NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4445 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: سوالات در مورد elt240320atp

مدیر انجمن Aghaeifar آواتار ها
    نام
    علی آقائی فر
    تشکر شده 975 بار در 440 پست

پیش فرض سوالات در مورد elt240320atp

من می خواستم شروع کنم خودم مفهوم توابع استفاده شده در سورس این ال سی دی رو بفهمم و برای LPC مخصوصا 2148 که روش کار می کنم کتاب خونش رو بنویسم این تاپیک رو زدم که سوالات و بحث ها رو در اینجا کنم و یا بقیه اگر سوالی داشتن

در صورت به نتیجه رسیدن به بخش LPC ها منتقلش می کنیم .ولی فعلا بحث جامع تره

در مجله 5 فقط به توضیح توابع نوشته شده پرداخته شده بود و خود درایور ال سی دی رو بحث نکرده بودند .

من در ابتدا چند تا سوال داشتم و اون این بود که کار سیگنال های VSYNC و HSYNC رو نفهمیدم چیه دقیقا چی کار می کنن در سورس کد ها هم ندیدم کسی به این سیگنال ها دست بزنه ....

و سوال دومم این بودم که back porch و front porch چه مفهومی در این LCD دارند ؟

تشکر از همکاری بقیه دوستان
    ما در انتظار رویت خورشیدیم ...

اللهم عجل لولیک الفرج

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر انجمن farzadsw آواتار ها
    نام
    تهران
    تشکر شده 745 بار در 309 پست

از این lcd controller یعنی ILI9325 میشه در سه حالت استفاده کرد : موازی ، SPI و VSYNC .
    حالا lcd هایی که با این LCD Controller ساخته میشن معمولا 1-2تا از این حالتها رو دارن . مثلا همین lcd ای که به اسم n96 چینی هست و احتمالا همه هم همون رو خریدن ، فقط از حالت موازی پشتیبانی میکنه و نمیشه از طریق spi , VSYNC از اون استفاده کرد و پایه هاش رو هم نداره !

بنابراین اگه lcd شما 37 تا پایه داره ، فقط با همون حالت موازی قابل استفاده هست و نباید سراغ بقیه حالتها برید.
    اما در کل این حالت VSYNC مشابه مانیتور و تلوزیون و اسیلوسکپ هست که با یه فرکانس مشخص مثلا 60 هرتز ، تمام صفحه رو اسکن میکنه. مثلا مانیتور lcd شما هم در این حالت هست . هر اسکن هم یه حالت افقی داره و یه حالت عمودی (برای اطلاعات بیشتر به طرز نمایش تصویر در تلوزیون و اسیلوسکوپ مراجعه کنید) .
    این حالت برای وقتی که شما یه تصویر رو با یه frame rate مشخص نمایش میدید ، مثل دوربین مدار بسته و تلویون و... مناسبه . اما از طرفی مصرف انرژی اون زیاده . چون همیشه و صرف نظر از اینکه تصویر عوض شده ، صفحه مجددا اسکن میشه . به همین جهت تو موبایلها و دستگاه هایی که باتری میخورن از این حالت استفاده نمیشه .
    از طرف دیگه تولید سیگنالهای زمانی در این حالت ، به وسیله یک میکرو کنترلر ساده نیست و استفاده از اون عقلانی نیست . پردازنده میکرو کنترلر هم همیشه باید مشغول ایجاد سیگنال کنترلی بشه و اینکار هم باید بادقت و بدون تاخیر انجام بشه .

به دلایلی که گفتم ، خودم اصلا سراغ جزییات این حالت نرفتم (هم lcd اون رو نداشتم و هم کاربردی نداشته ) و بنابر این نمیتونم سوال دومتون رو جواب بدم .

4. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما farzadsw برای ارسال این پست سودمند:

نام
    علی آقائی فر

در دیتاشیت جایی نوشته : RGB interface و VSYNC interface
    در خود RGB به معرفی دو سیگنال فوق که ذکر شد اشاره شده بود دو سیگنال فوق رو در انواع ارتباطه 16 بیتی 18 بیتی و 9 بیتی باز هم در شکل هایی که کشیده بود بازم نام برده بود گفتم شاید در همین مبحث هستن

اللهم عجل لولیک الفرج

نام
    علی آقائی فر

من سورس هدر چند نفر رو نگاه کردم همشون هنگام init کردن ال سی دی اول از دو دستور زیر استفاده می کنن
    tftlcd_write_index_register(0x00E3);
    tftlcd_write_wdr(0x3008);

در ال سی دی اخرین رجیستر آدرسش A5 هست من موندم این E3 رو از کجا اوردن ؟ در جای دیگری E5 بود

این کدوم رجیستره ؟ ممنون میشم کمک کنید این ها رو در خط اول تابع مربوط به init کردن ال سی دی می تونید ببینید

اللهم عجل لولیک الفرج

تازه وارد
    نام
    حمید قاسمی
    تشکر شده 7 بار در 4 پست

این ال سی دی ها می تونن به صورت 8 و یا 16 بیتی درایو بشن. اگر r1 روی فلت لحیم بشه به صورت 8 بیتی و اگر r2 لحیم بشه به صورت 16بیتی درایو می شه. ولی اگر r3 لحیم شه این کارو im0 انجام میده اگر im0=0 باشه 16بیتی و اگر 1=im0 باشه 8بیتی.

8. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما behzadghasemi برای ارسال این پست سودمند: