NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4987 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: کمک به یک تازه کار

کاربر علاقه مند
    نام
    امیر جوهری
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

پیش فرض کمک به یک تازه کار

سلام به همه مهندسین
    یه سوال خیلی ساده داشتم من می خواستم این sam ba معروف رو بسازم و با یه سیمولاتور که از قبل دارم شبیه سازی انو شروع کنم منتها یه مساله که هست در منطق دو تا برد که arm با ولتاژ 3.3 کار می کنه و سیمولاتور من عناصری که روش داره با 5 ولت کار می کنند .
    سوال بنده اینه که می شه با دادن ولتاژ 5 به بایه های VDDIO یا VDDCORE (که منطق برنامه رو تعیین می کنه) مشکل فوق رو حل کنم .
    یا اصلن مجبورم از یک مدار واسط ابتوکابلر یا ترانزیستوری استفاده کنم
    خواهشن یه راهنمایی بکنند دوستان

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر انجمن farzadsw آواتار ها
    نام
    تهران
    تشکر شده 745 بار در 309 پست

سوالتون رو خیلی گنگ پرسیدید :
    1. منظورتون از اینکه میخواید samba رو بسازید چیه؟؟
    2.سیمولاتورتون مشخصاتش چی هست ؟ سیمولاتور معمولا یه نرم افزاره ، شاید منظورتون امولیتور بوده . در کل این سیمولاتورتون رو بیشتر شرح بدید.

به VDDCORE و VDDIO نمیتونید 5 ولت بدید چون میکرو میسوزه.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 7 بار در 6 پست

مدار واسط.

کاربر علاقه مند
    نام
    امیر جوهری
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

آقا ممنون از جوابتون .خوب مشخصا سیمولاتو ر همون برد های آموزشی رایج منظورم بود .
    بعد در مورد دادن 5 ولت به آرم من تو DATASHEET AT91SAM7S256 به لفظ 5V-tolerant برخوردم
    5V-tolerant means that the I/O lines can drive voltage level according to VDDIO, but can bedriven with a voltage of up to 5.5V
    خوب تا انجایی که من فهمیدم منطق "1" با 3.3 ولت تو آرم .
    حالا برای کار با عناصر که منطق 1 در انها 5 ولت می باشد خوب می بایست یه تغییر سطح ولتاژ بدیم قاعدتا دیگه؟

مدیر انجمن farzadsw آواتار ها
    نام
    تهران
    تشکر شده 745 بار در 309 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط draculaaaaa نمایش پست ها
    آقا ممنون از جوابتون .خوب مشخصا سیمولاتو ر همون برد های آموزشی رایج منظورم بود .
    بعد در مورد دادن 5 ولت به آرم من تو DATASHEET AT91SAM7S256 به لفظ 5V-tolerant برخوردم
    5V-tolerant means that the I/O lines can drive voltage level according to VDDIO, but can bedriven with a voltage of up to 5.5V
    خوب تا انجایی که من فهمیدم منطق "1" با 3.3 ولت تو آرم .
    حالا برای کار با عناصر که منطق 1 در انها 5 ولت می باشد خوب می بایست یه تغییر سطح ولتاژ بدیم قاعدتا دیگه؟
    خب من یه چیزایی فهمیدم ، پس بحث اصلی کار با بورد آموزشی هست که برای 5 ولت ساخته شده و samba مسئله ای نیست .
    خوشبختانه اکثر (تقریبا تمامی) ic ها و ماژولهایی که با ولتاژ 5 ولت کار میکنن ، از منطق ttl پیروی میکنن . بنابراین از 3 تا 5 ولت رو 1 منطقی تشخیص میدن . یعنی شما با خروجی 3.3 ولت میکرو تون میتونید lcd ، لچ ، ic درایو موتور و ... رو راه اندازی کنید (الیته قبلش یا دیتا شیت اون قطعه مطابقت بدید) .
    از نظر ورودی هم (مثل استفاده از keypad ) میکروهای آرم میتونن تا 5 ولت رو تحمل کنن و مشکل جدی ای ایجاد نمیشه .
    یعنی شما میتونید بدون مدار خاصی پایه های io بورد آرم رو به این بورد آموزشی متصل کنید. توجه کنید که میکروی آرم باید همون تغذیه حدود3.3 ولت رو داشته باشه و بورد آموزش هم تغذیه 5 ولت خودش رو . به تغذیه میکرو 5 ولت ندید که میسوزه .

اما اگر احیانا قطعه ای روی بورد آموزشی بود که 3.3 رو 1 منطقی تشخیص نمیداد و یا به هر دلیل دیگه ای با 3.3 ولت کار نمیکرد ، یا باید از IC های level shifter استفاده کنید ، یا با استفاده از ماسفت و مقاومت یه لول شیفتر برای خودتون بسازید . البته استفاده از تقسیم مقاومتی به صورت مثلثی هم میتونه کار رو راه بندازه ولی اصولی نیست.

7. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما farzadsw برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    امیر جوهری
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

آقا فرزاد دمت گرم