NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 1370 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 40 از 43

موضوع: روشی سریع برای مونتاژ فیبر مدارچاپی

عضو جدید
    تشکر شده 18 بار در 4 پست

Exclamation فیبر زدن به روش اتو

سلام دوستان روش اتو را در سال 1375 من و دو دوست دیگر ابدا کردیم و برای ثبت آن اقدام کردم که مدارک آن را دارم ولی آن موقع به من گفتند که این یک روش است و قابل ثبت نیست برای همین دست به انتشار آن در کتابی زده که دوستی در حال چاپ داشت و شروع به ترویج روش خود در دانشگاه های یزد و سپس تهران و شیراز و ... زده که خوشبختانه با استقبال خیلی ها در داخل و خارج کشور مواجه شد بگذریم روشی که ما کار کریم و حالا هم انجام میدهیم و با آن مدارات آزمایشی خود را حتی برای میکروهای ARM تهیه میکنیم به قرار زیر است:
    1- تهیه نقشه PCB مدار با نرم افزارهای رسم مدار که تنوع زیادی دارند
    2- تهیه کاغذ پشت چسب دار(کاغذ لیبل پشت زرد) از کتاب فروشی ها یا تجهیزات چاپ فروشی ها دقت شود که کاغذ نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم باشد
    3- کاغذ لیبل را از سایز بردتان به اندازه یک سانتیمتر از دو طرف ، از بردتان بزرگتر تهیه کرده و لایه چسب دار را از آن جدا نموده سپس با دستمال نرم یا با دستمال کاغذی بر روی سطح گلاسه مانند چند باری به آرامی بکشید اینکار باعث میگردد چاپ روی آن بهتر شود
    4- تنها کادر برد خود را روی کاغذ باطله پرینت گرفته سپس کاغذ گلاسه خود را به گونه ای که سمت گلاسه آن بالا باشد در محل کادر چاپ شده با چسب شیشه ای بچسبانید و آنگاه از طرح بردتان بطور کامل پرینت لیزری بگیرید
    5- فیبر خود را که از ابعاد طرحتان از هر طرف نیم سانتیمتر بزرگتر است را تمیز نموده(لبه های فیبر و سطح آن با سمباده نرم تمیز کنید)
    6- فیبر را روی یک پارچه نخی که مانع انتقال حرارت شده قرار داده و زیر پارچه یک سطح کاملا صاف و محکم باشد بدون کوچکترین لرزشی سطحی مثل سنگ کابینت و غیره دقت شود که سمت مسی فیبر بالا باشد سپس اتو را به برق زده
    7- کاغذ گلاسه چاپ شده را از سمت چاپ شده روی فیبر گذاشته (تمام طرح بر روی فیبر قرار بگیرد) و اتو داغ شده (باید به گونه ای باشد که تماس لحظه ای دست به آن سوزاننده باشد) را وسط کاغذ گلاسه گذاشته و چند ثانیه ای حرکت ندهید(تا طرح روی فیبر بچسبد و مانع حرکت کاغذ همراه اتو شود) سپس اتو را با کمی فشار عمودی و آرام روی تمام فیبر حرکت دهید تا مطمئن شوید که تمام تونرهای چاپ از کاغذ جدا و به فیبر چسبیده اند(این زمان به عوامل مختلفی بستگی دار که زمان آن را تجربی می کند از قبیل دمای اتو ، سطح فیبر ، ضخامت فیبر ، فشار عمودی اتو ، ضخامت کاغذ گلاسه و ...
    8- بعد از حدود چند ده ثانیه اتو کشی(اگر همه چیز خوب باشد به 90 ثایه زمان نمی رسد اگر زمان کم باشد طرح بطور کامل روی فیبر انتقال نمی یابد و اگر زیاد باشد باعث جدا شدن لایه مسی از فیبر می شود) اتو را از برق کشیده کنار بگذارید و سپس فیبرتان که کاغذ گلاسه به آن چسبیده است از روی پارچه نخی برداشته از سمتی که روی پارچه بوده روی سطح صاف و سرد قرار داده تا فیبر سریعتر خنک شود
    9- در زمانی که فیبر دیگر داغ نیست ولی هنوز گرم است از گوشه های فیبر اقدام به جدا کردن کاغذ نموده که اگر درست عمل کرده باشید کاغذ بطور کامل بدون حتی لکه ای از فیبر جدا می شود در صورت نیاز می توانید طرح را با بنزین بطور کامل از فیبر پاک کرده و یا با ماژیک ضد آب طرح را روتوش کنید فقط دقت کنید که دست به سطح فیبر نزنید و در مواقع لزوم زیر دستتان یک کاغذ قرار دهید بعد اقدام به روتوش کنید
    10- حال فیبر شما آماده اسید کاری است که بسته به نوع اسید بکار رفته نیاز به آبگرم جهت تهیه اسید بوده یا نه و زمان اسید کاری از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد فقط لازم است بدانید که در این فرایند گاز کلر آزاد می شود که نباید استنشاق شود و بهتر است در هوای آزاد و در جهتی که باد گاز را از شما دور می کند باشد
    دوستان اگر مایل بودید روش اسید کاری چند ثانیه ای (حتی بردهای بزرگ) را برایتان شرح بدهم و در صورت نیاز روش تهیه کردن فیبر دو روی متالیزه را آموزش بدهم در صورت تمایل می توانید با ایمیل من تماس بگیرید hossein_zare49@yahoo.com
    در آخر با اجازه همگی اسامی دوستانم را به پاس تشکر از آن ها مطرحه می کنم آقایان حسین صدقی و فرهاد گلوئی و این حقیر حسین زارع که همگی بچه یزد هستیم
    در ضمن فایل کتابخانه DXP خود را برای استفاده دوستان قرار میدهم که شامل قطعات خوبی از قبیل انواع میکرو و خشابهای سیم کارت ، ماژول های مختلف و ... بوده و در صورت مطرحه کردن قطعه خاصی به سرعت ّمشخصاتش را به کتابخانه اضافه می کنم امیدوارم مفید باشد
    زنده باد ایران و هر ایرانی
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    ویرایش توسط hosseinzare : 07-05-2011 در ساعت 03:46

2. کاربران : 11 تشکر کرده اند از شما hosseinzare برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement

تازه وارد
    تشکر شده 4 بار در 3 پست

با تشکر از شما
    در صورت امکان روش تهیه فیبر دو روی متالیزه را آموزش دهید ممنون میشوم.

5. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما smaeel برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

با تشکر و قدردانی فراوان از شما؛
    ممکنه بعضی از دوستان هم با کاغذ گلاسه جواب نگیرن که با A4
    معمولی هم من امتحان کردم جواب میده.

7. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 18 بار در 4 پست

Exclamation انواع روش های اسید کاری

با سلام به همه دوستان
    روش اسید کاری معمولی :
    لازم به ذکر است در پروسه اسید کاری گاز کلر آزاد می شود که سمی بوده و استنشاقش حالت خفگی دست می دهد و در دراز مدت ریه را از بین می برد پس باید دقت شود که گازهای تولیدی را از محیط کار خارج نمود(با هود ، هوا کش و ...)
    در این روش نیاز به ظرف اسید کاری متناسب با برد(برد بطور کامل ته ظرف قرار گیرد) و ابزار های دیگری می باشد که همگی باید پلاستیکی یا شیشه ای باشند تا اسید آن ها را خراب نکند سپس آب را به اندازه ای که روی برد را بگیرد مهیا کرده آن را تا دمای 70 الی 75 درجه حرارت داده و در ظرف اسید کاری ریخته آنگاه به ازای هر لیوان آب(250 سی سی) یک قاشق غذا خوری پر اسید پرکلروردوفر به آب اضافه کرده خوب هم می زنیم پس از حل کامل اسید فیبر را بگونه ای که طرح برد بالا باشد درون ظرف اسید کاری قرار داده و شروع به حرکت دادن ظرف نموده تا لایه هائی که اسید از سطح برد برداشته است کنار رود و اسید به سطح زیرین دسترسی پیدا کند از کناره های برد مس اضافه شروع به حل شدن می کند پس از حل کامل مس های اضافی فیبر را از ظرف خارج کرد با آب معمولی بشوئید(اگر بخش هایی از فیبر هنوز مس اضافی دارد اسید کاری را ادامه بدهید)
    اگر فیبر شما بزرگ است و یا تعداد فیبرتان زیاد است برای کم نشدن دمای اسید که باعث کاهش راندمان اسید کاری و زمان بردن آن می شود بهتر است دمای اسیدتان را بگونه ای ثابت نگدارید مثلا ظرف اسید را در تشتی که درونش آب هست و روی اجاق گاز می باشد قرار دهید تا غیر مستقیم دمای اسید بالا نگهداشته شود و برای حرکت دادن ظرف اسید می توانید از موتور برف پاکن اتومبیل استفاده کنید و یا فیبر را بطور عمودی در ظرفی مانند آکواریوم قرار دهید و از پمپ هوای آکواریم برای ایجاد حرکت اسید استفاده کنید
    روش اسید کاری سریع :
    در این روش دیگر به آب گرم نیاز نداشته ولی چون سرعت واکنش خیلی زیاد است گاز کلر فراوانی تولید می گردد که اگر دقت نشود خطر ناک بوده و بهتر است از این روش استفده نشود و اگر نکات ایمنی رعایت شود خیلی سریع بوده و طی سه تا ده ثانیه عمل اسیدکاری صورت می گیرد به علت خطرناک بودن این روش در صورتیکه دوستان طالب بودن مطرح می کنم
    ویرایش توسط hosseinzare : 09-05-2011 در ساعت 18:52

9. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما hosseinzare برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 18 بار در 4 پست

Exclamation متالیزه کردن برد

با سلام به همه دوستا ن
    روش های متالیزه کردن برد خیلی زیاد است ولی هیچکدام برای تعداد کم مقرون به صرفه نبوده در نتیجه برای مواردیکه تیراژ دارید بدرد می خورد و کار متالیزه حساس بوده و به صبر و دقت زیادی نیاز دارد بخصوص اگر از پلادیم و سیانور استفاده شود اگر دوستان تمایل داشتند توضیح می دهم ولی بدانید برای اکثراً صرف ندارد چون مواد آن گران و فاسد شدنی بوده و پس از آماده کردن مواد باید سریع مورد استفاده قرار گیرد وگرنه از بین می رود و در ضمن خطر ناک نیز می باشد

11. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما hosseinzare برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال mehrdad22 آواتار ها
    نام
    مهرداد بابایی
    تشکر شده 144 بار در 96 پست

سلام
    دوستان من دارم از آلتیوم 9 استفاده میکنم،
    تو خونه پرینتر لیزری ندارم ، با یه نرم افزار پرینت مجازی دارم کار میکنم، چطوری اندازه pcb که طراحی کردم باید ثابت روی طرح پرینتم بیافته؟ آیا گزینه ای یا مراحلی داره که طرح رو ثابت نگه داره؟
    لطفا کمکم کنید!

13. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال mehrdad22 آواتار ها
    نام
    مهرداد بابایی
    تشکر شده 144 بار در 96 پست

سلام
    تو خونه پرینتر لیزری ندارم ، با یه نرم افزار پرینت مجازی دارم کار میکنم، چطوری اندازه pcb که طراحی کردم باید ثابت روی طرح پرینتم بیافته؟ آیا گزینه ای یا مراحلی داره که طرح رو ثابت نگه داره؟
    لطفا کمکم کنید!

15. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

سلام
    در مورد سوالت بايد بگم اگه پرينتر داشتي راحت تر بودي چون اگه بخاي پي سي بيتو pdf كني ببري بيرون پرينت بگيري چند درصد خطا تو اندازه pcb ايجاد ميشه.
    منم همين مشكل رو داشتم و تونستم رفعش كنم ولي برام هزينه داشت.
    خوب دقت كنيك سري تنظيمات تو قسمت file/page setup هست كه بايد انجام بدي.
    اول:
    سايز كاغذ رو انتخاب كن و اگه بردت بزرگه ميتوني گزينه landscape رو فعال كني در غير اين صورت بزار روي portrait
    دوم:
    تو قسمت scaling گزينه scale mode رو روي scaled print بزار
    مقدار x=1 و مقدار y=1 باشه
    مقدار scale بايد بگم اگه خودت پرينتر داشتي بايد مقدار يك رو انتخاب كني ولي چون پرينتر نداري اگه pdf ميكني اول مقدار يك رو قرار بده اگه اندازش تغير كرد مقدار scale رو بايد بالا پائين كني تا اندازه واقعيشو پيدا كني نميخاد خيلي زياد هم تغير بدي در حد صدم تغير بدي كافيه مثلا من از يك شروع كردم ومقدار 1.05 براي من اندازه واقعي پرينت گرفت بستگي به مبدل pdf داره من از win2pdf استفاده كردم البته الان پرينتر گرفتم و راحتم.
    سوم:
    قسمت color set رو روي mono قرار بده
    چهارم:
    بعد ميري تو قسمت advanced در اينجا قسمت هائي كه تو پرينت ميافه رو نشون ميده و تو بايد غير فعالشون كني (بايد delete كني)هر قسمت رو كه خاستي delete كني روش راست كليك كن و delete رو بزن فقط بايد يكي از گزينه هاي زير بمونه:
    يا يا يا يا top layer
    يا يا يا يا botom layer
    دقت كن فقط يكيشون ميمونه كه بستگي داره كه بردت تو كدوم لايه مسير كشي شده باشه كه همون لايه ميمونه
    پنجم:
    حالا چند تا خونه جلوي top layer يا botom layer ميبيني كه خودش پيشفرض سه تا رو تيك زده شما فقط قسمت miror رو اگه ميخاي فيبرت 180 درجه بچرخه تيك بزن وقسمت top layer يا botom layer رو بسته به مسير كشيه بردت تيك بزن حالا ميتوني pdf رو درست كني ويا چاپ كني.
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    مسعود جعفرزادگان جهرمی
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed_pcb نمایش پست ها
    یه روش سریع واسه مونتاژ ، تا حالا با روش اتو کار کردید؟ اگه کار کردید فکر کنم بدونید که یکی از سریعترین روشهاست روشی که میخوام بگم یه کم شبیه این روشه فقط به جای اتو از تینر استفاده میشه که سرعت چسبیدن جوهر به فیبر در این روش بیشتر از روش اتو است.
    1.اول باید pcb مدار رو به صورت معکوس روی یه کاغذ گلاسه روغنی چاپ کنید(من با چند نوع کاغذ امتحان کردم که بهترین جواب رو این کاغذ بهم داد).چاپگر شما حتما باید لیزری باشد
    2.فیبر رو کاملا تمیز کنید(این کار رو میتونید با سیم ظرفشویی بکنید)
    3.حالا با تینر طرف مسی فیبر رو نمناک کنید و کاغذ رو روی اون قرار بدید.تینری که به برد زدید باید به اندازه ای باشه که وقتی کاغذ رو رو اون قرار میدید بهش بچسبه.یه فشار کوچیک به کاغذ بدید تا کاملا به فیبر بچسبه
    4.چند دقیقه صبر کنید تا تینر خشک بشه اگه عجله دارید میتونید با سشوار تینر برد رو خشک کنید
    5.کاغذ رو از برد جدا کنید.قسمت هایی از برد که جوهر داشت روی فیبر باقی میمونه.اگه دیدید کندن کاغذهای لابه لای پایه ها و مسیرها مشکله با اب برد رو بشورید تا فقط قسمتهای جوهر رو برد باقی بمونه(تکه های کاغذ به راحتی با اب جدا میشن)
    6.برد شما اماده است ومیتونید اسیدکاری کنید.
    .اگه تینر رو زیاد بریزید رنگ برد پخش میشه و خراب میشه و اگه کم بریزید جوهر به فیبر نمی چسبه
    .در پرینتی که گرفتید رنگ سفید نباید هیچ رنگی داشته باشد
    با چند بار تمرین این روش براتون خیلی راحت میشه
    سلام
    دقیقا این تینری که شما استفاده کردین از کدام نوع تینره؟ (خشک یا روغنی یا...؟)

19. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

لحیم کاری smd هیتر رو روی چند قرار بدیم یعنی دما و هوا چند باشه ؟

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

Exclamation

سلام خسته نباشد
    گرما و هوا در هویه هوای گرم روی چند تنظیم بکنم تا قطعات به راحتی جدا شن و مشکلی برای قطعات پیش نیا د؟

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

من جفتشو روی آخرین درجه میزارم تا سریع حرارت بده و جداشه البته حواسم هست قطعه نسوزه
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

کاربر علاقه مند HAMED_PCB آواتار ها
    تشکر شده 120 بار در 16 پست

ببخشید دیر شد.تینر خشک 10 هزار استفاده میکنم

Banned AnonyJavad آواتار ها
    تشکر شده 132 بار در 55 پست

میگم این خارجی ها کم کم دارن مداراشونو روی کاغذ پرینت می گیرن و ما هنوز اندر خم تینر و اتوکشی موندیم!!!
    به نظر شما تقصیر کیه ؟!

25. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما AnonyJavad برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند mahdifah آواتار ها
    نام
    محمد مهدی
    تشکر شده 53 بار در 36 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط AnonyJavad نمایش پست ها
    میگم این خارجی ها کم کم دارن مداراشونو روی کاغذ پرینت می گیرن و ما هنوز اندر خم تینر و اتوکشی موندیم!!!
    به نظر شما تقصیر کیه ؟!

فیبرش شبیه کاغذ میمونه دوست عزیز. توی ایرانم هستش. مثل جلدای پلاستیکی که روی ورق a4 ها میکشن هستش .فکر میکنم با همون روش اتو هم بشه باهاش کار کرد. برید جمهوری دارن

27. تشکرها از این نوشته :

KHM

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hosseinzare نمایش پست ها
    با سلام به همه دوستا ن
    روش های متالیزه کردن برد خیلی زیاد است ولی هیچکدام برای تعداد کم مقرون به صرفه نبوده در نتیجه برای مواردیکه تیراژ دارید بدرد می خورد و کار متالیزه حساس بوده و به صبر و دقت زیادی نیاز دارد بخصوص اگر از پلادیم و سیانور استفاده شود اگر دوستان تمایل داشتند توضیح می دهم ولی بدانید برای اکثراً صرف ندارد چون مواد آن گران و فاسد شدنی بوده و پس از آماده کردن مواد باید سریع مورد استفاده قرار گیرد وگرنه از بین می رود و در ضمن خطر ناک نیز می باشد
    سلام
    بنده نیز اهل یزد هستم و اگر شما کار متالیزه بردها را انجام می دهید آدرس بدهید تا کارهایمان را شما انجام دهید. متشکرم

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrdad22 نمایش پست ها
    سلام
    لطفا کمکم کنید!
    سلام
    شما می تونید طرحتون را در محیط word کپی کنید و سپس سایز آنرا روی 100 درصد تنظیم کنید. من چند وقت که پرینتر نداشتم از همین روش استفاده می کردم

30. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال
    تشکر شده 44 بار در 28 پست

Exclamation

نقل قول نوشته اصلی توسط HAMED_PCB نمایش پست ها
    یه روش سریع واسه مونتاژ ، تا حالا با روش اتو کار کردید؟ اگه کار کردید فکر کنم بدونید که یکی از سریعترین روشهاست روشی که میخوام بگم یه کم شبیه این روشه فقط به جای اتو از تینر استفاده میشه که سرعت چسبیدن جوهر به فیبر در این روش بیشتر از روش اتو است.
    1.اول باید pcb مدار رو به صورت معکوس روی یه کاغذ گلاسه روغنی چاپ کنید(من با چند نوع کاغذ امتحان کردم که بهترین جواب رو این کاغذ بهم داد).چاپگر شما حتما باید لیزری باشد
    2.فیبر رو کاملا تمیز کنید(این کار رو میتونید با سیم ظرفشویی بکنید)
    3.حالا با تینر طرف مسی فیبر رو نمناک کنید و کاغذ رو روی اون قرار بدید.تینری که به برد زدید باید به اندازه ای باشه که وقتی کاغذ رو رو اون قرار میدید بهش بچسبه.یه فشار کوچیک به کاغذ بدید تا کاملا به فیبر بچسبه
    4.چند دقیقه صبر کنید تا تینر خشک بشه اگه عجله دارید میتونید با سشوار تینر برد رو خشک کنید
    5.کاغذ رو از برد جدا کنید.قسمت هایی از برد که جوهر داشت روی فیبر باقی میمونه.اگه دیدید کندن کاغذهای لابه لای پایه ها و مسیرها مشکله با اب برد رو بشورید تا فقط قسمتهای جوهر رو برد باقی بمونه(تکه های کاغذ به راحتی با اب جدا میشن)
    6.برد شما اماده است ومیتونید اسیدکاری کنید.
    .اگه تینر رو زیاد بریزید رنگ برد پخش میشه و خراب میشه و اگه کم بریزید جوهر به فیبر نمی چسبه
    .در پرینتی که گرفتید رنگ سفید نباید هیچ رنگی داشته باشد
    با چند بار تمرین این روش براتون خیلی راحت میشه
    بنده همه اينارو امتحان كردم و ميخام بگم بهترين كار پرينت روي كاغذ مخصوص عكس به نام فتوگلاسه است و ريكاردر و تينر و ... بيخال يك تكه سمباده ريز مقاوم به آب از همونايي كه نقاش هاي ماشين ازش استفاده ميكنند برداريد و زير آب فيبرتونو بشوريد

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 7 بار در 7 پست

پیش فرض چاپ سبز

سلام
    درمورد روشهای گفته شده به نظر بنده هم اتو ساده ترین روش میباشد
    اما سوال دیگه:
    چطور میشود پشت برد را سبز کرد؟
    البته روشهای ساده و کم هزینه
    ویرایش توسط kendab : 07-03-2013 در ساعت 13:42

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

پیش فرض چاپ سبز

سلام من یه بار پشت فیبر را با اسپری سبز کردم ولی پیشنهاد می کنم این کار را نکنید چون با مواد حلال رنگش پاک میشه

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین