NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3784 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 25 از 25

موضوع: سوال در مورد ولت متر

مدیر باز نشسته masoodhashemy آواتار ها
    نام
    بوشهر - نام: علیرضا.غ
    تشکر شده 593 بار در 145 پست

احتمال میدم موتور در اسانسور ac باشه چون معمولا اپتوکوپلر در مدارهای ac استفاده میشود معمولا برای ایزوله کردن و تمیز کردن پالسهای ورودی و راه اندازی ترایاک یا تریستور (برای کنترل توان این قطعات) بکار میرود! یا اینکه همین موج pwm را میتوان به اپتوکوپلر داد و در واقع میکرو را از مدار کنترل موتور dc ایزوله کرد!
    مثلا مدار کنترل بهم بریزد و یک ولتاژ 100 ولت از طریق سیم pwm بیاد به میکرو! ولی اگر اپتوکوپلر باشه اپتوکوپلر میسوزه و عمرا نمیتونه حتی خلا درون اپتوکوپلر رو هم طی کنه چه برسه به میکرو

اما شما میگویید ولتاژ dc ریپل دار دارید! شما سه راه دارید! یا استفاده از فیلتر یا استفاده از پیک دتکتور یا میانگین گیری. که میانگین گیری ممکن است نتیجه ثابتی نداشته باشد. حتی پیک دتکتورهای معمولی هم جواب نمیدهند. ساده ترین فیلتر یک مدار rc هست که در منبع تغذیه ساده بکار میرود اما همیشه نتیجه خوبی ندارد! برای طراحی یک فیلتر چند پارامتر نیازمند است باید بررسی شود ریپلها چه دامنه و تقریبا چه فرکانسی دارند تا بتوان اینها را حذف کرد.
    میکرو فرقی نمیکند چه باشد.
    برای تشخیص اینکه اون قطعات چی هستند باید ببینی ورودی قطعه به چی خورده و سپس خروجی به چی رفته و همچنین رفتار سیستم رو هم تا حدودی بفهمی! مثلا من الان نمیفهمم موتور اون در آسانسور dc یا ac هست! مثلا خروجی این قطعات به ترایاک خورده یا به آیسی درایور یا ...
    در چنین مدارهای ساده ای فقط کافیه یک عکس ازش بگذاری و بگویی ترمینالها به چی خوردند و راحت مهندسی معکوس میشه

اینم لینک دیتاشیت اون اپتوکوپلری که گفتی:
    http://www.toshiba.com/taec/componen...//206/4211.pdf

ویرایش توسط masoodhashemy : 14-06-2011 در ساعت 19:09
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من.........ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت
    وبلاگ شخصی

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر فعال saeed210 آواتار ها
    نام
    سعید
    تشکر شده 78 بار در 61 پست

موتور در آسانسور البته با این درایور 24ولت dc
    سعی میکنم تا آخر امشب یک عکس ازش بزارم براتون اینم ایرانیه هاولی فروشش که میگن خوبه
    آیسی درایور نداره فکر کنم ترایاکی چیزیه
    راستش اسم قطعه رو سرچ نکردم ببینم چیه
    حالا نظر شما اینه که من پیک دتکتور رو امتحان کنم اگر نشد برم سروقت فیلتر؟
    چون من فیلتر بلد نیستم اصلا پاس نکردم اگر به نظرتون اونجوری جواب میده برم اون رو بخونم

مدیر باز نشسته masoodhashemy آواتار ها
    نام
    بوشهر - نام: علیرضا.غ
    تشکر شده 593 بار در 145 پست

این خارجی ها بعضی موقع ها کاری میکنند که حتی نیازی نیست درس فیلتر هم بخونی!
    خودش نرم افزار آماده طراحی دارد فقط کافیه چند تا پارامتر بدهی خودش مدار را دقیق رسم میکند! قبلا باید مینشستی چند صفحه با فرمولها ور میرفتی و کلی وقت گیر بود!
    مثلا برای فیلتر RC :
    http://www.ampbooks.com/home/amplifi...ripple-filter/
    برای بقیه فیلتر ها هم شرکت national semi بصورت آنلاین و خیلی حرفه ای نرم افزار طراحی دارد.
    در نرم افزار های دیگر هم هست.
    این فایل رو ببین:
    فقط یک فیلتر RC دارد و البته اگر خواستی جایی استفاده کنی اون طبقه تطبیق امپدانس هم باشد خیلی بهتر است که گذاشتم.
    rc-filter-1.rar
    فقط من نمیدونم مثلا ریپلها در چه حده میتونی چند مقدار مقاومت و خازن رو تغییر بدهی و نتیجه رو ببینی.
    در ضمن قبلش هم یک طبقه تطبیق امپدانس بزار! چون اون جریانی که داره از پایه sense خارج میشه باید فقط از مقاومت 0.5 اهم بگذرد! اگر یک طبقه آپ امپ نگذاری این جریان داخل فیلتر rc هم می آید و نتیجه بهم میریزد.
    من فکر میکنم اگر شما میخواهی با خود adc میکرو ولتاژ را اندازه بگیری نیاز به opamp در خروجی نیست اما در ورودی آن حتما بگذار.
    ویرایش توسط masoodhashemy : 15-06-2011 در ساعت 02:05
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من.........ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت
    وبلاگ شخصی

6. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما masoodhashemy برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال saeed210 آواتار ها
    نام
    سعید
    تشکر شده 78 بار در 61 پست

عیدتون مبارک
    ممنون از راهنمایی هایی که کردید من این پیک دتکتور و فیلتر رو امتحان می کنم بازم مزاحمتون میشم
    یک هفته ای طول میکشه یکم سرم شلوغه ولی حتما جواب رو بهتون میگم
    بازم ممنون

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام به همگی
    منم مشکل دقیق و ثابت نبودن ولتاژ رو دارم و میکرو خیلی ولتاژو متغیر نشون میده
    این پیک دتکتور همون اساس کار ولتمترای بازاره؟من یه پروژه ولت متر باید اکاده کنم که باید دقیق و بدون نوسان باشه و ولتاژ اندازه گیری تا 35 ولت, این پیک دتکتور رو میتونم استفاده کنم؟
    پیک دتکتور بهتره یا فیلتر؟
    ممنون

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12