NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2694 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 21 از 33 نخستنخست ... 23456789101112131415161718192021222324252627282930313233 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 401 به 420 از 657

موضوع: ساخت تابلو روان حرفه ای

کاربر دائمی alghasi آواتار ها
    نام
    سعيد القاصي
    تشکر شده 519 بار در 265 پست

سلام به دوستان گرام. توي تابلو كه عكسشم براتون گذاشتم همه اين مشكلات رو داشتم.
    وقتي تابلو هاي 3 4 متري ميخواستم بسازم حسابي درد سر ساز بود.
    2 تا ايراد اساسي تو استفاده از لچ وجود داره كه دوستان يكيشو گفتن.
    1: تغزيه خود لچ. كه بهتره از تغزيه سوچ جدا باشه
    2: استفاده از لچ براي تايلو هاي بزرگ كار زياد درستي نيست چون اطلاعات كه باي بين لچ ها باشه باس 8 بيتي يا شايد بيشتره (16 32 ...). اينو يادتون بااشه كه باس نميتونه اطلاعات رو براي مسافت زياد جابجا كنه و اطلاعاتتون بهم ميريزه. من پوستم كنده شد تا با لچ راه انداختم. بعدش سيستم تابل رو عوض كردم با شيف رجيستر

2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

نام
    سعيد القاصي

همين مسئله ساده كه در مورد باس ها و مسافتشون رو خيلي جدي بگيريد. اين بحس خيلي مهمه و خيلي هم پيچيدست كه چه روش هايي هست و چطور ميشه بردشو زياد كرد... مقاومت خط... جنس سيم .... تعداد مصرف كننده ها و...
    مثلا نميشه تعداد زيادي (20حدود) لچ رو روي يه باس قرار داد و جواب خوبي ازش گرفت.
    طول بيك كابل فلت حدود 1 متر خيلي زياده واسه باس.
    حتي تويه pcb هم اگه ميخواي اطلاعات رو به شكل باس جابجا كني بايد نكات pcb ،‌مثه طول سيم. فاصله. زاويه شكست و نزديك بودن گراند رو به ديتا در نظر بگيري. من بر هاي اولم روي pcb‌ اطلاعات بهم ميريخت.
    البته تمام اينا به سرعت باس خيلي ربط داره ها. سركت ارسال اطلاعاتت رو بيار پايين، وضعيت بهتر ميشه.

5. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 122 بار در 73 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط VAKILZADEH نمایش پست ها
    سلام.

حالا نميشه اين كار رو يكم خوشمزه تر كرد؟!!!!!!!!!! مثلا سس تند بهش زد؟!!!!!!!!

منظورم اينه كه يه نرم افزار ساده و روتين وار باشه.

مثلا نميشه اين كار رو تو WORD يا در ابزار PCB نرم افزارهاي PCB انجام داد؟ مثل پروتئوس؟

راستس دور اين پلكسي ها چيه؟ چوب است؟
    با سلام
    من قبلا این تابلو ها رو میساختم (البته الانم کمو بیش میسازم.) حتما باید تو کارل می بود چون دستگاه cnc که میشناختم با فایل های ذخیره شده کارل کار میکرد .

7. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند

Talking

نقل قول نوشته اصلی توسط alghasi نمایش پست ها
    همين مسئله ساده كه در مورد باس ها و مسافتشون رو خيلي جدي بگيريد. اين بحس خيلي مهمه و خيلي هم پيچيدست كه چه روش هايي هست و چطور ميشه بردشو زياد كرد... مقاومت خط... جنس سيم .... تعداد مصرف كننده ها و...
    مثلا نميشه تعداد زيادي (20حدود) لچ رو روي يه باس قرار داد و جواب خوبي ازش گرفت.
    طول بيك كابل فلت حدود 1 متر خيلي زياده واسه باس.
    حتي تويه pcb هم اگه ميخواي اطلاعات رو به شكل باس جابجا كني بايد نكات pcb ،‌مثه طول سيم. فاصله. زاويه شكست و نزديك بودن گراند رو به ديتا در نظر بگيري. من بر هاي اولم روي pcb‌ اطلاعات بهم ميريخت.
    البته تمام اينا به سرعت باس خيلي ربط داره ها. سركت ارسال اطلاعاتت رو بيار پايين، وضعيت بهتر ميشه.
    دوست عزیز

اینکه از لچ استفاده کنی یا نه بسته به سرعت هست ولی با تکنیکای برنامه نویسی مثل تکنیک اسکن صفحه ار حتی میشه با همون لچ ها و باس کوچک تابلو هایی در حد ده ها متر بزرگ ساخت . البته من این کارو نکردم . ولی منتطقش قابل حله .
    فعلا تونستم با لچ ، انیمیشن رو تابلو روان نشون بدم فیلم با 3بیش از 30 فریم در ثانیه . البته با همون تکنیک اسکن صفحه ای .

خیلی ها میگن نمیشه با لچ انیمیشن نشون داد ولی با تکنیک های برنامه نویسی میشه .
    من اینکارو کردم .

9. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعيد القاصي

نقل قول نوشته اصلی توسط starsoheil نمایش پست ها
    دوست عزیز

میشه با همون لچ ها و باس کوچک تابلو هایی در حد ده ها متر بزرگ ساخت . البته من این کارو نکردم . ولی منتطقش قابل حله .
    .
    عزيز جون كسي نگفت نميشه. من تابلو تا 8 متر مربع و هفت رنگ رو براي يه پمپ بنزين تو اصفهان ساختم با لچ. با 120 فريم برثانيه و اسكن صفحه. اما لچ كجا و شيفت رجيستر كجا.
    ببين اول IDE(ATA(‌ بود بعد ديدن تو سرعت بالا خيلي كم مياره و پر هزينه هم هست. بعدش اومدن SATA رو ساختن يعني سريال ata بعد با هزينه كمتر سرعت هاي بالا ترشو زدن. همين طور تويه USB و ... به هر حال الان تمام ماژول هاي شركت هاي بزرگ تابلو سازي و تمام درايور ها همه سريل هستن يا SPI يا I2C.
    بد نيست يه نگاهي به آيسي هاي مخصوص تابلو روان بندازي كه خروجي اونها Constant current هست.

11. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعيد القاصي

راستي يه چيز خيلي خيلي مهم يادم رفت كه بگم.
    اگه واقا بخوايد تابلو روان حرفه اي بسازيد باد از آي سي هايي كه تويه بافر استفاده ميكنيد كنستنت كارنت باشند يعني خروجي جريان ثابت!
    البته تو ايرا كسي رعايت نمي نه دوستان چون واسه ما بصرفه نيست.
    اين جريان ثابت تويه تابلوها زماي خودشو نشون ميده كه بخوايد تمام رنگ بسازيد.
    اگه دقت كرده باشين بعضي از تابلوها نورشون يك دسته و بعضي خيلي موج دارو لكه لكه.
    كنستانت كارنت هم كمك به يك نواختي صفحه ميكنه هم موقع اي كه ميخوايد pwm بديد مقدار رنگ درست تري رو رويه صفحه ايجاد ميكنه و عمق تصويرتون خيلي بيشتر ميشه.
    دليلش خيلي مفصله. اما led هم مثه هر الماني تو مدل حقيقي خازن و سلف هم داره ....

13. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال hamidam آواتار ها
    نام
    حمید مومنی
    تشکر شده 157 بار در 60 پست

سلام بچه ها

میشه یک شماره از این نوع بافرهای Constant current ( خروجي جريان ثابت ) نام ببرید .

15. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما hamidam برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال naatamam آواتار ها
    نام
    حسن معماری
    تشکر شده 877 بار در 286 پست

سلام

من دارم پنل یک تابلوی روان 16*16 را میسازم
    بنظر شما فاصله ledها از هم چقدر باشه خوبه ؟؟
    من نقشه تقسیمات ledها را در CAD کشیدم. به شکل زیر دقت کنید.
    فکر کنم این اندازه ها مناسب باشند.

تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: size LED-01.JPG
مشاهده: 230
حجم: 74.9 کیلو بایت  

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

نام
    حسن معماری

سلام

دوستان برای بافر از 74hc244 یا 74hct244 استفاده کنید

19. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

Icon2008

نقل قول نوشته اصلی توسط naatamam نمایش پست ها
    سلام

من دارم پنل یک تابلوی روان 16*16 را میسازم
    بنظر شما فاصله ledها از هم چقدر باشه خوبه ؟؟
    من نقشه تقسیمات ledها را در cad کشیدم. به شکل زیر دقت کنید.
    فکر کنم این اندازه ها مناسب باشند.

دوست عزیز فاصله ال ای دی ها از هم به خیلی چیزا بستگی داره که مهم ترینش این دوتاست :

1- نوع ال ای دی ها

2- فاصله از بیننده .

مثلا برای تابلویی با ال ای دی های اوال در فاصله 2 متری از نزدیک ترین بیننده قرار داره فاصله 1 تا 1.5 سانتی متر پیشنهاد میشه .

21. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما starsoheil برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

براي تست و اينكه ميخواي ببيني چي ساختي فاصله ال اي دي ها رو 15mm بزن. سعي كن طولي و ارزي هم مسه هم باشه.

23. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعيد القاصي

سلام

دوستان برای بافر از 74hc244 یا 74hct244 استفاده کنید
    اين بافر نه جريا ميده و كنستانت كارنت هست. واسه خروجي ال اي دي خيلي ضعيفه
    براي مثال يه نگاه با اين آي سي بندازين كه مخصوص LED Panle طراحي شده.
    خلاصه دوستان كنستانت كارنت رو خارجي ها خيلي استفاده ميكنن. علاوه بر اون مزايايي كه گفتم،‌ طول عمر ال اي دي رو با مكازيمم نور بالا ميبره
    PT6956
    TB62716F
    TB62701N

25. تشکرها از این نوشته :

نام
    حسن معماری

اين بافر نه جريا ميده و كنستانت كارنت هست. واسه خروجي ال اي دي خيلي ضعيفه
    قبول دارم که این بافر كنستانت كارنت نیست . منظور من این نبود که ledها را به بافر وصل کنند.

دوستان توجه داشته باشند که خروجی ledها را به این بافر وصل نکنند. اصولا" از بافر برای این استفاده میکنند که سیگنال هایی که از برد اصلی به بردها و ماژول های تابلو میرسد را تقویت کنند. (چون در تابلوهای روان معمولا" مسیرهای داده طولانی است , و سیگنال های داده به چندین لج ها یا شیفت رجیستر ها میرود , نیاز به تقویت دارد.)
    این سیگنال های تقویت شده را به لج ها یا شیفت رجیستر ها داده میشه و این خروجی لج ها یا شیفت رجیستر ها است که به ledها وصل میشه .....

ببینید دوستان بحث طراحی مدارات الکترونیکی آنچنان پیچیده نیست و با مطالعه و کمی فکر و خلاقیت میتوان بردها و مدارات کاملی طراحی کرد.

27. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

قبول دارم که این بافر كنستانت كارنت نیست . منظور من این نبود که ledها را به بافر وصل کنند.

این سیگنال های تقویت شده را به لج ها یا شیفت رجیستر ها داده میشه و این خروجی لج ها یا شیفت رجیستر ها است که به ledها وصل میشه .....

ببینید دوستان بحث طراحی مدارات الکترونیکی آنچنان پیچیده نیست و با مطالعه و کمی فکر و خلاقیت میتوان بردها و مدارات کاملی طراحی کرد.
    به نظر من براي يه تابلو روان اندازه كوچك هميجوره كه شما ميگيد. اما تو تابلو هاي بزرگ كلا همه چي عوض ميشه. انگار از فيزيك كلاسيك نيوتون مير به فيزيك كوانتوم.
    بزاريد يه نكته خيلي مهم رو تو طراح تابلو هاي بزرگ بگم.
    براي مثال براي راه اندازي يه تابلو نه چندان بزرگ 7 رنگ به پهناي باندي معادل 10Mb روي بستر SPI نياز دارين. اين يعني 100ns طول يك سيكل كلاكه. كه اين با PWM 50% هست كه سطح 1 اون برابر با 50ns ميشه و اگه نمونه برداري SPI رويه نصف موج باشه برابر با 25ns ميشه و اگه هر ريپيتر‌(بافر) تاخير انتشار گيتش خيلي كم باشه ميشه 5ns هست.
    اين يعني شما حد اكثر مي تونيد 5 تا ماژول رو با اين فركانس درايو كنيد و از 5 ماژول به بعد يه بيت اطلاعاتتون شيفت داده ميشه. نميدونم دوستان چه تابلو هايي ساختن اما من خودم به عينه همينو تجروبه كردم. راه رفع اين معظل يا پايين آوردن فركانسه يا يه طراحي خيلي خاص براي بافرها كه همه مسائل رو از جمله تاخير انتشار گيت رو توش لحاظ كنيد.
    من راه دوم رو اتخاب كردم چون ميخواست تابلو هاي غول پيكر بسازم و موفق شدم.
    دقت كنيد كه 10MHz خيلي ناچيزه و براي يه تابلو 300*400 و 256 رنگ كه يه تابلو تمام رنگ خيلي پيش پا افتادست به حدود 400Mb سرعت احتياج داريد.
    اين تاپيك به اسم تابلو روان حرفه اي بود، و هنوز هم ميگم دومباله پايه ميگردم واسه ساخت و توليد تمام رنگ

29. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    حمید مومنی

سلام
    1- مزیت و عیوب تابلوهای استاتیک چی است ؟

2- من در یک تابلوی روان استاییک دیدم که ledها را بدون هیچ مقاومتی مستقیما" به آی سی شیفت رجیستر و 5 ولت وصل بود. تعجب من اینه که این ledهانمی سوزند ؟

31. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما hamidam برای ارسال این پست سودمند:

نام
    حمید مومنی

سلام
    نرم افرازی برای تبدیل نوشته ها به فایل hex در تابلوهای استاتیک استفاده میشه را می شناسید ؟

33. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما hamidam برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

نقل قول نوشته اصلی توسط hamidam نمایش پست ها
    سلام
    نرم افرازی برای تبدیل نوشته ها به فایل hex در تابلوهای استاتیک استفاده میشه را می شناسید ؟
    دوست عزيز اگه مشخصات بديد براتون مينويسم

35. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

نقل قول نوشته اصلی توسط hamidam نمایش پست ها
    سلام
    1- مزیت و عیوب تابلوهای استاتیک چی است ؟

2- من در یک تابلوی روان استاییک دیدم که ledها را بدون هیچ مقاومتی مستقیما" به آی سی شیفت رجیستر و 5 ولت وصل بود. تعجب من اینه که این ledهانمی سوزند ؟
    اول سوال دوم: طول عمر led با اين كار پايين مياد. ببينيد ال اي دي يه منحني طول عمر داره كه دما ، جريان و ... توش اثر داره اين كار جريان زيادي رويه ال اي دي ميندازه. بهتره مقاومت باشه. تازه جريان كشي خود مدار رو بالا ميبره. اما به اين نكته هم توجه داشته باشيد كه شيفت رجيستر ها هم نمينتونن از يه حدي بيشتر حريان بدن و خيلي هم زياد نيست البته داغ هم ميكنن كه خوب نيست.
    حلا سوال اول:
    مزايا

• نوردهي خيلي بالا
    • عدم نياز به مدارات ديكدر و سويچ سطر يا ستون
    • پخش كردن باس راحت
    • جالبه كه من حساب ميكردم استاتيك ارزون تر تمام ميشه
    • جالبه كه به يه دليل كه جاش اينجا نيست طول عمر ال اي دي بالا تر از تابلو اي ديگست
    • به راحتي ميشه تابلو سايز بزرگ ساخت

مشكلات:

• پيچيدگي pcb
    • چندين برابر شدن جريان كشي (البته هم طبيعي هست به خاطر نوردهي بالا و هم مي ارزه)
    • نويزها و مشكلات خاص خودشو داره كه نميشه گفت بهتره يا بد تر
    • اگخ يكي از شيفت ها خراب بشه از اونجا به بعد تابلو ميلنگه
    • بالا رفتن فركانس كاري باس براي سايز بزرگ

اما در كل استاتيك هم نور بيشتري ميده و هم اقتصادي تره مشكلات طراحي هم يك بار بيشتر نيست كه بايد حلش كني

37. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    حسن معماری

به نظر من براي يه تابلو روان اندازه كوچك هميجوره كه شما ميگيد. اما تو تابلو هاي بزرگ كلا همه چي عوض ميشه. انگار از فيزيك كلاسيك نيوتون مير به فيزيك كوانتوم.
    بزاريد يه نكته خيلي مهم رو تو طراح تابلو هاي بزرگ بگم.
    براي مثال براي راه اندازي يه تابلو نه چندان بزرگ 7 رنگ به پهناي باندي معادل 10mb روي بستر spi نياز دارين. اين يعني 100ns طول يك سيكل كلاكه. كه اين با pwm 50% هست كه سطح 1 اون برابر با 50ns ميشه و اگه نمونه برداري spi رويه نصف موج باشه برابر با 25ns ميشه و اگه هر ريپيتر‌(بافر) تاخير انتشار گيتش خيلي كم باشه ميشه 5ns هست.
    اين يعني شما حد اكثر مي تونيد 5 تا ماژول رو با اين فركانس درايو كنيد و از 5 ماژول به بعد يه بيت اطلاعاتتون شيفت داده ميشه. نميدونم دوستان چه تابلو هايي ساختن اما من خودم به عينه همينو تجروبه كردم. راه رفع اين معظل يا پايين آوردن فركانسه يا يه طراحي خيلي خاص براي بافرها كه همه مسائل رو از جمله تاخير انتشار گيت رو توش لحاظ كنيد.
    من راه دوم رو اتخاب كردم چون ميخواست تابلو هاي غول پيكر بسازم و موفق شدم.
    دقت كنيد كه 10mhz خيلي ناچيزه و براي يه تابلو 300*400 و 256 رنگ كه يه تابلو تمام رنگ خيلي پيش پا افتادست به حدود 400mb سرعت احتياج داريد.
    اين تاپيك به اسم تابلو روان حرفه اي بود، و هنوز هم ميگم دومباله پايه ميگردم واسه ساخت و توليد تمام رنگ
    صحبت شما را بطور کلی قبول دارم.

منظور من بیشتر روی تابلوهای تک رنگ و با سایز معمولی و متوسط است , که میگم ساختار این تابلوها آنچنان هم پیچیده نیست , بعضی ها آنرا بیخودی بزرگ میکنند....

در هر صورت برای ساخت و تولید آنچه مد نظر شما هست من پایه هستم...

39. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 6 بار در 4 پست

من تمام تاپیکو خوندم.ممنون از توضیحات دوستان.چند سوال برام پیش اومده که فکر کنم برای خیلیها هم پیش اومده باشه.
    اگر بخواهیم یه تابلوی 128*32 درست کنیم به 512 عدد شیفت رجیستر احتیاج داریم.
    توی این تابلو ممکنه فاصله آخرین شیفت رجیستر از میکرو بیشتر از 1.5 متر بشه.
    1-تو این فاصله کلاک و دیتای ارسالی از بین نمیره؟چه راهی برای تقویت این کلاک و داده سریال موجود هست؟
    2-چه زمانی برای یه atmega32 با 8mhz طول میکشه تا این 512 تا شیفت رجیستر را مقدار دهی کند؟
    3-توی یه مدار دیدم که برای جلوگیری از نویز قبل از پایه لچ از خازن عدسی 1.5 نانو استفاده کرده بود.میتوانیم از pull-up هم استفاده کنیم.کدومش بهتره؟خازن یا مقاومت سرعت کلاک و ارسال داده ها را کم نمیکند؟

41. تشکرها از این نوشته :

صفحه 21 از 33 نخستنخست ... 23456789101112131415161718192021222324252627282930313233 آخرینآخرین