NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4604 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 30

موضوع: مشکل در راه اندازی سنسور فشار

کاربر فعال
    تشکر شده 72 بار در 47 پست

New مشکل در راه اندازی سنسور فشار

سلام .
    من یک سنسور فشار mpx5500dp خریدم و طبق فرمولی که توی دیتاشیتش گفته برنامه اش را نوشتم.ولی مقداری که توسط این فرمول محاسبه میشه یه مقدار منفی از کار در میاد.
    چندتا سوال مهم
    differential pressure sensor یعنی چی؟
    dual portیعنی چی؟(توی دیتا شیت اومده)
    آیا فقط باید از پایه های 1و2و3 استفاده کرد و یا پایه های 4و5و6 هم استفاده میشن؟
    اصلا این سنسور چطوری توی مدار قرار میگیره؟

سنسور 6تا پایه داره که اول دیتاشیت نوشته که فقط پایه های 1و2و3استفاده می شوند ولی انتهای دیتاشیت (صفحه آخر)طبق عکس زیر یکسری عبارت برای پایه های 4و5و6 هم نوشته.

البته دیتاشیت را ضمیمه کردم
    ممنون میشم راهنماییم کنین
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند
    نام
    امین
    تشکر شده 107 بار در 53 پست

سلام
    من با سنسور فشار کار نکردم ولی یه نکته رو میگم که شاید بتونه مشکل شما رو حل کنه ما دونوع فشار داریم : فشار مطلق یا absolute و فشار نسبی یا gauge
    توی سیستم فشار مطلق اگه کنار دریا اندازه گیری کنی عدد 10 به توان 5 پاسکالو بهت میده و اگه با سیتم نسبی بسنجی عدد صفرو میده ، پس توی ارتفاع با سیستم نسبی فشار یه کمی منفی میشه

4. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sarutobi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    امین

اون دیتا شیتو دیدم ، اون نموداری که توی دیتاشیت رسم شده بر اساس فشار نسبیه ، پس فشار منفی طبیعیه ، میتونی با اضافه کردن فشار اتمسفر به اون فرمولی که نوشتی فشار مطلقو بدست بیاری

6. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sarutobi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط sarutobi نمایش پست ها
    اون دیتا شیتو دیدم ، اون نموداری که توی دیتاشیت رسم شده بر اساس فشار نسبیه ، پس فشار منفی طبیعیه ، میتونی با اضافه کردن فشار اتمسفر به اون فرمولی که نوشتی فشار مطلقو بدست بیاری
    دوست خوبم ممنون از راهنمایی هاتون..ممکنه بگین مقدار فشار اتمسفر چقدره؟؟؟؟
    آخه این مسائل مربوط به دبیرستان میشه که من یادم رفته
    کاربر علاقه مند
    نام
    امین

خوب برای خوم هم سوء تفاهم پیش اومده !!!
    یه بار دیگه اونو دیدم انگار منظور دیتا شیت از differential فشار مطلقه من فکر کردم که چون فشار نسبی برابر فشار مطلق منهای فشار اتمسفر میشه باید منظورش از کلمه differential نسبی باشه ولی ظاهرا اینطور نیست، پس با این اوصاف نباید فشارو منفی بدست بیاری پس شما بیا یه کاری بکن چون فشار اتمسفر تقریبا 101 کیلوپاسکال هستش باید ولتاژ خروجی در حالتی که توی اتاق راه اندازیش میکنی حدودا 1ولت باشه این ولتاژ رو با مولتی متر اندازه بگیر اگه یک ولت بود فشار مطلقو داده، اگه نزدیک صفر بود بهت فشار نسبی رو داده. اینو بگم شایدم منظورش از differential اینه که اختلاف فشار رو میگه . نتیجه رو بگو برام جالبه که بدونم ، شایدم خودم یکیشو گرفتم!

کاربر فعال

New

خوب برای خوم هم سوء تفاهم پیش اومده !!!
    یه بار دیگه اونو دیدم انگار منظور دیتا شیت از differential فشار مطلقه من فکر کردم که چون فشار نسبی برابر فشار مطلق منهای فشار اتمسفر میشه باید منظورش از کلمه differential نسبی باشه ولی ظاهرا اینطور نیست، پس با این اوصاف نباید فشارو منفی بدست بیاری پس شما بیا یه کاری بکن چون فشار اتمسفر تقریبا 101 کیلوپاسکال هستش باید ولتاژ خروجی در حالتی که توی اتاق راه اندازیش میکنی حدودا 1ولت باشه این ولتاژ رو با مولتی متر اندازه بگیر اگه یک ولت بود فشار مطلقو داده، اگه نزدیک صفر بود بهت فشار نسبی رو داده. اینو بگم شایدم منظورش از differential اینه که اختلاف فشار رو میگه . نتیجه رو بگو برام جالبه که بدونم ، شایدم خودم یکیشو گرفتم!
    اگه طرز بستن سنسور در مدار درست باشه،یعنی اگه سنسور را از اون سمتی که روش نوشته داره بهش نگاه کنم و پایه اول خروجی باشه و پایه دوم زمین باشه و پایه سوم هم تغذیه و بقیه پایه ها هم رها باشن اونوقت ولتاژ پایه اول توی اتاق حدود 228میلی ولت هست.ولی من خودم یخورده شک دارم که پایه های 4و5و6 را باید آزاد گذاشت چون اگه صفحه آخر دیتاشیت را نگاه کنین جلوی اونها هم یه چیزایی نوشته.و این پایه ها هم یه ولتاژی در حدود 300 میلی ولت دارن.
    البته مهندس توی اتاق من که فشار را باید کمتر از 101 کیلو پاسکال نشون بده .چون شهر محل زندگی(اصفهان )از سطح دریا 1600 متر فاصله داره.درست میگم؟؟؟؟؟
    نظر شما چیه؟؟؟؟

کاربر علاقه مند
    نام
    امین

خوب این ولتاژی که بدست اوردین میگه که فشار سنج نسبیه ( البته همونطور که خودتون فرمودین اگه درست وصل شده باشه)
    درست میگین از فشار دریا کمتر هست ولی چون چگالی هوا کم هستش این اختلاف سطح باعث اختلاف زیادی نمیشه
    من چون توی اول دیتا شیت توی قسمت features دیدم که گفته به صورت gauge و دیفرانسیالی پیکر بندی میشه گفتم که شاید منطورش از دیفرانسیالی نسبی نباشه

کاربر علاقه مند
    نام
    امین

محاسبه کردم برای ارتفاع 1600 متر حدودا 81 کیلو پاسکاله
    که بازم به یک ولت نزدیکه

کاربر فعال

خوب این ولتاژی که بدست اوردین میگه که فشار سنج نسبیه ( البته همونطور که خودتون فرمودین اگه درست وصل شده باشه)
    درست میگین از فشار دریا کمتر هست ولی چون چگالی هوا کم هستش این اختلاف سطح باعث اختلاف زیادی نمیشه
    من چون توی اول دیتا شیت توی قسمت features دیدم که گفته به صورت gauge و دیفرانسیالی پیکر بندی میشه گفتم که شاید منطورش از دیفرانسیالی نسبی نباشه
    پس با این حساب الان فشار در اتاق هست 101-22.2=78.8کیلو پاسکال.
    اما باز هم مشکل اول پابرجا هست.یعنی اینکه آیا پایه های4و5و6 به هیچ جایی نباید وصل بشن؟؟؟؟؟

کاربر علاقه مند
    نام
    امین

نه اشتباه نکنید وقتی فشار مطلق توی اتاق 81 کیلو پاسکال باشه فشار گیج اتاق برابر منفی 20 کیلوپاسکال میشه

محاسبه کردم ولتاژش شد 0.02 ولت البته خطا هم وارد میشه، شما هم اول گفتین که ولتاژ منفیه با این حساب انگار سنسورو درست راه اندازی کردین.
    ویرایش توسط sarutobi : 18-09-2011 در ساعت 18:59

کاربر فعال

نه اشتباه نکنید وقتی فشار مطلق توی اتاق 81 کیلو پاسکال باشه فشار گیج اتاق برابر منفی 20 کیلوپاسکال میشه

محاسبه کردم ولتاژش شد 0.02 ولت البته خطا هم وارد میشه، شما هم اول گفتین که ولتاژ منفیه با این حساب انگار سنسورو درست راه اندازی کردین.
    البته من گفتم مقدار فرمول توی دیتاشیت منفی شده،ولتاژ که 0.228 ولت هست که با 0.02 ولت تفاوت زیادی داره.فکرکنم اشتباه تایپی بود؟؟؟؟یا منظورتون همون 0.02 ولت هست؟؟؟

کاربر علاقه مند
    نام
    امین

نقل قول نوشته اصلی توسط msmut7020 نمایش پست ها
    البته من گفتم مقدار فرمول توی دیتاشیت منفی شده،ولتاژ که 0.228 ولت هست که با 0.02 ولت تفاوت زیادی داره.فکرکنم اشتباه تایپی بود؟؟؟؟یا منظورتون همون 0.02 ولت هست؟؟؟
    نه منظورم همون عدد بود ، من فکر کردم که به صورت عملی ولتاژو منفی بدست اوردین
    ولی به این نکته هم توجه کنین که بین خط ماکسیمم و مینیمم حداقل 0.4 ولت اختلاف وجود داره و چون ما مبنای محاسبمون خط وسطیه خوب میشه که 0.2 ولت خطا داشته باشه
    تازه فشار توی اتاق ممکنه با بیرون یه کمی تفاوت داشته باشه ، ولتاژ 5 ولتی که بهش وصل کردین هم همینطور
    چون یه فشار مبنای مناسب نداریم نمیشه در بارش به طور دقیق نظر داد ولی برای تست کیفیش میتونی سنسورو به طور موازی جریان باد در معرض باد کولر یا پنکه قرار بدی ، باید ولتاژش توی باد کمتر بشه
    ویرایش توسط sarutobi : 18-09-2011 در ساعت 19:54

16. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

اگه خروجی تفاضلی لازم دارین پایه های 2 3 4 5 لازمه و اگه خروجی معمولی لازمه باید از پایه های 1 2 3 استفاده کنین
    در ضمن ولتاژ افست صفر خروجی معمولی 0.2 ولت هست که بالا گفته شد و باید با برنامه کالیبرش کرد

18. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط esisafa نمایش پست ها
    اگه خروجی تفاضلی لازم دارین پایه های 2 3 4 5 لازمه و اگه خروجی معمولی لازمه باید از پایه های 1 2 3 استفاده کنین
    در ضمن ولتاژ افست صفر خروجی معمولی 0.2 ولت هست که بالا گفته شد و باید با برنامه کالیبرش کرد
    مهندس ممنون که راهنمایی کردین.اماخروجی تفاضلی یعنی چی؟؟؟؟تفاضل چی از چی؟آیا منظورتون از خروجی تفاضلی همون فشار نسبی هست؟؟؟؟

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

نه منظور فشار نسبی نیست
    این سنسور کلا از نوع نسبی هست و حالت دیگه نداره و فشار رو به نسبت فشار هوای محل اندازه میگیره.
    خروجی تفاضلی یک روش برای کمتر کردن نویز در مسیرهای طولانی سیمکشی و افزایش دقت هست.
    usb کامپیوتر تفاضلیه، حتی تو مدارای داخلی کامپیوتر اخیرا خطوط تفاضلی هستن و بگم که همه چی داره تفاضلی میشه
    با این کار نویز خیلی خیلی کم میشه و میتونن سرعت خیلی بیشتر کنن
    سرعت ارتباط سریال 115 کیلو بود بدون تفاضلی ولی حالا usb3 شده 6,000,000 کیلو. البته تکنولوژی هم پیشرفت کرده

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

ادامه:
    تفاضلی تو ابزار دقیق خیلی مهم هست
    لازمه طرز کارشم بگم یا نه؟

22. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

ادامه:
    تفاضلی تو ابزار دقیق خیلی مهم هست
    لازمه طرز کارشم بگم یا نه؟
    من باید فشار هوا را با این سنسور اندازه بگیرم و روی یه lcd نمایش بدم.حالا اگه خودتون میدونید به کار من میاد بی زحمت توضیح بدین.

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

تفاضلی و معمولی هر دوش کار میکنه و حتی میکرو avr هم هر دو حالت رو ساپورت میکنه و مشکلی نیست
    فشار هوای محیط رو میخوای بدست بیاره یا یک محفظه رو نسبت به هوا

کاربر فعال

تفاضلی و معمولی هر دوش کار میکنه و حتی میکرو avr هم هر دو حالت رو ساپورت میکنه و مشکلی نیست
    فشار هوای محیط رو میخوای بدست بیاره یا یک محفظه رو نسبت به هوا
    با عرض معذرت،دیشب خیلی خسته بودم خوابم برد.
    فشار هوای محیط را میخام بدست بیاره

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

این سنسور فشار محیط رو نمیگیره بلکه فشار یک محیط دیگه(بسته) رو نسبت به فشار محیط میگیره.
    برو تو 20 تا 30 تا مطلب آخر سایت رو بگرد یکی از بچه ها با یک سنسور فشار سنج مطلق کار کرده بود

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین