ميتوني يه برنامه به زبانc از pic به avr پورت كني .و چيزي را از دست نميدي.مقايسه ميكرو ها با زبان برنامه نويسي كاملا اشتباه

پيشنهاد آخر:
    اگر هنوز به تصميم به انجام اين كار داري من توصيه مي كنم يه ماژول راديويي كه مستقيم به كامپيوتر وصل ميشه استفاده كن مثل hmtr كه خروجي usart براي ttl وcom داره و در طرف كامپيوتر ديگه نياز به مداري نداري

6. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما ghaem313 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی

یکی از دوستان این لینک رو واسه من فرستاده بود

خواستم نظر شما اساتید رو هم بدونم در این باره؟ :

Surveyor

کاربر دائمی

همچنین نظرتون در مورد این برد :

ماژول پردازشگر RoBoard RB-110 (جديد)

بورد RoBoard RB-110 یک کامپیوتر قدرتمند، سبک و قابل حمل می‌باشد که خاص کاربردهای روباتیک طراحی شده است. پردازنده RB-110 از خانواده Vortex86DX یک پردازنده ۳۲ بیت از نوع x86 می‌باشد که می‌تواند با سرعت 1000MHZ با حافظه 256MB کار کند. سیستم عامل‌های مختلف نظیر ویندوز و لینوکس را می‌توان بر روی این رایانه کوچک نصب نمود و به کمک کتابخانه ++ C آن که Open Source می‌باشد از طریق واسط‌های متعدد آن روبات را هوشمند نمود. همچنین این بورد راه مناسبی برای استفاده از نرم‌افزار Microsoft Robotics Studio برای کنترل روبات می‌باشد.

• پردازنده: DM&P Vortex86DX
    • بایاس: AMI BIOS
    • حافظه: 256MB DDR2 نصب شده بر روی بورد
    • ارتباط سریال پرسرعت: FTDI FT2232HL Hi-Speed UART
    • مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال: Analog Devices AD-7918 10-bit
    • درگاه‌های اطلاعات:

• درگاه Micro SD: سازگار با SDHC کلاس ۲، ۴، ۶ با ظرفیت‌های متفاوت
      • درگاه USB: از نوع USB 2.0

• سایر واسط‌ها:

• 16 عدد PWM سه پایه (قابل اتصال به سروموتور استاندارد)
      • 8 عدد کانال A/D
      • 6 عدد پورت سریال: دو عدد پرسرعت، دو عدد TTL، یک عدد RS485 و یک عدد RS-232 معمولی
      • 1 عدد سوکت Mini PCI Card
      • یک عدد I2C، دو عدد USB به صورت پین هدر، یک عدد اتصال شبکه LAN 10/100M، یک عدد اتصال JTAG

• مصرف: 5V 400mA
    • تغذیه: 6 تا 24 VDC برای بورد، ورودی مجزا برای تغذیه سروموتورها
    • ابعاد کوچک: 96x56mm
    • وزن: 40g
    • دقت‌/سرعت:

• PWM: برابر 20ns
      • سرعت سریال COM1 تا COM4: از 115200bps تا 750Kbps
      • سرعت سریال COM5 تا COM6: تا 12Mbps
      • سرعت I2C: از 1Kbps تا 3.3Mbps
    • سیستم عامل‌های سازگار:

• DOS, Windows 98/ME, Windows XP
      • Windows Embedded CE 6.0, Windows XP Embedded, Windows Embedded Stardand
      • Linux distribution kernel 2.4.x, 2.6.x

لوازم جانبی این بورد شامل کابل‌ها، کارت گرافیکی، کارت WLAN، سنسور شتاب و قطب‌نما، سنسور جایرو و نمایشگر LCD موجود می‌باشد.

فرق این با مثلا اون LPC 1768 چیه؟ میشه یکی منو روشن کنه (بسوزه پدر بیسوادی)

کاربر علاقه مند
    نام
    امین
    تشکر شده 107 بار در 53 پست

منم قصد دارم برد آموزشی lpc1768 رو که بالای همه صفحه هات تبلیغش هست رو بخرم ...منتهی 1- گرونه
    2- اندازه اش نمیدونم چقدره ؟ و 3 - در آینده که میخوام ربات پرنده در سایز خیلی کوچکتر از هلیکوپتر طراحی کنم میترسم دیگه به کارم نیادش

شما از اندازه این برد خبر دارید؟
    عزیز فکر کنم شما بعضی چیزا رو اشتباه فهمیدی
    میکرو چه avr و چه آرم یه تراشه هست که ابعادش در حدود بند انگشته وقیمتشون حدودا بین 1 تا 17 هزار تومن ( بسته به مدلشون ) هست توی دو تا لینک پایین برو و قیمتاشون رو ببین
    ROBOtic EQuipment فروشگاه روباتیک و قطعات الکترونیک ، خرید ، فروش :: سایت اطلاع رسانی روبوایکیو:: ::
    ROBOtic EQuipment فروشگاه روباتیک و قطعات الکترونیک ، خرید ، فروش :: سایت اطلاع رسانی روبوایکیو:: ::
    و برد آموزشی یه چیز دیگه هستش
    برد آموزشی آرم برای یادگیری میکروهای آرم هستش یعنی یکی میخواد کار با تراشه های آرم رو یاد بگیره که مثلا چطوری با یک ال سی دی ارتباط برقرار کنه داخل این برد یه ال سی دی ( و چیزای دیگه ) بهش وصل شده و راحت با مطالعه مثال ها این کارو میکنه
    بهتر برای آشنایی با میکرو دو تا لینک پایین رو ببینی ( اولی خیلی به دردت میخوره)
    http://www.tebyan.net/index.aspx?pid...hreadID=215228
    http://www.iranled.com/forum/thread-10869.html

کاربر دائمی

ضمن تشکر از شما دوست عزیز ولی من همه اون مطالب رو میدونم

من با پروگرم کردن میکرو هیچ مشکلی ندارم(این کار رو نکردم اما به برنامه نویسی وارم و نمونه کد هارم دیدم) مشکل من فقط اینه که این لامصب رو بعدش روی چه بردی و چجوری بذارم

من دلم میخواست برد زیرش رو هم خودم بسازم اما انگاری زیادی پیچیده است و باید برم برد آموزشی بخرم

فقط یک سوال : این برد بورد ها قیمتش چقدره؟ میشه همین برد های آموزشی رو توی همون سایز روش پیاده کرد؟ (که نمیشه فکر کنم)

یه فروشگاه خوب توی تهران میتونه کسشی اینجا و یا تو پیام شخصی به من معرفی کنه که همه چیز داشته باشه؟ ممنون میشم

کاربر دائمی

ضمنا دوستانی که اطلاعات دارند حتما منو راجع به 2 پست قبلم که عکس هم گذاشتم راهنمایی کنن .... فرق این با بردی که مثال زدم چیه؟

این رو از این جهت میپرسم که آرم هم انگار خودش یک میکروپروسسور هستش و نه یک میکرو کنترولر؟ (اینطوری خوندم تو نوشته ها ...شایدم میکروش هم باشه؟ )

کلا دلم میخواد یک مقایسه بین بردی که عکسشو گذاشتم با lpc 1768 انجام بده
    ...خیلی ممنونش میشم

کاربر فعال ghaem313 آواتار ها
    نام
    محمد قديمي
    تشکر شده 194 بار در 105 پست

lpc1768 يك ميكرو كنترلر در قدرتي نظير يك mp3 پلير خوبه
    اون برد يه كامپيوتر ضعيف يا يك موبايل خوب يا يك تبلت متوسطه

قطعا از lpc خيلي قوي تري اما كارايي جفتشون متفاوته

کاربر دائمی

مگه به میکروکنترولر میکرو کامپیوتر هم نمیگن؟!!! حالا شد ام پی تری پلیر؟

اگر ال-پی-سی یه مداری در حد mp3 پلیر باشه پس به درد ساخت ربات هم نمیخوره درسته؟

اگه بگی رباتی با چه توانایی هایی با lpc و با چه توانایی هایی با بردی که بالا گذاشتم میشه ساخت خیلی خیلی ممنونت میشم

کاربر دائمی

ضمنا در راستای خود کفایی و ارائه محصولی 100% ملی و بومی امروز نرم افزار پروتئوس رو دانلود کردم به همراه کتاب آموزش فارسیش و امیدوارم که بتونم بردهایی که نیاز دارم رو خودم طراحی و بسازم
    اما آیا واقعا ممکنه؟!!

الان این سوال داره روی مخم پیاده روی میکنه که چطور بردی طراحی کنم که هم میکرو م رو بهش وصل کنم و هم درگاه هایی واسه ماژول هایی که میخوام روش طراحی کنم ... سعی میکنم توی این چند روز اون pdf هشتاد و خورده ای صفحه ای رو بخونم ببینم به جایی میرسم یا نه!!

با این کار فکر میکنم فقط به یک پروگرامر نیاز داشته باشم ... به نظرتون اون رو هم خودم طراحی کنم یا بخرم بهتره؟ ضمنا آیا پروگرامری هست که همه جور میکرو رو پروگرام و دیباگ کنه؟

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

مگه به میکروکنترولر میکرو کامپیوتر هم نمیگن؟!!! حالا شد ام پی تری پلیر؟

اگر ال-پی-سی یه مداری در حد mp3 پلیر باشه پس به درد ساخت ربات هم نمیخوره درسته؟

اگه بگی رباتی با چه توانایی هایی با lpc و با چه توانایی هایی با بردی که بالا گذاشتم میشه ساخت خیلی خیلی ممنونت میشم
    سلام
    ببین lpc1768 یک میکرو با هسته cortex-m3 هستش و نسبت به میکروکنترلر هایی که توی بازار ایران موجوده این جزو اولین ها هستش
    بعد مگه روبات چی میخای بسازی ؟؟!! یک کنترل کننده هلی کوپتر هستش دیگه , یعنی پردازش سنگینی نمیخای انجام بدی

میکروکنترلر STM32103-RBT6 بطور کامل راه اندازی شد !!!
    مرحله بعدی اتصال TFT 3.2 به میکرو و بوت کردن UC-OS II + GUI !!!

.

کاربر دائمی

سلام

نه میخوام هلیکوپتر خودش تشخیص بده

یعنی من بهش فرمان بدم و اون خودش انجام بده

مثلا فرمان بدم برو به مختصات فلان و فلان کار رو انجام بده و برگرد (مثلا بره یک عکس بگیره و بیاد)

میخوام خودش اتوماتیک از عهده این کار بر بیاد

یعنی باید مختصات یابی بتونه بکنه ، همچنینموانع جلوش رو تشخیص بتونه بده و اگر مانعی دید دور بزنه یا ارتفاع بگیره تا ازش بگذره و به نقطه هدف برسه و مامورتش رو انجام بده و بیاد

البته اولین روزی که تاپیک رو زدم هدفم این نبود اما الان همچین چیزی رو میخوام

اگر lpc توات همچین کارایی رو داره که هیچ اگر نه برم سراغ همچون بردهایی که یک نمونه اش رو صفحه قبل گذاشتم ...یعنی درواقع کلا فکر کنم باید بیخیال میکرو بشم و با مینی کامپیوتر ها کار کنم؟(که کار کردن باهاش همانا شبیه کار با کامپیوتر معمولیه)

مدير بخش STM32 sadmonew آواتار ها
    نام
    صادق محمدي
    تشکر شده 3,115 بار در 1,408 پست

با سلام
    دوست عزيز اين چيزي كه شما مي خواين بسازين در حد يه uav هستش. شما اول از يه چيز ساده تر شروع كن بعد اونو گسترش بده، خوب همين اول كار خيلي مشكله.
    خوب براي ساختن يه همچين چيزي حتما به يه برد پردازشگر خوب نياز پيدا مي كني. يه gps براي مكان يابي و يه ارتفاع سنج و البته يه دوربين با رزولوشن بالا كه بتونيد موانع رو تشخيص بده والبته يه نرم افزار پردازش تصوير كه تصاوير دوربين رو پردازش كنه و به قولي موانع رو تشخيص بده.
    در كل براي شدنش كه ميشه اما نميخوام شما رو مايوس كنم اين كار به يه گروه خوب و توانا نياز داره. و از همه مهمتر بودجه خوبي ميخواد. حوصله و فرصت كافي هم بماند ديگه...

کاربر دائمی

سلام خدمت شما دوست عزیز

یک سوالی برای من پیش اومده ... اگر به جای میکرو از یک مادر برد کامپیوتر (نه توی این پروژه ، به صورت کلی) توی یک ربات خیلی پیشرفته استفاده کنم ، چطور باید سایر اجزا رو برنامه ریزی کنم؟

مثلا الان لپ تاپ من 4 تا خروجی یو اس بی داره ... با این 4 تا خروجی چه کارهایی میتونم بکنم؟

منطورم اینه مثلا جای این میکرو از برد این لپ تاپ بخوام استفاده کنم ، میخوام ببینم با چه برنامه ای و با چه زبونی و چطوری باید اون ماژول هارو برنامه ریزی کنم؟

من چون زیادی بلند پروازم و به فکر ساخت رباتای پیشرفته ام الان نشستم فکر کردم که میکرو ها به کار من نمیاد ... برنامه نویسی کامپیوترم که بلدم ...بیام از بردهایی شبیه صفحه قبل استفاده کنم اما نمیدونم چطور این کار ممکنه؟ میشه در این زمینه راهنماییم کنید؟

ممنون از همه دوستان

مدير بخش STM32 sadmonew آواتار ها
    نام
    صادق محمدي
    تشکر شده 3,115 بار در 1,408 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar نمایش پست ها
    سلام خدمت شما دوست عزیز
    منطورم اینه مثلا جای این میکرو از برد این لپ تاپ بخوام استفاده کنم ، میخوام ببینم با چه برنامه ای و با چه زبونی و چطوری باید اون ماژول هارو برنامه ریزی کنم؟
    با سلام
    مثلا فرض كنيد يه ماژول gps داريد كه خروجي اون سريال هستش. اگه بخوايد اين ماژول رو به پورت usb متصل كنيد بايد از يه مبدل سريال به usb استفاده كنيد. تو محيطي مثل ويندوز ميتونيد از زبان برنامه نويسي مثل vb.net يا #c يا ++c استفاده كنيد و با استفاده از يه سري توابع به پورت سريال(com) يا usb متصل بشيد و اطلاعات رو از gps دريافت كنيد و پردازش مورد نظر كه همون به دست آوردن مكان هستش رو انجام بديد.
    ویرایش توسط sadmonew : 06-12-2011 در ساعت 23:57

کاربر دائمی

سلام به همه عزیزان

آقا دست روزگار منو دوباره به فکر این پروژه انداخت اما اینبار به صورت جدی میخوام پیگیری کنم

و الان دقیقا چیزی که میخوام اینه :

1- یک عدد دوربین کوچیک برای پردازش تصویر بذارم جلوی هلیکوپتر
    2-یک ماژول برای ارسال اطلاعات دوربین

بعدش میخوام اطلاعات دوربین رو با لپ تاپ دریافت کنم و روش پردازش تصویر انجام بدم ، بعدش نسبت به نتیجه پردازش فرمان مورد نظر به کنترلر هلیکوپتر ارسال بشه و درواقع به صورت اتوماتیک هدایت بشه

یعنی یه مرحله از کار سوار کردن دوربین و گرفتن اطلاعات دوربین روی لپ تاپ هست
    مرحله بعد ، برقرار کردن ارتباط بین کنترلر هلیکوپتر و کامپیوتر هست(راجع به این مورد یکمی سر در گمم فعلا)

دوستان و متخصصان راجع به هر 2 مرحله و خصوصا مرحله 2 هر راهنمایی کنن خوشحال میشم

نمیدونم بشینم برای کنترلر درایور بنویسم ؟ یا بیخیالش بشم و خودم یه کنترلر واسش طراحی کنم؟ (برای این کار یه برد آماده STM32 discovery دارم فقط)

کاربر دائمی

البته واسه مرحله اول ، فکر میکنم ماژول های دوربینی هستش به صورت آماده که خودش اطلاعات رو هم ارسال میکنه به صورت بی سیم و اگر از اونها بخرم ، فقط تعبیه منبع تغذیه و اتصالش تنها کاریه که باید انجام بشه!

کاربر دائمی

یعنی هیچکس ایده ای راجع به ارتباط بین کامپیوتر و کنترولر نداره؟

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12