NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4642 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 133

موضوع: ساخت برد آموزشی برای lpc1768

کاربر علاقه مند amir9297 آواتار ها
    نام
    امیر محمد آذرمهری
    تشکر شده 25 بار در 15 پست

New ساخت برد آموزشی برای lpc1768

از دوستان می خواستم برای ساخت این برد کمکم کنند تا بتوانیم همگی از آن استفاده کنیم.
    من تا حالا با LPC کار نکردم و بیشتر کمک می خواهم .

اولین کاری که باید کرد ساخت بردی است که امکانات کلی میکرو (مثل usb ، pll و...) را راه اندازی کند و پورت های آن نیز توسط سوکتی به بیرون کشیده شود تا هم اندازه ی کوچکی داشته باشد و بشود در جاهای متعددی از آن استفاده کرد و احتیاجی به ساخت برد دیگری نباشد.

نمای کلی کار باید مثل شکل زیر شود:

دومین کاری که باید انجام شود ساخت بردی دیگر است تا از دیگر امکانات میکرو استفاده کرد که در این مرحله من تخصص زیادی ندارم و از دوستان خواهش می کنم تا در این زمینه راهنمایی کنند.

2. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما amir9297 برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر باز نشسته shayanmelody آواتار ها
    نام
    شایان نیکزاد
    تشکر شده 1,038 بار در 473 پست

سلام.
    این میکرو طبق دیتاشیت تا 100 مگاهرتز سرعتشه !البته lpc1769 هم هست که تنها تفاوتش اینه که سرعتش تا 120 مگاهرتزه !
    منم شدیدا به یک همچین میکرویی نیاز دارم(به خاطر سرعتش).در راه اندازی امکاناتش میتونید رو من حساب کنید.

5. تشکرها از این نوشته :

نام
    شایان نیکزاد

یک برد تو سایت eca پیدا کردم که ضمیمش کردم.
    نگاه کنید ببینید چوطوریاست.نمیگم اینو بسازیم،واسه ایده گرفتن اینو گذاشتم.
    پسورد:nxplpc
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

7. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما shayanmelody برای ارسال این پست سودمند:

نام
    امیر محمد آذرمهری

ممنون از شما ولی این ic آرم lpc2368fbd100 هست و من نمیدونم آیا پایه های یکسانی با lpc1768 داره یا نه .
    به همین خاطر من کتابخانه اش رو درست کردم
    • نوع فایل: zip LPC.zip (10.5 کیلو بایت, 228 نمايش)

9. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما amir9297 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    شایان نیکزاد

طبق گفته طراحش ترتیب پایه ها یکی هست که میشه با یک نگاه تو دیتاشیتشون فهمید.

بعد از چند وقت برگشتم

نام
    شایان نیکزاد

من یک نگاه به رجیستر هاشم انداختم تو دیتا شیت.
    (قبلش یک نکته ای رو بگم که واقعا NXP تو نوشتن دیتاشیت خیلی از اتمل بهتر کار کرده،اینو الآن خودم بهش رسیدم !)
    برای کار با GPIO ها چندتا رجیستر اضافه تر از LPC2378 داره که کارهای محاسبات رو(مثلا مقدار هگز P.19 چند میشه که رجیستر هاتو مقداردهی کنی باهاش و ...) راحتتر کرده.البته مطمئن نیستم اینهارو LPC2378 نداشته باشه.یک مثال بزنم:
    با رجیستر FIOxDIR میومدیم پایه هارو خروجی تعریف میکردیم که رجیستر مشابه در اینجا FIODIRx هست که در اینصورت وقتی شما میخواستید پین های مختلفی رو مقدار دهی کنید باید معادل باینری رو در میاوردید و سپس تبدیل به هگز میکردید و در نهایت میومدید رجیسترهاتون رو مقداردهی میکردید.
    اما اینجا جدا از این که از این پشتیبانی میکنه ، چند تا رجیستر دیگه هم هست!شما فرض کنید میخواید با پورت 0 کار کنید.هم میشه با FIODIR0 کار کرد و هم میشه با 4 رجیستر زیر :
    FIO0DIR0
    FIO1DIR0
    FIO2DIR0
    FIO3DIR0
    که در این حالت شما میاید هشت بیت به هشت بیت دیتا میدید که برای ماهایی که با AVR هشت بیتی کار میکردیم خیلی راحت تره و همچنین میشه زودتر هم برنامه نوشت !
    این فقط یکی از ویژگی ها بود .
    حیفم میاد اینم نگم !
    واسه مدیریت کردن منابع کلاک هم یک فایل system_lpc17xx داره که با ADD کردنش در برنامه میتونید کلی از پیکره بندی های سیستم رو در WIZARD انجام دهید !مثلا شما میاید M و N رو برای راه اندازی واحد PLL مینویسید و این ویزارد خودش میاد کد هارو مینویسه.
    اگر بیشتر بریم دنبالش قطعا کلی محسنات دیگر هم ازش پیدا میکنیم !

بعد از چند وقت برگشتم

12. تشکرها از این نوشته :

نام
    شایان نیکزاد

پایه هاشو نگاه کردم،تو قسمت تغذیه یکم فرق میکنه.پس کلا هیچی.

بعد از چند وقت برگشتم

مدیر باز نشسته alireza10471 آواتار ها
    تشکر شده 368 بار در 63 پست

لازم میدونم چند تا نکته را اشاره کنم:
    1- تبریک میگم که بعد از این همه صحبت که با مدیریت سایت انجام دادم نهایتا خود دوستان به کارایی بالاتر LPC1768 پی بردند و به فکر طراحی چنین بردی افتادند.
    2-LPC1768 و LPC236 پایه های کاملا یکسانی دارند طوری که میتونند در یک مداز جایگزین هم دیگه بشوند، فقط برنامه نویس متفاوتی دارند.
    3- بردی که در سایتهای دیگر قرار گرفته یک مشکل بزرگ داره و اون این هست که اصلا خبری از USB در مدار نیست.
    4- تو طراحی مدار از شماتیکهای برد KEIL میتوان استفاده کرد و من میتوانم در این مورد به دوستان کمک کنم.
    5- نظرم این هست که در طراحی مدار از قطعات SMD بجز خود LPC1768 استفاده نشود به این دلیل که هدف ایجاد برد آموزشی هست و همه دوستان باید توانایی ساخت مدار را داشته باشند.
    6- تمام پایه های ورودی و خروجی برد بایستی توسط هدر از مدار خارج شود.(این یکی از ایرادهایی است که به برد آموزشی LPC2378 وارده)
    بنده میتوانم تو طراحی کلیه قسمتهای این برد همکاری کنم،فقط باید یکی از دوستان مسولیت کشیدن pcb برد توسط Altinum Designer را بر عهده بگیره.

15. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alireza10471 برای ارسال این پست سودمند:

مدیر باز نشسته t.o.e آواتار ها
    تشکر شده 122 بار در 60 پست

پیش فرض !!!!!

سلام:
    چرا از برد lpc2378 ایران میکرو استفاده نمی کنید؟
    هدف از ساخت این برد آموزشی چیست؟ یعنی چه مزیتی نسبت به lpc2378 داره ؟
    من برد اموزشی زیاد دیدم و فقط ظاهر خوبی دارند.وقتی که واردش میشی می بینی به پولش نمی صرفه و کسی هم نیست ساپورت کنه.

من طرفداری از برد سایت نمیکنم...ولی تا الان ندیدم کسی برد بزنه و اینطوری پشتیبانی کنه.
    تازه خودشونم برنامه نویس هستند و مثل نوآوران ساعت کاری ندارند.اینترنت 24 ساعته جوابگو هستند.ممکنه چند روز طول بکشه ولی به یه جواب درستی می رسید.
    سرعت LPC1768 از lpc2378 بیشتره!!!!

شما بخواهید یه بورد بسازید و تمام امکانات رو داخلش بزارید و اونم smd نباشه.سایز برد بزرگ در میاد و اینکه نوع چاپش هم اگر معمولی بخواهید بزنید باز هم لحیم کردنش برای خیلی ها مشکل هست.همین برد کویر رو بخواهید یک عدد بزنید با چاپ نسوز....راحت بالای 50000 تومان در میاد.معمولی بخواهید اونم برد دو رو ...و قطعاتش رو هم بخرید باز هم بالای 50000 براتون در میاد.
    من نمیگم نسازید...بسازید ولی علتش رو بگید که چه مزیتی داره که حداقل زحمتی که می کشید ارزش داشته باشه یا بقیه که میخوان شرکت کنند در ساخت بدونند چه مزیتی داره که بیشتر علاقمند بشند.

از طرف دیگه لحیم کردن خود lpc یه داستانه.اکثرا باید بدند بیرون براشون لحیم کنند و....

هر طور که حساب کنید قیمتی نمی صرفه.
    از طراحی تا پیاده سازی به صورت عملی کلی راه است.مگر اینکه طراح ماهری باشید که با یک بار طراحی جواب گبیرید.
    هر کس که وضع مالیش خوبه بعد از اینکه برد رو طراحی کردند..حتما یه نمونه چاپ کنه و قطعات رو بچینه و تست بگیره.
    خیلی از سایت ها برد میزارند ولی هیچ کدومشون کامل تست نگرفتند و طرف میره با کلی زحمت برد رو میزنه و آخرش هیچی.
    هر کسی که طراحی میکنه و میخواد زحمت تست گرفتن رو انجام بده لطفا حواسش به این نکته باشه که بقیه که میخوان استفاده کنند،مطمئن بشند که طراحی برد درسته و مشکل از جای دیگه است.

شما اگر بخواهید با wizard برنامه کار کنید دیگه براتون رجیستر ها معنی نمیده.مثل codevision.یعنی یادگیریش براتون مهم نیست.چون ماشین داره جای شما فکر میکنه نه شما.
    __________________________________________________ __________________
    من این تاپیک رو پیگیری میکنم.خودم درگیر ساخت یه چیز دیگه ای هستم.ولی در هر جایی که کمک خواستید و من در توانم بود کمک میکنم.
    ویرایش توسط t.o.e : 18-06-2011 در ساعت 00:54

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما t.o.e برای ارسال این پست سودمند:

نام
    شایان نیکزاد

سلام.
    LPC2378 با معماری ARM 7 ساخته شده ولی LPC1768 با معماری CORTEX_M3 ساخته شده.
    این معماری برای این ساخته شده که جای معماری arm 7 رو بگیره و اونو ارتقاع بده.
    آقای علی تروشه در یک سایتی کلی در مورد at91sam7x256 & lpc2378 & lpc1768 مطلب گذاشتند و مقایسه کردند که من کلیات اون رو اینجا میگم.اگرم خواستید بگید لینکشو بدم.
    1.سرعت این میکرو 100MHz است.
    2.توان پردازشی 120Mips در فرکانس 100 مگاهرتز.
    من و آقا امیر توی پروژه های خودمون به سرعت بالاتر احتیاج داشتیم.ایشون گفتن که at91sam9260 اما من به خاطر دلایل خودم این میکرو رو پیشنهاد کردم.ایشون هم قبول کردند و گفتیم استارت بزنیم.
    دیدیم که این میکرو معماریش جدیدتره و سرعت بیشتری هم داره که شاید خیلی های دیگه مثل ما نیاز داشته باشند،ما بیایم کار خودمون رو در قالب یک برد آزمایشی استارت بزنیم که چند نفر دیگه هم که خواستن با این میکرو کار کنند،هم مطلب واسه یادگیری داشته باشند و هم یک برد که آموزش هاش بر پایه اونه که دیگه نگرانی از هیچ بابت نداشته باشند.
    حالا اگر نظر شما روی میکروی دیگه هست،بگید ما هم استفاده میکنیم

بعد از چند وقت برگشتم

نام
    امیر محمد آذرمهری

با عرض سلام

هدف از ساخت این برد حداقل برای من هزینش نیست و هدف من ساخت بردی است که علاوه بر سرعت بالا ، حجم کمی هم داشته باشه تا بتونیم در برد های دیگر هم ازش استفاده کنیم و محدودیت نداشته باشه (یه چیزی مثل شکل اول) .

من برد هایی برای AT91SAMX256 ، AT91SAM7S512 زدم و خیلی کوچک شده و کارایی زیادی داشته از جمله استفاده در ربات هست
    (http://www.iranmicro.ir/forum/showthread.php?p=25366#14)

من با گذاشتن قطعات SMD موافق هستم و دوستانی که می خواهند بدون SMD بزنند فایلی که آقای شایان نیکزاد گذاشتن بسیار مناسب هست و بردی کوچک تر از آن نمی توان زد

من تا امروز سعی می کنم برد رو طراحی شو تمام کنم

20. تشکرها از این نوشته :

نام
    شایان نیکزاد

یک نکته دیگه رو هم ذکر کنم:
    اون ویزاردی که من گفتم مثل ویزاردی نیست که در کدویژن قرار داره و رجیستر هارو بدون اینکه شما بدنید چین مقدار دهی میکنه !
    برای کار در این قسمت باید شما اسم رجیستر های مورد نظر و نحوه عملکردشون رو بدونید!
    انشاالله وقتی کار عملی رو شروع کردیم این قسمت جز اولین قسمت هاست که باید روش کار بشه و اونموقع مطالب روشن میشه.منم خودم چیز زیادی نمیدونم ! فقط از دیروز تا الآن که قرار بر استارت کار شد رفتم دیتاشیتشو خوندم و چندتا مثال ازش دیدم.

بعد از چند وقت برگشتم

در طراحی برد آموزشی LPC2378 این نکته در نظر گرفته نشده که اگر برد برای LPC2368 طراحی میشد، همزمان امکان استفاده همان برد برای LPC1768 فراهم میشد. تو تمام دیتاشیت های nxp از LPC2368 به عنوان LPC2378 100 pin version نام برده شده است، تفاوت اصلی LPC2378 و LPC2368 تو تعداد پایه های ورودی و خروجی است، همزمان LPC1768 پایه های کاملا مشابهی با LPC2368 دارد که این باعث میشه با طراحی برد برای هر کدام از این میکروکنترلرها،با یک تیر دو نشان زد.
    اما در مورد مزیتهای LPC1768 باید به چند تا نکته اشاره کرد:
    1- هسته Cortex M3 می باشد و طراحی جدیدتری نسبت به LPC2378 دارد.
    2- فرکانس کار LPC1768 برابر 100MHZ میباشد در صورتیکه فرکانس کار LPC2378 برابر 72MHZ است.
    3- ساختمان جدید Cortex باعث ایجاد هر چه سریعتر دستورات برنامه میشود، بطوریکه این هسته ها از امکانات بسیار بالاتری در استفاده از سیستم عامل ها (RTOS) دارند.
    4- قیمت LPC1768 و LPC2378 یکسان است.
    5- وجود کتابخانه بسیار کامل و عالی CMSIS برای هسته های Cortex که حتی خود nxp این کتابخانه را برای LPC1768 قرار داده است. از لینکهای زیر بررسی کنید:
    کتابخانه CMSIS:
    OnARM.com
    کتابخانه CMSIS شرکت nxp :
    http://ics.nxp.com/support/documents...er.library.zip
    در مورد SMD بودن قطعات حق با شماست و حجم برد با قطعات معمولی بزرگتر میشه، اما این نکته را مد نظر قرار بدید که برای تعداد زیادی از دوستان کار با قطعات SMD مقدور نیست، همانطوری که میفرمایید باید به کسی داد که این کار را انجام بده.
    در مورد اینکه اگر دوستان کویر الکترونیک وارد ساخت برد بشوند این کار مقرون به صرفه برای سایرین هست، این هم درست میفرمایید، اما وقتی دوستان تو این کار تعلل میکنند، چاره چیه؟؟؟
    من همین جا باز هم از مدیریت سایت خواهش میکنم تو این زمینه راهگشا باشند و با همکاری خودشان همه دوستان را خوشحال کنند. برد LPC2378 هم، بطور همزمان به دو برد LPC1768 و LPC2368 تبدیل بشه و دوستان حق انتخاب برای خرید داشته باشند.
    به شخصه مدتهاست این مساله را خدمتشان عرض کردم و حالا که سایر دوستان این بحث را باز کردند خواهش میکنم پیگیری بیشتری صورت بگیره. بنده آمادگی هرگونه همکاری را دارم.

23. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alireza10471 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    شایان نیکزاد

چند نکته برای طراحی بورد(البته اینا نطر منه):
    1. تغذیه برد هم از usb تامین بشه و هم از منبع خارجی که اگر خواستیم با بوت لودر میکرو رو پروگرام کنیم مشکلی نباشه.
    2.از بین هدر هایی که بیرون میارید،دوتاش تغذیه هم باشه که وقتی برد رو روی برد بورد قرار دادیم و خواستیم چندتا led یا lcd رو راه بندازیم مشکل تغذیه نداشته باشیم.

اگر بقیه دوستان هم نظر بدن خیلی بهتر میشه

بعد از چند وقت برگشتم

نام
    شایان نیکزاد

ولی lpc2368 و lpc1768 یکی دوتا فرق جزئی تو قسمت تغذیه دارند ها ؟!
    اونا مهم نیست ؟

بعد از چند وقت برگشتم

نقل قول نوشته اصلی توسط shayanmelody نمایش پست ها
    ولی lpc2368 و lpc1768 یکی دوتا فرق جزئی تو قسمت تغذیه دارند ها ؟!
    اونا مهم نیست ؟
    اگر سایت و دیتاشیتهای nxp را بررسی کنید مطمین میشید که چینن مشکلی وجود نداره!خیالتون راحت باشه.

نام
    امیر محمد آذرمهری

اگر تفاوتی هست فقط اسم پایش فرق داره که همش 3.3 ولت هست

کاربر فعال
    نام
    مجید بهرامیان
    تشکر شده 99 بار در 47 پست

بهترین بورد برای این میکرو به نظرم بورد mcb1700 هست . چونکه هم مدارش جواب داده و هم اینکه کدهای مثال هاش توسط برنامه کیل موجود هست . حالا می تونید هر چیش رو که برای شروع لازم نیست کنار بزارید
    Keil MCB1000 Evaluation Board Overview
    http://www.standardics.nxp.com/suppo...c17xx.keil.zip

نام
    امیر محمد آذرمهری

همه بخش ها لازم می شه ولی برای بردی که بزنیم فقط امکانات جزئی راه اندازی می شه و بقیه پایه های میکرو خارج می شوند و بر روی بردی دیگر بقیه امکاناتش راه اندازی می شود.

30. تشکرها از این نوشته :

نام
    امیر محمد آذرمهری

شماتیک و بردی من تهیه کردم و اگر مشکلی هست لطفا مطرح کنید .
    انداره برد حدودا 7 در 4.5 سانتی متر هست
    • نوع فایل: pdf Sheet1.pdf (190.2 کیلو بایت, 577 نمايش)
    • نوع فایل: zip PCB1.zip (472.9 کیلو بایت, 656 نمايش)

32. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما amir9297 برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین