NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 1370 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 43

موضوع: روشی سریع برای مونتاژ فیبر مدارچاپی

کاربر علاقه مند HAMED_PCB آواتار ها
    تشکر شده 120 بار در 16 پست

پیش فرض روشی سریع برای مونتاژ فیبر مدارچاپی

یه روش سریع واسه مونتاژ ، تا حالا با روش اتو کار کردید؟ اگه کار کردید فکر کنم بدونید که یکی از سریعترین روشهاست روشی که میخوام بگم یه کم شبیه این روشه فقط به جای اتو از تینر استفاده میشه که سرعت چسبیدن جوهر به فیبر در این روش بیشتر از روش اتو است.
    1.اول باید pcb مدار رو به صورت معکوس روی یه کاغذ گلاسه روغنی چاپ کنید(من با چند نوع کاغذ امتحان کردم که بهترین جواب رو این کاغذ بهم داد).چاپگر شما حتما باید لیزری باشد
    2.فیبر رو کاملا تمیز کنید(این کار رو میتونید با سیم ظرفشویی بکنید)
    3.حالا با تینر طرف مسی فیبر رو نمناک کنید و کاغذ رو روی اون قرار بدید.تینری که به برد زدید باید به اندازه ای باشه که وقتی کاغذ رو رو اون قرار میدید بهش بچسبه.یه فشار کوچیک به کاغذ بدید تا کاملا به فیبر بچسبه
    4.چند دقیقه صبر کنید تا تینر خشک بشه اگه عجله دارید میتونید با سشوار تینر برد رو خشک کنید
    5.کاغذ رو از برد جدا کنید.قسمت هایی از برد که جوهر داشت روی فیبر باقی میمونه.اگه دیدید کندن کاغذهای لابه لای پایه ها و مسیرها مشکله با اب برد رو بشورید تا فقط قسمتهای جوهر رو برد باقی بمونه(تکه های کاغذ به راحتی با اب جدا میشن)
    6.برد شما اماده است ومیتونید اسیدکاری کنید.
    .اگه تینر رو زیاد بریزید رنگ برد پخش میشه و خراب میشه و اگه کم بریزید جوهر به فیبر نمی چسبه
    .در پرینتی که گرفتید رنگ سفید نباید هیچ رنگی داشته باشد
    با چند بار تمرین این روش براتون خیلی راحت میشه

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

سلام
    هنوز هم از این روش برا چاپ روی کلیشه های لاستیکی استفاده میشه , البته برای نتیجه گرفتم بهتر باید از ریتاردر استفاده کرد
    ولی بازم پیشنهاد جالبی دادین

میکروکنترلر STM32103-RBT6 بطور کامل راه اندازی شد !!!
    مرحله بعدی اتصال TFT 3.2 به میکرو و بوت کردن UC-OS II + GUI !!!

.

4. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما armstk برای ارسال این پست سودمند:

من به صورت تجربی به این روش رسیدم.نمیدونستم از این روش واسه چیزای دیگه هم استفاده میشه. راستی ریتاردر چیه و چیکار میکنه؟

6. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما HAMED_PCB برای ارسال این پست سودمند:

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

من به صورت تجربی به این روش رسیدم.نمیدونستم از این روش واسه چیزای دیگه هم استفاده میشه. راستی ریتاردر چیه و چیکار میکنه؟
    ریتاردر یک ماده حلال شبیه تینر هستش
    ولی خیلی قوی تره , یه بوی شدیدی داره که اصلا نمی تونین تحمل کنین
    ولی برای این جور کارا زیاد استفاده میشه

میکروکنترلر STM32103-RBT6 بطور کامل راه اندازی شد !!!
    مرحله بعدی اتصال TFT 3.2 به میکرو و بوت کردن UC-OS II + GUI !!!

.

8. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما armstk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند mehdiar آواتار ها
    تشکر شده 25 بار در 13 پست

بچه​ها چطور ميشه از pcb توي برنامه eagle خروجي شماتيک رو با اندازه هاي واقعي المانها گرفت؟
    من export ميکنم ولي اندازش انگار بزرگتر از واقعيه!!!!

10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mehdiar برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    مهدی هاشمی
    تشکر شده 66 بار در 35 پست

سلام
    این ریتاردر که میگید از کجاها میشه گیر آورد؟

12. تشکرها از این نوشته :

مدیر انجمن Division آواتار ها
    نام
    افشین علیزاده
    تشکر شده 1,013 بار در 407 پست

این ریتاردر که میگید از کجاها میشه گیر آورد
    از مراکز فروش لوازم آلات چاپخانه هایی که از روش سیلک استفاده می کنن .
    از یکی از چاپخونه های شهرتون بپرسی بت میگن که موادشون رو از کجا تهیه می کنن .

ولی این ریتارد واقعا وحشتاناکه
    من یه اشتباهی کردم و این ماده رو تو خونه تست کردم کل ساختمان رو بوی تندش برداشته بود خودمم داشتم بیهوش میشدم .

تازه من ضعیف شدش رو گرفته بودم .
    سادگی نهایت کمال است
    یه مدتی میشه که نیستم... ولی به زودی بر می گردم...

14. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Division برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل سایت kavir آواتار ها
    نام
    زارعی
    تشکر شده 5,684 بار در 1,801 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط HAMED_PCB نمایش پست ها
    یه روش سریع واسه مونتاژ ، تا حالا با روش اتو کار کردید؟ اگه کار کردید فکر کنم بدونید که یکی از سریعترین روشهاست روشی که میخوام بگم یه کم شبیه این روشه فقط به جای اتو از تینر استفاده میشه که سرعت چسبیدن جوهر به فیبر در این روش بیشتر از روش اتو است.
    1.اول باید pcb مدار رو به صورت معکوس روی یه کاغذ گلاسه روغنی چاپ کنید(من با چند نوع کاغذ امتحان کردم که بهترین جواب رو این کاغذ بهم داد).چاپگر شما حتما باید لیزری باشد
    2.فیبر رو کاملا تمیز کنید(این کار رو میتونید با سیم ظرفشویی بکنید)
    3.حالا با تینر طرف مسی فیبر رو نمناک کنید و کاغذ رو روی اون قرار بدید.تینری که به برد زدید باید به اندازه ای باشه که وقتی کاغذ رو رو اون قرار میدید بهش بچسبه.یه فشار کوچیک به کاغذ بدید تا کاملا به فیبر بچسبه
    4.چند دقیقه صبر کنید تا تینر خشک بشه اگه عجله دارید میتونید با سشوار تینر برد رو خشک کنید
    5.کاغذ رو از برد جدا کنید.قسمت هایی از برد که جوهر داشت روی فیبر باقی میمونه.اگه دیدید کندن کاغذهای لابه لای پایه ها و مسیرها مشکله با اب برد رو بشورید تا فقط قسمتهای جوهر رو برد باقی بمونه(تکه های کاغذ به راحتی با اب جدا میشن)
    6.برد شما اماده است ومیتونید اسیدکاری کنید.
    .اگه تینر رو زیاد بریزید رنگ برد پخش میشه و خراب میشه و اگه کم بریزید جوهر به فیبر نمی چسبه
    .در پرینتی که گرفتید رنگ سفید نباید هیچ رنگی داشته باشد
    با چند بار تمرین این روش براتون خیلی راحت میشه
    سلام
    این مقاله رو اگر با چند تا عکس دوستان بفرستند مطلب خوبی برای مجله هست
    کویر ویدئو راه اندازی شد

اگر چه دیر ولی برگشتم به جمع دوستان قدیمی....

16. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما kavir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    مهدی هاشمی
    تشکر شده 66 بار در 35 پست

من این روش رو تست کردم و جواب هم گرفتم
    یه پیشنهادم دارم
    بهتره آخر کار که خواستید کاغذ رو از فیبر جدا کنید،اونا بندازید داخل آبجوش تا خود به خود جدا بشه
    اینطوری مقدار بیشتری از جوهر رو فیبر باقی میمونه و کیفیت مدار بالاتر میره

18. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما mehdiit برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط kavir نمایش پست ها
    سلام
    این مقاله رو اگر با چند تا عکس دوستان بفرستند مطلب خوبی برای مجله هست
    سلام.فکر میکنم تا حالا این روش رو تست کردید و جواب گرفتید.اگه فکر میکنید جالبه خوب میتونید کاملترش کنید (مثلا به روش اب جوش که دوستمون گفت) و داخل مجله بذارید .برای من مهم نیست که به نام من نوشته بشه (کار را ان کرد که تمام کرد)
    مهم اینه که افراد بیشتری ازش استفاده کنن و با ایده های خودشون کاملترش کنن

20. کاربران : 10 تشکر کرده اند از شما HAMED_PCB برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال mapmap آواتار ها
    نام
    M
    تشکر شده 74 بار در 61 پست

سلام
    من بعد از اینکه اونو تو آب جوش انداختم و خشکش کردم میام با ماژیک قسمتای کمرنگش رو پررنگ میکنم.
    اینطوری هیچگونه بریدگی نخواهیم داشت.

موفق باشید

22. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما mapmap برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

روش جالبیه ...کنجکاو شدم که حتما" تستش کنم . اگه با تینر یا ریتاردر به این آسونی باشه و دیگه نیازی به اتو کشیدن نداشته باشه ، واقعا" می ارزه .

24. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما kidamen برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

سلام.

من یه بار از این روش استفاده کردم ولی تو قسمت استفاده از اسید دچار مشکل شدم. مثل اینکه اسید سرد شده بود یا نمویدونم چی؟

26. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما EHSOON برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن javad naderi آواتار ها
    نام
    جواد نادری زاده
    تشکر شده 1,334 بار در 602 پست

سلام.آره حرارت اسید باید حدودا 60 درجه باشه.و اگه ظرف حاوی اسید و برد رو تکون بدین زودتر ربهتر چاپ میشه.
    ویرایش توسط javad naderi : 09-03-2011 در ساعت 02:11

28. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما javad naderi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    جواد نادری زاده

طریقه ساخت فیبر مدار چاپی بوسیله اسپری پزتیو 20

مواد لازم: اسپری پزتیو 20 (positiv 20) ، سود سوز آور، طلق تراسپرنت یا فیلم

ابتدا یک اسپری پزتیو 20 تازه تهیه نمایید. اینکه میگم تازه چون اگه مانده باشه در حقیقت فاسد شده است و آن حساسیت لازم در برابر نور را ندارد. سود سوز آور را می توانید از مغازه های فروش تجهیزات پزشکی تهیه نمایید. ارزان است تقریبا کیلویی 700 تومان که مثل سنگ نمک خورده شده می ماند.
    ابتدا باید طرح مدار را تهیه نمایید. می توانید طرح را چاپ کرده و آن را به بازار و مغازه های مختلف مهرسازی، چاپ سیلک و چاپخانه ها بدهید که از روی آن فیلم بگیرند. (خطوط سیاه و بهیه خالی) یا بهترین کار این است که چند طلق ترانسپرنت که قابلیت چاپ با پرینتر لیزری را دارند را تهیه نمایید. طرح خود را روی طلق با یک چاپگر دقیق لیزری چاپ نمایید. بهتر است از طرحتان دو تا پرینت بگیرید و روی هم بگذارید که دیگر نوری از جاهای چاپ شده عبور نکند.
    فیبر مسی را با یک سمباده نرم کاملا تمیز و عاری از هرگونه چربی نمایید. در یک مکان تاریک و بدور از گرد و غبار و وزش باد با استفاده از اسپری روی آن را رنگ پزتیو بزنید. با فاصله 30 سانتی و با زاویه 45 درجه و با حرکت منظم دست روی سطح مسی را بپوشانید. لازم نیست که چند دست بزنید. یک دست هم کافیست به شرطی که مطمئن شوید همه جای آن را پوشانده است. مواظب باشید که یکنواخت باشد و جایی از جای دیگر بیشتر نباشد و یا شره نکند. فیبر را حتما افقی بگیرید که رنگ روی فیبر بماند و شره نکند .
    حالا نوبت به خشک کردن فیبر می باشد. می توانید آن را در جای تاریک به مدت 12 تا 24 ساعت به حال خود بگذارید . درسته مدت زمان بسیار زیادیه و شاید هم تا اون زمان خوب خشک نشه. باید از طریق گرم کردن اون رو خشک کنید. اگه دستگاه مخصوص خشک کن فیبر رو دارید که هیچ در غیر اینصورت باید اون را داخل یک ظرف فلزی گذاشته و روی یک اجاق با حرارت خیلی ملایم بگذارید تا جایی که دمای داخل آن تقریبا 70 درجه شود. بهترین ظرف یک قابلمه بزرگ است که کف آن را چند تکه فلز بگذارید و فیبر را روی آن تا گرما مستقیما به فیبر نخورد. بعد از 10 الی 15 دقیقه فیبر کاملا خشک شده است. تمام این مراحل در محل تاریک انجام شود.
    حالا یک ظرف بزرگ تهیه نمایید یک لامپ گازی یا مهتابی کوچک و یا دو سه لامپ معمولی (بسته به اندازه طرحتان دارد) را داخل ظرف بگذارید. یک شیشه روی ظرف بگذارید و طرح چاپ شده یا فیلم را روی آن . سپس فیبر روی طرح گذاشته به صورتی که سطح مسی رنگ خورده رو به پایین و روی طرح چاپ شده باشد. توجه نمایید که روی فیبر را با یک وزنه و یا یک شیشه دیگر سنگین نمایید که فیبر کاملا با فشار زیاد در مدت نور دهی به طرح بچسبد. تمام این مراحل در جای تاریک باید انجام شود. حالا لامپ و یا مهتابی را روشن نمایید.
    به مدت 20 الی 30 دقیقه به آن نور دهید این مدت زمان کاملا بسته به شدت نور و مهمتر از آن بسته به کیفیت اسپری می باشد. اگر اسپری تازه باشد این مدت حتی می تواند کمتر باشد. چون در زمان خیلی کوتاهی در مجاورت نور عکس العمل نشان می دهد.
    حالا باید یک ظرف تهیه نمایید تا در آن سود را با آب حل نمایید. مقداری آب که 1 سانت روی فیبر را بگیرد را داخل ظرف بریزید و حدود 10 تا 20 گرم سود را داخل آن بریزید . زیاد نریزید که کل رنگ پزتیو را خواهد خورد. و به هم بزنید تا کاملا حل شود.
    دوباره در یک محل یک کم تاریک فیبر مسی را داخل این محلول سود باندازید و خیلی آرام آرام محلول را به مدت 30 تا 60 ثانیه تکان دهید. می بینید که جاهایی که لازم است خالی باشد کم کم در محلول حل می شود. اگر هم که بعد از این مدت ندیدید یک جای کارتان ایراد دارد. بعد از این مدت خیلی کوتاه سریعا فیبر را بیرون آورده و با آب بشوید. حالا لازم است که آن را داخل اسید بیاندازید

30. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما javad naderi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    جواد نادری زاده

تهیه فیبر مدار چاپی با ماژیک

مواد لازم: ماژیک واترپروف، اسید پاک کننده مس (کلرید آهن)
    ابتدا یک ماژیک واترپروف (ضد آب) تهیه می کنید. توجه نمایید که حتما ضد آب و پر رنگ باشد . چون بعد از طراحی و آنهمه زحمت ممکن است داخل اسید از بین برود.
    قبل از هر چیز فیبر مسی را کاملا با یک سمباده نرم (پوسته آب ۳۶۰) سمباده می زنید و اگر سمباده در دسترس نبود که اولا تهیه نمایید اگر هم مقدور نبود آن را به هر نحوی تمیز نمایید . مطمئن شوید که هیچ لایه ای روی مس نباشد. چرب هم نباشد.
    سپس با ماژیک تمام خطوط مورد نیاز را روی مس رسم نمایید. توجه نمایید که دست با مس تماس پیدا نکند چون باعث چرب شدن مس و در نتیجه داخل اسید اذیت خواهید شد. برای ایجاد اندازه های واقعی برای پایه های مثلا یک آی سی و یا هر قطعه دیگر که فاصله پایه های آن از همدیگر ۰.۱ اینچ هست تهیه نمایید و روی مس گذاشته و کنار آن با ماژیک بکشید. حدالامکان از یک ماژیک نوک تیز استفاده نمایید. البته ماژیک مخصوص این کار در بازار موجود می باشد. بعد از مطمئن شدن از مدار باید آن را داخل اسید بیاندازید.

32. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما javad naderi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    جواد نادری زاده

تهیه فیبر مدار چاپی با روشی ابتکاری! (تهیه فیبر مدار چاپی - روش چاپ لیزری)
    ساختن فیبرهای مدارچاپی با استفاده از امکاناتی که معمول است یک کار نسبتا پر زحمت بوده و نتیجه کار نیز در اکثر موارد از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست (مانند روش ترسیم بوسیله ماژیک ولتراست) و یا آنکه به شرایطی مانند کار در محیط تاریک (در روش لامینت و پوزیتیو) نیاز دارد. اما با استفاده از این روش نه تنها کیفیت نهائی فیبر بسیار بالا و شبیه به انواع صنعتی می باشد بلکه در منزل نیز به آسانی قابل انجام است.
    برای اجرای این روش غیر از کامپیوتر تنها به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:
    اتو
    اتوی مورد نیاز یک اتوی معمولی می باشد که تقریبا در همه منازل یافت می شود.
    چاپگر لیزری
    چاپگر باید حتما از نوع لیزری باشد ولی مارک آن تفاوتی ندارد. انجام این طرح با چاپگرهای جوهرافشان و سوزنی امکانپذیر نمی باشد چنانچه چاپگر لیزری در اختیار ندارید می توانید به یک مغازه تکثیر مراجعه کنید.
    کاغذ فتو (photo )
    کاغذی که در چاپگرهای جوهرافشان برای چاپ عکس بکار می رود. اگر می خواهید کاغذی از نوع دیگر استفاده نمائید باید توجه داشته باشید که کاغذ مذکور جوهر را به خود جذب نکند مثلا کاغذ گلاسه یا کاغذهای روغنی پشت برچسبها را نیز می توانید با موفقیت بکار ببرید و قیمت آن نیز ده ها بار از کاغذ فتو کمتر است.
    سایر وسایل
    یک ظرف محتوی آب گرم، یک برس یا مسواک کاملا نرم

مراحل اجرا
    ابتدا بایستی طرح مدار چاپی مورد نظر را با یک برنامه گرافیکی رسم نمایید. برنامه های تخصصی فراوانی در این ارتباط موجود می باشد. همچنین می توانید از برنامه های گرافیکی همه منظوره مانند فتوشاپ استفاده کنید. چنانچه این برنامه را در اختیار ندارید با برنامه نقاشی ویندوز نیز می توان همان نتیجه را بوجود آورد. توجه کنید که دقت چاپی تصویر باید طوری انتخاب شود که پس از چاپ اندازه و محل پدها (پایه ها) دقیقا منطبق بر اجزا باشد. برای چاپ تصویر از دقت 300 نقطه بر اینچ (dpi) یا بالا تر استفاده کنید. در این دقت تصویری که 300 پیکسل طول و عرض دارد به طول و عرض 1 اینچ چاپ می شود که در این حالت دقیقا یک مربع 10 پد در 10 پد از یک بورد سوراخ دار را می پوشاند. در زیر عکسی که حاوی محل پایه های یک آی سی 8 پایه است در اندازه اصلی مشاهده می شود. چنانچه این تصویر با دقت 300 dpi چاپ شود آی سی براحتی در آن جا می گیرد

با استفاده از این روش براحتی می توانید خطوط مسی را که از بین پایه های آی سی ها رد می شوند را نیز با کیفیت بالائی بر روی فیبر پیاده سازی کنید.
    پس از چاپ طرح بر روی کاغذ اشاره شده کاغذ را در ابعاد طرح برش دهید و به آماده کردن فیبر بپردازید. توجه کنید که سطح کاغذ را چه قبل و چه بعد از چاپ شدن لمس نکنید. فیبر را در ابعاد طرح برش دهید و با یک سمباده خیلی نرم سطح آنرا کاملا تمیز نمائید تا شفاف شود. بعد سطح آنرا با آب و مایع ظرفشوئی شسته و با یک پارچه تمیز خشک نمائید.
    پس از اینکار فیبر را روی میز اتو یا یک سطح صاف مقاوم گذاشته طوری که سطح مسی آن بطرف بالا باشد. اتو را روشن کنید تا داغ شود. درجه اتو را در بیشترین حد تنظیم کنید. بعد از داغ شدن اتو یک برگ کاغذ سفید معمولی روی فیبر گذاشته و اتو را روی آن قرار دهید. حدود 1 تا 2 دقیقه صبر کنید تا فیبر کاملا داغ شود. اگر ابعاد فیبر از اتو بزرگتر است مانند اتو کردن لباس ولی با سرعت کم اتو را حرکت دهید تا همه جای فیبر کاملا داغ شود.
    در این مرحله به کمی سرعت عمل نیاز است. اتو را کنار بگذارید و کاغذ روی فیبر را بردارید سپس بدون اتلاف وقت کاغذی که طرح بر آن چاپ شده را (از طرف چاپی) روی فیبر داغ بگذارید اما مراقب باشید انگشتانتان نسوزد. سپس بلا فاصله کاغذ سفید را مانند حالت قبل روی بورد و طرح قرار داده و اتو را روی آنها بگذارید. بمدت 30 ثانیه فشار ملایمی روی اتو وارد کرده و آنرا کمی به اطراف حرکت دهید. در این مرحله کاغذی که طرح روی آن چاپ شده بود به فیبر می چسبد. پس از 30 ثانیه تا یک دقیقه اتو را از لبه آن روی کاغذ گذاشته و با فشار روی آن حرکت دهید. با لبه اتو چندین بار تمام سطح طرح را با فشار اتو کنید. برای جلوگیری از حرکت فیبر لبه های کاغذ سفیدی که روی فیبر و طرح است را بگیرید.
    بعد ار 3 دقیقه اتو کردن با لبه اتو کاغذ سفید را کنار گذاشته و فیبر را بهمراه کاغذ روی آن در ظرف آب بیندازید. مدتی (حدود 10 تا 15 دقیقه) صبر کنید تا کاغذ روی فیبر بخوبی خیس بخورد. سپس فیبر را از آب خارج کرده و با احتیاط کاغذ خیس خورده را با انگشت از روی آن جدا کنید. کاغذ در این مرحله لایه لایه شده است و لایه سطحی آن براحتی کنده می شود.

باز بگذارید کاغذ روی فیبر در آب خیس بخورد و لایه های دیگر آن هم جدا شوند. در پایان این مرحله با کشیدن انگشت یا مسواک نرم ذرات کاغذ باقی مانده ( خصوصا روی سوراخ پدها و خطوط بسیار نزدیک بهم) را با حرکات دایره ای پاک کنید.
    اگر موارد بالا را با دقت انجام داده باشید اکنون طرحی که روی کاغذ بود با کیفیت خوبی به سطح مسی فیبر منتقل شده. اما اگر در قسمتهایی از خطوط بریدگی یا اشکالی مشاهده می شود و یا طرح بصورت کامل منتقل نشده ، می توانید با استون فیبر را شسسته و دوباره از نو شروع کنید اما اگر اشکالات خیلی جزئی هستند می توانید با ماژیک زد آب آنها را تصحیح کنید.
    پس از این مرحله فیبر آماده اسیدکاری می باشد.
    ویرایش توسط javad naderi : 09-03-2011 در ساعت 02:34

34. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما javad naderi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    جواد نادری زاده

تهیه فیبر مدارچاپی با لامینت

بهترین راه برای ساخت طرحهای بسیار پیچیده و ظریف است.
    لامینت ماده ای ژلاتینی و حساس به نور است که بین دو لایه طلقی شفاف نازک قرار گرفته است. <:P:>نحوه ساخت: <:P:>ابتدا طرح مدار چاپی رو توی یک برنامه گرافیکی بکشید(مثل فتو شاپ)،بعد با ماوس یک لبه طرح رو بگیرین و با عمل کشیدن میتونید قرینه طرح مدار چاپیتون رو بدست بیارید.بعدش باید طرح منفی (negative) مدارتون رو هم بسازید،بعدش این عکس رو با فرمت jpg توی فلاپی ذخیره کنید و برین سر کوچتون(مغازه کامپیوتری)از فلاپی یک پرینت سیاه سفید روی کاغذ کالک(شفاف) بگیرید. <:P:>فیبر مسی خام مدار رو خوب بشورین و بعد برین توی حمام یا یه جایی به تاریکی حمام بعد لامینت رو از پوشش تیره رنگش خارج کنید.نکته:دو طلق دو طرف لامینت قرار داره که یکی از این طلقها نازکتر و نرمتر از اون یکیه،این لایه رو آروم از لامینت جدا کنید و لامینت رو روی طرف مسی فیبر بچسبونید و خوب ماساژ بدید تا هیچ هباب هوایی زیر اون باقی نمونه بعد کاغذ کالک رو روی لامینت قرار بدین(توجه داشته باشید که هنوز یک لایه طلق به لامینت چسبیده)و جای اون رو تنظیم کنید و یک شیشه صاف و تمیز روی کاغذ کالک بزارید تا کاغذ کالک کاملاً صاف روی طلق لامینت قرار بگیره حالا فیبر رو به همراه هر چیزی که روش گذاشتین بدون اینکه تکون بخوره از حمام بیرون بیارید و اون رو زیر نور مستقیم خورشید(بین 3 تا 6 دقیقه) قرار بدین. <:P:>دوباره به تاریک خونه برگردید و لایه طلقی دوم را هم با ناخن از لامینت جدا کنید(این لایه از لایه قبلی که برداشته بودید ذخیم تر و شفاف تر است).مقدار 1 قاشق غذاخوری سرپر از پودر سفید رنگ ظهور لامینت را در یک لیتر آب سرد به خوبی مخلوط کنیدبعد فیبر مدار را در آن آب قوطه ور کنید و به آرامی تکان دهید تا طرح مدار ظاهر شود (یعنی لامینت هایی که به آنها نور نتابیده بود کاملاً پاک شوند)حالا فیبر را زیر آب فراوان به خوبی بشورید و با دست روی طرح فیبر به آرامی بکشید تا لیزی حاصل از ماده ظهور از روی سطح مس پاک شود.حالا فیبر را کاملاً خشک کنید.و از تاریک خانه بیرون بیاورید. <:P:>فیبر را اسید کاری کنید:برای این منظور پودر اسید پرکلرودوفر را با آب داغ به نسبت1به2 (اسید1وآب2)در ظرفی پهن و غیر فلزی مخلوط کنید بعد از اینکه مس های اضافی حل شد فیبر را با آب بشویید. <:P:>5:حال باید مواد المینت را نیز از روی سطح خطوط مسی پاک کنید که برای اینکار به محلول غلیظ سود سوزآور نیاز دارید،مقدار 2 قاشق غذا خوری از پودر سود سوز آور را در نیم لیتر آب سرد حل کنید و فیبر را در آن حرکت دهید تا مواد لامینت به طور کامل پاک شود.حالا فیبرتون رو دوباره بشورید و دیگه هر بلایی دوست دارین سرش بیارین. <:P:>توجه:اسید،پودر ظهور،سود سوزآور و لامینت همگی شیمیایی هستند پس مواظب باشید کار دست خودتون ندید.

36. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما javad naderi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    جواد نادری زاده

اسید کاری-فیبرهای زیر

مواد لازم : اسید ، آب، ظرف پلاستیکی
    یک ظرف پلاستیکی تهیه نمایید . توجه نمایید که حتما پلاستیکی باشد و نه فلزی. بعد مقداری آب داخل آن بریزید به اندازه ای که حدودا ۱ سانت روی فیبر مسی را بگیرد. مقدار ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم در یک لیتر آب از اسید داخل آب بریزید و آرام ظرف را تکان دهید تا اسید کم کم حل شود چون در یک جا ایجاد گرما می کند و ممکن است که ظرف شما آب شود.
    مطمئن شوید که اسید حل شده است. سپس فیبر مسی را که روی آن مدار مربوطه را طراحی کرده اید داخل آب اسید بیاندازید. حدود ۳۰ دقیقه کمتر یا بیشتر که بستگی به مقدار اسید دارد طول خواهد کشید که مسهایی که لازم نیست خورده شود. در این مدت زمان باید ظرف را آرام آرام تکان دهید تا کل آب اسید روی سطح مسی در حرکت باشد. بعد از پاک شدن جاهایی که نکشیده بودید آن را از آب اسید بیرون آورده و بشورید. بیشتر از این هم داخل اسید نگذارید که قسمتهای مورد نیاز را هم خواهد خورد. سپس روی آن را با یک سمباده نرم پاک کنید. بعد نقاطی که لازم است را با یک مته ۱ یا نیم میل سوراخکاری کنید. حالا فیبر شما آماده هر نوع بهره برداری است.

38. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما javad naderi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 70 بار در 34 پست

سلام دوستان من تو این انجمن تازه کارم تجربه زیادی هم ندارم ول فکر کنم تو این سالها روش بهتری رو از یک سایت خارجی پیدا کردم که جواب میده کمی هم بی دردسر تره
    این روش تا حدی شباهت داره به روشی که دوستمون توضیح داد اما به این صورت هستش
    در مطلب اصلی گفته شده:
    1- کاغذ تونر ترسفر رو روش با پرینتر لیزری چاپ می کنید البته معکوس (اباید بگم این کاغذ اینجا نیست اگر هم گیربیاد خیلی گرونه اما می تونید از کاغذ های شبه روغنی مجله های خارجی مثل newsweek که خیلی نازک هم هستم استفاده کنید البته باید بگرم از کاغذ های روغنی که برای آشپزی یا کار های گرافیکی استفا ده می شه یا کاغذ های پوستی به هیچ وجه استفاده نکنید به دو دلیل 1 هات رول پرینترتون رو کثیف می کنن 2 اینکه در مرحه اتو زنی رنگشون پخش مبشه بهتره رو قسمت هایی کخ نوشته دارن این کار رو بکنین نه قسمت های تصویر دار)
    2- از طرفی که چاپ داره روی بردی PCB کاملا تمیز قرارش بدین جوری که پشتش به شما باشه(پیشنهاد میکنم کاغذ رو بدون چسب مثل کاغذ کادو رو به برد دورش تا کنید یعنی جوری که اصلا امکان تکون خوردنش نباشه و برد تون رو رو کاغذ بزرگتر از برد چاپ کنید تا بشه راحت تاش کرد)
    3- با اتو کاملا داغ -داغ ترین حالت پشتش رو اتو کنید تا طرح از پشت کاغذ که به سمت شماست کاملا معلو بشه(اتو کردن رو از یک گوشه شروع کنید حتی میتونید از کناره های گرد اتو که راحت حرکت می کنن بصورت خطب شروع به اتو مجدد کنید ته همه طرح کاملا روی برد بیوفته)
    4- برد و کاغذ رو اول ببرید زیر آب سرد بعد بزارین کمی تو آب گرم یا ولرم بمونه نزدیک به 5 دقیقه زیادشم هست
    5- شروع به جمع کردن کاغذ شل شده کنید(پیشنهاد می کنیم با حرکت جلو و عقب آروم فیتلشون کنید)
    6-برد رو که روش چاپ شده تو مواد برد بزارید
    پیشنهاد میکنم با توجه به قیمت ارزونش از اگر قسمتی به درستی چاپ نشده اون رو با اسکاچ بشورید و مراحل رو از اول انجام بدید اصلا استفاده از ماژیک رو پیشنهاد نمی کنم
    همچنین رنگ بور و سفید مانند چاپ پشت PCB کاملا معمولیه و مشکلی نداره
    دقت این روش تقریبا خوبه
    ممنون می شم اگر این روش به کارتون اومد رو دکمه تشکر کلیک کنید

40. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Greatal برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین