NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4093 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: آموزش ساخت مدار چاپی

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 12 بار در 10 پست

پیش فرض آموزش ساخت مدار چاپی

سلام

کسی روشی آسون برای ساخت مدار چاپی بلده بگه استفاده کنم

البته بجز زوش ماژیک و اتو

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیرکل سایت kavir آواتار ها
    نام
    زارعی
    تشکر شده 5,684 بار در 1,801 پست

سلام
    روش آسون تر اتو که نیست
    من خودم چندین دفعه باهاش PCB زود اونم با کیفیت بالا
    اینم بگم برای دفعات اولیه تا قلق کار دستتون بیاد کیفیت خوبی نمی تونید در بیارید ولی کمی باهاش کار کنید بهترین PCB می شه باهاش زد
    کویر ویدئو راه اندازی شد

اگر چه دیر ولی برگشتم به جمع دوستان قدیمی....

کاربر فعال
    تشکر شده 35 بار در 19 پست

آره بعد از لامینت فکر کنم روش اتو خیلی خوب جواب بده.
    من یک کلیپ در رابطه با این روش دارم که خیلی تمیز PCB رو درست میکنه .پیداش کردم میگذارم تو سایت.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 12 بار در 10 پست

من با روش اتو چندبار هم رو کاغذ گلاسه و هم کالک انجام دادم ، چاپ میشه ولی خطوط بد میوفته روش

اینجوری : _____ _ _ _ _ _ ____ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ ____ _ _ _

بنظر شما چیکار کنم

کاربر فعال
    تشکر شده 35 بار در 19 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط 5aztv8
    من با روش اتو چندبار هم رو کاغذ گلاسه و هم کالک انجام دادم ، چاپ میشه ولی خطوط بد میوفته روش

اینجوری : _____ _ _ _ _ _ ____ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ ____ _ _ _

بنظر شما چیکار کنم
    1-کاغذ گلاست نبایدضخیم باشه
    2-از پرینتر لیزری که پررنگ پرینت میکنه استفاده کن
    3-دمای اتو یکم زیاد باشه به طوری که کاغد رنگش قهوه ای بشه
    4-در موقع اتو کشیدن یکم فشار بده
    5-اگه دیدی بازهم خوب نچسبید فشار اتو رو برد رو زیاد کن
    6-اتو کشیدن به تمام نقاط فیبر یکسان باشد
    7-اگه خطوط به هم نزدیک بودند و با اتو کشیدن به هم چسبیدند یکم فشار اتو رو کم کن و سعی کن با اتو روی برد بازی نکنی یعنی فقط اتو رو روی برد بگذاری.

این تمام تجربیات من بود. موفق باشی

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما SMRS برای ارسال این پست سودمند:

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    تهیه فیبر مدار چاپی - روش چاپ لیزری
    ساخت فیبرهای مدارچاپی با استفاده از امکاناتی که معمول است یک کار نسبتا پر زحمت بوده و نتیجه کار نیز در اکثر موارد از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست (مانند روش ترسیم بوسیله ماژیک ولتراست) و یا آنکه به شرایطی مانند کار در محیط تاریک (در روش لامینت و پوزیتیو) نیاز دارد. اما با استفاده از این روش نه تنها کیفیت نهائی فیبر بسیار بالا و شبیه به انواع صنعتی می باشد بلکه در منزل نیز به آسانی قابل انجام است.
    برای اجرای این روش غیر از کامپيوتر تنها به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:
    اتو
    اتوی مورد نیاز یک اتوی معمولی می باشد که تقریبا در همه منازل یافت می شود.
    چاپگر ليزری
    چاپگر باید حتما از نوع لیزری باشد ولی مارک آن تفاوتی ندارد. انجام این طرح با چاپگرهای جوهرافشان و سوزنی امکانپذیر نمی باشد چنانچه چاپگر لیزری در اختیار ندارید می توانید به یک مغازه تکثیر مراجعه کنید.
    کاغذ فتو (photo )
    کاغذی که در چاپگرهای جوهرافشان برای چاپ عکس بکار می رود. اگر می خواهید کاغذی از نوع دیگر استفاده نمائید باید توجه داشته باشید که کاغذ مذکور جوهر را به خود جذب نکند مثلا کاغذ گلاسه یا کاغذهای روغنی پشت برچسبها را نیز می توانید با موفقیت بکار ببرید و قیمت آن نیز ده ها بار از کاغذ فتو کمتر است.
    ساير وسايل
    یک ظرف محتوی آب گرم، یک برس یا مسواک کاملا نرم .
    مراحل اجرا
    ابتدا بایستی طرح مدار چاپی مورد نظر را با یک برنامه گرافیکی رسم نمایید. برنامه های تخصصی فراوانی در این ارتباط موجود می باشد. همچنین می توانید از برنامه های گرافیکی همه منظوره مانند فتوشاپ استفاده کنید. چنانچه این برنامه را در اختیار ندارید با برنامه نقاشی ویندوز نیز می توان همان نتیجه را بوجود آورد. توجه کنید که دقت چاپی تصویر باید طوری انتخاب شود که پس از چاپ اندازه و محل پدها (پایه ها) دقیقا منطبق بر اجزا باشد. برای چاپ تصویر از دقت 300 نقطه بر اینچ (dpi) یا بالا تر استفاده کنید. در این دقت تصویری که 300 پیکسل طول و عرض دارد به طول و عرض 1 اینچ چاپ می شود که در این حالت دقیقا یک مربع 10 پد در 10 پد از یک بورد سوراخ دار را می پوشاند. در زیر عکسی که حاوی محل پایه های یک آی سی 8 پایه است در اندازه اصلی مشاهده می شود. چنانچه این تصویر با دقت 300 dpi چاپ شود آی سی براحتی در آن جا می گیرد
    با استفاده از این روش براحتی می توانید خطوط مسی را که از بین پایه های آی سی ها رد می شوند را نیز با کیفیت بالائی بر روی فیبر پیاده سازی کنید.
    پس از چاپ طرح بر روی کاغذ اشاره شده کاغذ را در ابعاد طرح برش دهید و به آماده کردن فیبر بپردازید. توجه کنید که سطح کاغذ را چه قبل و چه بعد از چاپ شدن لمس نکنید. فیبر را در ابعاد طرح برش دهید و با یک سمباده خیلی نرم سطح آنرا کاملا تمیز نمائید تا شفاف شود. بعد سطح آنرا با آب و مايع ظرفشوئی شسته و با يک پارچه تميز خشک نمائيد.
    پس از اینکار فیبر را روی میز اتو یا یک سطح صاف مقاوم گذاشته طوری که سطح مسی آن بطرف بالا باشد. اتو را روشن کنید تا داغ شود. درجه اتو را در بیشترین حد تنظیم کنید. بعد از داغ شدن اتو یک برگ کاغذ سفید معمولی روی فیبر گذاشته و اتو را روی آن قرار دهید. حدود 1 تا 2 دقیقه صبر کنید تا فیبر کاملا داغ شود. اگر ابعاد فیبر از اتو بزرگتر است مانند اتو کردن لباس ولی با سرعت کم اتو را حرکت دهید تا همه جای فیبر کاملا داغ شود.
    در این مرحله به کمی سرعت عمل نیاز است. اتو را کنار بگذارید و کاغذ روی فیبر را بردارید سپس بدون اتلاف وقت کاغذی که طرح بر آن چاپ شده را (از طرف چاپی) روی فیبر داغ بگذارید اما مراقب باشید انگشتانتان نسوزد. سپس بلا فاصله کاغذ سفید را مانند حالت قبل روی بورد و طرح قرار داده و اتو را روی آنها بگذارید. بمدت 30 ثانیه فشار ملایمی روی اتو وارد کرده و آنرا کمی به اطراف حرکت دهید. در این مرحله کاغذی که طرح روی آن چاپ شده بود به فیبر می چسبد. پس از 30 ثانیه تا یک دقیقه اتو را از لبه آن روی کاغذ گذاشته و با فشار روی آن حرکت دهید. با لبه اتو چندین بار تمام سطح طرح را با فشار اتو کنید. برای جلوگیری از حرکت فیبر لبه های کاغذ سفیدی که روی فیبر و طرح است را بگیرید.
    بعد ار 3 دقیقه اتو کردن با لبه اتو کاغذ سفید را کنار گذاشته و فیبر را بهمراه کاغذ روی آن در ظرف آب بیندازید. مدتی (حدود 10 تا 15 دقیقه) صبر کنید تا کاغذ روی فیبر بخوبی خیس بخورد. سپس فیبر را از آب خارج کرده و با احتیاط کاغذ خیس خورده را با انگشت از روی آن جدا کنید. کاغذ در این مرحله لایه لایه شده است و لایه سطحی آن براحتی کنده می شود.
    باز بگذارید کاغذ روی فیبر در آب خیس بخورد و لایه های دیگر آن هم جدا شوند. در پایان این مرحله با کشیدن انگشت یا مسواک نرم ذرات کاغذ باقی مانده ( خصوصا روی سوراخ پدها و خطوط بسیار نزدیک بهم) را با حرکات دایره ای پاک کنید.
    اگر موارد بالا را با دقت انجام داده باشید اکنون طرحی که روی کاغذ بود با کیفیت خوبی به سطح مسی فیبر منتقل شده. اما اگر در قسمتهایی از خطوط بریدگی یا اشکالی مشاهده می شود و یا طرح بصورت کامل منتقل نشده ، می توانید با استون فیبر را شسسته و دوباره از نو شروع کنید اما اگر اشکالات خیلی جزئی هستند می توانید با ماژیک زد آب آنها را تصحیح کنید.
    پس از این مرحله فیبر آماده اسیدکاری می باشد.
    بعد از اسیدکاری با پارچه آغشته به استون خطوط طرح را از روی فیبر پاک کنید تا خطوط مسی نمایان شوند. در زیر نمونه فیبری که با کاغذ گلاسه تهیه شده را مشاهده می کنید.
    ملاحظات
    * جوهر چاپگرهای لیزری حاوی ترکیباتی از پلاستیک می باشد که برای چاپ روی کاغذ ذوب می شود. در این طرح جوهری که روی کاغذ بود دوباره توسط اتو ذوب شده و روی فیبر می نشیند.
    * برای طرف دیگر فیبر (راهنمای چیدن قطعات و ..) هم می توانید طرحی به همین صورت تهیه و چاپ نمائید.

طریقه ساخت فیبر مدار چاپی بوسیله ماژیک
    مواد لازم: ماژیک واترپروف، اسید پاک کننده مس (کلرید آهن)
    ابتدا یک ماژیک واترپروف (ضد آب) تهیه می کنید. توجه نمایید که حتما ضد آب و پر رنگ باشد . چون بعد از طراحی و آنهمه زحمت ممکن است داخل اسید از بین برود.
    قبل از هر چیز فیبر مسی را کاملا با یک سمباده نرم (پوسته آب ۳۶۰) سمباده می زنید و اگر سمباده در دسترس نبود که اولا تهیه نمایید اگر هم مقدور نبود آن را به هر نحوی تمیز نمایید . مطمئن شوید که هیچ لایه ای روی مس نباشد. چرب هم نباشد.
    سپس با ماژیک تمام خطوط مورد نیاز را روی مس رسم نمایید. توجه نمایید که دست با مس تماس پیدا نکند چون باعث چرب شدن مس و در نتیجه داخل اسید اذیت خواهید شد. برای ایجاد اندازه های واقعی برای پایه های مثلا یک آی سی و یا هر قطعه دیگر که فاصله پایه های آن از همدیگر ۰.۱ اینچ هست تهیه نمایید و روی مس گذاشته و کنار آن با ماژیک بکشید. حدالامکان از یک ماژیک نوک تیز استفاده نمایید. البته ماژیک مخصوص این کار در بازار موجود می باشد. بعد از مطمئن شدن از مدار باید آن را داخل اسید بیاندازید.
    طریقه ساخت فیبر مدار چاپی بوسیله لتراست
    ___________________-____________________________
    لتراست همان حروف برگردان است . با این تفاوت که به جای حروف خطوط و نقاط مداری روی آن کشیده شده است. ابتدا چند لتراست خطی و نقطه ای تهیه می کنید. انتخاب آن بسته به نظر خودتان و نوع مدارتان می باشد. توجه نمایید که حتما و یا لااقل تازه باشد چون برای برگرداندن روی فیبر مسی دچار مشکل خواهید شد.

قبل از هر چیز فیبر مسی را کاملا با یک سمباده نرم (پوسته آب ۳۶۰) سمباده می زنید و اگر سمباده در دسترس نبود که اولا تهیه نمایید اگر هم مقدور نبود آن را به هر نحوی تمیز نمایید . مطمئن شوید که هیچ لایه ای روی مس نباشد. چرب هم نباشد.

سپس با لتراست خطوط مورد نیاز را روی مس رسم نمایید. برای برگرداندن خطوط و نقاط از روی لتراست به روی مس از ته خودکار و یا یک هم چین چیزی استفاده نمایید. توجه نمایید که دست با مس تماس پیدا نکند چون باعث چرب شدن مس و در نتیجه داخل اسید اذیت خواهید شد. در انتهای کار مطمئن شوید که خطوط و نقاط روی مس کاملا چسبیده باشد. اگر هم خطوطی نچسبیده بود راه حل دارد. از یک سشوار برای گرم کردن استفاده نمایید. با این کار خطوط و نقاط بعد از گرم شدن به سطح مسی خواهند چسبید. بعد از مطمئن شدن از مدار باید آن را داخل اسید بیاندازید.
    ir-micro.com

9. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

بازم سلام
    موارد زیر تجربیات بنده در این زمینه میباشد
    1-کاغد گلاسه رو از عکاسی ها بگیر (قیمتش بیشتر از نمونه های معمولی اما دقت خیلی میره بالا)
    2- اول فیبر رو بشور ، بعد با سیم ظرف شویی سیمی ، روش رو پاک کن به طوری که هیچ اثری ار لکه های اب و چربی روی فیبر نماند
    3- بعد از مرحله بالا به هیچ وجه روی فیبر دست نکش و در صورتی که اتو کاملال تمیز هست اون رو روی فیبر قرار بده
    4- برای جلوگیری از لیز خوردن کاغذ روی برد ، اتو رو کامل روی برد قرار نده و از یکگوشه شروع کن و به قسمت های دیگه برو (در ضمن اتو رو روی برد نگش بلکه اون رو روی برد بذار ، فشار بده بردار)
    5-وقتی که اتو کشی تمام شد ، فیبر رو داخل اب سرد بنداز (اب گرم باعث میشه جوهر دوباره نرم بشه و از فیبر جدا بشه)
    6-فیبر رو از اب بیرون بیار و اروم روش دست بکش تا کاغذ گلاسه کنده بشه ، اگه بین خطوط هنوزکاغذ گلاسه هست با سوزن اونا رو بردار.
    موفق و پیروز باشید.

11. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام
    من براي چاپ مدار از پرينتر ليزري و كاغذ فتو استفاده كردم وقتي برگه رو داخل پرينتر گذاشتم وپرينت كردم برگه وسط كار گير كرد و بالا نومد از معلمم كه پرسيدم گفت كه كاغذ توي پرينتر ليز ميخوره به نظر شما من چي كار كنم؟؟؟

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

من فوتو استفاده نکردم ولی با کاغذ گلاسه امتحان کردم خیلی خوب میگیره و خوبم روی فیبر چاپ میشه
    پرینتر منم لیزری هست
    چرا الکی خرجتو بالا میبری کاغذ گلاسه دونه ای 50 یا 100 تومنه ولی فوتو...
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

14. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

یه تجربه ای هم که من بدست آوردم این بود که بعد از تمام شدن کار اتو بزارید بورد سرد بشه بعد بندازید توی آب بهتر جواب میگیرید
    من قبلا بلافاصله که اتو میزدم مینداختم توی آب که نتیجه مطلوبی نداشت ولی اگه صبر کنید بورد سرد بشه تقریبا 5 یا 10 دقیقه کافی هست و میبینید تمام قسمت ها خیلی بهتر روی فیبر چاپ شدن

موفق با...
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

16. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند: