NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2461 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

موضوع: کم کردن سرعت چرخش کولر

عضو جدید
    تشکر شده 11 بار در 10 پست

پیش فرض کم کردن سرعت چرخش کولر

سلام
    من نميدونم اين سؤال رو بايد دقيقاً تو کدوم تالار بپرسم!!
    من ميخوام سرعت چرخش کولرم رو کم ميکنم ، اما نميدونم چطور!!
    کسی ميتونه راهنمايم کنه ؟؟

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

سلام
    با تریاک این کار رو انجام بدین البته اگه بخاین صنعتی تر کار کنین از igbt و ssr استفاده کنین

خوب شما میخاین این تریاک رو با چی کنترلش کنین؟ اگه میاینم آنالوگ کار کنین که مدارش چیزی نداره دو تا خازن و مقاومت داره ولی اگه میخای با میکرو راش بندازی بحث باز فرق میکنه

میکروکنترلر STM32103-RBT6 بطور کامل راه اندازی شد !!!
    مرحله بعدی اتصال TFT 3.2 به میکرو و بوت کردن UC-OS II + GUI !!!

.

عضو جدید

سلام
    ممنون که راهنمايی ميکنيد.
    واسه من فرقی نداره با چی کنترل بشه ، هر چی کم هزينه تر بهتر.
    اگه نقشه يا مداری بهم بديد ممنون ميشم.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 50 بار در 11 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid67fathi نمایش پست ها
    سلام
    من شنیدم موتور کولر رو نمیشه دورش رو کم و زیاد کرد و اگه کسی این کار رو بکنه موتور میسوزه!!!
    پیشنهاد میکنم اول خوب تحقیق کنید تا یک موتور ضرر نکنین

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    معمولا موتور های کولر ( اونایی که دور تند و کند دارن ) از نوع قفسی (قفس سنجابی) با راه انداز خازنی یا مقاومتی هستند ، که در قدرتهای 0.25 ، 0.5 و 0.75 اسب بخار و ...(به نسبت حجم هوادهی کولر ) ساخته میشن .
    در بعضی از کولر ها از موتور سوئیچ رلوکتانس یا موتور dc استفاده میشه که کنترل دور این موتور خیلی ساده هست ( مشخصه ی این موتور وجود یک مدار راه اندازی الکتورنیکی هست ) .
    در صورتی که کولر شما از موتور قفسی یا همون القایی استفاده میکنه برای کنترل دورش دو راه وجود داره :
    1- روش درست : که کنترل دور موتور با استفاده از تغییر فرکانس هست ، در این روش شما باید یه دونه اینورتر ac به Ac یا فرکانس بسازید . توی این اینوتر ها ولتاژ ac به dc تبدیل شده و دوباره با ترانزیستور به ac برگردونده میشه ، چون شما میتونید زمان سوییچ ترانزستور ها رو کنترل کنید پس فرکانس خروجی قابلیت کنترل داره و......
    2- روش غیر علمی : شما میتونید توسط یک ترایاک یا igbt یا .... توان ac منتقل شده به موتور رو کنترل کنید . البته این عمل باید بعد از راه اندازی موتور و رسیدن اون به دور نهایی انجام بشه .از اونجا که شما سرعت موتور رو کنترل نمیکنید و فقط اون رو زیر بار نگه میدارید ، ( مثل اینکه شفت یک موتور dc رو نگه داشتید تا دورش کم بشه ) توان ورودی به صورت گرما توی موتور تلف میشه ( موتور گرم میشه و بعد از مدتی میسوزه ) .

به نظر من اگه این کار خیلی ضروری هست باید موتور کولر رو به موتور dc یا موتور سوئیچ رلوکتانس تغییر بدید و بعد کنترل دور رو روش پیاده کنید ، این روش کم هزینه ترین راه هست .
    معمولا روی بدنه ی موتور نام و نوع اون هک شده که میتونید با جستوجو کردن جزیات اطلاعات مفیدی در مورد اون بدست بیارید .

7. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید

پس بايد کلاً به فکر يک راه ديگه باشم ...

کاربر علاقه مند mahdifah آواتار ها
    نام
    محمد مهدی
    تشکر شده 53 بار در 36 پست

شما اگر پولي سر موتور كوچيك كنين دور موتور كم ميشه.به همين راحتي.ولي چرا ميخواين اين كار كنين؟ اگر پوليش عوض كردين بايد موتور دوباره تنظيم كنينا.
    ايول آقا 1nafar هم اينجاس كه.آقا 1 نفر خييييييلي گلي.ما از آموزشاي خيلي خوبتون خييييييلي استفاده كرديم.فقط قسمت بعد آموزش ccs براي pic كي ميزارين؟ خيلي خوب بود اون چند قسمتش.آقا به ir-micro هم سر بزن وقت كردي
    ویرایش توسط mahdifah : 17-06-2010 در ساعت 17:44

10. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    نام
    محمد نیک نژادی
    تشکر شده 9 بار در 3 پست

دوست عزیز سلام،
    موتور کولر از نوع تک فاز می باشد و عملا" موتور به حساب نمی آید و در درس ماشين های الکتریکی هم مانند ترانس بررسی می گردد چون میدان دوار ندارد. برای همین موقع راه اندازی توسط یک کلید که در انتهای موتور کولر نصب شده است، یک سيم پیچ کمکی به نام استارت که با دور تند 90 درجه اختلاف دارد همزمان با دورتند در مدار قرار می گیرد و پس از راه افتادن موتور این کلید توسط کلاج گریز از مرکز که روی شفت روتور موتور کولر قرار دارد استارت را از مدار خارج می کند چه اینکه اگر استارت از مدار خارج نشود موتور می سوزد. این عملیات در زمان بسیار کوتاهی اتفاق می افتد و همیشه موتور کولر با دور تند و استارت راه می افتد حتی زمانی که موتور را با دور کند روشن می کنیم. حال اگر دور موتور به هر دلیلی کمتر از حدی گردد که کلاج گریز از مرکز کلید مورد بحث را در مدار قرار دهد موتور می سوزد. در ضمن با اینورتر هم نمی توان دور این موتور را تغییر داد چرا؟ چون موقع راه اندازی میدان دوار نداریم.
    پس در نتیجه شما باید نوع موتور را تغییر دهید یا همانطور که دوستان اشاره کردند برای کاهش دور پولی سر موتور را عوض کنید(برای افزايش دور با توجه به قدرت موتور پولی را عوض کنید).

12. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mniknezhadi برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid67fathi نمایش پست ها
    سلام

سلام دوستان عزيز
    من يك كولر آبي انرژي سلولوزي دارم كه خيلي وقت بود به اين فكر افتاده بودم كه چطور ميتونم دور اونو متغير كنم البته اينو بگم كه اگر كولر شما سلولوزي نيست خيلي به فكر تغير دور نباشيد.
    كه با مشورت با يك مهندس برق تونستيم اين كار رو انجام بديم و حدود 800 هزار تومان هزينه كردم كه اين هزينه كمتر هم ميشد چون من از متريال خوب استفاده كردم
    يك اينورتور دو فاز به سه فاز خريدم 450 هزار تومان و يك موتور سه فاز 350 هزار تومان كه موتوژن 220 هم در بازار موجود هست
    مصرف برق و اب كولر به شدت كاهش پيدا كرده ...
    دوستان عزيز اگر خواستيد ميتونم كمكتون كنم با pm در ارتباط باشيد
    ویرایش توسط mzarkoob : 30-07-2017 در ساعت 11:10 دلیل: درج ایمیل

14. تشکرها از این نوشته :