NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4979 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12

موضوع: مقایسه شکل موج با avr

کاربر علاقه مند fazel7 آواتار ها
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

Icon17 مقایسه شکل موج با avr

با سلام خدمت اساتید

من 6 تا شکل موج بیرون میکرو در دستم هستش (سینوسی سه فاز 50 هرتز و مثلثی 1کیلو هرتز و دو تا مقدار ولتاژ DC که دامنه هر شش تا از 5 کوچکتر هست و از 2.5 زیادتر)، هدفم اینه که سه تای اونها رو با یکی و یکی از اونها رو با دوتای دیگه مقایسه کنم (5 مورد مقایسه)، چطور میتونم اونها رو با فقط یک میکروی mega32 مقایسه کنم؟

با تشکر

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند morteza01 آواتار ها
    تشکر شده 31 بار در 19 پست

سلام
    یه راه ساده اینه که از lm324 یا هر اپ امپی استفاده کنی و خروجیشونو بدی به میکرو
    راه دیگه هم اینه که از adc میکرو استفاده کنی

4. تشکرها از این نوشته :

تشکر شده 3 بار در 3 پست

Icon17 تشکر

ممنون آقا مرتضی، یکی از کارهایی که من میخوام با این مقایسه ها انجام بدم اینه که:
    وقتی موج مثلثی (3 ولت با فرکانس 1کیلو) از مقدار موج دی سی (2.8 ولت) بیشتر شد یه پالس از portC.0 دستم باشه، حالا من سوالم اینجاست که آیا ADC دقتش اونقدر هست که بتونه به اون سرعت این اختلاف سطح رو که با فرکانس 1کیلو تغییر میکنه تشخیص بده و اون قطار پالس رو به من بده؟ این رو تفهیم بشم بقیه کارها رو میتونم انجام بدم.

باز هم ممنونم

مدیر انجمن Division آواتار ها
    نام
    افشین علیزاده
    تشکر شده 1,013 بار در 407 پست

حالا من سوالم اینجاست که آیا ADC دقتش اونقدر هست که بتونه به اون سرعت این اختلاف سطح رو که با فرکانس 1کیلو تغییر میکنه تشخیص بده و اون قطار پالس رو به من بده؟
    سرعت نمونه برداري در avr حدود 15 هزار نمونه در ثانيه هستش و زمان تبديل هم بين 65 تا 250 ميكروثانيه طول ميكشه .

حالا اينكه آيا ميشه اين فركانس رو باش سنجيد اينشو نميشه با قطعيت جواب داد ولي به نظره من بهتره از خود ميكرو به طور مستقيم براي تشخيص فركانس(فركانس متر) استفاده كني (چون adc ميكرو avr اعصابه آدم رو داغون مي كنه) .

بايد تست كني اگه جواب گرفتي كه هيچ (كه به احتمال قوي فكر نكنم با مشكل خاصي مواجه بشي) ولي اگه ديدي ميكرو سطح سيگنال رو درست تشخيص نميده، بايد از يه مقايسه كننده (به عوض آپ امپ) با قدرت تفكيك بالا مثل lm339 استفاده كني و بعد از مقايسه گري سيگنالت رو تزريقش كني به ميكرو (البته دقت كن كه خروجي lm339 وارونه هستش ها )
    سادگی نهایت کمال است
    یه مدتی میشه که نیستم... ولی به زودی بر می گردم...

تشکر شده 3 بار در 3 پست

Icon16 تشکر

ممنونم جناب GENIUS

من امتحان کردم ADC میکرو نمیتونه به اون سرعت اختلاف دامنه سیگنال ها رو تشخیص بده، پس مجبورم از LM339 یا LM324 و امثالهم استفاده کنم، منتها اگه در مورد برنامه ای که باید نوشته بشه تا پالس های خروجی از LM339 به میکرو مگا32 وارد بشه و با هم or بشن و از پین های دیگه میکرو پالس های نهایی دستم بیاد راهنماییم کنید بسیار ممنون خواهم شد.

نام
    افشین علیزاده

منتها اگه در مورد برنامه ای که باید نوشته بشه تا پالس های خروجی از LM339 به میکرو مگا32 وارد بشه و با هم or بشن و از پین های دیگه میکرو پالس های نهایی دستم بیاد راهنماییم کنید بسیار ممنون خواهم شد.
    چشم حتماً، ما درخدمتيم

فقط خواهشي رو ازتون دارم اونم اينكه به هر مشكل احتمالي كه برخودين وقتي مي خواين مطرح كنيد، با جزئياتش بيان كنيد تا بشه روش تمركز كرد و بهترين تصميم رو گرفت .

موفق باشيد
    سادگی نهایت کمال است

تشکر شده 3 بار در 3 پست

Icon17

ارادتمندم هستم مهندس

مسئله این است:

من شش تا سیگنال دارم،

دو تا از اون ها DC هستن با دامنه (2.2V و 2.2V-).
    یک سیگنال مثلثی با فرکانس 1KHz و دامنه 2.4V که با XR2206 تولید خواهم کرد.
    سه تا هم سیگنال سینوسی سه فاز با فرکانس 50Hz و دامنه 2.1V (فاز اولی 0 و فاز دومی 120- و فاز سومی 240-) که این سه تا رو هم با XR2206 تولید خواهم کرد.

حال باید این کار رو بکنم که:

1. اگر سیگنال سینوسی فاز صفر از مثلثی بزرگتر شد یه پالس و همچنین NOTاش دستم باشه (2 تا پین)

2. اگر سیگنال سینوسی فاز 120- از مثلثی بزرگتر شد یه پالس و همچنین NOTاش دستم باشه (2 تا پین)

3. اگر سیگنال سینوسی فاز 240- از مثلثی بزرگتر شد یه پالس و همچنین NOTاش دستم باشه (2 تا پین)

4. لحظاتی که مثلثی بالاتر (بزرگتر) از (DC (+2.2V هستش و هم چنین پایین تر (کوچکتر) از (DC (-2.2 هستش یک پالس دیگه تولید بشه و با هر شش پالس بالایی OR بشه.

حالا من اولش خواستم با تولید سینوسها و مثلثی با XR2206 و مقایسشون با ADC میکرو اون پالس ها رو تولید کنم؛ اما هم با پروتیوس و هم توی آزمایشگاه انجام دادم و دیدم که دقت ADC خیلی پایین بود و پالس های هدف رو نتونست تولید کنه؛ حالا اینبار به فکر استفاده از قطعه LM339 یا LM324 برای مقایسه شکل موج ها افتادم، این آزمایش دوم رو توی پروتیوس انجام دادم که دقت پالس های خروجی از LM324 بسیار بالا بوده و همان پالس هایی بود که توی تئوری میخواستم باشه، اینجا بود که یک سوال اساسی برام پیش اومد، اینکه: اگر از ..LM3 برای مقایسه استفاده کنم دیگه چه نیازی به استفاده از میکرو هستش!؟ میخوام بدونم استدلالم درسته؟

باز هم ممنون و متشکرم.

کاربر علاقه مند morteza01 آواتار ها
    تشکر شده 31 بار در 19 پست

سلام
    بله به میکرو نیازی نیست . من شماتیک این مدار رو گذاشتم اگه منظورتون چیز دیگه ای بود بگین . در ضمن ، تو پروتئوس چون موج مثلثی نداشت ، یه موج سینوسی با نام triangle گذاشتم که در عمل می تونید درستش کنید .

4. لحظاتی که مثلثی بالاتر (بزرگتر) از (dc (+2.2v هستش و هم چنین پایین تر (کوچکتر) از (dc (-2.2 هستش یک پالس دیگه تولید بشه و با هر شش پالس بالایی or بشه.

چون شش پالس بالا سه دسته هستند که در هر کدوم دو تا پالس قرینه (not) وجود داره ، پس اگر or بگیریمشون جواب همیشه یک می شود . فکر کنم منظورتونو خوب نگفتین .
    راستی شما این کار رو برای چی می خواهید انجام بدین ؟
    ویرایش توسط morteza01 : 12-08-2010 در ساعت 13:33

نام
    افشین علیزاده

با سلام

اگر از ..LM3 برای مقایسه استفاده کنم دیگه چه نیازی به استفاده از میکرو هستش!؟ میخوام بدونم استدلالم درسته؟
    با اين توضيحاتي كه شما دادين بله منم مواقم ولي براي عملي كردن اين همه اگر كه شما آوردين يه ميكرو بزارين تا شروط رو بررسي كنه فقط كاري نكنيد كه ميكرو به طور مستقيم سيگنال ها رو باهم مقايسشون كنه اين كار رو بدين به مقايسه كننده ها ولي خروجي مقايسه كننده ها رو مي تونيد به ميكرو متصل كنيد و شروطي رو كه مد نظر دارين رو اعمال كنيد.
    بايد خودتون تو عمل تست بكنيد و به محيط هاي شبيه ساز اعتماد نكنيد كه فكر نكنم وقت زيادي رو ازتون بگيره .

در ضمن آقاي morteza01 من مدار شما رو هم بررسي كردم،استفاده از lm324 براي مقايسه سيگنال اشتباده محضه .
    اميدوارم كه با يه تحقيق كوچولو متوجه بشين كه چرا نبايد از op-amp به عنوان مقايسه كننده استفاده كرد اگر قبول نداريد من دلايل علمي را ارايه كنم ؟!

به همه توصيه مي كنم هميشه و همه جا به جاي استفاده از op-amp براي مقايسه سطوح سيگنال ها از compartor استفاده كنيد .
    سادگی نهایت کمال است

تشکر شده 3 بار در 3 پست

Icon17

سلام

متاسفانه قطعه LM339 که توی پروتیوس کار نمیکنه
    باشه توی دانشگاه تست می کنم ببینم جواب میگیرم یا نه،
    پس از LM324 و کلا از اپ امپ ها استفاده نمیکنم به جاش از LM339 یا دیگر مقایسه کننده ها استفاده می کنم، برای OR کردن هم ببینم با میکرو میتونم انجام بدم یا نه، سرعت TTLها پایین هستش،
    نتیجه رو حتما میگم.

بسیار بسیار ممنون

ویرایش توسط fazel7 : 10-08-2010 در ساعت 02:29

تشکر شده 3 بار در 3 پست

Exclamation

آقا lm339 با دقت بسیار بالایی تونست عمل مقایسه رو انجام بده

تشکر از همه

عید فطر مبارک

نام
    افشین علیزاده

نقل قول نوشته اصلی توسط fazel7 نمایش پست ها
    آقا lm339 با دقت بسیار بالایی تونست عمل مقایسه رو انجام بده
    تشکر از همه
    تبريك ميگم كه بالاخره تونستين جواب بگيرين .
    من همون اول گفتم كه lm339 دقت بالايي رو داره و براي كار شما ميتونه بهترين انتخاب باشه چون خودم به ميزان كارايي بالاي اين قطعه به ظاهر ساده پي بردم .

موفق باشيد
    سادگی نهایت کمال است