NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3664 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 40 از 81

موضوع: تایمر/کانتر

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط shayanmelody نمایش پست ها
    شما کاربرد رجیستر آخر رو متوجه بشید با مقداردهی مناسب میتونید به صورت سخت افزاری اینکار رو انجام بدید.
    من روی رجیستر T0EMR هم کار کردم تا از قابلیت های اون هم استفاده کنم. با توجه به مطالب گفته شده خروجی آن برای تایمر صفر[MAT0[0 و [MAT0[1 است، ;که بشه پایه P1.28 و P1.29 یا P3.25 و P3.26 . رجیسترش هم فعال کردم : T0EMR=0x30 ولی خروجی نداریم ! نمی دونم مشکل کار کجاست؟

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر باز نشسته shayanmelody آواتار ها
    نام
    شایان نیکزاد
    تشکر شده 1,038 بار در 473 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mzarkoob نمایش پست ها
    من روی رجیستر t0emr هم کار کردم تا از قابلیت های اون هم استفاده کنم. با توجه به مطالب گفته شده خروجی آن برای تایمر صفر[mat0[0 و [mat0[1 است، ;که بشه پایه p1.28 و p1.29 یا p3.25 و p3.26 . رجیسترش هم فعال کردم : T0emr=0x30 ولی خروجی نداریم ! نمی دونم مشکل کار کجاست؟

شما رجیستر pinsel رو هم مقداردهی کردی ؟!

بعد از چند وقت برگشتم

5. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما shayanmelody برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط shayanmelody نمایش پست ها
    شما رجیستر pinsel رو هم مقداردهی کردی ؟!
    نه !!!
    PINSELL3 را تنظیم کردم درست شد

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

نام
    شایان نیکزاد

بسیار عالی !
    شیرینی ما فراموش نشه ...
    ویرایش توسط shayanmelody : 13-11-2011 در ساعت 23:21

بعد از چند وقت برگشتم

9. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما shayanmelody برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

Exclamation پیکر بندیه کلی....

سلام ...اقا یه دنیا ممنون که وقت گذاشتینو توضیح دادین.....

اما من کلا در مورده کارکرد تایمرا مشکل دارم .... اگه میشه یه توضیح بدین که به طور کلی چه طری کار میکنند و پیکر بندیه کلشون چه طوریه ....مثلا همون مثالی که برا تایمر 0 زده بودید اصلا وقفه انجا چیکارست irq چیه دیگه ؟ و نهایتا این که میکرو چه طوری هم حلقه ی وایلو میره هم تایمرو...؟

یه دنیا تشکر....

11. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط m410 نمایش پست ها
    سلام ...اقا یه دنیا ممنون که وقت گذاشتینو توضیح دادین.....

اما من کلا در مورده کارکرد تایمرا مشکل دارم .... اگه میشه یه توضیح بدین که به طور کلی چه طوری کار میکنند و پیکر بندیه کلشون چه طوریه ....مثلا همون مثالی که برای تایمر 0 زده بودید اصلا وقفه انجا چیکارست irq چیه دیگه ؟ و نهایتا این که میکرو چه طوری هم حلقه ی while میره هم تایمرو...؟
    یه دنیا تشکر....
    سلام. ببینید تایمر به صورت ساده به این صورت است که شما با یه سری رجیستر تنظیمات اولیه رو انجام میدید. به این صورت که در برنامه اصلی شمارنده تایمر را ریست می کنید و مشخص می کنید تا کجا(رجیستر مقایسه) باید شمارنده تایمرتان بشمارد. بلافاصله بعد از اینکه شمارنده را فعال کردید شروع می کند به شمارش تا برسد به این رجیستر مقایسه. تا رسید مقدار تایمر ، ریست شده و یک وقفه به وجود می آید(با تنظیمات این کار را انجام داده ایم). وقتی وقفه می آید برنامه تشریف میبره در زیر روال وقفه(void timer0_isr(void) __irq)، که البته این یک توفیق اجباریه! حالا که این همه راه برنامه اومده در این زیر روال برای اینکه ضایع نشه میتونیم یک کاری هم بدیم دستش که انجام بده و دست خالی نره!! و در ضمن باید در همین جا پرچم وقفه را هم غیر فعال کنه. بعد میره در ادامه برنامه اصلی.
    این نکته را بگم تا شمارنده فعال شد به ازای هر 4( یا 1 یا 2 یا 8 ...) کلاکی که می آید شمارش انجام میشه. برای همینه که در برنامه اصلی باید یک حلقه while باشه تا مرتب این کلاک بیاد. و گر نه برنامه تموم میشه و ... . یعنی تا زمانی که برناممون کار میکنه تایمر اگه فعال باشه کار میکنه.
    بعد از اینکه وقفه اومد و تایمر هم ریست شد چون تایمر فعال است دست از شمردن برنمی داره و در همون حینی که در زیرروال وقفه است هم به کارش ادامه میده تا دوباره برسه به مقدار رجیستر مقایسه(در این حین صد البته می تونه زیر روال بیرون اومده باشه و در برنامه اصلی در حلقه while در حال انجام سایر کارها و البته انتظار برای سر رسیدن وقفه باشه
    برای وقفه ها هم برید توضیحات آقای تروشه را بخوانید.
    سوالی بود در خدمتیم.
    ویرایش توسط mzarkoob : 27-11-2011 در ساعت 16:06

13. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

ممنون لطف کردین .... توضیحات ایشون رو پیدا نکردم ...باید کجا دنبالش بگردم؟

حالا یه مساله ی دیگه زمانو باید چطوری حساب کنم ؟

15. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط m410 نمایش پست ها
    ممنون لطف کردین .... توضیحات ایشون رو پیدا نکردم ...باید کجا دنبالش بگردم؟

حالا یه مساله ی دیگه زمانو باید چطوری حساب کنم ؟
    با یه کم سرچ ...
    برای وقفه اینجا هست.
    برای زمان اینجا گفته. البته برای pwm هست ولی فکر کنم مثل هم باشه. در مد شبیه سازی در خود کیل زمان را بهتون نشون میده.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: T.JPG
مشاهده: 28
حجم: 12.5 کیلو بایت  
    ویرایش توسط mzarkoob : 27-11-2011 در ساعت 20:08

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی زرکوب

با سلام
    این یه مثال ساده هست که با نگه داشتن کلید sw1 روی برد توسط تایمر led1روی برد چشمک میزنه. برای شبیه سازی در کیل باید تیک ورودی p2.11 را مطابق عکس داخل فایل برداریم تا کار کند. برنامه را که استپ کنیم میشه فرکانس را محاسبه کرد. حالا می تونیم یک برنامه دیگه هم داخل برنامه اصلی بنویسیم که در کنار اینکه اون داره انجام میشه led1 هم چشمک میزنه...
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: rar timer0.rar (135.3 کیلو بایت, 131 نمايش)

19. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی زرکوب

در این مد تایمر می توان با برنامه ای نوشت که موج مربعی بهمون بده مثل چیزی که آقا شایان اینجا گذاشتند . ولی با توجه به فرکانس 72 مگی که هسته داره انگار حداکثر فرکانسی که ازش میشه در یک پایه تولید کرد بیشتر از 60 کیلو هرتز نمیشه! اگه درسته راه حلی داره؟
    خیلی برام سواله که حداکثر فرکانسی که میشه از میکرو با استفاده از یک تایمر بگیریم چنده؟ من تنظیمات startup را تغییر دادم به طوری که حداکثر فرکانس تولید بشه.در این حالت CCLK شد 264مگا هرتز . ولی عجیبه تا شروع به دیباگ می کنم یعنی تا run را می زنم میپره رو 24 مگ ! در اینحالت فرکانس پایه خروجی میکرو شد حدود 2 مگ.
    البته با تنظیمات defult این مقدارCCLK،برابر 48 مگ هست که تا استارت کار را میزنم میشه 8 مگ. این چه دلیلی داره؟
    ویرایش توسط mzarkoob : 09-12-2011 در ساعت 00:24

21. تشکرها از این نوشته :

