NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4399 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 64

موضوع: همکاری برای نوشتن کتاب رایگان arm

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

پیش فرض همکاری برای نوشتن کتاب رایگان arm

سلام
    Information
    تقریبا تمامی بخش های ارم اتمل راه اندازی شده و شما مطالب مربوط به اونا رو در مجلات pmm مشاهده کردید .

ما اموزش برنامه نویسی این میکرو کنترلر رو با تقسیم بندی زیر شروع کردیم :

1- شناخت ارم و اشنایی با سخت افزار داخلی اون ( ترجمه ی دیتا شیت و برگه های اطلاعاتی و جمع اوری اطلاعات اولیه )
    2- اشنایی با کامپایر keil و اموزش مقدماتی زبان c
    3- راه اندازی پورت ها و کار با اونا
    4- راه اندازی واحد Clock Generator ( pll)
    5- بخش sam-ba
    6- راه اندازی adc
    7- واسط jtag
    8 -راه اندازی بخش واچ داگ
    9- راه اندازی بخش pmc
    10- راه اندازی بخش usart
    11- راه اندازی بخش تایمر وکانتر
    12 - بخش spi
    13- بخش Debug Unit
    14- ارتباط سریال one-wire
    15- بخش IrDA® Infrared
    16- ISO7816
    17-- بخش pwm
    18-بخش وقفه ( خارجی )
    19-RS485
    20-پورت usb
    21- پورت Ethernet
    22- Two-wire
    23- بخش ssc

بخش های جانبی راه اندازی شده :

1- راه اندازی حافظه فلش ATD45DB161
    2-راه اندازی lcd سریال
    3-را هاندازی کیپد 4*4
    4-راه اندازی lcd کارکتری
    5-راه اندازی lcd گوشی چینی
    6- تاچ اسکرین ( صفحات لمسی )

و بعد گذشت 8 ماه ، اموزش سری at91sam رو در 7 مجموعه که با نام مجله ی pmm منتشر میشد به پایان رسوندیم ( مجله ی شماره ی 8 تا 24 ساعت اینده منتشر میشه .

در این بین بعضی از بخش ها کامل بررسی شد ( مانند بخش پروگرامر ها و lcd پورت ها و... ) ، برخی از مطالب کامل نبود ( مانند usb و... ) و بعضی از موراد هم به اصطلاح پیچونده شد ( مانند ssc ,... ) ( به دلیل عدم وجود منابع کافی ) .
    به همین دلیل منتشر کردن یک کتاب که عاری از هرگونه خطا و مشکل باشه و در اون کلیه مطالب به زبانی ساده بیان شده باشه الزامی هست .

NOTE
    کتاب مذکور کاملا رایگان و با نام گرداوندگان منتشر میشه

برای نوشتن کتاب دو نوع کار وجود داره :

1- تصحیح کردن دستورات :
    برای اکثر موارد هدر های ارائه شد ، ما در این هدر ها توابع راه اندازی پروتکل مذکور رو به صورت دستورات ساده تر در اوردیم ، مثلا ما برای مشخص کردن پایه های lcd ار دستور lcd_pin(2,0,1,2,3,4,5); استفاده میکردیم
    یا برای مشخص کانال adc دستور config_adc(0xc0); مورد استفاده قرار میگرفت .
    چون این هدر ها رو خودمون نوشتیم میتونیم دستورات رو هر طور که بخواییم تعیین کنیم ، مثلا به جای دستوری که برای lcd بود ، میشه از دستروات زیر استفاده کرد :
    #define _ lcdpin (porta)
    or
    lcd_pin(0x58)
    or
    ....
    در کل باید بهترین وازه رو برای یک دستور انتخاب کنیم

2- نحوه ی کار سخت افزار مورد نظر رو تشزپریح کنیم ، مثلا واحد spi چه جوری کار میکنه و...
    برای این مورد کافیه مطالبی که توی دیتاشیت وجود داره ترجمه بشه .

در صورتی که نظری در مورد کتاب و مطالب و ... اون دارید در ادامه ی همین بحث مطرح کنید .

WARNING
    باتشکر
    در نظر سنجی زیر هم شرکت کنید :
    http://www.iranmicro.ir/forum/showthread.php?t=3063
    ویرایش توسط 1nafar : 27-03-2010 در ساعت 12:05

2. کاربران : 16 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند Ali_Salehi آواتار ها
    تشکر شده 7 بار در 3 پست

چند تا از هدر هاتنن تا جایی که من کار کردم یک ایراداتی داشت که درستش کردم..اونی که الان یادمه مثلاً هدر مربوط به راه انداز lcd با 3 سیم، اعداد باینری رو بر عکس میفرستاد که تصحیح کردم..اگه میخواین براتون ارسال کنم .

5. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما Ali_Salehi برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل سایت kavir آواتار ها
    نام
    زارعی
    تشکر شده 5,684 بار در 1,801 پست

سلام
    ضمن تبریک سال نو خدمت همه دوستان و عرض پوزش از تاخیر در انجام کارها از جله مشکل سشن سایت که هنوز هست
    دوستان الان بهترین موقعیت هست و همگی تقریبا وقت ازاد داریم و بهتره دوستانی که واقعا قصد همکاری دارند شروع کنند
    جا داره از همه دوستان تشکر کنم مخصوصا 1nafar و اقای غنی codev که بیشترین زحمت کشیدند و یک گله کوچیک از دوستانی که قول رسوندن مطالب داشتند ولی به هر دلیلی ارسال نکردند و زحمت به دوش دوستان افتاد
    در تیم بندی بعدی که مشخص بشه چه میکرویی هست امیدواریم خیلی سریعتر از ارم 7 اتمل پیش بره و امکانات در اختیار دوستان فعال قرار خواهد گرفت البته به نظرم من تا ارم 7 رو به جایی برسونیم که مثالهای زیادی دسترس باشه و برای دوستانی که می خوان تازه شروع کنند تازگی نداشته باشه
    کویر ویدئو راه اندازی شد

اگر چه دیر ولی برگشتم به جمع دوستان قدیمی....

7. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما kavir برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن Division آواتار ها
    نام
    افشین علیزاده
    تشکر شده 1,013 بار در 407 پست

بارها گفتم بازم ميگم ماهمه جوره هستيم .

شما بگو قراره از فردا رو ARM11 كار كنيم بازم ميگيم ما هستيم والا

بالاخره هستيم آخه نباشيم چي كار كنيم، خلاصه هستيم
    سادگی نهایت کمال است
    یه مدتی میشه که نیستم... ولی به زودی بر می گردم...

9. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما Division برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال lpln852 آواتار ها
    تشکر شده 88 بار در 55 پست

Red face

با تشکر از زحمات شما
    برای همکاری اماده ام باید چه کار کنم

11. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند Ali_Salehi آواتار ها
    تشکر شده 7 بار در 3 پست

منم هستم ... و حاضر به هر گونه کمک.

13. تشکرها از این نوشته :

مدیر انجمن
    نام
    امید آزاده
    تشکر شده 279 بار در 133 پست

سلام به همه دوستان ... برای کارهای گرافیک و مشاوره در مورد گرافیک مجله داداشم آماده کمک هستش ... من هم بعد از این ترم که ترم آخرمه همه جوره در خدمتم ... پروژم Embedded OS هستش ... بعد از اون کاملا در خدمتم....

15. تشکرها از این نوشته :

سلام
    با تشکر فراوان از تمامی دوستان
    من در زیر نحوه ی کار رو با نمونه اوردم
    1- تصحیح کردن دستورات :
    برای مثال ، ما در هنگام راه اندازی lcd ، از دستورات زیر استفاده کردیم :

l
    cd_pin(PORT,RS,ENABLE,DB4,DB5,DB6,DB7);
    در این کتابخانه بر خلاف LCD 8بیت امکان اتصال تک تک پایه های LCD به پین ای دلخواه از میکرو وجود دارد ، در این دستور PORT میتواند 1 به مفهوم پورت A و 2 به مفهوم پورت B باشد . به جای RS,ENABLE,DB4,DB5,DB6,DB7 شماره پورت دلخواه از میکرو را قرار دهید .
    مثال :
    lcd_pin(2,22,2,21,1,20,0);
    در مثال بالا LCD به پورت B متصل شده است و اتصال پایه های ان مطابق تصویر زیر است :
    (استفاده از اعداد حسابی به جای ادرس های هگز ، کار با LCD را ساده و جذاب تر میکند . )

بعد از پیکربندی پایه ها ، با استفاده از دستورات زیر میتوان با lcd کار کرد :
    l
    cd_gotoxy(x,y);
    دستور بالا مکان نما را به سطر x و ستون y میبرد ، در واقع نوشتن از سطر x و ستون y شروع میشود .
    lcd_putsf(x);
    با دستور بالا میتوان رشته x را بر روی lcd نمایش داد .
    l
    cd_puts(x);
    با دستور بالا میتوان عدد یا متغیر x را بر روی lcd نمایش داد .
    l
    cd_gotoxy(1,1);
    lcd_putsf("abc");
    lcd_gotoxy(2,1);
    lcd_puts(a);
    درمثال بالا عبارت abc در سطر و ستون اول و مقدار متغیر a در سطر دوم وستون اول نمایش داده میشود .
    Display_off( );
    با دستور بالا lcd خاموش میشود .
    Display_on();
    دستور بالا lcd را روشن میکند .
    cursor_off( );
    دستور بالا مکان نمای lcd را خاموش میکند .
    cursor_on ();
    دستور بالا مکان نمای lcd را روشن میکند .
    cursor_blink ( );
    با دستور بالا مکان نما چشمک زن میشود .
    shift_right (x) ;
    دستور بالا موارد نوشته شده بر روی lcd را به اندازه ی x خانه به سمت راست جابجا میکند
    shift_ left (x) ;
    دستور بالا موارد نوشته شده بر روی lcd را به اندازه ی x خانه به سمت چپ جابجا میکند
    lcd_clear();
    دستور بالا lcd را پاک میکند .

کلیه دستوراتی که در بالا مشاهده میکنید ، توسط فردی که فایل هدر رو نوشته انتخاب شده و تغییر دادن اونا به سادگی قابل انجام هست .

خب حالا ما باید چه کار کنید ؟

ما باید دستورات موجود رو بر طبق دستورات استاندارد زبان c ویرایش کنیم .
    فرضا من قبلا با کدویژن مقدار کاری کردم و نظر من در رابطه با هدر بالا این هست :

تنها دستوری که ناجور هست ، دستور پیکربندی پورت ها هست
    نظر شخصی من این هست ، که این دستور رو به صورت زیر تغییر بدیم :
    lcd_port=0x1B ;PORTA
    نظر یکی دیگه استفاده از دستور زیر هست :
    define lcd_port porta
    define lcd_pin 0x1c
    خلاصه اینکه در این بخش نیازی به دونستن نحوه ی کار وسیله و هدر و اشنایی با زبان c به صورت حرفه ای نیست .
    هدف ما این هست که دستورات به فرم استاندارد باشه تا افرادی که قصد دارن از نرم افزار های مثل کدویژن یا ccs یا ... به طرف ارم بیان مشکلی نداشته باشن و با استفاده از هدر ها بتونن با این میکرو کنترلر دوست داشتنی کار کنن .

کلیه دستورات جدید جمع اوری میشه و بر طبق اون هدر ها ویرایش میشن .

17. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

و در رابطه با مورد دوم :

2- نحوه ی کار سخت افزار مورد نظر رو تشزپریح کنیم ، مثلا واحد spi چه جوری کار میکنه و...
    برای این مورد کافیه مطالبی که توی دیتاشیت وجود داره ترجمه بشه .
    ما باید با توجه به اطلاعاتی که از میکرو کنترلر داریم ، مطالب موجود رو بررسی کنیم تا اگه جایی خطا یا اشکالی وجود داره تصحیح بشه

یا اگه موردی ناقص بیان شده تکمیل بشه .

مثلا توی بخش adc هیچ اشاره ای به وقفه نشده و نام دو تا از رجیستر ها اشتباه هست .
    یا
    اگه مقداری در مورد سخت افزار watch dog توضیح داده میشد ، خیلی بهتر بود ، با توضیحا موجود ، فردی که مطالب رو میخونه چیزی ازشون نمیفهمه ، چون عمل کرد این تایمر رو نمیتونه درک کنه .
    و.............

این بخش دیگه بستگی به همت و علاقه ی شما داره .

هدف ما از این بحث اینه که یک کتاب بدون مشکل و با توضیحات کامل منتشر بشه طوری که خواننده با خوندن مطالب گیج نشه و سریع مطلب رو بگیره .

19. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید sobhanian آواتار ها
    تشکر شده 5 بار در 5 پست

سلام خدمت كليه اعضاي محترم ; تبريك عيد نوروز ايرانيان به شما ميزبانان اين جشن زيبا .
    جناب آقاي مدير انجمن . من سعيم بر اينست كه هر چه زودتر مجلات pmm رو تموم كنم تا ببينم در چه موردي مي تونم به انجمن خدمت كنم .
    راستي بورد آموزشي ناياب شده. مي توني كمكم كني تهيش كنم .

21. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 34 بار در 15 پست

سلام
    من هم برد آموزشی را 2-3ماه پیش تهیه کردم
    اما چون مقدار زیادی از درس هام عقب افتاده بودم از یک ماه پیش شروع به کار کردم و اکثر برنامه های داخل مجلات را روش اجرا کردم
    منم هر کاری از دستم بیاد در خدمت دوستان هستم.

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

با سلام
    من هم هستم.

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

پیش فرض کتاب ارم

با سلام
    من هم هستم.

کاربر علاقه مند MEYSAMHL آواتار ها
    تشکر شده 28 بار در 22 پست

سلام . . . . . .دوستان من تازه شروع کردم به یادگیری ارم (زبان سی) . . . . . .من شاید بتونم بگم یکی که داره مجله رو میخونه چه مشکلی داره. ..
    خوب مشکل اول >>>>>به نظر من گیج کننده ترین بخش قسمت هدر ها هست .......من بعد از کلی فکر کردن فهمیدم که اگه من همه برنامه های مجله رو یاد بگیرم ولی هدر نوشتن رو یاد نگیرم یعنی باید همیشه محتاج دیگران باشم ....اقای یه نفر شما یه کاری کنید این که بیاین قدم به قدم نوشتن یه هدر رو به یاد بدین نه اینکه فقط هدر wait رو بگین(توضیح) و بقیه رو ......یعنی این که بیاید هدر نوشتن رو خوب یاد بدین (همه ی هدر ها adc..uart...lcd ) ............اگه کسی هدر نوشتن رو یاد بگیر دیگه زبان سی که چیزی نداره .........ماهیگیری رو بهمون یاد بدید نه اینکه ماهی رو (هدر ها) اماده بدید و بگید تو برنامه هدر رو includ کنید .اگه تونستید مرحله به مرحله رو با جزییات مثلا برای خروجی کردن یه پایه باید فلان رجیستر رو فلان کار کرد بعد توی هدر خط به خط رو توضیح بدید
    که چیکار کردید اونوقت هیچ کس هیچ مشکلی نداره چون زبان سی به جز هدر فکر نکنم چیز خاصی برای گفتن داشته باشه.
    البته منتشر کردن 8 شماره به طور منظم واقعا کار پر زحمتی هست از این بابت واقعا جای تقدیر داره .....یا حق

26. تشکرها از این نوشته :

مدیر انجمن Division آواتار ها
    نام
    افشین علیزاده
    تشکر شده 1,013 بار در 407 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط meysamhl نمایش پست ها
    ماهیگیری رو بهمون یاد بدید نه اینکه ماهی رو (هدر ها) اماده بدید و بگید تو برنامه هدر رو includ کنید .اگه تونستید مرحله به مرحله رو با جزییات مثلا برای خروجی کردن یه پایه باید فلان رجیستر رو فلان کار کرد بعد توی هدر خط به خط رو توضیح بدید
    براي ياد گرفتن نحوه نوشتن هدر ها شما بايد به رجيستري هاي ميكرو تسلط كامل داشته باشين كه بدين منظور بايد ديتا شيت قطعه مورد نظر رو به طور كامل مصالعه كرده باشين كه عنوان كردن اين بحث در مجله به نظر من حوصله اكثر خوانندگان رو سر مي بره و مطلب بي خودي خيلي طولاني ميشه (هر كسي مي تونه براحتي با مراجعه با ديتا شيت قطعه اطلاعات تكميلي تر رو كسب كنه )

اما اين موضوع يه راه حل داره اونم اينكه تيم ترجمه گروه آرم، مطلب جداگانه اي رو صرفاً به نام ترجمه ديتا شيت آماده كنن كه خوب اين موضوع باعث افت سرعت عملكرد تيم آرم ميشه .
    سادگی نهایت کمال است
    یه مدتی میشه که نیستم... ولی به زودی بر می گردم...

28. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Division برای ارسال این پست سودمند:

اين بحث در مجله به نظر من حوصله اكثر خوانندگان رو سر مي بره و مطلب بي خودي خيلي طولاني ميشه (هر كسي مي تونه براحتي با مراجعه با ديتا شيت قطعه اطلاعات تكميلي تر رو كسب كنه )
    هدف خوانندگان یادگیری تمام و کمال ارم هست نه این که صرفا طوطی وار بخونند و هر چی که شما توی مجله ی بسیار عالی تون اوردید رو اجرا کنند ... بعدشم قرار نیست که هر شماره نصف مجله رو صرف هدر کنید فقط کافیه یه ضمیمه به طور کامل و تخصصی راجع به هدر بذارید و طوری توضیح بدید که تازه کارترین برنامه نویس بتونه متوجه بشه شما راه رفتن و به خوانندگان یاد بدید ..... یاد گیری دویدن با خود خوانندگان ...... اصولی و کلاسیک کار کنید.
    اما اين موضوع يه راه حل داره اونم اينكه تيم ترجمه گروه آرم، مطلب جداگانه اي رو صرفاً به نام ترجمه ديتا شيت آماده كنن كه خوب اين موضوع باعث افت سرعت عملكرد تيم آرم ميشه
    قرار نیست کل 600 صفحه رو ترجمه کنید فقط اون قسمت هایی که مربوط به هدر هست .....حداکثر 20 صفحه...... که فکر نمی
    کنم با این تیم پربار که دارید کار سختی باشه .قراره یه کتاب جامع تهیه کنید ...پس می ارزه براش وقت گذاشت که تا مدت ها بهترین کتاب در سطح وب فارسی باشه .

30. تشکرها از این نوشته :

مدیر انجمن farzadsw آواتار ها
    نام
    تهران
    تشکر شده 745 بار در 309 پست

من فکر کنم یه سوء تفاهمی پیش اومده . منظور آقا میثم این هست که فایل هدر رو چطور میشه ساخت ، یعنی قالبش چیه.

خب این مربوط میشه به زبان C صرفا ، هرکسی که زبان c رو بلده این رو هم میدونه . اگه قرار باشه این رو هم تو مجله یا کتاب بیاریم باید کل زبان c رو هم از اول آموزش بدیم ( یکی دیگه بیاد بگه 0x0ff0faab & 2 یعنی چی یا 2<<3 دیگه چیه و ...)

