NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3664 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 41 به 60 از 81

موضوع: تایمر/کانتر

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط pooriya نمایش پست ها
    2-تنظیم یکی از تایمر ها تو فرکانس مورد نظر و toggle کردن یکی از پایه ها دلخواه داخل روتین وقفه در زمان سر ریز تنظیم شده.
    NXP (founded by Philips) LPC2378 Clock Source & Dividers Simulation
    با سلام
    همان طور که در پست های بالا اشاره کردم بنده از تایمر استفاده کرده ام .اشکال همین جا است. رجیستر مقایسه تایمر را حداقل مقدار یعنی "1" گذاشتم و فرکانس هسته را که 72 مگ تنظیم کردم را مستقیم به کلاک تایمر دادم. با آمدن 1 کلاک شمارنده به رجیستر مقایسه می رسد و p1.28 را toggle می کند. در این حالت بیشتر از 2.5 مگ عایدمان نشد! من به زحمت یه چرتکه از یه جایی پیدا کردم حساب کردم با فرکانس هسته 72 مگ باید راحت 5 مگ را به ما بده. نمی دونم چرا نمیشه. شاید هم این بنده خدا، تایمر را میگم، بیشتر از این وسعش نمی کشه! برای همین میگم آیا راه حل دیگه ای هست؟
    شاید هم این همه میگند آرم فرکانسش بالاست و قدرت پردازشش زیاده بولوف باشه!!(خدا نکنه، وگر نه باید برم یکی دیگه بخرم!) اگه بیشتر این نشه بهمون پالس بده فایده نداره که! یه تعداد از این کلاک های هسته این وسط مفقودالاثر هستند. نمی شه که 72 مگ به تایمر کلاک بدی، اون وقت 2.5 مگ خروجی بیشتر نداشته باشی. میشه؟؟؟؟؟؟؟ اساتیدی که این همه تایپیک میزنند که آرم فلان است و فلان .... نظری ندارن؟
    خوب شد این لینک را دادید یادم افتاد این ایراد را هم موقع دیباگ مطرح کنم. تصایر را در pdf ضمیمه کردم. دلیل مواردی که با نوشته قرمز مشخص کردم را در موقع دیباگ نمی دونم.

فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    ویرایش توسط mzarkoob : 12-12-2011 در ساعت 22:15

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر انجمن Aghaeifar آواتار ها
    نام
    علی آقائی فر
    تشکر شده 975 بار در 440 پست

حداکثر توان CPU هست که اعلام شده 72 مگ هست در برگه اطلاعاتی چیزی از ماکس فرکانس تایمر و ... نیست. کلا این peripheral های جانبی نمی تونن در فرکانس بالا کار کنند برای همین این همه پل و مقسم و... گذاشتن.
    شما بیا فقط دستی پایه های پشت سر هم 1 و 0 کن. من کردم در بهترین حالت 5.5 مگ گرفتم فقط.

یه کار کن. شما که داری میگی 2.5 مگ خروجی میگیری بیا طوری تایمر رو تنظیم کن که 2.5 مگ تولید کنه در خروجی. نتیجه خروجی رو اینجا بذار یه مقایسه کنیم.
    ما در انتظار رویت خورشیدیم ...

اللهم عجل لولیک الفرج

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط ali.aghayifar نمایش پست ها
    شما بیا فقط دستی پایه های پشت سر هم 1 و 0 کن. من کردم در بهترین حالت 5.5 مگ گرفتم
    بله امروز که من داشتم با اسکوپ نتایج را عملی میدیدم این کار را هم کردم. فایل ضمیمه را ببینید. خروجی 4 مگ میشه.
    یه کار کن. شما که داری میگی 2.5 مگ خروجی میگیری بیا طوری تایمر رو تنظیم کن که 2.5 مگ تولید کنه در خروجی. نتیجه خروجی رو اینجا بذار یه مقایسه کنیم.
    خروجی تایمرم در بهترین حالت در پایه p1.28 که toggle میشه 2.5 مگ است. تازه وقفه راه هم غیر فعال کردم که دیگه نره در زیر روال وقفه. تا سر ریز میشه خودش toggle میکنه. قفه مال وقتی است که بخواهیم وقتی سرریز شد به صورت نرم افزاری کاری انجام بدیم.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: rar speed.rar (41.0 کیلو بایت, 49 نمايش)

5. تشکرها از این نوشته :

نام
    علی آقائی فر

خروجی تایمرتون که در بهترین حالت ذکر کردید قبلا، عرض شد شما فرض کنید ازتون خواستم موج 2.5 مگ تولید کنید. تایمرتون رو طوری پیکربندی کنید که 2.5 مگ تولید کنه (با تنظیم رجیستر تطبیق و پیش تقسیم کننده ها). حالا در اسکوپ یا هر چیز دیگه ببینید مقدار تولید شده 2.5 مگ هست یا برای چنین حالتی هم متفاوت هست؟

اللهم عجل لولیک الفرج

مدیر انجمن farzadsw آواتار ها
    نام
    تهران
    تشکر شده 745 بار در 309 پست

سرعت پردازنده یه موضوع هست و سرعت PIO یه موضوع دیگه ! سرعت PIO به باس واسط بین پردازنده و همچنین تکنولوژی ساخت خود PIO بستگی داره .
    میکروهای lpc دونوع رجیستر برای pio دارند . رجیستر های قدیمی مثل IOSET / IOCLR ، و یک سری هم رجیستر جدید مثل : FIOxDIR و FIOxSET وFIOxCLR .
    رجیستر های قدیمی سرعتشون کم تره و نهایتا با فرکانس حدود 3.5 مگ میتونن تغییر پیدا کنن. رجیستر های جدید (که باس اتصال به پردازنده اونا با قدیمیه فرق داره) سرعتشون بیشتره و تا حدود 15 مگ می تونن پایه های میکرو رو تغییر بدن .
    درضمن برای استفاده از رجیستر های سریع (FIO ) باید تو رجیستر SCS مشخص کنید که واحد GPIO از حالت سریع استفاده کنه (مقدار بیتش 1 تنظیم بشه)

8. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

تایمرتون رو طوری پیکربندی کنید که 2.5 مگ تولید کنه (با تنظیم رجیستر تطبیق و پیش تقسیم کننده ها). حالا در اسکوپ یا هر چیز دیگه ببینید مقدار تولید شده 2.5 مگ هست یا برای چنین حالتی هم متفاوت هست؟
    بله . الان متوجه شدم منظورتان را. در حالت حداکثری چون مستقیما فرکانس هسته را به تایمر0 اعمال می کردیم قبل از استارت دیباگ با خود کیل در قسمت Peripheral Clock Selection ،فرکانس تایمر را 72 مگ نوشته. حالا طبق گفته شما باید اینجا بشه 2.5 مگ :
    کد:
    MSEL=12; NSEL=1 ---> PLL_CLK=288 MHz;
    CCLKSEL=27; ---> CCLK=PLL_CLK/CCLKSEL=10.66 MHz
    Pclk = Cclk/4= 2.66 MHz
    با این تنظیمات حداکثر فرکانس toggle شده میشه 119 کیلو. اگه اشتباهه بگید. حالا چه نتیجه ای میشه گرفت؟

10. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط farzadsw نمایش پست ها
    درضمن برای استفاده از رجیستر های سریع (FIO ) باید تو رجیستر SCS مشخص کنید که واحد GPIO از حالت سریع استفاده کنه (مقدار بیتش 1 تنظیم بشه)
    در برنامه تایمر که به ساده ترین صورت نوشته شده این تنظیم SCS=1 را انجام داده ام. بذارید این برنامه ساده را بذارم:
    کد:
    int main(){
     SCS=1;

//timer0 setting

T0CTCR=0;              // set T/C for Timer
     T0PR=0;            // no prescale
     T0MR0=1;
     T0MCR=2;        //when T0MR0 is match with T0TC,reset counter(T0TC)
     T0EMR=0x30;            //when T0MR0 is match with T0TC,toggle MAT0.0

//LEDs setting
     PINSEL3=0x3000000;    //P1.28

//main loop
     while(1){
     T0TCR=2;
     T0TCR=1;           // reset counter , disable counter
        while(1){

}
     }
    }
    تنظیمات pllحداکثری هم تا حالا n بار گفتم. خوب همان طور که ملاحظه می کنید ما از همان ابتدا خروجی را در حالت سریع می گذاشتیم. با این اوصاف بیشتر از 2.5 مگ بهمون نمیده. حتی با این دستور هم بیشتر از 4 مگ بهمون نمی ده:
    کد:
    while(1){ set_led1; set_led2; clr_led1; }

set_led2 برای اینه که یه زمانی کوتاه بگذره بعدled1 ریست بشه. البته ما می خواهیم از مد سخت افزاری استفاده کنیم.
    حالا با این مطالب گفته شده برای استفاده از حالت سریع که عنوان کردید، تنظیم دیگری هست که از قلم افتاده؟
    با تشکر
    ویرایش توسط mzarkoob : 13-12-2011 در ساعت 16:41

12. تشکرها از این نوشته :

نام
    علی آقائی فر

رجیستر های قدیمی سرعتشون کم تره و نهایتا با فرکانس حدود 3.5 مگ میتونن تغییر پیدا کنن. رجیستر های جدید (که باس اتصال به پردازنده اونا با قدیمیه فرق داره) سرعتشون بیشتره و تا حدود 15 مگ می تونن پایه های میکرو رو تغییر بدن .
    این چیزی هست که در دیتاشیت نوشته. من با نوع Fast و در حالتی که مقسم PCLK برابر یک بود و PLL روشن بود. یعنی حالتیکه کلاک ورودی به واحد PIO برابر 60 مگ بود ماکس کلاکی که گرفتم 5.5 مگ بود انتظارم 15 مگ بود! ولی نشد.

با این تنظیمات حداکثر فرکانس toggle شده میشه 119 کیلو. اگه اشتباهه بگید. حالا چه نتیجه ای میشه گرفت؟
    گفته ی من این بود که طوری PCLK و رجیستر تطابق رو تنظیم کن که در خروجی تایمر که داره تاگل میشه فرکانس 2.5 مگ بدست بیاد. بعد ببین واقعا 2.5 مگ شده؟ نه اینکه خود PCLK رو 2.5 مگ کنی.

اللهم عجل لولیک الفرج

14. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

گفته ی من این بود که طوری pclk و رجیستر تطابق رو تنظیم کن که در خروجی تایمر که داره تاگل میشه فرکانس 2.5 مگ بدست بیاد. بعد ببین واقعا 2.5 مگ شده؟
    آره دیگه. 2.5 مگ میشه واقعا . این چیزایی که گفتم تا حالا چند مگ شده و .. را همه از روی اسیلوسکوپ دیدم. وگر نه که از روی سیمولینک کیل خیلی چیزها را میشه دید!! مثلا با ست و ریستی که در پست قبل گذاشتم در کیل 4.7 مگ نشون میداد در حالی که در عمل 4 مگ بیشتر نبود.
    ویرایش توسط mzarkoob : 13-12-2011 در ساعت 19:14

16. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط farzadsw نمایش پست ها
    با توجه به اینکه بیان می شود در مد سریع آرم باید این سرعت را داشته باشد و ما هم تنظیماتی که عقلمون میرسیده برای این مد انجام دادیم و بیشتر از 4-5 مگ بهمون فرکانس خروجی نمی ده می توان نتیجه گرفت که این میکروlpc2378 اصلا Fast Speed نداره!! و جزء همون نسلهای قدیمی تره که از باس کم سرعت APB استفاده می کند. اگه اشتباه می کنم تو رو خدا تعارف نکنید. بگینا!!!
    ویرایش توسط mzarkoob : 14-12-2011 در ساعت 22:23

18. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال mihman آواتار ها
    تشکر شده 164 بار در 121 پست

سلام.شرمنده لختکی(!!!!!) میپرم وسط بحث.یعنی با این lpc2378 بیش از 72 مگاهرتز نمیشه کار کرد؟؟؟

20. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط mihman نمایش پست ها
    یعنی با این lpc2378 بیش از 72 مگاهرتز نمیشه کار کرد؟؟؟
    نخیر! منظور اینه که فرکانس هسته 72 مگ هست و در مد سریع ما توقع فرکانس 15 مگ از خروجی پایه ها داریم ولی بیستر از 4-5 مگ نمیشه!! با تایمر بیشتر از 2.5 مگ نمیشه. در پست های قبلی این موضوع گویاست دیگه!!

22. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال mihman آواتار ها
    تشکر شده 164 بار در 121 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mzarkoob نمایش پست ها
    نخیر! منظور اینه که فرکانس هسته 72 مگ هست و در مد سریع ما توقع فرکانس 15 مگ از خروجی پایه ها داریم ولی بیستر از 4-5 مگ نمیشه!! با تایمر بیشتر از 2.5 مگ نمیشه. در پست های قبلی این موضوع گویاست دیگه!!
    یعنی اگه حتی تنظیمات pll (اعداد داخل فایل startup) را طوری قرار بدیم که فرکانس هسته 288 مگاهرتز بشه،باز هم فرکانس هسته بیش از 72 مگا هرتز نمیشه؟؟؟؟(حالا فعلا کاری به مد سریع و ... نداریم)

24. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mihman برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی زرکوب

خوب انگار باید موضوع بالا را بیخیال بشیم بریم سر یه سوال مرتبط با تایپیک تایمر و کانتر!
    در مورد تایمر از همون اول یه چیزی ذهنم را مشغول کرده بود که الان محسوس باهاش مواجه شدم.و اون هم حداقل مقداریه که میشه برای MR0 قرار داد. البته اگه بخواهیم از وقفه تایمر استفاده کنیم و این زیرروالش هم یه کاری انجام بدیم. مثلا تعداد دفعاتی که toggle میشه را بشماره. خوب اگه در برنامه اصلی شرط کنیم که تعداد مشخصی تاگل انجام بشه، اگه MR0 از یک مقداری کمتر بشه میبینیم که برنامه میره در زیر روال و دیگه در بیا هم نیست. چون تا بخواد بیاد بیرون وقفه بعدی اومده و این شرط که اگه این تعداد پالس اومد تایمر را متوقف کن در برنامه اصلی هیچ گاه دیگه اجرا نمیشه. خوب حالا فکر می کنید چاره چیه؟ آیا تایمر مدی داره که تا این تعداد پالس پایه تاگلمون داد، تایمر را متوقف کنه؟ من که هر چی بررسی کردم ندیدم چیزی!

26. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

آیا تایمر مدی داره که تا این تعداد پالس پایه تاگلمون داد، تایمر را متوقف کنه؟ من که هر چی بررسی کردم ندیدم چیزی!
    در پست قبلی مطرح کردم که چگونه می شود موقعی که از تایمر داریم استفاده می کنیم ، هر بار که خروجی mat0.0 تاگل شد، یک شمارنده سخت افزاری داشته باشیم که یکی بشمارد و تا وقتی به حدی رسید مطلع شویم. خوب ظاهرا این امکان در تایمر کانتر فراهم نشده! به ذهنم رسید تایمر0 را فعال و تایمر 2 را به مد کانتر تغییر دهیم و خروجی mat0.0 را به ورودی cap2.0 وصل کنم. این به نظر شما عملیه؟ انگار یه جایی خوندم که اگه دو پایه از میکرو به هم وصل باشه میسوزه!!

28. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی زرکوب

پیش فرض کانتر 2 و 3

سلام
    نمی دونم از دوستان تا حالا گذرشون به کار کردن با کانتر شماره 2 و 3 افتاده؟
    من تایمرکانتر 1 را در مد کانتر راه اندازی کردم . مشکلی نداره. ولی نمی دونم چرا کانتر 2 و 3 کار نمی کنه!!! از همه عجیب تر اینکه وقتی دیباگ میکنی با جیلینک، موقعی که رجیستر های کانتر 2و3 را ست می کنی چیزی تغییر نمی کنه!! و این در حالی است که کانتر 1 در موقع ست کردن رجیستر هایش در دیباگ درست انجام می شود.
    اینم برای تنظیم pinsel :
    برای کانتر 2 پایه p0.4 را به عنوان ورودی کپچر CAP2.0 است که PINSEL0 = 0x50
    برای کانتر 3 پایه p0.23 را به عنوان ورودی کپچر CAP3.0 است که PINSEL1 = 0xC000

30. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی زرکوب

پیش فرض مشکل تایمر 2 !

ای بابا عجب داستانیه!! تایمر 2 هم نمی دونم چرا کار نمی کنه. دیگه دلم می خواد
    برای تایمر 2 داریم:
    کد:
            //-----------------------  timer2 setting  -----------------------------
            T2CTCR = 0;              //    set T/C for Timer
            T2PR = 0;                // no prescale
            T2MCR  = 3;               //when T2MR0 is match with T0TC , this register generate interrupt and reset counter(T0TC)
            T2TCR = 2;              // reset counter , disable counter
            T2EMR = 0x30;        //when T2MR0 is match with T0TC,toggle MAT0.0
            //interrupt setting
            VICIntSelect = 0;               // set timer0 interrupt on IRQ mood
             VICIntEnable = 1 <<26;         // enable interrupt for timer2
             VICVectAddr26 = (unsigned long) timer2_isr;     //set label for jump when T0MR0 is match with T0TC
    بعد از T2TCR=1; //enable timer 2 باید در دیباگ خط به خط که میره جلو شمارندش بشماره. ولی عین خیالش نیست!!

مدير بخش STM32 sadmonew آواتار ها
    نام
    صادق محمدي
    تشکر شده 3,115 بار در 1,408 پست

نمی دونم از دوستان تا حالا گذرشون به کار کردن با کانتر شماره 2 و 3 افتاده؟
    سلا مهندس، شبتون بخير
    فكر ميكنم انگار فقط خودتون گذرش به اين كانتر افتاده؟!؟!
    البته يكي از دوستان يه مطلبي گفت (فكر كنم آقا مهدي عبدالهي بود) گفت كه اين LPC2378(البته بعضياشون) كه تو ايرانه انگاري استوكه و مشكل سخت افزاري داره..
    مثل اينكه يه قسمتاي ديگش هم مشكل فني داره.
    البته ميتونيد با خودشون بيشتر صحبت كنيد.
    ویرایش توسط sadmonew : 25-01-2012 در ساعت 00:50

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط sadmonew نمایش پست ها
    فكر ميكنم انگار فقط خودتون گذرش به اين كانتر افتاده؟!؟!
    واقعا؟؟!
    نقل قول نوشته اصلی توسط sadmonew نمایش پست ها
    البته يكي از دوستان يه مطلبي گفت (فكر كنم آقا مهدي عبدالهي بود) گفت كه اين LPC2378(البته بعضياشون) كه تو ايرانه انگاري استوكه و مشكل سخت افزاري داره..
    مثل اينكه يه قسمتاي ديگش هم مشكل فني داره.
    ای بابا به اینم میگند شانس! حالا چیکار باید کرد؟
    یکی از دوستان گفت در RTX میشه تایمر مجازی درست کرد. این داستانش چطوریه؟ گذر کسی به اینجا نیوفتاده؟

مدير بخش STM32 sadmonew آواتار ها
    نام
    صادق محمدي
    تشکر شده 3,115 بار در 1,408 پست

یکی از دوستان گفت در RTX میشه تایمر مجازی درست کرد. این داستانش چطوریه؟ گذر کسی به اینجا نیوفتاده؟
    سلام مهندس.
    این قضیه تایمر مجاری رو میتونید بیشتر توضیح بدید. من چیزی در این مورد نمیدونم.
    البته اگه وقتشو دارید میتونید راه اندازیش کنید؟ من یه مقدار کنکجاو شدم . باید چیز جالبی باشه.
    البته میتونید رو منم حساب کنید. البته خودم هم روش کار میکنم.

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین