NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4554 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 24

موضوع: ادامه تحصیل در مقطع دکترا یا ...

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

پیش فرض ادامه تحصیل در مقطع دکترا یا ...

با سلام
    افزایش ظرفیت دکترا خیلی از فارغ التحصیلان فوق لیسانس برق را به ادامه تحصیل تو این مقطع مشغول کرده. از طرفی ناآشنایی فارغ التحصیلان با صنعت و کار هم برای خودش داستانی داره. این وسط تو این شرایطی که ما داریم گرفتن تصمیم درست برامون خیلی مهمه. آیا بازم وقت بذاریم کنکور دکترا بدیم و ادامه .. بشیم استاد دانشگاه! یا مهارت های عملی مام را زیاد کنیم بریم سراغ کار، بعد فرصت برای ادامه تحصیل هست؟ یا دو تاش؟ یا هیچ کدوم!!
    از اساتید و دوستان تقاضامندم نظراتشون را مبسوط در اختیار ما قرار بدهند تا ما هم از تجربه اونها استفاده کنیم.
    با تشکر
    ویرایش توسط mzarkoob : 05-11-2011 در ساعت 12:40

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

نام
    مهدی زرکوب

کسی تجربه ای نظری ... نداره؟؟؟؟؟

5. تشکرها از این نوشته :

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

ببین راستش من خودم چون که درس نمی خودنم از درس هم خوشم نمیاد
    ولی اگه بشه یک مدرک دکترا رو گرفت خیلی راحتر میشه کار پیدا کرد و خیلی راحتتر میشه که به خارج کشور رفت (برای اقامت دائم) خیلی راحتتر هم میشه ازدواج کرد و در کل موقعیت اجتماعی عالیی داره
    من میگم که اگه بتونی دکترا بگیری ضرری برات نداره با این که خودم یک آدمی هستم که فقط به اطلاعات علمی و تجارب در کار اعتقاد دارم واصلا هم از ادامه تحصیل خوشم نمیاد حقیقتش

میکروکنترلر STM32103-RBT6 بطور کامل راه اندازی شد !!!
    مرحله بعدی اتصال TFT 3.2 به میکرو و بوت کردن UC-OS II + GUI !!!

.

7. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط armstk نمایش پست ها
    ولی اگه بشه یک مدرک دکترا رو گرفت خیلی راحتر میشه کار پیدا کرد و خیلی راحتتر میشه که به خارج کشور رفت (برای اقامت دائم) خیلی راحتتر هم میشه ازدواج کرد و در کل موقعیت اجتماعی عالیی داره
    من میگم که اگه بتونی دکترا بگیری ضرری برات نداره
    خیلی ممنون
    ولی یه نکته را توجه باید کرد که برای این مقطع الان باید یه وقتی را گذاشت که دوباره بشینیم کنکور بدیم و ... بعدش هم درگیر یه سری چیزای تئوری میشیم و ... اینا می خوام بگم که چقدر ارزش داره این وقت را بذاریم؟ اگه روی چیزای دیگه وقت بذاریم(که سرش بحث می کنیم) نتیجه بخش تر نیست؟ اینکه میگید راحت تر کار گیر میاری مطمئنید؟ یا اینکه کارمان محدود میشه به تدریس در دانشگاه؟ (چون در حوزه عمل بی تجربه ایم)

9. تشکرها از این نوشته :

ناظم انجمن vahidasm آواتار ها
    نام
    وحید
    تشکر شده 881 بار در 470 پست

سلام
    من نظرم اینه که آدم تا یه جایی باید درس بخونه که به شغلش کمک کنه و یه کار یاد بگیره
    بعد از اینکه کار رو یاد گرفت و درآمدش تو اون کار به حد قابل قبولی رسید بعد بره متناسب با تخصصش ادامه تحصیل بده تا جایی که براش مطلوبه
    من خیلیا رو دیدم که این کار رو کردن و موفق بودن
    خودم هم دارم همین کار رو میکنم
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

11. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما vahidasm برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

اگه مشكل خدمتي نداري ريسك نكن
    خيليا كه تا ارشد خوندنو ول كردن و رفتن سر كار حتي اگه از كارشونم راضي باشن حسرت اينو كه چرا ادامه تحصيل ندادن رو ميخورن.
    توي شغلتم مطمئن باش از الانت موفق تر خواهي بود.
    اينم بگم كه بعضي ها رشته تحصيليشون شغلشون رو تعين ميكنه و بعضي هام شغلشون رشتشون رو.
    فرقي نداره شما جزء كدوم باشيد مهم اينه كه به هدفتون رسيده باشيد.

موفق باشيد.
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

13. تشکرها از این نوشته :

نام
    وحید

نقل قول نوشته اصلی توسط do...loop نمایش پست ها
    اگه مشكل خدمتي نداري ريسك نكن
    خيليا كه تا ارشد خوندنو ول كردن و رفتن سر كار حتي اگه از كارشونم راضي باشن حسرت اينو كه چرا ادامه تحصيل ندادن رو ميخورن.
    توي شغلتم مطمئن باش از الانت موفق تر خواهي بود.
    اينم بگم كه بعضي ها رشته تحصيليشون شغلشون رو تعين ميكنه و بعضي هام شغلشون رشتشون رو.
    فرقي نداره شما جزء كدوم باشيد مهم اينه كه به هدفتون رسيده باشيد.

موفق باشيد.
    سلام
    حرف شما درسته ولی باید یه چیز خیلی مهم رو در نظر گرفت
    اونم اینه که تو ایران کم کار گیر میاد یا حد اقلش اینه که سخت گیر میاد.اونوقت به قول دوستمون مجبور میشیم که تا دکترا بخونیم که صرفا استاد دانشگاه بشیم(اونم اگه بتونیم).
    بعدشم من نگفتم که درس رو کنار بذاریم.یه مشکل دیگه هم این وسط پیش میاد که به قول خودتون مشکل خدمته که هیچ راهی نداره باید با تلاش زیاد ردش کنیم مگر اینکه معاف بشیم و همین باعث میشه که خیلی از چیزایی که تو دانشکاه یاد گرفتی از یادت بره
    از طرف دیگه خیلیا میتونن در حین تحصیل کار یاد بگیرن که این خیلی عالیه.کمی سخته ولی ارزش داره.
    به همین دلایل و 1001 دلیل دیگه من میگم باید اول کار یاد بگیریم......
    ویرایش توسط vahidasm : 05-11-2011 در ساعت 02:20
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

15. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

حالا که دوستان نظراتشون را بیان کردند چند تا مطلب دیگه هم بگم. ببنید الان یه جمعیت عظیمی دارن میرند برای ادامه تحصیل ... ولی تو ایران این جور نیست که در کنار درس طرف شاغل باشه یا کم پیش میاد. اونی که دانشجو دکتراست میگه ای بابا این چه وضعیه ای کاش رفته بودیم دنبال کار... و اونی هم که فوقه میگه خوب بود میشد ادامه بدیم!! خلاصه کم پیش میاد کسی در مورد راهی که میره بدونه.
    آیا تضمینی هست که طرف 4 تا 5 سال دیگه دکتراش تموم میشه شغل مناسبی داشته باشه یا تا اون موقع به علت کثرت فارغ التحصیلان اون قسمت هم اشباع شده؟
    سایر دوستان نظری ندارند؟

17. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

یکی از دوستام نظرش اینه:

درحال حاضر درس و مدرک و تحصیل ارزش چندانی ندارد
    اگر کسی بتواند جایی کار کند باید برود کار کند در کنارش دکترایش را هم بگیرد
    الان دکترا در حد روزی 2 ساعت بیشتر وقت نمی خواهد
    البته ارزشی ندارد ولی فردا که دکترا مثل لیسانس الان شد حیف است این مدرک بیخودی را نداشته باشید ولی به هیچ عنوان نباید هدف شود فعلا که باپول و بی پول با ظرفیت بی نهایت می شود قبول شد نباید وقت گذاشت "

البته خودش حسسش نبود عضو بشه بذاره!
    ویرایش توسط mzarkoob : 06-11-2011 در ساعت 09:23

19. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن javad naderi آواتار ها
    نام
    جواد نادری زاده
    تشکر شده 1,334 بار در 602 پست

سلام.دوست عزیز میشه دکتری رو با روزی 2 ساعت گرفت با روزی 20 ساعت هم میشه ولی 1 فرقی بین این 2 تا مدرک هست گه کدومشون بیستر کار کردن و چه قدر حالیشونه.

21. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما javad naderi برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

اينو بگم كه من از حرفام هيچ منظوري ندارم.
    فقط نظرمو ميگم
    كشيدن سختي براي انسانها يه دوره اي داره چه بهتر كه اين دوره تو جووني باشه كه تاب و تب انسان بالاست منم با اينكه هم درس بخوني هم كاركني (كاري كه مرتبط با درسي كه ميخوني باشه) موافقم اصلا ما براي چي درس ميخونيم براي همين ديگه البته يه خرده چيزاي ديگه اي هم هست اما در كل درس خوندن بيشتر به خاطر كاره.
    اگه هم بخاي درس بخوني هم كار كني شايد سختي هايي داشته باشه اما بايد آيندشو ديد.
    تازه اين سختيها در مقابل سختي هايي كه حضرت علي (ع) توي كار كردن ميكشيد كه چيزي نيست من شنيدم كه درآمد ماهيانه حضرت به پول الان چيزي حدود ده ها ميليون بود.
    اينم شنيدم كه تو مقطع دكترا از طريق استاد ها ميشه تو يه كار خوبي افتاد.
    بازم ميگم اينا همش نظره تصميم نهايي با خودتونه.
    ما فقط ميتونيم برات دعا كنيم كه موفق باشي.
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

23. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

راستش من خودم الان شغلی که دارم هیچ ربطی به رشتم نداره ! با این رشتم الکترونیکه ولی معتقدم الکترونیکی که در عمل کار میشه و الکترونیکی که در دانشگاههای ایران تدریس میشه 180 درجه تفاوت داره

ولی حالا شما برو دانشگاه های کشور هایی مثله آمریکا و کانادا رو ببین ... ببین چقدر روی تحقیقاتشون شرمایه گذاری میکنن , درسته که شهریشون بدون بورس زیاده ولی الحق والانصاف سرش به تنش می ارزه

ماشالله تا دلت بخایم الان لیسانسه و فوق لیسانسه داریم ......
    بیخیال , بحث رو 30یا30 نکنیم ممکنه که low pass filterمون کننا )))

من خودم به شخصه دوست داشتم که یک مدرک دکترا هم داشته باشم چون حقیقتا خیلی کلاس داره و موقع ازدواج خیلی بدردمون میخوره(البته باید پول هم در کنارش باشه !)

خلاصه من فکر میکنم مدرک گرفتن در کنار کار تجربی ارزش داره وگرنه باید بری با دکترا مثله همین استاد هایه احمقی که در دانشگاه های ما تدریس میکنن کار کنی(بلانسبت شماها)

.

25. تشکرها از این نوشته :

نام
    وحید

نقل قول نوشته اصلی توسط armstk نمایش پست ها
    با این رشتم الکترونیکه ولی معتقدم الکترونیکی که در عمل کار میشه و الکترونیکی که در دانشگاههای ایران تدریس میشه 180 درجه تفاوت داره
    سلام
    موافقم
    قبل از اینکه وارد کار الکترونیک بشم فک میکردم که تو دانشگاه خیلی چیزا یاد گرفتم ولی وقتی وارد شرکت شدم دیدم که هییییییییییییچی بلد نیستم غیر از یه سری روابط ریاضی به درد نخور.فهمیدم که باید از صفر شروع کنم.فهمیدم که الکترونیک غیر از تقویت کننده چیزای دیگه هم داره که من ازشون بیخبرم.
    خلاصه حدود 3 ساله دارم کار میکنم (درسم میخونم).پی بردم که تو کار خیلی بیشتر میشه یاد گرفت تا تو دانشگاه(چه استاد باشی چه دانشجو)
    البته استادهایی رو هم میشناسم که واقعا تو همه چیز استادن(من قصدم این نیست که به استاذهای عزیز بی احترامی کنم)
    با تشکر از جناب do...loop بابت راهنماییشون.
    ویرایش توسط vahidasm : 05-11-2011 در ساعت 22:35

27. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

اینکه یه استاد فقط میتونه درس بده و هیچ کار عملی بلد نیست واقعا باعث بدبختیه
    ولی من بگم که میکرو رو از همین استاد های دانشگاهم یاد گرفتم و این نشون میده که تو دانشگاه ها هم میشه برای کار اینده چیزایی یاد گرفت
    تو همین دانشگاه خودمون برای بچه های ما دو تا استاد مختلف میکرو درس میدادن یکی عملی میگفت یکی تئوری با اینکه یکی عملی درس میداد ولی بازم دانشجوهای محترم فقط به فکر نمره گرفتن بودن و با تموم شدن ترم یکبار دست به ایسی میکرو نزدن
    در مورد دکتری هم بگم که من هنوز فقط مهندس شدم و در حد دکتری نیستم ولی کسی که دکتری میگیره اگه میخواد دکتر خوب و خدا پسندی باشه لازم نیست که هنوز بیاد برای میکرو برنامه بنویسه. یک همچین دکتری باید بیاد و بیس الکترونیک رو متحول کنه. باید مثل یک دکتر ایرانی بیاد فرستنده ی 60 گیگاهرتز طراحی کنه تا علمش رو به رخ بکشه بعد بعضیا نمیدونم بخاطر چی شاید حسودی بگن که داره سر فرکانسمتر ها کلاه میزاره و 60 گیگاهرت عملی نیست
    از قرار معلوم ایران کار خودش رو مثل پرتاب ماهواره ولی اینبار در زمینه ی نیمه هادی شروع کرده واین میتونه نقطه ی اغاز خوبی باشه
    ویرایش توسط esisafa : 05-11-2011 در ساعت 22:56

29. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط mzarkoob نمایش پست ها
    اگه روی چیزای دیگه وقت بذاریم(که سرش بحث می کنیم) نتیجه بخش تر نیست؟
    اگه بخواهیم در زمینه های مختلف کسب تجربه کنیم روی چه چیزهایی بهتره وقت صرف کنیم؟ در دو حوزه "الکترونیک" و "مخابرات"
    چه چیزهایی جای کار زیاد داره؟
    دوستان دیگه خجالت نکشند نظرشون را بدند!

نام
    مهدی زرکوب

داشتم سایت eca را نگاه می کردم آقای طراح موارد خوبی را اشاره کرده بودند:

"فهرست مفصلی از توانایی های یک طراح الکترونیک را می توان ذکر کرد که برخی از آنها می توانند انتخابی باشند. تسلط بسیار بالا در طراحی آنالوگ، دیجیتال، طراحی سخت افزار و برنامه نویسی میکروکنترلر، طراحی مدارچاپی و یک زبان برنامه نویسی PC و ارتباط با پورت های آن جزء حداقل های لازم برای طراحی هستند. امکان طراحی با یکی از خانواده های CPLD/FPGA، نرم افزار هایی مانند Labview و matlab، آشنایی با طراحی مدارات قدرت و سوئیچینگ، پردازش سیگنال و تصویر، تسلط بر خانواده هایی از PLC و درایورهای موتورهای صنعتی هم جزء بعضی از گزینه هایی هستند که می توانند در طراحی های الکترونیک بسیار موثر و لازم باشند. در گرایش هایی مانند مخابرات هم موارد متعدد دیگری مطرح است که مشمول این بحث نمی شود.

به دوستانی که در ابتدای راه هستند، توصیه می شود که بیشتر از آنکه به دنبال عمل به تشخیص های شخصی خود باشند، به دنبال یافتن افراد با تجربه و صاحب صلاحیت و استفاده از اطلاعات و راهنمایی های آنها باشند که گاهی یک راهنمایی درست می تواند در پیشرفت های اساسی به شدت موثر باشد و در نقطه مقابل هم برخی اشتباهات و انتخاب مسیرهای نادرست می تواند عامل تعیین کننده ای برای عقب ماندن و نرسیدن به پیشرفت مورد نظر باشد.
    تمرکز
    در توضیح بیشتر برای من شرح دادند که حاصل مشاهدات ایشان از عملکرد مجموعه های معتبر خارجی این است که بصورت متمرکز عمل می کنند. یعنی اگر مثلا روی یک پیچ فعالیت می کنند، تمام ابعاد و جنبه های مربوط به آن پیچ را از هر نظر مورد بررسی قرار می دهند و به اصطلاح تا آخر قضیه می روند و سعی می کنند به نهایت نتیجه قابل حصول در هر موضوعی برسند. واقعیت آن است که این راهنمایی تاثیر بسیار مهمی روی من داشت و شیوه کار خود را که قبل از آن بر اساس روش آچار فرانسه و سرکشیدن در هر کاری بود، به یک فعالیت تخصصی و متمرکز تغییر دادم و بسیاری از حوزه هایی را که دارای اطلاعات خوبی هم در آن بودم، رها کردم. و البته امروز از این موضوع به هیچ وجه پشیمان نیستم و بسیاری از نتایج قابل قبول را مدیون اتخاذ همین روش و شیوه می دانم. حاصل آنکه توصیه من به دوستانی که در مراحل ابتدایی کار خود هستند این است که بجای برخورد سطحی با موضوعات متعدد و تبعیت از رویکرد به اصطلاح اقیانوسی به عمق یک متر، در یک یا چند موضوع محدود بصورت تخصصی و متمرکز عمل کنند و وقت خود را بیجهت در عناوین و موضوعات مختلف و متعدد بدون رسیدن به یک سطح تخصصی قابل قبول صرف نکنند."
    ویرایش توسط mzarkoob : 08-11-2011 در ساعت 23:27

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

بله فرمایش شما درسته. انسان باید تخصصی عمل کنه و در یک تخصص خاص عالی باشه. ولی شما یک طراح رباط رو فرض کنید. این شخص مجبوره به صورت ذاتی جند تا تخصص رو داشته باشه که اینا باهم میشه خودشون یک تخصص. باید برنامه نویسی کامپیوتر ، برنامه نویسی یک نوع کنترلر ، مکانیک و کنترل رو یاد داشته باشه.
    به نظر من یک مهندس الکترونیک ، باید کامپیوتر رو چه نرم و چه سخت افزاری بفهمه.
    اصلا فکر میکنم وقتی انسان در یک مورد جدید غیر از تخصصش آگاهی پیدا میکنه، فکرش بازتر میشه و میتونه دست به خلاقیت های عجیب بزنه و این شناخت غیر تخصصی لازمه.
    اگه همین الان من با یک شیمیدان درست حسابی ارتباط داشتم، میتونستم طرحم رو که تحولی در دکراسیون بیرونی ساختمان ایجاد میکرد عملی کنم. من یک دید کلی نسبت به شیمی دارم و تخصص در زمینه ی الکترونیک و با ادغام این دو و کمک از یک متخصص شیمی میتونستم موفق بشم ولی تا حالا مونده رو دستم، چون متخصص شیمی پر

انشتین در ابتدا یک فیزیکدان بود ولی بعدا برای اینکه تفکراتش رو بتونه اثبات کنه رفت و ریاضیدان هم شد
    ویرایش توسط esisafa : 09-11-2011 در ساعت 01:17

نام
    وحید

سلام
    من با جناب mzarkoob موافقم
    آقای صفامنش حرف شما تو ایران صادقه و هیچ شکی درش نیست که یه طراح روبات باید همه کارها از جمله برنامه نویسی کامپیوتر ، برنامه نویسی یک نوع کنترلر ، مکانیک و کنترل رو خودش به تنهایی انجام بده
    ولی اگه شما روباتهای پیشرفته کشورهای پیشرفته رو نگاه کنید میبینید که یه تیم کاملا مجرب روش کار کردن که هر کدوم از اعضا تو کار خودشون متخصصن مثلا یکیشون برنامه نویسه یکیشون مهندس مکانیکه و ... که هر کدوم تو کار خودشون استادن و تو کار هم دخالتی ندارن.این کار زیر نظر یه مدیر که اتفاقا اونم تو کار خودش استاده انجام میشه.حالا به نظر شما کار گروه دوم بهتر پیش میره یا اونی که مجبوره همه کارها رو خودش انجام بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    طبق گفته خودتون انیشتین اول فیزیکدان خییییییییلی خوبی شد بعد از اون که دید واقعا لازمه رفت ریاضیدان شد
    این خیلی فرق میکنه با اون بخت برگشته ای که مجبوده همه چیزو در آن واحد بلد باشه
    با تشکر

کلا توی ایران کار گروهی مفهوم نداره ! چون مدیریتی وجود نداره

.

35. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

تا اونجایی که من میدونم دانشجوهای دکترا در ایرن شدیدا درگیر کار میشن. به خاطر همین فکر نکنم کسی از لحاظ کاری کم بیاره اگه مشغول دکترا بشه. ضمن اینکه امکان ارتقایش در محیط کار شاید با این مدرک بیشتر بشه.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین