NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2694 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 6 از 33 نخستنخست 12345678910111213141516171819202122232425 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 101 به 120 از 657

موضوع: ساخت تابلو روان حرفه ای

عضو جدید azowghi آواتار ها
    تشکر شده 44 بار در 20 پست

شما نقشه مدار رو چطور به سازنده مدار چاپی میدین (دستی میکشین یا با پروتئوس)؟

از لحاظ ابعاد برای اونها مشکلی نیست که مدار چاپی رو بسازن؟ مثلا میتونن بورد led رو یکپارچه بزنن؟

2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما azowghi برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال jn_1983 آواتار ها
    نام
    جواد .ن
    تشکر شده 356 بار در 137 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط shayanmelody نمایش پست ها
    این پروژه رو من برای کار با mmc نوشتم.البته هدر رو از جایی دیگه گرفتم.فایل پروتئوس هم داخلش هست که با اجرای اون میتونید سرعت کار رو ببینید که چقدر بالاست ! البته باید در عمل هم تست کرد.
    من یک سوکت برای مموری گرفتم که طبق گفته فروشنده هم واسه mmc هست و هم برای sd.عکس این سوکت رو به همراه بردی که دارم برای اون میزنم(رو فیبر سوراخ دار !!!!!!!!!)ضمیمه میکنم.البته فعلا فقط سوکت رو لحیم کردم.
    بچه ها مگه قرار نبود تنبلي رو كنار بذاريم و اين كه براي اينكار خودمون يك هدر به با توجه به خواسته هامون بنويسيم؟؟؟

هدر نوشتن براي MMC كار خيلي راحت و آسونيه!! با توجه به اون PDF كه دادم ميتونيد براحتي هدر بنويسيد!!

اگر ازين هدرها ميگفتيد ميخاين بهتون براي همه مدل ميكرو ميدادم!!
    چون ميخام درك كنيد كه چرا ازين حالت استفاده ميكنيم!!

MMC‌ هم حرف نداره شايان جان!!خوب درآورديش!!

5. تشکرها از این نوشته :

نام
    جواد .ن

شما که میخوای PCB بزنی،طرحی واسش داری ؟
    من رو طرح آقا جواد فکر کردم و یک چیزی از داخلش در آوردم.فکر کنم بد نشده باشه.
    برای هر 8 ال ای دی میایم رو برد ماتریس 8 تا پین هدر میذاریم که به ترتیب میایم اینهارو به led ها وصل میکنیم.از اونطرف میایم رو برد درایور 8 تا پین هدر دیگه از جنس مخالف میذاریم.تو این حالت راحت میتونیم دوتا برد رو بهم وصل کنیم و اینطوری کلی مزیت داره که آقا جواد گفتند که البته من نمیدونم که آیا منظورشون همینی که من گفتم بود یا نه.
    امیدوارم که منظورم رو خوب رسونده باشم ! اگرم نه میتونم یک چیزهایی رو تو پروتئوس بکشم مه بهتر متوجه بشید.
    دقيقا منظور من هم همين بود!! احسنت!!

حالا شايد يكم كم و زياد مهم نيست ولي اصول كار هميني كه توضيح دادي.

منظورت رو هم بكش تو پروتئوس!

7. تشکرها از این نوشته :

نام
    جواد .ن

من یک سوکت برای مموری گرفتم که طبق گفته فروشنده هم واسه mmc هست و هم برای sd.
    درضمن mmc با sd در پايه ها زياد تفاوتي نداره( فقط sd دو پايه بيشتر داره)

ولي در موقعيت پايه هيچ تفاوتي ندارند!! ولي تو pcb‌ زدن حتما مدل sd رو لحاظ كنيد چون شايد بجاي mmc از sd استفاده كنيد پس پايه كم نياره و يك استاندارد جامع تري داشته باشه براي طرحهاي آينده!

9. تشکرها از این نوشته :

سلام علیکم

دوستان ببخشید میان بحثتون ما هی سوال غیر مربوط میپرسیم.

بنده در پروتل ماتریس 8در8 رو طراحی کردم و عکسش رو ضمیمه کردم.
    اولا به نظرتون این فرم طراحی خوبه؟
    دوم کمک میخواستم در رابطه با دو لایه ساختن pcb. بنده led ها رو top layer گذاشتم و پین هدر رو bottom layer . پدها رو هم بایست تفکیک کنم یا از multi layer استفاده کنم؟

ممنون
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 8x8 LED.JPG
مشاهده: 137
حجم: 101.2 کیلو بایت  

11. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما azowghi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 34 بار در 26 پست

پیش فرض يه مشكل

سلام جا داره يه خسته نباشي به همه شما بگم.
    متاسفانه من يكم دير با اين تالار اشنا شدم.
    من يه تابلو 16*64 با استفاده از لچ ساختم مشكلش ردپاي نور ال اي دي توي سطر قبل يا بعد خودش بجا ميذاره توي برنامم وقتي در اسكن سطري وقتي صورت ميگيره خروجي رو هم صفر ميكنم اما مشكل در فركانس بالاي 2 مگا دوباره رخ ميده.
    نميدونم مشكل از برنامس يا نويز پذيري اي وي ار در فركانس بالا و يا سرعت كم پاسخ فركانسي ترانزيستورام(بي سي 237) هستن.لطفا اگه كسي ميدونه راهنمايي كنه.
    شايان جان اگه ميشه مداري كه با لچ ساختي رو آپ كن با تشكر.

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما avr_1360 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    جواد .ن

نقل قول نوشته اصلی توسط azowghi نمایش پست ها
    سلام علیکم

دوستان ببخشید میان بحثتون ما هی سوال غیر مربوط میپرسیم.

بنده در پروتل ماتریس 8در8 رو طراحی کردم و عکسش رو ضمیمه کردم.
    اولا به نظرتون این فرم طراحی خوبه؟
    دوم کمک میخواستم در رابطه با دو لایه ساختن pcb. بنده led ها رو top layer گذاشتم و پین هدر رو bottom layer . پدها رو هم بایست تفکیک کنم یا از multi layer استفاده کنم؟

ممنون
    سلام

طراحي خوبه. ولي بايد معلوم كنيد كه دقيقا چكار ميخايد بكنيد و هدفتون رو حداقل با 2 الي 3 تا ماژول 8*8 روشن كنيد! اگر تو پروتل براتون سخته كه اين منظور رو برسونيد رو كاغذ بكشيد و تصويرش رو آپ كنيد(البته با جزئيات فني مناسب)

منظور شما از برد 2رو ، 2روي متاليزست يا معمولي؟؟؟

تو پستهاي قبلي عرض كردم كه دنبال برد 2رو نريد بجز برد درايورها!!

15. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما jn_1983 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    جواد .ن

نقل قول نوشته اصلی توسط avr_1360 نمایش پست ها
    سلام جا داره يه خسته نباشي به همه شما بگم.
    متاسفانه من يكم دير با اين تالار اشنا شدم.
    من يه تابلو 16*64 با استفاده از لچ ساختم مشكلش ردپاي نور ال اي دي توي سطر قبل يا بعد خودش بجا ميذاره توي برنامم وقتي در اسكن سطري وقتي صورت ميگيره خروجي رو هم صفر ميكنم اما مشكل در فركانس بالاي 2 مگا دوباره رخ ميده.
    نميدونم مشكل از برنامس يا نويز پذيري اي وي ار در فركانس بالا و يا سرعت كم پاسخ فركانسي ترانزيستورام(بي سي 237) هستن.لطفا اگه كسي ميدونه راهنمايي كنه.
    شايان جان اگه ميشه مداري كه با لچ ساختي رو آپ كن با تشكر.
    سلام
    خوش آمدي!

ماهي رو هر وقت از آب بگيري تازست!!

در مورد ردي كه باقي ميمونه بخاطر عدم سنكرون بودن تايمينگ شما تو رفرش و بارگذاري ديتا تو لچ هست!!اين مورد تو فركانس پائين مشكلي رو مشاهده نميكنيد ولي هنگامي كه رفرش با فركانس بالائي صورت ميگيره مشهوده اونم به دليل اينكه زمان رفرش به زمان اجراي دستورات ميكرو نزديك ميشه و ..... (توضيحش طول ميكشه كه بگم اميدوارم گرفته باشي)

درضمن براي رفع مشكل به اين صورت نميشه كار كرد! سورس برنامه و نقشه رو بذار !!

ضمنا BC237 فركانس كاري بالائي داره(100Mhz) ولي بايد به جريان سوئيچش هم دقت ميكردي!! اين جريان حداكثر 100ma . در اصل يك ترانزيستور General Purpose هستش و براي اينكار اصلا مناسب نيست!!

شما براي اينكار بايد از ترانزيستور قدرت و يا ماسفت استفاده ميكردي نه اين ترانزيستور!!

نقشه رو هم تو پستهاي بعدي يا شايان ميذاره يا خودم يه مدل 100 درصد اجرا شده ميذارم!!

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما jn_1983 برای ارسال این پست سودمند:

سلام آقا جواد

بنده میخوام بورد های led 8x8 رو طوری بسازم که پشت هر کدام از بوردها 8تا پین هدر باشه تا به کنترلرش وصل بشه که بورد کنترلر هم 8تا پین هدر داره.

19. تشکرها از این نوشته :

نام
    جواد .ن

نقل قول نوشته اصلی توسط azowghi نمایش پست ها
    سلام آقا جواد

بنده میخوام بورد های led 8x8 رو طوری بسازم که پشت هر کدام از بوردها 8تا پین هدر باشه تا به کنترلرش وصل بشه که بورد کنترلر هم 8تا پین هدر داره.
    يكي از راهها ميتونه اين باشه كه شما همون يك رو طراحي كني و هدر رو بجاي اينكه از طرف led هم نصب كني و از پشت لحيم كني ، اين كارو از پشت انجام بدي(يعني هدر رو در پشت برد قرار بدي و همونجا لحيم كني عين اينكه بخاي مقاوت را رو پشت مدارت لحيم كني)

راههاي ديگه هم هست ولي بايد روش فكر كرد تا نتيجه بهتري بگيري!!

21. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما jn_1983 برای ارسال این پست سودمند:

خب فرقی نمیکنه 90 درجه تابلو رو میچرخونیم و با اون شکل برنامه رو بهش میدیم.
    اگر 90 درجه بچرخونیم دقیقا ستونی میشه

23. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما azowghi برای ارسال این پست سودمند:

پیش فرض مدار چاپی بورد led

این هم طرح مدار چاپی بورد led

بگین خوبه یا نه؟

ممنون
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: pdf pcb.pdf (13.2 کیلو بایت, 262 نمايش)

25. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما azowghi برای ارسال این پست سودمند:

الآن شما به خاطر اینکه اومدید هدر هارو اطراف گذاشتید،ابعاد طرحتون بزرگتر شده.در ضمن شما باید فکر طراحی برد درایور رو هم بکنید ! با این چینش هدر ها طراحی درایور فکر کنم سخت تر بشه،اینطور نیست ؟
    این طرح فکر کنم بهتر باشه ولی باز هم جا برای کار داره

27. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما azowghi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    جواد .ن

دوستان و عزيزان

براي اينكه اين تاپيك ارزش خودش رو حفظ كنه و ديگر خواننده ها رو خسته نكنه سعي كنيد تاپيك غيرمربوط و غير فني و . . . مطرح نشه!! سوالهاي هر تالاري رو هم همونجا بپرسيد و حتما اساتيدي هم هستند كه جوابگو باشن!

تاپيك داره شلوغ ميشه!!

سوءتفاهم نشه!

29. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما jn_1983 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

مرسي جي ان از پاسخ دهي به سوالم.من برناممو به زبان اسمبلي به همراه مدارش گذاشتم.اميدوارم با اسمبلي مشكلي نداشته باشي.مدار وقتي همه ال اي دي ها روشنه جريان كمتر از 100ma ميكشه.پس ترانزيستورا نميتونن دچار مشكل بشن.اميدوارم برنامه و مدار خيلي اذيت نكنه.
    بازم ممنون.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: untitled.jpg
مشاهده: 134
حجم: 128.1 کیلو بایت  
    • نوع فایل: txt prog.txt (15.9 کیلو بایت, 92 نمايش)

31. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما avr_1360 برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    تشکر شده 7 بار در 2 پست

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندسین عزیز
    تقریبا تمام مطالب بحث رو مطالعه کردم و از همه دوستانی که تجربیاتشون رو تو این زمینه به اشتراک گذاشتن تشکر میکنم
    اول اینکه من تجربه کار عملی با تابلو روان ندارم اما با روال کار آشنا هستم و واضحه که روشی که تو این تاپیک توسط آقا شایان مطرح شد یعنی اسکن صفحه ایی (در مقایسه با روش لچ و اسکن سطری و ستونی )، برای افزایش نور کاملا کارسازتر هست و خوب دیدیم که در سایه تلاش دوستان در عمل هم خیلی خوب جواب داد .
    با اینکه این روش در تئوری روش خوبی برای داشتن تابلوهای بزرگ با نور یکدست و انیمیشنهای مختلف هست ، اما در عمل هنوز استفاده ی چند صدتایی از یک آیسی در یک مدار قابل تصور نیست (برای من البته! ) ، البته در بوردهایی با اندازه ی معمولی میشه در ازای کیفیت بیشتر از هزینه هایی اضافی چشم پوشید . ..اما غیر ازون یه مشکل دیگه به ذهنم رسید که امیدوارم با راهنمایی دوستان برطرف بشه :
    با توجه به دیتاشیت HC595 جریان ماکزیمم Icc برای این آیسی 70mA ذکر شده و برای هر پایه این مقدار 35mA هست ، در این شرایط برای داشتن یک وضعیت امن برای مدار و تضمین کارکرد مدار برای مدت طولانی ، با محاسبات در بدترین شرایط (که در اینجا فعال شدن همه ی خروجی ها با هم است ) از هر پایه نمیشه بیشتر از 8-9 mA جریان ممتد کشید . در حالیکه با توجه به نور ال ای دی ها در فیلمی که آقا شایان زحمتش رو کشیده بود حداقل جریان 30mA موزد نیاز هست!
    این مورد شاید در فریمهای متنی مشکلی پیش نیاره ، اما در انیمیشنهای مختلف خیلی راحت میشه انتظار داشت که تمام خروجی های یک آیسی برای مدت طولانی روشن باشه! مثلا یک کادر روشن در حاشیه تابلو رو در نظر بگیرین که برای مدت طولانی باید روشن بمونه !
    این مشکل رو با بافرهایی مثل 2981 میشه حل کرد اما در اینجا این یعنی چند صد ایسی دیگه اضافه بر چند صد آیسی موجود!!
    یا یک ایسی جایگزین برای HC595 که صرفه اقتصادی هم داشته باشه که دوستان باید راهنمایی کنن .

این موردی بود که بنظر من رسید و همانطور که گفتم تجربه کار عملی با تابلو روان ندارم و شاید با نوع ال ای دی هایی که در این تابلوها استفاده میشه همچین مشکلی پیش نیاد... و یا اینکه در تحلیل روش اسکن صفحه ایی دچار اشتباه شده باشم!
    با تشکر

33. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما miladcfc برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    تشکر شده 7 بار در 2 پست

هه!جالب بود!! مرسی از خوشامدگویی گرمتون!!

اگه درست متوجه شده باشم، منظورتون دقیقا همون شکلی هست که فایل شبیه سازی پروتئوسش رو گذاشته بودین دیگه؟ آند دیودها مشترکا به تغذیه و کاتد هر ال ای دی به یک پایه شیفت رجیستر ، که با منطق صفر روشن میشه!
    اگه اینطوریه باید بگم ، مشکل همچنان پابرجا هست ، چون همین محدودیت جریان برای جریانهای منفی هم وجود داره ، منطقی هم هست چون جریانی که ال ای دی رو درایو میکنه بهرحال از طریق آیسی به زمین منتقل میشه ، که خطوط ارتباطی داخل آیسی هم تحمل جریان بیشتر از 70 mA رو نداره. راه چاره اینه که جریان ا.ا.د رو توسط ترانزیستور فت یا بافر از مسیر آیسی منحرف کنیم که در اینجا امکانش نیست!
    یه آیسی شیفت رجیستر پیدا کردم به جای HC595 به اسم TPIC6A596

این آیسی هم عملکردش مثل 595 هست با این تفاوت که از یک طبقه ماسفت در خروجی بهره میبره ، با جریان درین ثابت 350 mA و ماکزیمم 1.1 A !!
    که مشکل کمبود جریان رو کاملا رفع میکنه ، اما یه تفاوت دیگه ی این آیسی تو حداکثر سرعت شیفت داده هست با فرکانس کلاک 10 مگاهرتز : با اینکه نسبت به 595 افت قابل توجهی رو داره (ده برابر !) اما خوب فکرنمیکنم محدودیتی رو برای کار ما به وجود بیاره ، و با همین سرعت میشه 50000 آیسی رو 25 بار در هر ثانیه بصورت سریال بارگذاری کرد! که رسیدن به حد سرعت آیسی ، لااقل با AVR قابل دسترسی نیست!!
    این آیسی بنظر جایگزین مناسبی هست ، ولی اینکه میشه این قطعه رو پیدا کرد و یا اصلا صرفه اقتصادی داره یا نه، باید دوستان راهنمایی کنن ، من فعلا دسترسی به بازار ندارم.

فکر نمیکنم در رابطه با فضا کمبودی پیش بیاد ، هر آیسی رو با احتساب فضای لازم برای سیمکشی بورد و ... میشه در فضایی که 8 تا ا.ا.د اشغال میکنه جا داد ، برای مدار تغذیه هم نمیدونم اگه قرار هست که داخل تابلو تعبیه بشه میشه از ترانسهای پهن با ضخامت چند سانتی استفاده کرد که با یک رگولاتور ساده و مدار بوستر، جریان های بالا تا 15آمپر رو ساپورت میکنه! در رابطه با مشکل تعداد آیسی ها من بیشتر منظورم ساخت مدار بود نه مشکل فضای اشغال شده ، من اطلاع زیادی از وضعیت ساخت مکانیزه بوردها تو ایران ندارم و مدارهایی که ما کار میکنیم فقط بوردش در بیرون تهیه میشه و بقیه کارهای جا انداختن قطعه و لحیم کاری دستی هست ،و به مرور زمان برحسب نیاز ساخته میشه ، که بالطبع با بیشتر شدن تعداد قطعات کار سختتر و هزینه ها هم بیشتر خواهد بود .
    اما یه سئوال؟
    شرکتهایی که PCB تولید میکنن محدودیتی برای اندازه ی بورد ندارن؟ یعنی نیازی برای چند تیکه کردن بوردهای بزرگ نیست؟
    ویرایش توسط miladcfc : 29-06-2011 در ساعت 21:46

35. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما miladcfc برای ارسال این پست سودمند:

نام
    جواد .ن

سلام

من گرفتم........

نقل قول نوشته اصلی توسط miladcfc نمایش پست ها
    اگه درست متوجه شده باشم، منظورتون دقیقا همون شکلی هست که فایل شبیه سازی پروتئوسش رو گذاشته بودین دیگه؟ آند دیودها مشترکا به تغذیه و کاتد هر ال ای دی به یک پایه شیفت رجیستر ، که با منطق صفر روشن میشه!
    اگه اینطوریه باید بگم ، مشکل همچنان پابرجا هست ، چون همین محدودیت جریان برای جریانهای منفی هم وجود داره ، منطقی هم هست چون جریانی که ال ای دی رو درایو میکنه بهرحال از طریق آیسی به زمین منتقل میشه ، که خطوط ارتباطی داخل آیسی هم تحمل جریان بیشتر از 70 ma رو نداره. راه چاره اینه که جریان ا.ا.د رو توسط ترانزیستور فت یا بافر از مسیر آیسی منحرف کنیم که در اینجا امکانش نیست!
    در اين مورد اگه پستهاي قبلي رو خونده باشيد با شايان بحث و گفتگو كرده بوديم و حرف شما رو نيز تائيد ميكنم!! براي كار تو شرايط مداوم بايد يكسري استانداردها رعايت بشه كه يكيش همين جريان عبوري از شيفت رجيستر هاست!! پيشنهاد شما هم قابل تامل است!! لازم به ذكر كه اگه باز فكر ميكنيد كه اين آي سي با اين مشخصات جواب تعداد بالاي led هاور نميكنه ميشه راهكارهاي ديگه ارائه داد!! البته اين راهكارها تو پستهاي قبلي ارائه شده!!ولي از يه نوع ديگه!!ولي ميشه تعميمش داد به هر حالتي كه دوس داشته باشيد!!

پس مشكل رو تعداد led و فركانس و ... نخواهيم داشت(البته انشالله)

در مورد pcb‌ هم شايان جان درست ميگه و اصوليش هم همينه كه بايد در ماژولهاي كوچك بردها رو طراحي و pcb را زد!! در غير اينصورت بقول خودتون هركسي نميتونه pcb‌در ابعاد وسيع بزنه!!

من گرفتم؟؟؟؟ چيو؟؟؟كيه.......!!!

37. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما jn_1983 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

اقا ميشه كسيكه تابلو روانشو با لچ درس كرده مدار پروتوسشو تو تالار بذاره.مرسي
    اقا جواد ميشه در مورد اينكه زمان رفرش و اجراي دستور كمه يكم توضيح بدين.
    ویرایش توسط avr_1360 : 30-06-2011 در ساعت 03:22

39. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما avr_1360 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    جواد .ن

نقل قول نوشته اصلی توسط avr_1360 نمایش پست ها
    اقا ميشه كسيكه تابلو روانشو با لچ درس كرده مدار پروتوسشو تو تالار بذاره.مرسي
    اقا جواد ميشه در مورد اينكه زمان رفرش و اجراي دستور كمه يكم توضيح بدين.
    سلام
    من برات بصورت pdf برات ميذارم!! اين براي يك تابلوي هست كه براش طراحي كردم و 100% اجرا شده!!

البته ميكروي كه استفاده كردم pic بودش!!

در مورد برنامه شما بايد بگم كه چون به زبان اسمبلي نوشتي كار يكم سخته!!(براي من البته چون زمان كافي براي آناليز برنامه رو ندارم-- شرمنده!!)
    چرا به زبانهاي معمول تر مثل بسكام يا كدويژن ننوشتيد كه خواناتر و قابل تحليل سريع براي همه باشه؟؟

چشم در مورد تايمينگ تابلو به اين روش هم مفصل بحث خواهم كرد!!

41. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما jn_1983 برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 6 از 33 نخستنخست 12345678910111213141516171819202122232425 ... آخرینآخرین