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

خیلی برام سواله که حداکثر فرکانسی که میشه از میکرو با استفاده از یک تایمر بگیریم چنده؟ من تنظیمات startup را تغییر دادم به طوری که حداکثر فرکانس تولید بشه.در این حالت CCLK شد 264مگا هرتز . ولی عجیبه تا شروع به دیباگ می کنم یعنی تا run را می زنم میپره رو 24 مگ ! در اینحالت فرکانس پایه خروجی میکرو شد حدود 2 مگ.
    البته با تنظیمات defult این مقدارCCLK،برابر 48 مگ هست که تا استارت کار را میزنم میشه 8 مگ. این چه دلیلی داره؟
    از چه میکرویی استفاده میکنین؟
    حداکثر فرکانس قابل تامین از یک پین io بستگی به فرکانس همون پین داره , مثلا در sam64 حداکثر فرکانس قابل تولید 18 مگا هرتز هستش , البته باید کلاک سیستم رو جوری تنظیم کنیم که بعد از pll , کلاکی که به io میرسه هم 18 مگ باشه

میکروکنترلر STM32103-RBT6 بطور کامل راه اندازی شد !!!
    مرحله بعدی اتصال TFT 3.2 به میکرو و بوت کردن UC-OS II + GUI !!!

.

23. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط armstk نمایش پست ها
    از چه میکرویی استفاده میکنین؟
    حداکثر فرکانس قابل تامین از یک پین io بستگی به فرکانس همون پین داره , مثلا در sam64 حداکثر فرکانس قابل تولید 18 مگا هرتز هستش , البته باید کلاک سیستم رو جوری تنظیم کنیم که بعد از pll , کلاکی که به io میرسه هم 18 مگ باشه

با سلام
    از برد کویر lpc2378 استفاده می کنم.
    یعنی با همین مد تایمر که تایمر بشماره و وقفه بده و بره در زیر روال، سریعا در مد EMR فقط جهت پایه را خودش عوض کنه میشه 18 مگ !! مطمئنید؟ شما در عمل تست گرفتید؟ من بیشتر از 4 مگ نتونستم خروجی بگیرم(البته در سیمولیک)
    رابطه اش فکر کنم این باشه دیگه :
    CCLK=PLL_CLK/CCLKSEL
    CCLKSEL حداقل 2 میتونه باشه. PLL_CLK می تونه 528 مگ باشه(HCLK) .پس
    CCLK=264 MHz . این فرکانس اعمالی به هسته هست.
    ویرایش توسط mzarkoob : 09-12-2011 در ساعت 14:36

25. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

با سلام
    نمی دونم کسی تا حالا در عمل فرکانس هسته lpc2378 را بالا برده یا نه. ولی برای یه برنامه تایمر ساده که قبلا توصیف شد به ازای این تنظیمات در عمل فرکانس خروجی بیشتر از 700 کیلو نمی شه!! :

و اگه MSEL را از 16 بیشتر بذاریم یا CCLKSEL را از 3 کمتر بذاریم و برنامه را بریزیم در برد کویر، دیگه نمی تونیم سیگنالی در اسیلوسکپ ببینیم! (اسیلوسکپ تا 7 مگ هم می دونم که نشون میده)حالا اگه مثلا CCLKSEL را 2 بذاریم و پروگرام کنیم و چون دیدیم چیزی نداریم دوباره CCLKSEL را برش گردونیم به 3 و بخواهیم پروگرام کنیم با جیلینگ بهمون پیغام میده که فکر کردی خیال کردی!!!:

نمی دونم این بردها بیش از این جواب نمی ده یا ایراد جای دیگه هست. ولی در سیمولینک فکر کنم تا 4 مگ بره. حالا نمی دونم چطوری آقای armstk تا 18 مگ رفتند؟
    اساتید نظری ندارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    ویرایش توسط mzarkoob : 23-01-2012 در ساعت 23:29

27. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

Talking Pll در تایمر

یه جای کار لنگ میزنه!
    در راهنمای برد LPC2378 کویر نوشته:
    ویژگی ها:
    استفاده از ARM7TDMI به عنوان پردازنده اصلی با فرکانس کاری بالای 72 مگاهرتز (صفحه 4)
    از طرفی در نرم افزار کوچکیکه آقای تروشه گذاشتند هر وقت فرکانس هسته CCLK از 72 بیشتر بشه خطا میده. یعنی تنظیمات را هر چی بخواهیم بذاریم، نبایدفکانس هسته از 72 مگاهرتز بیشتر بشه و گر نه...
    حالا اینا یه طرف، من گذاشتم :
    کد:
    MSEL=16, NSEL=1, cclksel= 3  -->  CCLK = 128 MHz;
    که ریختم در میکرو 700 کیلو هرتز هم پالس داد !!! حالا ما باید کدوم یک از اینها را باور کنیم؟
    ویرایش توسط mzarkoob : 11-12-2011 در ساعت 00:02

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

با سلام
    از برد کویر lpc2378 استفاده می کنم.
    یعنی با همین مد تایمر که تایمر بشماره و وقفه بده و بره در زیر روال، سریعا در مد EMR فقط جهت پایه را خودش عوض کنه میشه 18 مگ !! مطمئنید؟ شما در عمل تست گرفتید؟ من بیشتر از 4 مگ نتونستم خروجی بگیرم(البته در سیمولیک)
    رابطه اش فکر کنم این باشه دیگه :
    CCLK=PLL_CLK/CCLKSEL

CCLKSEL حداقل 2 میتونه باشه. PLL_CLK می تونه 528 مگ باشه(HCLK) .پس CCLK=264 MHz . این فرکانس اعمالی به هسته هست.
    سلام
    در سیمولیک بعد میدونم بشه فرکانس بالایی از خروجی گرفت , البته من دقیقا نفهمیدم که منظورتون از سیمولیک دیباگ میکنین؟ یا این که از سیمولاتور کیل استفاده میکنین؟
    با سلام
    نمی دونم کسی تا حالا در عمل فرکانس هسته lpc2378 را بالا برده یا نه. ولی برای یه برنامه تایمر ساده که قبلا توصیف شد به ازای این تنظیمات در عمل فرکانس خروجی بیشتر از 700 کیلو نمی شه!! :
    من قبلا جاهیی خونده بودم که حداقل تا 20 درصد فرکانس اصلی کلاک سیستم میشه cpu رو اور کلاک کرد , ولی در عمل تست نکردم , حقیقتش رو هم بگم من هیچ کدوم از این چیز هایی که میگم رو تست نکردم متاسفانه
    من الان فقط به sam64 و sam256 دسترسی دارم ! اگر میخاین با اون تست کنم؟

و اگه MSEL را از 16 بیشتر بذاریم یا CCLKSEL را از 3 کمتر بذاریم و برنامه را بریزیم در برد کویر، دیگه نمی تونیم سیگنالی در اسیلوسکپ ببینیم! (اسیلوسکپ تا 7 مگ هم می دونم که نشون میده)حالا اگه مثلا CCLKSEL را 2 بذاریم و پروگرام کنیم و چون دیدیم چیزی نداریم دوباره CCLKSEL را برش گردونیم به 3 و بخواهیم پروگرام کنیم با جیلینگ بهمون پیغام میده که فکر کردی خیال کردی!!!:
    این ارور رو منم زمانی وقتی که جانپر jtagsel رو میزاشتم (صفرش میکردم)همین ارور رو میداد !
    ولی هر چی که هست این اروروی که میده مربوط به این هست که نمیتونه هسته رو نشاسایی کنه

میکروکنترلر STM32103-RBT6 بطور کامل راه اندازی شد !!!
    مرحله بعدی اتصال TFT 3.2 به میکرو و بوت کردن UC-OS II + GUI !!!

.

نام
    مهدی زرکوب

خیلی ممنون که پیگیری می کنید. داشتم دیگه ناامید می شدم.
    یا این که از سیمولاتور کیل استفاده میکنین؟
    بله از سیمولاتور کیل برای دیدن فرکانس استفاده کردم.
    حقیقتش رو هم بگم من هیچ کدوم از این چیز هایی که میگم رو تست نکردم متاسفانه
    من الان فقط به sam64 و sam256 دسترسی دارم ! اگر میخاین با اون تست کنم؟
    خیای ممنون میشم یه تستی بکنید. می خواهیم با یک تایمر ساده(یا هر روش دیگه) بیشترین فرکانس را تولید کنیم.

این ارور رو منم زمانی وقتی که جانپر jtagsel رو میزاشتم (صفرش میکردم)همین ارور رو میداد !
    ولی هر چی که هست این اروروی که میده مربوط به این هست که نمیتونه هسته رو نشاسایی کنه
    در این حالت که قاط میزنه، فقط با خود نرم افزار جیلینگ (seger) مجددا میشه برنامه ای بریزم در میکرو

چیزی که باعث تعجبم شده اینه که در کاتالوگ میکرو نوشته حداکثر فرکانس اعمالی به هسته 72 مگ. همان طور که گفته شد من با تنظیماتی که کردم فرکانس هسته شد :CCLK = 128 MHz
    و روی برد هم کار میکرد!! یا کمپانی اشتباه در کاتالوگش نوشته یا من یه جایی اشتباه کردم یا میکرو من یه چیز استثناست
    در هر صورت شاید هم

کاربر فعال pooriya آواتار ها
    نام
    پوریا علیزاده
    تشکر شده 676 بار در 217 پست

چیزی که باعث تعجبم شده اینه که در کاتالوگ میکرو نوشته حداکثر فرکانس اعمالی به هسته 72 مگ. همان طور که گفته شد من با تنظیماتی که کردم فرکانس هسته شد :CCLK = 128 MHz
    و روی برد هم کار میکرد!! یا کمپانی اشتباه در کاتالوگش نوشته یا من یه جایی اشتباه کردم یا میکرو من یه چیز استثناست
    در هر صورت شاید هم
    سلام

ببینین حداکثر فرکانس این نیست که دیگه بیشتر از اون عدد اعلام شده نتونین بدین به هسته،بلکه منظور اینه که اگه بیشتر از کلاک اعلام شده توسط تولید کننده به میکرو بدین عملکرد میکرو تو اون فرکانس کاری تضمین نمیشه.یعنی ممکنه واحدی مثل timer همون اول کار یا وسطا قاط بزنه.

بنده هم xmega رو تا 128mhz و هم lpc1768 رو اورکلاک کردم ولی واحدی مثل پورتها درست عمل کرده ولی قسمت timer کلا هنگ کرده و یا adc کلا قاط زده بود.

32. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط pooriya نمایش پست ها
    بنده هم xmega رو تا 128mhz و هم lpc1768 رو اورکلاک کردم ولی واحدی مثل پورتها درست عمل کرده ولی قسمت timer کلا هنگ کرده و یا adc کلا قاط زده بود.
    خوب اگه این جور باشه قابل توجیه ولی جالب اینه که من الان برای ایجاد پالس فقط از مد تایمر استفاده کردم و تا این حد فرکانس(128) هم قاط نزد!
    من دیگه سر اینکه چرا از این فرکانس بیشتر بدیم دعوایی ندارم! چیزی که مهمه اینه که چجوری بتونم از این فرکانس هسته استفاده کنم و در پایه خروجی تا 5 مگ فرکانس داشته باشیم. با تایمر که من نتونستم. میشه این فرکانس هسته را مستقیما به یکی از پایه های میکرو متصل کرد؟! در مجله 9(صفحه )35 این طور اومده:

حالا ما فرکانس 36 مگ را نخواستیم .به همون 5 مگ هم قانعیم. ولی چطوری یه پالس با این فرکانس می تونیم داشته باشیم؟ نرم افزاری که انگار نمی شه. باید راه سخت افزاری داشته باشه
    این تایپیک انگار حسابی از موضوع اصلیش منحرف شد!!

نام
    شایان نیکزاد

این تایپیک انگار حسابی از موضوع اصلیش منحرف شد!!

بعد از چند وقت برگشتم

کاربر فعال pooriya آواتار ها
    نام
    پوریا علیزاده
    تشکر شده 676 بار در 217 پست

سلام

دقیق اطلاع ندارم پایه ای برای این کار تو lpc2378 باشه یا نه.باید دقیق datashet رو مطالعه کرد.(تو xmega که هست )

ولی با روش های زیر این کارو میشه کرد:

1-تنظیم واحد pwm تو فرکانس مورد نظر و ایجاد موج pwm روی پایه خروجی با پریود مورد انتظار.

2-تنظیم یکی از تایمر ها تو فرکانس مورد نظر و toggle کردن یکی از پایه ها دلخواه داخل روتین وقفه در زمان سر ریز تنظیم شده.

NXP (founded by Philips) LPC2378 Clock Source & Dividers Simulation Details

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین