NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4607 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 17 از 17

موضوع: مشکل با پروگرام کردن atmega8a

کاربر فعال mihman آواتار ها
    تشکر شده 164 بار در 121 پست

New مشکل با پروگرام کردن atmega8a

با سلام.من روی بردم یدونه اتمگا8smd کار کردم.وقتی که میخوام با avr studio پروگرامش بکنم،میکرو فقط erase میشه و هیچ کار دیگه ای از قبیل تغییر فیوز بیتها وپروگرام نمیشه کرد و نرم افزار پیغام زیر را میده.

کریستال روی برد 4 مگا هرتز هست .در ضمن من میکروهای دیگه را با همین پروگرامر و avr studio به راحتی پروگرام میکنم.

کسی میدونه مشکل از کجاست؟

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement

تازه وارد
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

شاید میکروت قفل شده _فیوز بیت هاش_ریست کن

5. تشکرها از این نوشته :

Icon2008

نقل قول نوشته اصلی توسط roi نمایش پست ها
    شاید میکروت قفل شده _فیوز بیت هاش_ریست کن
    تشکر از توجه شما.منظورتون از ریست چیه؟چطوری میشه این کار را انجام داد؟

7. تشکرها از این نوشته :

مدير بخش STM32 sadmonew آواتار ها
    نام
    صادق محمدي
    تشکر شده 3,115 بار در 1,408 پست

با سلام
    اگه ميخوايد ميكروتون رو از حالت قفل دربيارين و فيوزبيتا به حالت اوليه برگرده لينك زير پست شماره 59 رو ببينيد يه توضيحي دادم و خودم هم تست كردم.
    labview و avr - صفحه 6 - ایـــــــــران میـــــــکرو ™

ویرایش توسط sadmonew : 16-09-2011 در ساعت 14:17

9. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sadmonew برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط sadmonew نمایش پست ها
    با سلام
    اگه ميخوايد ميكروتون رو از حالت قفل دربيارين و فيوزبيتا به حالت اوليه برگرده لينك زير پست شماره 59 رو ببينيد يه توضيحي دادم و خودم هم تست كردم.
    labview و avr - صفحه 6 - ایـــــــــران میـــــــکرو ™

مهندس اون لینکی که شما گفتین را خوندم.منتها چند تا نکته هست که عرض میکنم
    1- همونطور که اول پست هم گفتم من میرو را از پکیج smd انتخاب کردم و الان روی برد لحیم شده.اون اسیلاتور که شما گفتین را چطوری اضافه کنم؟
    2-میکرو در حال حاضر eraseمیشه و فیوز بیت ها هم قابل مشاهده هستند که روی چه چیزی تنظیم شده اند ولی قابل تغییر نیستن.
    3-در حال حاضر فیوز بیتها روی گزینه کریستال خارجی تنظیم شدن(توی avr studioگزینه آخر تیک زده شده)

آیا با وجود اینکه فیوز بیتها روی کریستال خارجی تنظیم شده اند و نه روی اسیلاتور خارجی ،باز هم باید از همون مسیری که شما گفتین برم؟
    در مورد ریست کردن میکرو اطلاعات دارین؟آیا این روش مناسب هست.

11. تشکرها از این نوشته :

نام
    صادق محمدي

با سلام
    مطمئن شدم كه ميكروتون قفله. اي كاش تب LockBits رو نشون بديد.(من از پروگرامر استفاده نكردم)
    اگه توي تصويري كه خودتون قرار داديد دقت كنيد ميبينيد كه نوشته "!Reading fuses...0x00, 0xFF..OK" كه معمولا موقعي كه ميكرو قفل شده اون اعداد(با فرمت hex) خونده ميشن.
    خوب كار يه مقدار سخت شد چون شما از ميكروي SMD استفاده كردين و حتما كريستالتون هم SMDي هستش و روي برد لحيم كردين.
    ویرایش توسط sadmonew : 16-09-2011 در ساعت 18:18

13. تشکرها از این نوشته :

New

با سلام
    مطمئن شدم كه ميكروتون قفله. اي كاش تب LockBits رو نشون بديد.(من از پروگرامر استفاده نكردم)
    اگه توي تصويري كه خودتون قرار داديد دقت كنيد ميبينيد كه نوشته "!Reading fuses...0x00, 0xFF..OK" كه معمولا موقعي كه ميكرو قفل شده اون اعداد(با فرمت hex) خونده ميشن.
    خوب كار يه مقدار سخت شد چون شما از ميكروي SMD استفاده كردين و حتما كريستالتون هم SMDي هستش و روي برد لحيم كردين.
    باز هم تشکر فراوان از آقای صادق محمدی.
    مهندس این هم اون عکسی که گفته بودین:

البته کریستالی که استفاده کردم smdنیست.ولی اون اسیلاتوری هم که شما گفته بودین هم پیدا کردنش وقت میبره و هم برام مشکله.
    مهندس قربونت یه راه کم دردسر و کم هزینه بهم بگو چون دیگه اینقدر تو این پروژه ضرر کردم و پول دادم که دیگه جیبم خالیه.
    ممنون

15. تشکرها از این نوشته :

نام
    صادق محمدي

يه راه كم دردسر اينه كه به همون لينكي كه تو پست قبل قرار دادم بريد و عكسي رو كه دوستمون تو پست 58 قرار دادن رو يه نگاه بندازيد همه چيز تو عكس واضحه.
    اون اوسيلاتوري كه گفته بودم رو هم ميتونيد از لينك زير خريداري كنيد قيمتش هم مناسبه:
    ROBOtic EQuipment فروشگاه روباتیک و قطعات الکترونیک ، خرید ، فروش :: سایت اطلاع رسانی روبوایکیو:: ::
    حسن اين اوسيلاتورا(كه كلا 4 تا پايه بيشتر ندارن و ما فقط از 3 تا پايش استفاده مي كنيم) اينه كه راحت تر ميشه از اونا استفاده كرد و نيازي نيست كه حالا يه ميكروي ديگه هم بياريم وبا اون قفل ميكرومون رو به حالت اوليه برگردونيم. و يه مسئله مهم اگه بخوايد يه وسيله حساس درست كنيد اين اوسيلاتورا به دليل پايداري فركانسي كه تو شرايط مختلف دارن خيلي ميتونن مفيد باشن.
    ویرایش توسط sadmonew : 16-09-2011 در ساعت 20:14

يه راه كم دردسر اينه كه به همون لينكي كه تو پست قبل قرار دادم بريد و عكسي رو كه دوستمون تو پست 58 قرار دادن رو يه نگاه بندازيد همه چيز تو عكس واضحه.
    اون اوسيلاتوري كه گفته بودم رو هم ميتونيد از لينك زير خريداري كنيد قيمتش هم مناسبه:
    robotic equipment فروشگاه روباتیک و قطعات الکترونیک ، خرید ، فروش :: سایت اطلاع رسانی روبوایکیو:: ::
    حسن اين اوسيلاتورا(كه كلا 4 تا پايه بيشتر ندارن و ما فقط از 3 تا پايش استفاده مي كنيم) اينه كه راحت تر ميشه از اونا استفاده كرد و نيازي نيست كه حالا يه ميكروي ديگه هم بياريم وبا اون قفل ميكرومون رو به حالت اوليه برگردونيم. و يه مسئله مهم اگه بخوايد يه وسيله حساس درست كنيد اين اوسيلاتورا به دليل پايداري فركانسي كه تو شرايط مختلف دارن خيلي ميتونن مفيد باشن.
    مهندس میشه لطف کنین و "روش یه میکرو دیگه"که اشاره کردین را توضیح بدین.من میکرو تو دست و بالم زیاد دارم.مهندس الان کارم لنگه.

نام
    صادق محمدي

با سلام
    تصويري كه تو لينك زير قرار داره همون روش استفاده از يه ميكروي ديگه براي برگردوندن فيوزبيتا به حالت اوليه هستش .
    ایـــــــــران میـــــــکرو ™ - مشاهده یک موضوع - labview و avr
    من از اين روشم استفاده كردم و جوابم گرفتم.
    اون ميكرويي كه برنامه نوشته شده تو Bascom رو توش پروگرام ميكنيم كار همون اوسيلاتور رو انجام ميده و پالس ايجاد شده رو به ورودي XTAL1 ميكرويي كه ميخوايم فيوزبيتاشو به حالت اوليه برگردونيم، وصل ميكنيم. در اين حالت شما ميتونيد با استفاده از هر پروگرامري فيوزبيتا رو تغيير بديد و همين!
    اون تصوير رو اينجا هم قرار دارم:
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: FuseBit_.gif
مشاهده: 43
حجم: 18.9 کیلو بایت  
    ویرایش توسط sadmonew : 16-09-2011 در ساعت 21:27

19. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sadmonew برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها agape آواتار ها
    نام
    Zeus
    تشکر شده 2,209 بار در 846 پست

دوست من فکر کنم فهمیدم مشکل کجاست !
    احتمالا چون آیسی رو لحیم کردی روی بورد از پروگرامر سریال که همون SPI هست استفاده میکنی! درسته؟
    اگه این حدسم درست باشه باقیشم درسته !
    چون توی عکس هایی که گذاشته بودی از وضعیت فیوز بیت های میکرو گذینه پروگرامر SPI غیر فعال بود

این عکس رو عرض میکنم
    در صورت غیر فعال بودن این فیوز بیت شما قادر به برنامه ریزی میکرو از درگاه SPI نخواهید بود و باید از مد پارالل یا موازی استفاده کنید. و هیچ راه دیگه ای نیست!

21. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما agape برای ارسال این پست سودمند:

تشکر از جناب agape
    مهندس من از پروگرامر stk500 استفاده میکنم.حالا آیا حدستون درسته؟؟من که چیزی سر در نمیارم.
    آخه پس چرا میکرو ERASEراحت میشه ولی برای پروگرام باید از پارالل استفاده کرد؟
    راستی یه چیزی یادم اومد.من به محض اینکه میکرو را لحیم کردم،برای اینکه مطمئن بشم میکرو سالمه اومدم و از طریق AVR STUDIO یکبار ERASEکردم و تنظیمات اسیلاتور را روی کریستال خارجی(آخرین گزینه)تنظیم کردم ولی هیچ برنامه ای پروگرام نکردم. از اون به بعد هروقت خواستم فیوز بیتها را تغییر بدم دیگه نشد که نشد.
    جنابagape من به هیچ وجه به اون گزینه ای که شما گفتین دست نزدم.حالا با این تفاسیر آیا باز هم باید از طریق پارالل پروگرامش کنم و یا اون روشی را که آقای محمدی گفتن را اجرا کنم؟؟؟؟؟؟

23. تشکرها از این نوشته :

Icon2008

دوستان،من به نظر جناب agape یخورده فکر کردم و دیدم که حق با ایشون هست و توی اینترنت هم یه سرچ کردم و دیدم که درست میگن.البته روشی هم که آقای محمدی گفتن برای میکروهایی که روی اسیلاتور خارجی اشتباها تنظیم شدن کاملا درسته.ولی طبق بررسی ها من فکر میکنم مشکلم همونیه که جناب agape فرمودن.یعنی مشکل اشتباه تنظیم کردن فیوز بیت spien و یا تعریف کردن پایه ریست به عنوان i/o هست.
    حالا سوالا ت من از دوستان :
    1- چرا با وجود اینکه من اصلا به فیوز بیت spien دست نزدم و پایه ریست را هم به عنوان i/oتعریف نکردم ولی این دو مورد هر دو در avr studio تیک خورده؟
    2- حالا که این مشکل پیش اومده آیا کسی روشی بجز پروگرام کردن به روش پارالل سراغ داره؟
    3-آیا با پروگرامر فعلی من که stk500 هست ولی به پورت usb متصل میشه هم میتوان به روش پارالل پروگرام کرد؟
    4-یه نگاهی هم به قسمتی که در عکس زیر مشخص کردم بندازین :

با تشکر فراوان از تمامی دوستانی که برای حل این مشکل کمک میکنن.

25. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها agape آواتار ها
    نام
    Zeus
    تشکر شده 2,209 بار در 846 پست

سلام دوست من!
    تا اونجایی که من میدونم پروگرامر STK500 رابط Jtag داره ! ولی پارالل فکر نمیکنم !
    خوب حالا چند تا حالت پیش می آد - {طبق گفته رفرنس آتمل فیوز بیت ها رو میشه از طریق Jtag نیز برنامه ریزی کرد.}
    و طبق جستجویی که توی نت کردم پروگرامر STK500 دو نوع وجود داره ! یک نوع که فقط رابط SPI رو داره و به USB وصل میشه ! مثل لینک زیر:
    http://tuxgraphics.org/electronics/2...cle05101.shtml
    نوع دیگه هم که علاوه بر SPI از رابط Jtag نیز پشتیبانی میکنه مثل لینک زیر:
    AVR serial and parallel High-Voltage programmer | Scientific, embedded, biomedical, electronics contents.
    حالا دیگه قضاوت با خودتون که پروگرامر شما کدوم نوع هست !
    آها تا یادم نرفته نگته قابل ذکر این که ببینید فیوز بیت فعال بودن Jtag رو هم پاک نکرده باشید که اون موقه تنها راه ممکن فقط پروگرامر پارالل هست.
    در مورد این که چطور این اتفاق افتاده - موارد مشابح زیادی برای خودم پیش اومده یه بار وسط برنامه ریزی میکرو برق میکرو قطع شد ، یه بارشم خودم وسط پروگرام شدن میکرو برنامه رو کنسل کردم ، نویز هم روی کابل موثره ، این حالات برای خودم اتفاق افتاده حالات دیگر رو اطلاع ندارم.
    و اما در مورد پروگرامر پارالل میتونی به صفحه 219 دیتاشیت آیسی مراجعه کنی که نحوه برنامه ریزی به صورت پارالل رو توضیح داده ، اون قسمت از دیتاشیت رو جدا کردم برات میذارم که نخوای 7 مگابایت دیتاشیت رو دانلود کنی!
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

27. تشکرها از این نوشته :

29. تشکرها از این نوشته :

Icon2008

سلام و تشکر از توجه جناب agape
    مهندس متاسفانه پروگرامر من مربوط به زمان جیرجیرک شاه هست!!!!و isp را هم به زور داره چه برسه به jtag.
    ممنون از راهنمایی هاتون.دیگه اگه نتونستم کاریش کنم میکرو را میندازم دور و یدونه دیگه میخرم.

Icon2008

سلام مجدد به همه دوستان.
    مژده مژده ،مشکل من حل شد.فقط اینو بگم که مشکل هیچ ربطی به تنظیم اشتباه فیوز بیتها نداشت.
    اما برای این که بدونید مشکل از کجا بوده فقط کافیه چند نفر اصفهانی عزیز جواب سوال منو بدن:
    دوستان اصفهانی توی این شهر به این بزرگی کسی یه pcbکار حرفه ای سراغ داره که حداقل طرف بتونه یه via را سالم از کار در بیاره؟خواهش میکنم دوستان اصفهانی اگه میتونن آدرس و شماره تلفنهاشون را به همراه قیمتهاشون را اگر خلاف مقررات سایت نیست بنویسن چون واقعا من که تا حالا به خاطر ناشی بودن pcbکار خیلی ضرر دادم.اگر هم خلاف مقررات هست به آدرس alighaderi1369@hotmail.com ایمیل کنن.
    مثلاعلت همین مشکلی که در این تاپیک مطرح کردم و کلی وقت خودم و دوستای عزیزم در انجمن را هدر دادم،ناشی بودن شرکت pcb بوده که نتونسته یه via را سالم بزنه.البته من فقط اول اسم شرکتشون را میگم و دوستای اصفهانی خودشون متوجه میشن منظورم کیه:
    شرکت چاپ pcb "ف...".
    بارها شده که یا padها را نمیزنه و یا به هم میچسبونه.
    انشاالله نیت کردم و برم ازش شکایت کنم چون علاوه بر گرانفروشی،خسارتهای زیادی هم به من زده.
    ممنون از تمامی کسانی که منو راهنمایی کردند و قراره راهنمایی بکنن.