من به طور خلاصه براتون همینجا میگم :

1. تو فایل هدر prototype تابع ها رو قرار میدن (همون اعلان تابع قبل از تعریف و استفاده)

2. تو فایل c که به اسمی مشابه هدر (.h) هست ، تعریف تابع رو مینویسن و اولش فایل هدری که تابع ها توش اعلان شدن رو اینکلود میکنن.(یعنی همون فایل .h ) حالا اگه از کتابخونه دیگه ای هم استفاده شده ، اون رو هم اینکلود میکنن .
    تبصره : بعضی از کامپایلر ها این اجازه رو میدن که تعریف تابع و بدون اعلان تو یه فایل هدر باشه (.h) و فقط یه warning به شما نشون میدن . مثل keil

3. یک سری دستورات راهنما برای کامپایلر می نویسن . پر کاربرد ترینش اینه :
    [PHP]
    #ifndef uart_H
    #define uart_H
    .
    .
    .
    .

#endif
    [/PHP]
    ifndef یعنی If Not defined . چرا استفادش میکنن ؟ چون هر بار که کامپایلر به اینکلود کردن هدر میرسه دستورات هدر رو اضافه میکنه . برای اینکه فقط یکبار هدر لود بشه ، از این دستور شرطی استفاده میکنن تا فقط اگه قبلا هدر لود نشده اونو لود کنه . اگه نتیجه شرط درست یاشه ، یعنی قبلا هدر لود نشده باشه ، کد های بعد از define لود میشن . endif هم که نیاز به توضیح نداره.

با این سه مرحله میتونید هدر بنویسید . البته دستورات شرطی دیگه ای هم هستن که تو بعضی از هدر ها استفاده میشن ، اونا هم از اسمشون مشخصه برای چی هستن.

32. تشکرها از این نوشته :

خب این مربوط میشه به زبان C صرفا ، هرکسی که زبان c رو بلده این رو هم میدونه . اگه قرار باشه این رو هم تو مجله یا کتاب بیاریم باید کل زبان c رو هم از اول آموزش بدیم ( یکی دیگه بیاد بگه 0x0ff0faab & 2 یعنی چی یا 2<<3 دیگه چیه و ...)
    کسی که اومده داره ارم کار میکنه مطمئنا avr or Pic کار کرده(اکثرا با زبان بیسیک) و با ساختار برنامه نویسی اشنا هست و مشکل چندانی در رابطه با درک دستورات زبان سی نداره .
    خیلی ببخشید ولی من منظورم اینه که شما بیاید برای 3 یا 4 هدر مرحله به مرحله نوشتن رو نشون بدید یعنی این که برای بوجود اوردن یه هدر باید به فلان ادرس رفته بعد فلان رجیستر رو باید دستکاری کرد و .........یا بیاید یک کار دیگه کنید قسمت هایی که مربوط به هدر نویسی هست رو از دیتا شیت پیدا کنید و به خوانندگان معرفی کنید و . . . . . . . . . به نظر من اگه کسی هدر نویسی رو بلد نباشه باید تا اخر عمرش محتاج دیگران باشه و دیگرانی که حاضر نیستند ................(نمی گم)!!!!!!
    اگه شما کل وب رو بگردید فکر نکنم هدر نویسی رو یاد داده باشن اگه شما این کار رو بکنید هم به کسی که داره زبان سی رو یاد میگره خیلی عالی میشه و هم سطح مجلتون بالاتره و.......... اصلا شما از کجا هدر نویسی رو یاد گرفتید اگه کتابی هست معرفی کنید ما هم بهرمند بشیم .

34. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال Elec_l0vE آواتار ها
    تشکر شده 47 بار در 34 پست

سلام ميخاستم ببينم در حال حاضر كتاب يا آموزشي در مورد arm در اين انجمن وجود داره ؟!

عضو جدید shh91 آواتار ها
    تشکر شده 21 بار در 7 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط مهناز نمایش پست ها
    سلام ميخاستم ببينم در حال حاضر كتاب يا آموزشي در مورد arm در اين انجمن وجود داره ؟!
    ببخشید ، مگر شما مجلات گروه کویر را دانلود نکردید ؟!

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین