NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4606 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 15 از 15

موضوع: سوال : سیستم عامل uclinux بر روی arm7

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

پیش فرض سوال : سیستم عامل uclinux بر روی arm7

با عرض سلام و خسته نباشید
    در محل کارم از من خواسته شده که یک سیستم عامل uclinux رو روی یک میکروی arm7 پیاده کنم. با arm7 بلدم کار کنم و هیچ اطلاعاتی راجع به پیاده کردن سیستم عامل uclinux بر روی arm7 ندارم. لطفا اگر کسی منبعی سراغ داره ترجیحا فارسی که به صورت مرحله به مرحله و روان آموزش داده باشه به من معرفی کنه ممنون میشم. توی مجلات pmm مقدمه ای گفته شده ولی متاسفانه ادامه نداده.
    خیلی به این آموزش نیاز دارم.

2. # ADS
    Circuit advertisement

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط rezatoops نمایش پست ها
    با عرض سلام و خسته نباشید
    در محل کارم از من خواسته شده که یک سیستم عامل uclinux رو روی یک میکروی arm7 پیاده کنم. با arm7 بلدم کار کنم و هیچ اطلاعاتی راجع به پیاده کردن سیستم عامل uclinux بر روی arm7 ندارم. لطفا اگر کسی منبعی سراغ داره ترجیحا فارسی که به صورت مرحله به مرحله و روان آموزش داده باشه به من معرفی کنه ممنون میشم. توی مجلات pmm مقدمه ای گفته شده ولی متاسفانه ادامه نداده.
    خیلی به این آموزش نیاز دارم.
    واقعا هیچ کس نیست اینجا به من کمک کنه !!!

عضو جدید
    تشکر شده 16 بار در 2 پست

با سلام به همه. من هم خیلی میخواهم جوابش رو بدونم الیته اگه دوستانی که واردن لطف کنن وقت بذارن و جواب بدن

مدیرکل سایت kavir آواتار ها
    نام
    زارعی
    تشکر شده 5,684 بار در 1,801 پست

سلام
    بطور خلاصه وار می گم
    برید کلا روی میکروکنترلرهای سری st و توی سایتش یک سرچی بزنید
    فکر می کنم سری های st بهترین گزینه باشه با توجه به امکانات ما در ایران
    و یک مورد مهم تر اینکه بگردید یک بردی که استارت خورده باهاش پیدا کنید خود st سری بردهایی داره که روش لینوکس هم استارت خورده
    اینکه از صفر خودم میخوام یک کار نو انجام بدم بیشتر به دلسردی روبرو می شید
    چون خیلی خیلی وقت گیر هست و نیاز به تجربه و وقت کافی داره
    منظورم این نیست برد آماده بگیرید منظورم اینه بردهایی که استارت خوردند کپی کنید و سریع تر به جواب برسید
    موفق باشید
    کویر ویدئو راه اندازی شد

اگر چه دیر ولی برگشتم به جمع دوستان قدیمی....

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط kavir نمایش پست ها
    سلام
    بطور خلاصه وار می گم
    برید کلا روی میکروکنترلرهای سری st و توی سایتش یک سرچی بزنید
    فکر می کنم سری های st بهترین گزینه باشه با توجه به امکانات ما در ایران
    و یک مورد مهم تر اینکه بگردید یک بردی که استارت خورده باهاش پیدا کنید خود st سری بردهایی داره که روش لینوکس هم استارت خورده
    اینکه از صفر خودم میخوام یک کار نو انجام بدم بیشتر به دلسردی روبرو می شید
    چون خیلی خیلی وقت گیر هست و نیاز به تجربه و وقت کافی داره
    منظورم این نیست برد آماده بگیرید منظورم اینه بردهایی که استارت خوردند کپی کنید و سریع تر به جواب برسید
    موفق باشید
    اتفاقا اون طور که فهمیدم کار زیاد سختی نیست . چون uclinux رو واسه همین ساختن که روی همچین پردازنده هایی کار کنه. و ایمیج آماده اش وجود داره . به سایت www.uclinux.org یه سر بزنید.
    تنها مشکل من اینه که نمی دونم چطور از این ایمیچ استفاده کنم و اونو به میکرو منتقل کنم.

کاربر فعال
    نام
    اصفهان
    تشکر شده 144 بار در 64 پست

سلام
    فکر می‌کنم، این فایل به دردتون بخوره. فارسی نیست اما خیلی خوب مرحله به مرحله توضیح داده.
    موفق باشید.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: rar AN10389.rar (454.6 کیلو بایت, 677 نمايش)

8. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما fatemehjml برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط fatemehjml نمایش پست ها
    سلام
    فکر می‌کنم، این فایل به دردتون بخوره. فارسی نیست اما خیلی خوب مرحله به مرحله توضیح داده.
    موفق باشید.
    دستتون درد نکنه . فقط یه سوال برام پیش اومده که فکر کنم خیلی مبتدیانه است. یه جاییش می گه این کدها رو بنویسید. میخواستم ببینم این کد ها رو کجا باید بنویسیم. اینم عکسش :

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

ظاهرا بورد lpc2294 olimex 8MB روش ucLinux نصب میشه
    کسی تاحالا این سیستم عامل رو Arm7 ریخته،باهاش کار کرده
    کسی با ARMULATOR کار کرده؟

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

یعنی واقعا هیچ کس تو این زمینه اطلاعاتی نداره ؟!

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    برای میکروکنترلر های Arm سیستم عامل های زیادی ساخته شده ، با توجه به موارد زیر ما سیستم عامل های زیادی داریم :
    1-میکرو کنترلر های زیادی از هسته ی Arm استفاده میکنن .
    2-این میکرو کنترلر ها دارای امکانات مختلفی هستند ، اما تمامی اونا از یک هسته ی مشابه استفاده میکنن
    3-با توجه به گرم بودن بودن بازار Arm رقابت زیادی میان سیستم عامل های مختلف وجود داره .
    در این حالت سیستم عاملی موفق هست که بتونه با کمترین پیکربندی بر روی بیشترین سخت افزار سازگاری داشته باشه ، مثلا همین ucLinux برای یک میکرو کنترلر خاص یا محصولات یک شرکت خاص ساخته نشده و از تمامی میکرو کنترلر های که دارای هسته ی arm7 باشن و در اونا حافظه ی و رم کافی وجود داشته باشه پشتیبانی میکنه .

با توجه به موارد بالا سازندگان سیستم عامل یک هسته ی کامل ( مثل خمیر) رو در اختیار کاربر میزارن تا کاربر بتونه اون رو برای میکرو کنترلر مورد نظرش و با امکانات دلخواه پیکربندی کنه .

توی فایل pdf ی که دوستان گذاشتن مراحال کار برای میکرو کنترلر گفته شده توضیح داده شده ( متاسفانه من به اییرنت پر سرعت دسترسی ندارم تا فایل ها رو دانلود کنم و مراحل رو بیشتر باز کنم ، اما شما میتونید کار رو شروع کنید و هر جا مشکلی داشتید مطرح کنید )
    دستتون درد نکنه . فقط یه سوال برام پیش اومده که فکر کنم خیلی مبتدیانه است. یه جاییش می گه این کدها رو بنویسید. میخواستم ببینم این کد ها رو کجا باید بنویسیم. اینم عکسش :
    این کد ها رو میدونید بسته به ورژن ( توزیع سیستم عامل ) لینوکسی که در اختیار دارید ، در محیط ترمینال یا ssh یا ... اجرا کنید ( در کل باید کار با لینوکس رو بدونید ) .
    توی عکسی که شما گذاشتید ، با استفاده از دستورات موجود فایل uClinux-dist-20040408.tar.gz رو باز کرده و در چند خط بعد حاصل عملیات که پوشه های موجود در داخل فایل باز شده و سطح دسترسی اونا هست رو نمایش داده . محیط ترمینال چیزی شبیه به محیط cmd ویندوز هست .

برای اطلاعات بیشتر می تونید مطالب زیر رو بخونید :
    http://www.at91.com/linux4sam/bin/vi...GettingStarted

چیزی که در در هنگام کار با سیستم عامل های مختلف مهم هست ، اینکه اونا برای سخت افزار که شما در اختیار دارید ساخته نشدن و شما باید با استفاده از دستورات موجود اونا رو برای سخت افزار پورت کنید ، بعد از پورت شدن شما باید فایل باینری ایجاد شده رو در حافظه ی فلش میکرو و فایل ایمیج ایجاد شده رو در حافظه ی خارجی میکروکنترلر که میتونه یک جافظه ی فلش یا mmc/sd یا ... باشه بریزید .
    با اجرا شدن برنامه ی میکرو کنترلر ( در داخل حافظه ) میکرو کد های موجود در حافظه ی خارجی رو پردازش میکنه و نتایج رو از طریق پورت سریال به کامیپوتر یا ... ارسال میکنه . در مرحله ی بعد شما میتونید بر روی سیستم عامل پورت شده یک واسط گرافیکی ( gui) نصب کنید و داده های پردازش شده رو بر روی lcd یا ... نمایش بدید .
    در کل مراحل کار با سیستم عامل بسیار شاده و در عین حال بسیار گسترده هست و نمیشه اون رو در یک کتاب یا جزه و یا ... توضیحش داد ، شما باید کار رو شروع کنید تا همه چیز دستتون بیاد .

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

1nafar جان خیلی خیلی ممنون که جواب دادید واقعا دید من رو باز کردید.
    سوالی که خیلی برام مهمه بدونم اینه که uclinux رو میشه روی at91sam7x512 نصب کرد یا نه ؟ یعنی میشه uclinux طوری پورت کرد مه at91sam7x512 اونو اجرا کنه یا نه ؟ منظورم همین حافظه و رم کافی است که شما در بالا بهش اشاره کردید ؟

بازم ممنون به خاطر توضیحات کاملتون
    ویرایش توسط rezatoops : 06-06-2011 در ساعت 13:08 دلیل: تکمیل

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط rezatoops نمایش پست ها
    1nafar جان خیلی خیلی ممنون که جواب دادید واقعا دید من رو باز کردید.
    سوالی که خیلی برام مهمه بدونم اینه که uclinux رو میشه روی at91sam7x512 نصب کرد یا نه ؟ یعنی میشه uclinux طوری پورت کرد مه at91sam7x512 اونو اجرا کنه یا نه ؟ منظورم همین حافظه و رم کافی است که شما در بالا بهش اشاره کردید ؟

بازم ممنون به خاطر توضیحات کاملتون

کسی نیست جواب منو بده ؟ یا کسی نمی دونه جوابش رو ؟
    از 1nafar جان هم که خبری نیست

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    اطلاعات مربوط به پورت کردن این سیستم عامل برای هسته های arm7 توی ادرس زیر وجود داره :
    http://www.aplio.com/B/B2111.htm
    ( متاسفانه آدرس بالا برای من باز نمیشه ! شما میتونید توی سایت اصلی لینک رو پیگیری کنید : http://uclinux.org/ports/ )
    چیزی که قبلا من خونده بودم این بود که این سیستم عامل به حافظه و رمی فراتر از موراد موجود در خود میکرو کنترلر نیاز داره و شما فقط میتونید اون رو برای میکرو کنترلر های که یکی از شرایط زیر رو دارن پورت کنید :
    - میکرو های که دارای رم و حافظه ی فلش بالای باشن ( که در خانواده ی اتمل بیشترین مقدار برابر با 512 کیلو بایت هست که مقدار کمی هست )
    - میکرو کنترلر های که دارای باس مجزا برای اتصال حافظه های رم و فلش خارجی باشن
    با این حساب شما در Arm7 میتونید فقط از سری های at91sam7sexxx استفاده کنید یا برید سراغ arm9
    .

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

سلام
    آیا با نرم افزار ethernut کار کردید اگر راهنمایم کنیم ممنون می شوم

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

تو پروتوس مثال هاش این کارو انجام داده میتونی ی نیگاهی بش بندازی