NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4482 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 30 از 30

موضوع: I2C

کاربر علاقه مند usef آواتار ها
    نام
    یوسف
    تشکر شده 17 بار در 16 پست

پیش فرض RE: I2C

سلام
    از تمامی علما وفضلا و بزرگان این سایت و سایت ir-micro.com میخواهم هر تجربه ای در مورد i2c دارن بیارن بزاران تا این مطلب کامل بشه تا بشه اون به کار برد مگه من چقدمیتونم سوال کنم وفقط آقا سیعد جواب بده:s
    متشکر

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

نام
    یوسف

سلام
    خب بازم من و مدير سايت
    در مورد اينكه چه دستگاهاي رو ميشه i2c كه و چه قابليت هاي دارند و چه مشكلاتي دارند و آيا كامپيوترها رو ميتوان i2c كرد ؟
    محدوديت هاي i2cچيست؟

فكر كنم هر دستگاهي كه قابليت كلاك دادن باشه ميشه i2c كرد. اما دقيق نمي دونم اما محدوديت i2c تا دو متر جواب ميده ولي تو عمل فكر نكنم تا يه متر برسه
    دوستان حرف منو تكميل كنند و اگر اشكالي داشت بگن

5. تشکرها از این نوشته :

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    در مورد اينكه چه دستگاهاي رو ميشه i2c كه و چه قابليت هاي دارند و چه مشكلاتي دارند و آيا كامپيوترها رو ميتوان i2c كرد ؟
    شما هر چیزی رو میتونی با i2c ارتباط بدی ، برای کلیه دستگاه ها ماژول تبدیل وجود داره (usb to i2c , spi to i2c ....)
    محدوديت هاي i2cچيست؟
    سرعت ، فاصله ، وابستگی زیاد به کلاک نوسان ساز
    فكر كنم هر دستگاهي كه قابليت كلاك دادن باشه ميشه i2c كرد. اما دقيق نمي دونم اما محدوديت i2c تا دو متر جواب ميده ولي تو عمل فكر نكنم تا يه متر برسه
    دوستان حرف منو تكميل كنند و اگر اشكالي داشت بگن
    نمیشه گفت که هر دستگاهی که خروجی کلاک داشته باشه رو میشه به i2c تبدیل کرد ، مثلا ارتباط سریال spi هم دارای کلاک هست (انواع مموری ها و...) .
    نرخ انتقال داده ، مکان بیت های داده ، خطا و... از جمله موانع موجود برای اینکار هستند ، در صورتی که دستگاه فاقد پورت i2c باشد ، تنها راه استفاده از مازول تبدیل است

7. تشکرها از این نوشته :

نام
    یوسف

سلام
    با عرض پوزش به خاطر چند روز وقفه
    سعي ميكنم اين اطلاعاتي رو كه چمع شده رو جمع كنم و به شكل pdf بفرستم
    البته من زياد راضي نيستم و احساس ميكنم مطالب كامل نيست

9. تشکرها از این نوشته :

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    من هم دارم یه کتاب اماده میکنم به نام "طرز کار قطعات مختلف " ، توی این کتاب طرز کار پروتکل ها ارتباطی ، قطعاتی مثل lcd ، میکرو ، cpu گیت ها و... گفته شده ، مطالب رو بزار ، تا به کتاب اضافش کنم .

11. تشکرها از این نوشته :

نام
    یوسف

سلام
    چشم
    فقط چند روز فرصت بدین تا جمع و جورش کنم

13. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط usef نمایش پست ها
    سلام
    درمورد i2c یه فایل خوب بود که مال سایت www.ir-micro.com است که من میتونستم با ذکر منبع اینجا بیارم اما بهتره شما خودتون برین و دیافت کنین
    برای شروع با یه مثال آغاز میکنیم
    البته دوستان دستوراتش و نحوه کار با اون رو باید از قبل بلد باشن برای اینکار از کتاب آموزش avr به زبان بیسیک مدیر سایت میتونن یاد بگیرن برای دانلود به بخش دانلود نرم افزار مراجعه کنن[/align]

$regfile = "m16def.dat"
    $crystal = 8000000
    Config Porta = Input
    Config I2cdelay = 10
    Config Sda = Portc.1
    Config Scl = Portc.0
    Dim A As Byte
    Do
    A = &B00000001
    I2cstart
    I2csend &H40 , A
    Loop
    End
    این مثال مال قسمت masterبود

اینم مال slave
    $regfile = "m16def.dat"
    $crystal = 8000000
    Config Porta = Output
    Config I2cdelay = 10
    Config Sda = Portc.1
    Config Scl = Portc.0
    Dim B As Byte
    Do
    I2cstart
    I2creceive &H40 , B
    Porta = B
    Loop
    End
    حالا سوال این آدرس ها بر چه اساسی داده میشن منظورم اینه که این آدرسها را میشه از کجا پیدا کرد آیا چیز بخصوصی دارن یا جای مخصوصی در میکرو درارن؟و برنامه خاصی برای انتخابشون وجود داره
    بعد اون بیت آخر که اگه صفر باشه برای نوشتن است و اگه یک باشه برای خوندن خب اولا برای نوشتن یعنی چی یعنی ما تو گیرنده اینو میفرستیم و در اونجا جای میگیر ه وفرقش با خوندن چیه در هر صورت که گیرنده اطلاعات رو در یافت میکنه؟
    يك سوال :

اين آدرس master , slave را به چه صورت ميشه به ميكرو داد ؟
    يعني &H40 آيا قبلا به slave داده شده و اگر چنين هست چطور اين آدرس بهش تعلق ميگيره ؟master هم همينطور.

15. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 5 بار در 5 پست

Exclamation ادرس نپذیرفتن میکرو سلیو

با سلام.
    میرم سر اصل مطلب امیدوارم با اینکه این تاپیک و از اعماق فروم اوردم بالا به جوابم برسم :D
    برنامه مستر ( با زدن کلید A0 یک پالس به ادرس H30 و حاوی عدد 122 برای سلیو فرستاده میشه )
    Config Sda = Portb.1
    Config Scl = Portb.0
    Config I2cdelay = 10
    I2cinit
    Do
    If Pina.0 = 1 Then
    i2cstart
    I2csend &H30 , 122
    end if
    Loop

برنامه سلیو ( با اینکه ادرسش با ادرس مستر نمی خونه H20 بازم جواب رو به من میده )

Config Sda = Portb.1
    Config Scl = Portb.0
    Config I2cdelay = 10
    I2cinit

dim A as byte

Do
    Bitwait Pinb.0 , Reset
    i2cstart
    I2creceive &H20 , A
    Locate 1 , 1
    Lcd A
    Loop
    +++++++++++++++++++++++++++++++

توضیحات بیشتر:
    مدار رو بدون کلید بدون bitwait با ادرس های مختلف،با یا بدونه i2cstart و i2cstop به صورت چند سلیوی در مدار و و و تست کردم بازم جواب درست رو به من میده! به عبارتی وقتی دو تا میکرو سلیو با ادرس متفاوت هم میزارم تو مدار برای هر دو فرستاده میشه!

سوال دوم!
    آیا برنامه سلیو خودش بر روی خط i2creceive متوقف میشه تا دیتا رو بگیره بعد بره خط بعد؟ (مثل دستور Input که تا دریافت انجام نشه به خط بعد نمیره ). ایا مجبوریم همیشه از bitwait استفاده کنیم؟ اینتراپتی هم وجود نداره؟

یه تصوری داشتم از پست دوستان که قبل تر پست زدن اینه که اطلاعات بر روی باس با زدن i2cstart و i2csend توسط مستر اینقدر می چرخه که یا یک سلیو از اون استفاده کنه یا اینکه خود مستر i2cstop رو بفرسته. ایا این تصور اشتباه است؟
    اگر اشتباهه پس به محض ارسال دیتا توسط مستر فورا و بلافاصله سلیو باید بگیره اونو که از دست نره دیگه؟ حتی اجازه 5 میلی ثانیه wait هم نباید داشته باشه ها؟

سوال بعد.
    i2csend , i2creceive چه فرقیایی با i2crbyte , i2cwbyte دارن.؟
    همچنین دستور i2csend , i2creceive نیاز به i2cstart , stop ندارن درسته؟ چون توی دیباگر پروتوس اگه بازم استارت بزنیم Sr فرستاده میشه (repated start)

سوال بعد.
    هر کاری میکنم در دیباگر پروتوس دو تا علامت سوال اول هر خطی میاد! ولی ارسال اطلاعات انجام میشه ایا این مرسومه؟

من ادمی نیستم که زیاد تو فروم پست بزنم، معمولا اینقدر بالا پایین میکنم تو فروم که یکی مثل من مشکل داشته باشه، نشد تو کل نت سرچ میکنم نشد خودم سعی میکنم! ولی واقعا ندیدم این سوالارو

اگر کسی نمونه مثال با بسکام در رابطه با i2c داره ممنون میشم بزاره!
    اقای 1nafar گفته بودید تو پستای اول این تاپیک که یه مثال گذاشتید از شبکه بندی ده تا میکرو ! من پیداش نکردم ممکنه راهنمایی کنید یا مثال رو ضمیمه کنید؟

17. تشکرها از این نوشته :

همکار silentshot آواتار ها
    نام
    مهندس رحمانی
    تشکر شده 170 بار در 83 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط usef نمایش پست ها
    سلام
    درمورد i2c یه فایل خوب بود که مال سایت Ir-Micro.com / دانلود مقالات و جزوات برق و الكترونيك است که من میتونستم با ذکر منبع اینجا بیارم اما بهتره شما خودتون برین و دیافت کنین
    برای شروع با یه مثال آغاز میکنیم
    البته دوستان دستوراتش و نحوه کار با اون رو باید از قبل بلد باشن برای اینکار از کتاب آموزش avr به زبان بیسیک مدیر سایت میتونن یاد بگیرن برای دانلود به بخش دانلود نرم افزار مراجعه کنن[/align]

$regfile = "m16def.dat"
    $crystal = 8000000
    config porta = input
    config i2cdelay = 10
    config sda = portc.1
    config scl = portc.0
    dim a as byte
    do
    a = &b00000001
    i2cstart
    i2csend &h40 , a
    loop
    end
    این مثال مال قسمت masterبود

اینم مال slave
    $regfile = "m16def.dat"
    $crystal = 8000000
    config porta = output
    config i2cdelay = 10
    config sda = portc.1
    config scl = portc.0
    dim b as byte
    do
    i2cstart
    i2creceive &h40 , b
    porta = b
    loop
    end
    حالا سوال این آدرس ها بر چه اساسی داده میشن منظورم اینه که این آدرسها را میشه از کجا پیدا کرد آیا چیز بخصوصی دارن یا جای مخصوصی در میکرو درارن؟و برنامه خاصی برای انتخابشون وجود داره
    بعد اون بیت آخر که اگه صفر باشه برای نوشتن است و اگه یک باشه برای خوندن خب اولا برای نوشتن یعنی چی یعنی ما تو گیرنده اینو میفرستیم و در اونجا جای میگیر ه وفرقش با خوندن چیه در هر صورت که گیرنده اطلاعات رو در یافت میکنه؟
    سلام دوست عزیز این کدی که نوشتی تا حالا خودت امتحانش کردی ؟؟ ببینی کار می کنه یا نه؟؟؟

19. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 8 بار در 7 پست

پس این پی دی اف گه گفتید دارین آماده می کنید درباره این پروتکل کو؟در ضمن ماژول آلتراسنیک SRF08 با همین پروتکل کار می کنه اما پایه های a0,a1,2 یا b0.... اینها رو برای آدرس دهی نداره.اینو باید چه جوری آدرس بدیم؟

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12