NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2330 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: به نظر شما لازمه در این مورد بحث یشه

رأی دهندگان
104. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • بله

99 95.19%
  • خیر

1 0.96%
  • راه راحتتر و ارزانتر هست

4 3.85%
صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 40 از 85

موضوع: آموزش پورت usb

کاربر علاقه مند
    نام
    eslamshahr
    تشکر شده 33 بار در 15 پست

با سلام و خسته نباشید
    ببخشید که در تایپیکتون پست زائد ایجاد میکنم
    من دارم روی پورت usb میکرو های at90usb و مشخصا at90usb162 کار میکنم چیزی که من توی نت به فارسی واقعیتش چیزی ندیدم با مقداری سرچ در نت یک کتابخانه به اسم lufa پیدا کردم که واقعا کامله ولی متاسفانه خیلی برای من گنگ بود حالا به نظر شما اصلا بهتره من اول برم دیتاشیت میکرو بخونم و با همون رجیستر ها کارم رو راه بندازم یا با این کتابخونه کار کنم
    یک چیزی بهتر نیست که بجای کار با برنامه هایی که به صورت غیر مستقیم با پورت usb ارتباط برقرار میکنن روی میکرو هایی که دارای قابلیت usb هستند کار کنیم

یه مورد دیگه و اون اینکه من مطالبتون رو در مورد نحوه عملکرد پورت usb خوندم و دیدم شما یکسری موارد رو تا اینجا فاکتور گرفتین یعنی مثلا آشنایی با ترنزکشن و فیلد ها ش برای کار با usb نیاز نیست و به نظرتون بهتر نیست به جای مثلا لفظ بایت از ترنزکش استفاده بشه چون (البته جسارت بنده حقیر رو ببخشید من چیزی رو که قبلا خوندم با عث شد تا توی ذهنم یک انقولت ایجاد بشه ) این ترنزکشن ها هستند که درواقع ارسال میشند که حالا خود هر ترنزکشن (متناسب با نوع مربوطه) شامل چند فیلد و دوباره هر فیلد میتونه شاملچند بایت ویا چند فیلد و هر فیلد شامل چند بایت بشه که مثلا بایت sync که فیلد اول در هر سه ترنزکشن setup و داده و hand shake هست به همراه فیلد های دیگه اراسال میشه که میشه یک ترنزکشن و در اقع این ترنزکشن هست که به عنوان بسته اطلاعاتی شناخته میشه .

و یک سوال کلی داشتم خدمتتون
    نمیشه بییاییم یک چارت کلی برای شکل و نحوه نوشتن برنامه در میکرو در رابطه با ارتباط با پورت usb ترسیم کنیم مثلا بگیم برای ارتباط باید ابتدا این مجموعه کار برای انجام تنظیمات و شروع ارتباط بعد این مجموعه برای ارسال و این مجموعه برای دریافت داده باید انجام بشه
    (البته بعد از خاتمه آموزش کلی پورت usb)

ببخشید سرتون رو درد آوردم

ممنون از توجهتون

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

در ابتدا مقدار کمی در مورد نحوه ی ارسال اطلاعات توضیح داده شد تا تفاوت عمل کرد usb با بقیه ی پروتکل ها مشخص بشه. اینکه حتی فقط برای فرستادن یک بایت داده ی کنترلی چند بار بین host و وسیله ارتباط برقرار میشه. اینکه اینجا بیت پریتی نداریم جاش از crc استفاده میشه و ...
    در نهایت هم دوستان درخواست کردن که نحوه ی کار با توابع V-USB توضیح داده بشه. V-USB برای میکروهایی استفاده میشه که USB ندارن و موضوعش از AT90USB162 جدا هست

5. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

پیش فرض برنامه جدید برای انتقال وقفه ای

خوب بعد از مدت طولانی وقفه در تاپیک بلاخره دوباره شروع کردم

یک برنامه با visual C# 2010 express نوشتم که مستقیما از LibUsbDotNet 1.0.1 استفاده میکنه

آقا بهنام یک کتابخونه به نام usbcontroller نوشته بودن که trialversion بود و از کار میافتاد. گفتم مستقیم با خود libusb کار کنم.
    فایل رو ضمیمه کردم

این برنامه همه چیزش کار نمیکنه. یعنی فقط انتقال وقفه ایش کار میکنه. به صورت دستی( فشردن کلید read) یا اتومات (فعال کردن checkBox )

انشاالله اگه شد بعدا یک برنامه مینویسم که فقط با انتقال کنترلی کار کنه اگه مایل باشن دوستان

هر دو با هم رو نمیزارم تا خودتون دنبالش برین
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    ویرایش توسط esisafa : 17-03-2012 در ساعت 15:53

7. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

کد:
    how to use interrupt out transfer in vusb

how to use interrupt out transfer in vusb

by dagakshay » Wed Feb 16, 2011 7:56 am 

I HAD UNDERSTOOD THE INTERRUPT IN TRANSFER IN VUSB... PLEASE TELL ME HOW TO USE HOW TO USE INTERRUPT OUT TRANSFER IN VUSB... ANY EXAMPLE OR LINK FOR THAT... HOW TO DECLARE INTERRUPT OUT ENDPOINT I HAD WENT THROUGH THE LINK: http://vusb.wikidot.com/driver-api
    BUT HERE THEY HAD NOT SHOWN HOW TO DECLARE INTERRUPT OUT ENDPOINT....
    Re: how to use interrupt out transfer in vusb by Augend » Sat Feb 26, 2011 10:13 am
    first you need to declare in usb configuration . follow these steps: 1- go to usbdrv.c 2- find this line: PROGMEM char usbDescriptorConfiguration[] = { /* USB configuration descriptor */
    3- add seven bites to the length of descriptor as followed in this line: 18 + 7 * USB_CFG_HAVE_INTRIN_ENDPOINT + (USB_CFG_DESCR_PROPS_HID & 0xff) +7, 0, //I added las +7
    4-now you need to add one ondpoint . find this line and add 1: USB_CFG_HAVE_INTRIN_ENDPOINT + 1 , /* endpoints excl 0: number of endpoint descriptors to follow */ // I added last +1
    5-now at the end of descriptor add these codes to make a new OUT endpoint: 7, /* sizeof(usbDescrEndpoint) */ USBDESCR_ENDPOINT, /* descriptor type = endpoint */ (char)0x01, /* OUT endpoint number 1 */ //instead of 81 0x03, /* attrib: Interrupt endpoint */ 8, 0, /* maximum packet size */ USB_CFG_INTR_POLL_INTERVAL, /* in ms */
    You need also to configure your driver to use this interrupt-OUT no-1
    6- now go to usbconfig.h and set USB_CFG_IMPLEMENT_FN_WRITEOUT to 1
    7- find this line: #if USB_CFG_IMPLEMENT_FN_WRITEOUT if(usbRxToken < 0x10){ /* endpoint number in usbRxToken */ and change it to this: if(usbRxToken == USBPID_OUT){ /* endpoint number in usbRxToken *///* 8-every time device receives Interrupt-out, goes into usbFunctionWriteOut() tell me if it works for you
    اینجا تغیراتی رو که باید در V-USB داده بشه تا به صورت intrupt out کار کنه توضیح داده

برنامه ای که با C# نوشته بودم در قسمت قبل برای کارکردن با intrupt in بود
    ویرایش توسط esisafa : 19-03-2012 در ساعت 14:33

9. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

اگه بخواهیم که برنامه میکرو رو طوری بنویسیم تا بتونیم کنترل روی تمام ابزارهای میکرو مثل خاموش روشن کردنشون و مثلا فعال کردن pwm و نوشتن روی lcd و ... رو بدون عوض کردن برنامه میکرو و فقط از طریق برنامه کامپیوتر انجام بدیم و حتی به صورتی که پایه های lcd رو بتونیم در برنامه کامپیوتر تنظیم کنیم ، چه پیشنهادی دارن دوستان.
    توجه کنین که فقط یک بار برنامه میکرو رو بریزیم تو فلش و از این به بعد میکرو فقط یک واسط باشه و تمام برنامه های کنترلی رو در کامپیوتر بنویسیم.

توجه مینمایی

لطفا نظرهاتون رو بدین.

دیدتون به این صورت باشه که میکرو کنترلر دیگه یک کنترلر نیست و فقط یک آیسی هست که یک امکاناتی داره

روز اول عید 1391 هم ول نمیکنم. فکر کنم مرض دارم و دیوانه شدم

11. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

یک مرور کلی
    در سایت ایران میکرو در رابطه با پورت usb و کلاس LibUsbDotNet.dll و همچنین V-USB اطلاعات زیادی داده شده.
    ارتباط به صورت کنترلی host2device و device2host برقرار شده
    ارتباط intrupt-IN برقرار شده

ارتباط intrupt-OUT باقی مونده بود که در متون قبلی روش برقرار کردن اون رو هم اعلام کردم که باید چه دستکاری انجام بشه. صددرصد کار کرد و هیچ نقصی نداشت.
    دیگه چیزی لازم نیست که از ارتباط ها یاد بگیریم

6 راه ارتباط بین کامپیوتر و میکرو از طریق usb بود

1. کنترلی host2device
    2. کنترلی device2host
    3 و 4 . intrupt-IN و bulk-IN که مثل همه برنامه نویسیشون
    5 و 6 . intrupt-OUT و bulk-OUT که بازم مثل هم هستند ولی باید در معرفی کننده v-usb تغییرات بالا رو انجام داد

ASync باقی مونده که V-USB ساپورتش نمیکنه

البته مطالب به صورت پراکنده در تاپیک های مختلف قرار گرفتن
    ویرایش توسط esisafa : 20-03-2012 در ساعت 13:53

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

مدير بخش STM32 sadmonew آواتار ها
    نام
    صادق محمدي
    تشکر شده 3,115 بار در 1,408 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط esisafa نمایش پست ها
    اگه بخواهیم که برنامه میکرو رو طوری بنویسیم تا بتونیم کنترل روی تمام ابزارهای میکرو مثل خاموش روشن کردنشون و مثلا فعال کردن pwm و نوشتن روی lcd و ... رو بدون عوض کردن برنامه میکرو و فقط از طریق برنامه کامپیوتر انجام بدیم و حتی به صورتی که پایه های lcd رو بتونیم در برنامه کامپیوتر تنظیم کنیم ، چه پیشنهادی دارن دوستان.
    سلام مهندس
    سال نو شما مبارك.

منظرتون اينه كه مثلا از طريق برنامه اي كه تو ويندوز نوشته شده، رجيستر هاي ميكرو تغيير بديم و كنترل كنيم.

15. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

سلام
    سال نو شما هم مبارک
    بله منظورم همینه . البته فقط تغییر رجیستر ها رو میشه که رشته فرستاد و تبدیل به عدد کرد و در رجیستر مربوط قرار داد.
    اما یک راهی باشه که این کار راحت و خوب انجام بشه.
    مهمترش اینه که در مرحله بعد از چه راهی استفاده کنیم تا بتونیم علاوه بر تغییر رجیستر از توابع مثلا نوشتن روی lcd و ارسال با usart و ... هم کار کنیم.
    مثلا اول رجیستر های usart رو تنظیم کنیم بعد یک دستور با یک رشته بفرستیم که با usart بفرسته

17. تشکرها از این نوشته :

نام
    صادق محمدي

پس برنامه اي كه براي ميكرو نوشته ميشه وظيفش دريافت داده ها از پورت usb و قرار دادن داده در رجيستر مربوطه هستش يا انتقال متن به lcd.
    البته داده هايي كه دريافت ميشه بايد در حافظه eeprom داخلي يا حافظه جانبي ذخيره بشه.
    چون براي تنظيم دوباره رجيسترها با داده هاي جديد حداقل ميكرو بايد يكبار ريست بشه.
    البته براي ارسال داده از pc به lcd متصل به ميكرو هم راه وحود داره البته فعلا همينارو هم اجراييش كنيم خيلي كاره!

البته ما هنوز مهموني نرفتيم و البته مهمون هم فعلا نداريم وگرنه كه من هم اينجا نبودم.
    ویرایش توسط sadmonew : 20-03-2012 در ساعت 15:39

19. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

نقل قول نوشته اصلی توسط sadmonew نمایش پست ها
    چون براي تنظيم دوباره رجيسترها با داده هاي جديد حداقل ميكرو بايد يكبار ريست بشه.
    فکر نکنم لازم باشه میکرو رست بشه. دلیلش هم اینه که فکر میکنم وقتی میکرو تازه شروع به کار میکنه، همه ی رجیستر ها مقدار صفر دارن . یعنی همه چیز خاموش هستن. و ما در هنگام کارکردن میکر میایم و بهش میگیم که usart رو با این سرعت روشن کن بدون اینکه میکرو رو دوباره روشن کنیم.
    البته منظور شما رو میفهمم چون برای خودم هم یک مشکل پیش اومده.
    تایمر رو روشن کردم با یک فرکانس. بعد وسط کار باید فرکانسش رو تغییر میدادم و فقط رجیستر های تنظیم فرکانس رو تغییر میدادم ولی فرکانس اون تغییر نمیکرد. و این برام یک مشکل بود. استادمون گفت که اول باید تایمر رو خاموش کنیم، یعنی تمام رجیستر هاش رو صفرکنیم. بعد دوباره برای کار با فرکانس جدید تنظیم کنیم و روشن کنیم. ولی من بعد اون یک همچین کاری رو آزمایش نکردم و مطمئن نیستم.

نظر شما چیه

21. تشکرها از این نوشته :

نام
    صادق محمدي

سلام مهندس جان
    مهندس برنامه اي كه تو ويندوز ميخواين بنويسين، با چه زباني ميخواين بنويسين؟ #C يا ++C يا... ؟
    بله درسته براي تايمر اينطوريه اما براي USART و ADC لازم به ريست كردن(صفر كردن رجيستر) نيست.
    برنامه اي براي ميكرو نوشته ميشه، بر مبناي V-USB نوشته ميشه؟ يعني از كتابخونه اون استفاده ميكنين؟

23. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

سلام مهندس جان
    مهندس برنامه اي كه تو ويندوز ميخواين بنويسين، با چه زباني ميخواين بنويسين؟ #C يا ++C يا... ؟
    C#. مهم اینه که دات نت باشه

بله درسته براي تايمر اينطوريه اما براي USART و ADC لازم به ريست كردن(صفر كردن رجيستر) نيست.
    یعنی برای usart نمیشه خاموشش کرد دوباره با یک سرعت دیگه راه انداختش؟؟؟

برنامه اي براي ميكرو نوشته ميشه، بر مبناي V-USB نوشته ميشه؟ يعني از كتابخونه اون استفاده ميكنين؟
    آره V-USB

درمجموع بهتره فعلا پورتها رو کنترل کنیم و رجیسترها رو مقداردهی کنیم.
    شما چی میگین

25. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

چند تا نظر

1. برای مقدار دادن هر رجیستر یک دستور به روش کنترلی بفرستیم با یک مقدار یک بایتی.
    در تابع usbFunctionSetup دستور مقدار دهی همون رجیستر دریافت بشه و مقدار بایتمون رو در اون بریزیم.
    حتی لازم نیست از اسم رجیستر استفاده بشه. فقط آدرسش رو میفرستیم. برنامه میکرو طولانی میشه

2. دراین روش دستور برای اجرا فقط یکی هست. در دو بایت یکی آدرش رجیستر و یکی مقدارش رو بفرستیم و در داخل میکرو مقدار رو در آدرش مورد نظر بریزیم.

3. یک رشته بفرستیم. هم اسم رجیستر و هم مقدارش رو داشته باشه. فقط باید یکم پردازش داخل میکرو انجام بشه. آیا عملی هست؟؟؟؟؟ فایدش اینه که دستور رو مثل خود برنامه میکرو مینویسیم

4. شما نظر بدین

به نظر خودم روش دوم بهتره. چون فقط با دو تا عدد کار داریم و یک دستور مقدار دهی. بدون هیچ رشته ای که پردازش زیاد لازم باشه
    ویرایش توسط esisafa : 21-03-2012 در ساعت 20:59

27. تشکرها از این نوشته :

نام
    صادق محمدي

سلام داداش
    فكر ميكنم 3 حالت بيشتر نداره(منظورم روش هاي با پردازش كم در واقع نوشتن كد كمتر، كه تو ميكروي با حافظه فلش محدود هم جواب بده).
    به نظر منم روش 2 روش خوبيه.
    خوب اول بريم برنامه رو تو ويندوز بنويسيم در واقع يه تجسم كلي از كاري كه ميخوايم انجام بديم رو اونجا پياده سازي كنيم.(عجب كلمات قلمبه و سلمبه اي گفتم!؟!)
    البته نظر شما مهمه كه چي باشه.

29. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

داداش به چندتا مشکل خوردم
    کد:
    int* myPtr
    myPtr = data[0]
    *myPtr = dafa[1]
    این برنامه باید محتویات data[1] رو در آدرس data[0] حافظه بریزه درسته یا نه.
    میشه با این کار یک رجیستر رو مقدار داد.
    آیا رجیسترهای IO جزو خونه های حافظه رم هستن. آیا کامپایلر اجازه میده با آدرس و اشاره گر با رجیستر های IO کار کرد یا نه؟ و هرچیز دیگه ای که در این زمینه میدونین.

ما دو بایت شامل آدرس رجیستر IO مثلا آدرس DDRC هست 0x14 و محتوای اون رو میفرستیم به میکرو در یک آرایه دو عضوی. عضو 0 میشه آدرس رجیستر و عضو 1 میشه مقداری که در اون رجیستر با توجه به آدرسش میخواهیم بریزیم.
    چه بنویسیم

31. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

داداش به چندتا مشکل خوردم
    کد:
    int* myPtr
    myPtr = data[0]
    *myPtr = dafa[1]
    این برنامه باید محتویات data[1] رو در آدرس data[0] حافظه بریزه درسته یا نه.
    میشه با این کار یک رجیستر رو مقدار داد.
    آیا رجیسترهای IO جزو خونه های حافظه رم هستن. آیا کامپایلر اجازه میده با آدرس و اشاره گر با رجیستر های IO کار کرد یا نه؟ و هرچیز دیگه ای که در این زمینه میدونین.

ما دو بایت شامل آدرس رجیستر IO مثلا آدرس DDRC هست 0x14 و محتوای اون رو میفرستیم به میکرو در یک آرایه دو عضوی. عضو 0 میشه آدرس رجیستر و عضو 1 میشه مقداری که در اون رجیستر با توجه به آدرسش میخواهیم بریزیم.
    چه بنویسیم

33. تشکرها از این نوشته :

مدیر باز نشسته behnam6500 آواتار ها
    تشکر شده 899 بار در 390 پست

داستان چیه؟!

35. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

داستان اینه که میخوایم با V-USB یک برنامه ثابت برای میکرو بنویسیم که همیشگی باشه.
    بعد از طریق usb و با پردازش در کامپیوتر بتونیم مقادیر رجیستر های میکرو کنترلر رو کنترل کنیم.
    یعنی میکرو دیگه میکروکنترلر نباشه. بلکه یک آیسی باشه که مثلا pwmداره و با کامپیوتر کنترل میشه

حالا چند تا مشکل هست که:
    1. با برنامه ی بالا میشه این کار رو انجام داد؟؟؟؟
    2. داخل یک textbox یک عدد هگز رو مثلا f0 مینویسیم. حالا با چه دستوری همین عدد هگز ( در واقع رشته ) رو که در textbox نوشتیم رو به صورت asci ( یا فکر کنم utf8 ) در بایت بریزیم.
    ویرایش توسط esisafa : 22-03-2012 در ساعت 02:52

37. تشکرها از این نوشته :

نام
    صادق محمدي

نه مهندس محدوديتي جهت كار با كامپايلر وجود نداره.
    البته درستش اينه:

[PHP]int* myPtr
    myPtr = data[0]
    &myPtr = dafa[1][/PHP]

39. تشکرها از این نوشته :

مدیر باز نشسته behnam6500 آواتار ها
    تشکر شده 899 بار در 390 پست

خوب مقدار textbox رو تبدیل به بایت کن و بفرست!!!! شما در کل از هر حالت که استفاده بکی در انتقال به usb و برعکس، ارایه ای از بایت رو منتقل میکنی...

41. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما behnam6500 برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین