NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4577 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 20

موضوع: مشکل عجیب avr عجیب و نویز

مدیر انجمن
    نام
    امید آزاده
    تشکر شده 279 بار در 133 پست

پیش فرض مشکل عجیب avr عجیب و نویز

سلام به همه دوستان ... من به یه مشکل اساسی خوردم .... میخوام با ترایاک یه سری ادوات نوری رو با ATmegta8 روشن کنم .... ادوات نوری من لامپ های متال هالاید 400 وات با چوک و استارتر هستند ... ولی وقتی فقط یه دونه لامپ رو وصل میکنم چنان نویزی رو تغذیه میندازه که میرو یا هنگ میکنه یا جالبه که میره تابعی که مخصوص خاموش کردن و تابع روشن کردن خروجی رو اجرا می کنه..... و در آخر هم اگه لامپ روشن هم شد میکرو هنگ می کنه . البته رو بارهای معمولی مثل لامپ همچین بلایی سرش نمیاد. عکس مدار و PCb مدار رو می زارم .... اگه دوستان کمکی می تونن بکنن ممنون میشم ازتون....
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: cir-master.jpg
مشاهده: 78
حجم: 126.6 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: pcb.jpg
مشاهده: 63
حجم: 82.1 کیلو بایت  

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام

پیشنهاد می کنم موارد زیر رو لحاظ کنید :

1. حتما مدار کاهش نویز مربوط به قسمت adc رو ببندید. حتی اگه از قسمت adc استفاده نمی کنید. (پیشنهاد شرکت atmel هست)

2. فرکانس کاری میکروکنترلر رو تا جائیکه میشه کم کنید.

3. فکر می کنم شما باید زمین خروجی اپتو ترایاک رو از زمین قسمت ورودی جدا می کردید. ظاهرا این کارو نکردید!

4. فعلا چیز دیگه ای به ذهنم نمی رسه.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

4. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    نام
    سید مهدی میری زاده
    تشکر شده 115 بار در 33 پست

با سلام
    میکرو کنترلهای سری اتمل در مقابل پارزیت ضعیف هستن ولی میشود با رعایت چند مورد پارازیتش راکم کرد .
    1-مدار ریست پیشنهادی اتمل ضعیف است ساده ترین را پاین آوردن مقاومت r8 مدارتون تا 3.9k و c12 تا 10 میکرو می باشد که 50% پارازیت را کم میکند.
    2- باید خروجیهایت را ایزوله کنی به این صورت که بین پایه های میکرو و ای سی u1 مقاومت 15k بزاری و اگر سرعت پالس فرمان خروجی هات (روشن خاموش شدن لامپها ) بالا نیست یک خازن 100 نانو بین خروجی و زمین بزار.

مدیر انجمن
    نام
    امید آزاده

ممنون از راهنماییهاتون ... اینو فقط بگم که مدار من فقط روشن و خاموش هستش ... همین ... نویزی که وجود داره نمیدونم از خط تغذیه میاد یا اینکه از هوا میاد...... ولی اینو فهمیدم که میره یه متغیرم که تو eeprom هستش و مخصوص خاموش و روشن شدن خروجی هست رو تغییر میده .... فکر کنم که بخاطر همینه که تو ARM هرگز eeprom نمیزارن ...

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

من فکر می کنم که نویز از قسمت 220 ولت از طریق زمین مشترک میاد توی قسمت دیجیتال. کلا نباید خروجی اپتوترایاک ها با ورودیشون زمین مشترک داشته باشه.

بنظر من بهتر بود در طراحی برد اپتوترایاک هارو میذاشتید گوشه ی برد ، طوریکه که خروجی هاشون نزدیک ترایاک ها باشه و کلا زمین این قسمت از قسمت دیجیتال ایزوله می شد.

حالا فرمایشات جناب mahdi8888 رو هم انجام بدید تا ببینیم چی میشه؟
    .

وبلاگ شخصی من

مدیر انجمن
    نام
    امید آزاده

ببین بورد ترایاک من از بورد اصلیم جداست ... و ترایاک هیچ ارتباطی به مدار من نداره ... آره منم معتقدم که از تغذیه نویز وارد مدار میشه .... ولی به این راحتی نمیشه از شرش خلاص شد.....

مدیر انجمن
    نام
    امید آزاده

حالا من با وضع یه سوال دارم ..... اگه بخوام از یه میکروی دیگه استفاده کنم نظرتون چیه ؟ مثلا از xmega یا arm ممنونم که جوابمو میدین دوستان ...

کاربر فعال ghaem313 آواتار ها
    نام
    محمد قديمي
    تشکر شده 194 بار در 105 پست

قصد توهين ندارم اما فيوز بيت ها را براي كلاك درست انتخاب كردي

کاربر علاقه مند
    نام
    سید مهدی میری زاده

گرفتن پارازیت یک مدار از مشکل ترین بحث هاست .
    چون شما از لامپ متال هالاید استفاده میکنید از راه تغذیه پارازیت می فرسته واین پارازیت تغذیه از راه یایه ریست و پورتهای ورودی خروجی وارد ای سی میشود برای فیلتر کردن پایه های ورودی خروجی معمولا از مقاومت وخازن 100 نانو استفاده می شود.
    برای پایه ریست که خیلی محم است ایسی های مخصوصی وجود دارد و راه ساده تر و موثر همان مقاومت و خازنی که گفتم امتحان کن طبق تجربه حتما جواب میده درضمن خازنهای تغذیت از 1000 میکرو کمتر نباشه.
    برای عوض کردن میکرو اگر سری اتمل باشه چه arm یا xmaga همین آش کاسه!
    بهترین گزینه pic و stm
    شما برای ساخت یک مدار با میکرو همیشه به محصولات ساخته شده مشابه نگاه کن خیلی مفیده از لحاض پارازیت مدار شما مشابه دزدگیر ماشین چون سیستم جرقه زنی شم ها مانند مانند لاستارت لامپهای های ولتاژ عمل میکنه اکثر این مدارات با pic هستند.

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

مهدی جان در موارد زیر باهات موافقم :
    چون شما از لامپ متال هالاید استفاده میکنید از راه تغذیه پارازیت می فرسته واین پارازیت تغذیه از راه یایه ریست و پورتهای ورودی خروجی وارد ای سی میشود برای فیلتر کردن پایه های ورودی خروجی معمولا از مقاومت وخازن 100 نانو استفاده می شود.
    برای پایه ریست که خیلی محم است ایسی های مخصوصی وجود دارد و راه ساده تر و موثر همان مقاومت و خازنی که گفتم امتحان کن طبق تجربه حتما جواب میده درضمن خازنهای تغذیت از 1000 میکرو کمتر نباشه.
    ولی با بقیه اش موافق نیستم. چرا همه میگن که AVR نویز پذیره ولی PIC نیست؟ پس چطور این خارجی ها هزارتا مدار با AVR می سازن ولی نویز نمی گیره؟ چطور سامسونگ با ARM نوت بوک می سازه و این نوت بوک توی همه ی محیطها خوب کار می کنه؟ چرا گوشی هایی با هسته ی ARM همه جا جواب میدن؟

پس دلیلی نداره که محصولات خانواده ی ATMEL نویز پذیرن. لطفا به Application note که پیوست کردم دقت کنید. حتما یه راهی برای رفع این مشکل وجود داره که ما نمی دونیم. بجای اینکه صورت مساله رو عوض کنیم باید راه درست رو یاد بگیریم.

متاسفانه یکی از Application Noteهامو پیدا نمی کنم. مال شرکت ATMEL بود که با رسم شماتیک توضیح داده بود که حتما از خازن و سلف قسمت ADC استفاده بشه ، حتی در مواقعی که قصد استفاده از ADC رو ندارید ، ضمن اینکه نکاتی راجع به منبع تغذیه و نحوه ی PCB زدن برای میکروکنترلرهای AVR رو هم یادآور شده بود. اصلا نمی دونم کجاست. هرچی گشتم پیداش نکردم. حیف...
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: pdf doc2521.pdf (183.5 کیلو بایت, 189 نمايش)
    .

وبلاگ شخصی من

13. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی
    نام
    روح الله خرم بخت
    تشکر شده 591 بار در 214 پست

من هم همچین مشکلی داشتم تازه اون هم بدون تریاک و با رله . چیزی که فهمیدم اینه که پارازیت از استارت لامپ میاد و برای همین سر راه استارت هم فیلتر گذاشتم!!! ولی باز مشکل وجود داشت . avr که هیچی روی lcd هم پارزیت میافتاد . اخرش بی خیال شدم ولی به نظرم اگه یه نوع استارت بسازیم که نویز نداشته باشه یا یه جوری استارت های معمولی رو نویز گیری کنیم مشکل رفع میشه . من پیگیرم و امیدوارم با کمک دوستان این مشکل رفع بشه .

مدیرکل انجمنها agape آواتار ها
    نام
    Zeus
    تشکر شده 2,209 بار در 846 پست

1-راهش اینه که تغزیه ایزوله باشه
    2- ورودی تغزیه میکرو حتما از فیلتر سلف وخازن استفاده کن
    3-اگر مدار داره از جایی ورودی میگیره ورودی رو با اپتیک کوپلر ایزوله کن
    4- پلی گان مثبت و منفی رو برای رفع نویز مضاعف رعایت کن
    5- ترک های پر فرکانس (مثل ورودی کلاک میکرو) حدالامکان کوتاه و بدون پیچ و خم باشه
    6- به خازن 0.1 میکرو نزدیک پایه تغزیه آیسی قرار بده
    من با این نکات آی وی آر رو کنار موتور 2کیلو وات آسانسور جواب گرفتم که emp های خیلی بالایی داره

16. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما agape برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن
    نام
    امید آزاده

سلام به همه دوستان ... من کلا avr رو ار زندگیم انداختم بیرون ... :d:d:d:d:d و کوچ کردم به طرف arm ... الانم میخوام با lpc2132 همی مدار رو بسازم ببینم چطوره ..... نظرتون چیه ؟ ممنون از جواباتون............

کاربر فعال pooriya آواتار ها
    نام
    پوریا علیزاده
    تشکر شده 676 بار در 217 پست

سلام

تغییر نوع میکروکنترولر به خودتون مربوطه ولی به گفته یکی از اساتید بزرگ میکرو(که استاد بنده هم بودن) بیش از صدها میکرو کنترولر avr در صنعت به کار بردن و مشکل نویز نداشتن و همه اینها باور غلط ماست که از اول یکی گفته و ما کور کورانه قبول کردیم.

این مطلب رو هم مطالعه بفرمائید:
    استفاده از AVR در محیط صنعتی و مقابله با نویز

19. تشکرها از این نوشته :

مدیر انجمن
    نام
    امید آزاده

سلام دوست عزیز..... مشکلم با arm حل شد .... Lpc2132 واقعا عالی بود . در حالی که 20 ثانیه طول میکشه که لامپ روشن بشه avr ثانیه ای 1 بار ریست میشه آرم حتی کوچکترین مشکلی براش پیش نمیاد ....

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

microprocesor_2002
    شما که صورت مساله رو پاک کردی!؟ هر وسیله ای توی زندگی بشر جای خودشو داره. اگه وجود avr لازم نبود شرکت atmel دیگه تولیدش نمی کرد. یا حداقل سال 2010 نمی رفت سری جدید a رو طراحی کنه.

مثلا میشه توی لوله کشی ساختمان کلا لوله ی 2 رو حذف کنن و بگن وقتی لوله ی 3 هست چرا از 2 استفاده کنیم؟
    .

وبلاگ شخصی من

22. تشکرها از این نوشته :

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

microprocesor_2002
    شما که صورت مساله رو پاک کردی!؟ هر وسیله ای توی زندگی بشر جای خودشو داره. اگه وجود avr لازم نبود شرکت atmel دیگه تولیدش نمی کرد. یا حداقل سال 2010 نمی رفت سری جدید a رو طراحی کنه.

مثلا میشه توی لوله کشی ساختمان کلا لوله ی 2 رو حذف کنن و بگن وقتی لوله ی 3 هست چرا از 2 استفاده کنیم؟
    .

وبلاگ شخصی من

مدیر انجمن
    نام
    امید آزاده

آره .... آخه من میخوام یه تابلو برق درست کنم که توش از کنتاکتور و ساعت مکانیکی استفاده نشه .... از rtc میکرو به عنوان ساعت و از ترایاک به عنوان قطع و وصل کردن جریان استفاده میکنم ..... به خاطر همین نمی خوام روزه شک دار بگیرم ...... البته سه روش خوب دیگه یاد گزفتم که می خوام رو آرم باهاش کار کنم ..... اونم اینه که میکرو رو با رگولاتور ولتاژ منفی راه اندازی کنم .. و اینکه اوپتو ترایاک رو بصورت سینک راه اندازی کنم نه بصورت سورس ..... و اینکه تغذیه E2PROM خارجی رو از پین خود میکرو میگیرم ، یعنی اینکه هروقت به E2PROM نیاز داشتم جریانشو وصل میکنم و هروقت نیازی نداشتم خاموش ............. اینطوری نویز تاثیری تو E2PROM من نداره .... این روش رو دیروز تو یه سری از بوردهای قدرت خارجی دیدم ......نظرتونو دوست دارم بدونم ...... ممنون .............
    ویرایش توسط microprocesor_2002 : 22-10-2011 در ساعت 15:53

کاربر علاقه مند
    نام
    سید مهدی میری زاده

خیلی عالیه اینکه بتونی از نمونه های ساخته شده مشابه که آزمایش خودشون پس داده الگو بگیری بهترین کار ، ژاپن هم با الگوبرداری کارش شروع کرد حلاببین به کجا رسیده.

مدیرکل انجمنها agape آواتار ها
    نام
    Zeus
    تشکر شده 2,209 بار در 846 پست

الگو برداری کار خوبی هست برای الهام گرفتن ولی اکتفا نکن و خودت طرح قبلی رو ارتقا بده در غیر این صورت میشی یه کپی بردار!