NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3784 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 25

موضوع: سوال در مورد ولت متر

کاربر فعال saeed210 آواتار ها
    نام
    سعید
    تشکر شده 78 بار در 61 پست

Icon16 سوال در مورد ولت متر

سلام و خدا قوت
    توی شب آرزوها همه رو دعا کنید
    با adc میکرو ولتاژ یک مقاومت رو که رایپل داره اندازه میگیرم ولی چون رایپل داره ثابت نیست و مرتب عوض میشه ولی وقتی با یک مولتی متر ولتاژ رو اندازه میگیرم یک عدد ثابت رو نشون میده حالا من باید چیکار کنم که بتونم با میکرو مثل مولتی متر یک عدد ثابت رو بدست بیارم؟
    دقتش هم خیلی مهم نیست ولی باید هر عددی رو که نشون میده برای همیشه همون رو نشون بده

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر فعال sajjad_AD آواتار ها
    نام
    سجاد
    تشکر شده 471 بار در 181 پست

سلام
    مگه نمیگی رایپل داره خوب معمولا رایپل رو با چی حذف میکنن,کافیه یه خازن مثلا 100 نانو تو ورودی بذاری و هم اینکه تعداد بیشتری نمونه برداری کنی , باهم جمع کنی و میان گین بگیری

5. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما sajjad_AD برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال jn_1983 آواتار ها
    نام
    جواد .ن
    تشکر شده 356 بار در 137 پست

اين روش براي ولتمترهاي معمولي خوب جواب ميده
    ولي براي دقت بالا بايد از روش True RMS استفاده كرد.البته تو اين روش همانطور سجاد عزيز ميگه استفاده ميشه با اين تفاوت كه نوع ميانگين گيري فرق ميكنه و بايد با مجذور نمونه هاي گرفته شده كار كرد!!
    سعي ميكنم فرمولش رو برات پيدا كنم و بهت بگم!!

7. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما jn_1983 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید

آقا سجاد ممنون این روش رو قبلا امتحان کردم ولی بازم میکرو عدد ثابتی رو نشون نمیده شاید هم اشکال از برنامه باشه ولی توی پروتوس که خوبه

جناب jn-1983 اون روش رو هم بلدم اما کلا سوال من این بود که مولتی متر از جه روشی استفاده میکنه؟

اصلا خود پروژه رو توضبح میدم
    یک موتور Dc رو با PWM و l298 کنترل میکنم حالا برای خوندن جریان موتور ولتاژ پایه sense درایور رو میخونم که با یک مقاومت 0.1 زمین شده الان مولتی متر این ولتاژ رو در حد 35mA میخونه که معمولا بین 35 و 36 بازی میکنه آما من نمی تونم بامیکرو این عدد رو بدست بیارم کلا نا مربوط و خیلی متغیر میشه
    آقای 1nafar قیلا گفته بودن که از یکسو کننده های آپ امپی استفاده کن ولی یک دفعه به ذهنم رسید ببینم که مولتی متر از چه روشی استفاده می کنه؟

مدیر باز نشسته masoodhashemy آواتار ها
    نام
    بوشهر - نام: علیرضا.غ
    تشکر شده 593 بار در 145 پست

سلام
    خوبی؟
    این ریپل شما بدتر از موج ac هست؟
    بدتر هم بود مشکلی نیست!
    شما کافیه که موجت رو به مدار پیک دتکتور دقیق بدی! اگر دامنه ولتاژت بسیار کم هست و بسیار دقیق هم میخواهی مشکلی نیست فقط کافیه پیک دتکتورت رو دقیق کنی!

مدار زیر رو ببین:
    http://www.iranmicro.ir/forum/showpo...&postcount=138

ببین اگر ریپل داشته باشی و بخوای از میانگین استفاده کنی کارت شکست میخوره چون شما نمیتوانی تضمین کنی که میانگین گیری از چه لحظاتی از موج هست!
    ممکن هست 10 تای کم رو بگیره! ممکن هست 10 تا زیاد رو بگیره! ممکن هست 5 تا کم و 5 تا زیاد بگیره! و نتیجه همشون هم با هم متفاوت!!!
    استفاده از خازن هم، تقریبا نتیجه کیلویی میده. برای کارهای استفاده از یک خازن دقت اندازه گیری ندارد
    روشی که استفاده کردم توی ولت مترها استفاده میشه دلیلش هم اونجا توضیح دادم
    ویرایش توسط masoodhashemy : 10-06-2011 در ساعت 01:26
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من.........ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت
    وبلاگ شخصی

10. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما masoodhashemy برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید

خیلی ممنون این شد یک چیز درست و حسابی سعی مکنم توی 2و3 روز آینده ببندم و تستش کنم نتیجه رو میگم
    ممنون آقای هاشمی

12. تشکرها از این نوشته :

نام
    جواد .ن

سلام آقاي هاشمي

لينكي داده بوديد رو مطالعه كردم وعالي بود.ممنونم!!

ولي يك سول دارم!!

اينكه اگر شما هارمونيك رو موج داشته باشي و حتي سرج يا اسپايك داشته باشي ديگه پيك ديتكتور جوابگو نخواهد بود و اعداد صحيح و درستي نشون نميده!! اينكار رو من تو محيط صنعتي انجام دادم و جواب نگرفتم!! و لي در محيط خانه يا آزمايشگاه كه هيچ نوع سيستم درايوري كه توليد كننده هارمونيك هست براحتي كار ميكنه اونم توپ توپ!!

تو صنايع هم 2 نوع دستگاه اندازه گير هست!! يك نوع معمولي و نوع ديگه True RMS هست كه تقريبا 1.5 برابر معمولي گرونتره!!!(اونهم بعلت همين موضوعي كه مطرح كردم)

در مدل TRUE RMS نمونه برداري با سرعت خوبي انجام ميشه و از روش Zero Detector براي نمونمه برداري از هر سيكل استفاده ميكنه!! فكر كنم اولين شركت كه مبدع اين روش بود Hioki بود!!

اين روش خودش رو در اندازه گيري جريان بخوبي نشون ميده و كاملا حس ميكنيد كه چقدر با حالتهاي معمولي فرق داره!!

البته اميدوارم كه آقاي هاشمي تو اين مبحث كه استاد ما هستن كمك كنن!!

من جا پاي استاد نميذارم!!

14. تشکرها از این نوشته :

نام

آقای jn_1983 اتفاقا من هم از مطلب شما استفاده کردم.
    اما یک چیزی هست اون روشی که گفتید یک روش خیلی خوبه. اما میشه توی کاربردهای ساده براحتی اسپایکها رو با یک فیلتر خازنی ساده از بین برد. مثلا یک خازن 33pf کلی از اسپایک ها رو از بین میبره ولی یک مسئله هست اینکه باید ولتاژ کم باشه
    توی فانکشن ژنراتورها برای از بین بردن همین چیزهای مزاحم همیشه یک فیلتر در طبقه خروجی دارند.
    اما خوب این روش true rms هم دقیقا مشکل نمونه گیری رو با zero detector از بین برده. چیز جالبی هست
    پس منتظر باشید تا ولتمتر بعدی رو با روش zero detector بسازم البته برای ac
    اون مدار بالایی با آیسی های LM324 و اینا کار نمیکنه. چون من میخواستم دقت حتی تا 1mv هم باشه حتی بیشتر (البته میکرو تو اون ولتاژ مبنا ساپورت نمیکرد)

من پیشنهادم اینه که اگر جریان ضعیف هست میشه با مبدلهای جریان به ولتاژ آپ امپی جریان رو به ولتاژ تبدیل کرد که دیگه خودش کار تطبیق امپدانس هم انجام میده.
    در هر حال اگر میشه محدوده تغییرات جریان را بگویید تا یک فکری کنم مدارش رو کامل بکشم.
    حتما بگذار تا کاملش کنم.

من خیلی بی سوادم! جدی میگم. فعلا دارم سعی میکنم یک کمی معمولی بشم! دامنه فعالیتم هم توی سایت کم هست.
    ویرایش توسط masoodhashemy : 10-06-2011 در ساعت 12:57
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من.........ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت
    وبلاگ شخصی

16. تشکرها از این نوشته :

نام
    جواد .ن

خيلي مخلصيم آقاي هاشمي
    من آمپرمتري 2سال پيش درست كردم كه براي رله حفاظت از موتور بود!! از روش Zero Detector استفاده كردم و جواب فوق العاده اي گرفتم!!

جريان كاري حدود 20 الي 500 آمپر بود.براي نمونه گيري از CT استفاده كردم و در داخل مدار نيز يك mini CT براي كاهش جريان مجدد استفاده كردم!!

درضمن با وجود شما دوستان ماهم باسواد ميشيم و از تجربه شما بهره ميگيريم!!من هم مثل شما زياد فعاليت سايتي ندارم!!

ارادتمندت جواد

18. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما jn_1983 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید

جناب هاشمی من هنوز موتور رو گیربکس نصب نکردم و نمی دونم زیر بار چقدر قرار جریان بکشه ولی موتور من 6 آمپره.
    الان که زیر بار نیست نسبت به سرعتش بین 0.7 تا حدود 2 آمپر جریان میکشه.
    گفتم من از پایه سنس l298 برای تشخیص می خواستم استفاده کنم ولی اگر راه دیگه ای دارید ممنون میشم بفرمایید

آقای jn_1983 توی روش true rms من باید توی یک سیکل دامنه ولتاژ رو بخونم بعد ازشون rms بگیرم؟؟ با همون فرمول rms؟؟

نام
    جواد .ن

گفتم من از پایه سنس l298 برای تشخیص می خواستم استفاده کنم ولی اگر راه دیگه ای دارید ممنون میشم بفرمایید

آقای jn_1983 توی روش true rms من باید توی یک سیکل دامنه ولتاژ رو بخونم بعد ازشون rms بگیرم؟؟ با همون فرمول rms؟؟[/QUOTE]

سلام
    بله بايد از هر سيكل نمونه برداري بكني و در پايان سيكل رو نمونه ها پردازش لازم (روش True RMS) رو اجراا كني!!

درضمن ميتوني از CT هاي كوچيك براي قرائت جريانهاي زير 5 آمپر هم استفاده كني.

راه ديگه اينكه هزينه كني (حدود 6000تومن) و يك آي سي فوق العاده سنسور جريان ACS712T بخري كه داراي رنج 5 الي 100 آمپر هستش.خروجيش ولتاژ كاملا خطي!! تو بازار هم فراوونه!!

سعي ميكنم ديتا شيتش رو فردا برات آپلود كنم!!

موفق باشي
    جواد.ن

21. تشکرها از این نوشته :

نام

Acs712 هم راه بسیار خوبی هست که آقای جواد اشاره کردند.
    وبلاگ شخصی

23. تشکرها از این نوشته :

نام
    جواد .ن

اين فايل مربوط به ic سنسور جرياني كه گفته بودم acs712t
    موفق باشي
    جواد.ن
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

25. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما jn_1983 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید

آقا خیلی جواد ممنون
    این ic مدل DIPنداره؟
    راستی در مورد CT بازم مشکل اصلی من که رایپل داشتن باقی می مونه و فرقی نمیکنه.

آقا هاشمی AD713 که توی پیک دتکتور استفاده کرده بودید توی بازار نیست اون دیودها هم همینجور به جاشون چی میتونم استفاده کنم.

ببخشید من الکترونیک خیلی بلد نیستم که انقدر سوال میپرسم اومم اینجا که یک چیزی یاد بگیرم

نام

سلام
    ببخشید من 3 تا امتحان پشت هم داشتم و وقتی نداشتم بیام اینجا
    خوب من از اول کار گفتم روش ولت متر رو گفتم چون شما ولتاژ dc ریپل دار دارید نه ولتاژ ac بنابراین روش rtue rms و ... بدرد شما نمیخوره. همچنین با سنسورهای اثر هال جریان هم باز در خروجی ولتاژ متغیر خواهید داشت چون شما اصولا جریان dc ریپل دار به ورودی داده اید و در خروجی هم متناظر با این جریان، ولتاژ خاهید داشت
    پس راه مناسب برای شما پیک دتکتور هست.
    برای آیسی های جایگزین بهتر با آیسی های تغذیه دوبل و دقیق یا آیسی های تغذیه دوبل و آفست کم استفاده کنید. این دستگاه اندازه گیری هست و باید هم قطعات دقیق باشند. آیسی های جایگزین OP07E و ... باشد که خیلی بهتر از lm741 است آیسی هایی مثل ca3130 و ... هستند که همان OP07E بهتر است چون هم قیمتش کمتر است و هم ultra-low offset هست.
    مقاومتها حداکثر 1% باشند اگر کارتان دقیق نیست و میتوانید از تلورانس بیشتر هم استفاده کنید اما پیدا کردن مقاومت 1 درصد و 0.5 درصد سخت است! چون یک مغازه در تهران بود میفروخت! و اینکه فقط عمده میفروخت! و اینکه میگفت اصلا برای عموم نمیفروشیم چون به صرفه نیست! و اینکه بعد از 100 بار التماس کردن هر مقاومت رو دانه ای 200 تومان بهم داد! و این هم بازار ایران!
    برای دیود میتوانی 1n4007 هم بزاری گرچه 1n914 خیلی بهتر است. البته هر چه دیود سریع تر هم باشد بهتر است ولی در این مورد معمولی هم جواب میدهد.
    من مدار تبدیل جریان به ولتاژ در رنج 500mA تا 7A رو برای شما کار میکنم. ببینم چی از آب در میاد!
    وبلاگ شخصی

28. تشکرها از این نوشته :

نام

یک سوال دیگر: این خروجی جریان که میگویید ریپل دارد این ریپل در پایه خروجی آیسی درایور موتور هست یا خودتان جریان سیم موتور را روی اسکوپ دیده اید؟ اگر روی پایه sense آیسی درایور هست که جریان تا 6 آمپر نمیرود. من فکر میکنم این جریانی که شما گفته اید 6 آمپر مربوط به جریان خود موتور هست.
    اگر ممکنه محدوده تغییرات جریان خروجی پایه sense آیسی درایور را بگویید.
    چون اگر بخواهید جریان 6 آمپر را اندازه گیری کنید باید مقاومت 5 وات استفاده کنید!
    وبلاگ شخصی

30. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما masoodhashemy برای ارسال این پست سودمند:

نام

من مشکل شما رو شبیه سازی کردم و در یک فایل گذاشتم:
    peak-detector-1.rar
    موج آبی همان موج dc با مثلا چند میلی ولت ریپل هست و موج قرمز هم دقیقا پیکش را گفته.
    وبلاگ شخصی

32. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید

آقای هاشمی خیلی ممنون از وقتی که میذارید
    امیدوارم که امتحانات رو به خوبی تموم کنید.
    6 آمپر مربوط به خود موتوره الان که موتور بار نداره جریان خود موتور بین 0.7 تا 1.7 آمپره ولی جریان پایه sense حدود 30 تا60 میلی آمپره
    من شکل جریان رو روی اسکوپ ندیدم با پروتوس گرفتم خوب وقتی موتور با pwm کار میکنه شکل موج جریانش رایپل داره دیگه شکل موج پایه sense رو هم توی پروتوس دیدم
    فرکانس pwm الان 62KHz است.
    ببینید برای من فرقی نمیکنه که از پایه sense بخونم یا یک مقاومت بذارم سر راه موتور و ولتاژش رو به صورت دیفرانسیلی بخونم من فقط میخوام یک عدد متناسب با جریان موتور که پایدار هم باشه هی تغییر نکنه رو بخونم که بتونم با یک عدد که کاربر میده مقایسه کنمش که اگر موتور رفت زیر فشار به موتور دستور برگشت یا توقف بدم این دقتش هم انقدر باشه که اگر من موتور رو با دست هم نگه داشتم و سرعتش رو کم کردم بتونه تغییرات جریان رو در این حد بفهمه
    مثل در سانترال آسانسور که میشه قدرتش رو انقدر کم کرد که اگر یک وزنه 2کیلویی هم بزاری جلوی در میفهمه و بر میگرده

نام

یک مقاومت 0.5 اهم 3 وات بزار در پایه 1 یا 15 آیسی l298 و ولتاژ دو سرش رو با پیک دتکتوری که گذاشتم بخون. البته من با پروتئوس که ولتاژ پایه sense رو دیدم خودش مثل pwm بود! فکر کنم پروتئوس اشتباه میکنه. تا حالا ولتاژ این پایه رو ندیدم ولی شما میگویید ولتاژ dc ریپل دار است که مشکلش با مداری که گذاشتم حل است.
    در ضمن ببین مثلا حداکثر ولتاژ تولید شده چند ولت است. بر اساس این ولتاژ سعی کن ولتاژ تغذیه آیسی های مدار پیک دتکتور حداقل 1.5 برابر این ولتاژ باشد. مثلا اگر ولتاژ تولید شده حداکثر 3 ولت بود شما میتوانی ولتاژ تغذیه را روی 4.5 تا 5 ولت بگذاری. من در مدار اصلی چون میخواستم ولتاژ 5 ولت را هم ساپورت کند تغذیه 9 ولت گذاشتم. اگر ولتاژ منفی هم نداشتی و دستگاره شما پرتابل است ( مثل رباتها) میتوانی با آیسی icl7660 ولتاژ منفی را تولید کنی.
    مثلا فرض کن ولتاژ تغذیه مثبت و منفی 5 است:
    یک باتری 9ولت استفاده کن سپس با آیسی icl7660 ولتاژ منفی 9 ساخته میشود و این دو ولتاژ را به مدار پیک دتکتور بده. که اگر باتری هم ضعیف شد و ولتاژ 4.5 هم رسید باز مدار شما با همان فرض کار میکند.
    وبلاگ شخصی

35. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید

خیلی ممنون
    مقاومت رو گذاشتم
    من این پیک دتکتور رو میبندم نتیجه رو میگم
    یک درایور در آسانسور رو باز کردم که خوب هم کار میکنه توش به جز یک آیسی میکرو که معلوم نیست نوعش چیه(روش سمباده کشیدند) دیگه آی سی نداره البته به جز رگولاتور. نمیدونم چجوری جریان رو اندازه میگیره؟
    توش چهارتا قطعه هست که 4تا پایه داره روشم نوشته p521 روی بردم با علامت op1و op2 و . . . مشخص شده سرچ کردم یک چیزی مثل اپتوکوپلر است. نمیدونید اینا به چه درد میخوره توی این مدار؟
    سعی میکنم مدار شمارو تا 2و3 روز آینده ببندم و خبر بدم
    بازم ممنون

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین