NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2022 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: راهنمايي در خصوص يادگيري ميكرو آرام

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

پیش فرض راهنمايي در خصوص يادگيري ميكرو آرام

با سلام و اخسته نباشيد دوستان عزيز من مي خواهم با ميكروهاي مدل ( آرم ) كار كنم و مي خواهم به صورت حرفه اي آن را دنبال كنم و در اين بين نيازهاي خود را توسط آن برطرف نمايم من كارم برنامه نويسي plc مي باشد و آشنايي كامل با ميكروهاي avr دارم و الان مي خواهم با ميكرو arm آشنا شوم و هدفهايم را در زير اعلام مي كنم لطفا من را راهنمايي كنيد.ممنون
    1 ) در درجه اول مي خواهم بدانم كدام خانواده ميكرو arm از همه بهتر و كارايي بيشتري دارد
    2 ) مي خواهم بردهاي الكترونيكي قابل برنامه ريزي بسازم كه در صورت نياز آز آن استفاده كنم و مشكل خود را برطرف نمايم.
    3 ) بتوانم با lcd هاي گرافيكي كار كنم
    خلاصه اعلام كنم با توجه به نوع حرفه خود نياز زيادي به ساخت بردهاي الكترونيكي دارم و بايد براي برطرف كردن مشكل خود اقدام به ساخت برد نمايم

ممنون مي شوم من را راهنمايي نماييد.

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

هر میکرو امکانات خود را دارد و بر اساس کارتان بایستی انتخاب کنید چه چیزی را انتخاب کنید.
    -----------------------
    انتخاب میکرو بایستی متناسب با کاری باشد که قرار است انجام شود. هر میکرویی دارای امکانات ، قابلیت ها و قیمتی می باشد.
    برای یک کار تولیدی از یک میکرو ارزانتر استفاده می شود و سعی می شود با برنامه نویسی بهینه تر کار مربوطه انجام شود. مدل های کوچک stm32f0 و میکروی 8 بیتی stm8 نمونه ای از این مدل ها هستند.
    در کارهای پروژه ای امکانات میکرو مهم است. هر چه سرعت میکرو بالاتر و امکانات بیشتر بهتر. قیمت خیلی مهم نیست.
    عدم دقت کافی در انتخاب سخت افزار متناسب با کار باعث اتلاف هزینه و زمان بسیاری خواهد شد. از این بابت ابتدا کار در یک برد آموزشی پیاده سازی شده و سپس برای آن سخت افزاری طراحی خواهد شد.
    armeducation
    ------------------------
    بعد از انتخاب میکرو و ایجاد پروژه، لازم است بر اساس نیاز پریفرال های مختلف میکروکنترلر راه اندازی شود. به عنوان مثال این پریفرال ها بسته به نوع میکرو و قابلیت های آن،می تواند شامل موارد زیر باشد:
    1-GOIO
    2-EXTI
    3-USART
    4-Timer
    5-ADC
    6-DAC
    7-PWM
    8-RTC
    9-کلاک و پاور
    10-WDT
    11-I2C
    12-SPI
    13-DMA
    14-SD-MMC
    15-USB(Device-Host)
    17-Eternet(UDP-TCP-Http-SNMP,…)
    18-CAN
    19-TFT_LCD
    ….
    قبلا ذکر شد که انتخاب میکرو بایستی متناسب با کاری باشد که قرار است انجام شود و کار هم بر اساس نیاز تعریف می شود.
    armeducation
    ---------------------
    معمولا کسانی که می خواهند با میکروکنترلرهای ARM شروع به کار می کنند با توجه به تنوع مدل ها و کامپایلرها سوالاتی وجود دارد مانند :
    - با چه میکروکنترلری کار کنم؟ LPC را انتخاب کنم یا STM32 ؟ STM8 هم هست! با کدام مدل شروع کنم!؟ از چه پروگرامری استفاده کنم؟ ....
    - از چه کامپایلری استفاده کنم؟ Keil بهتره یا IAR ؟ خود شرکت سازنده میکرو،کامپایلری ارائه نکرده؟ از همون کامپایلر شرکت سازنده بهتر نیست استفاده کنیم!؟
    - چه منبع آموزشی مناسبی وجود دارد؟
    در فروم ها و شبکه های اجتماعی این سوالات بوده و خواهد بود. البته کمی هم حق دارند. مثل قدیم نیست که یه مدل میکرو باشه و یک کامپایلر! هر چه تنوع بیشتر سردرگمی هم بیشتر. مثلا وقتی شما برای خرید وارد یک فروشگاه بزرگ می شوید چه حسی خواهید داشت!؟ تنها چیزی که شما را از سردرگمی در این حالت نجات می دهد لیست خرید است.
    قبلا ذکر شد انتخاب میکرو بر اساس نوع کار است. یعنی لیست خریدتان در اینجا کاری است که می خواهید انجام دهید. بنابراین بایستی به دنبال امکاناتی باشید که یک میکرو در اختیارتان قرار می دهد و البته در کنار قیمت. البته ممکن بگویید کارمان کجا بود. می خواهیم میکروهای ARM یاد بگیریم تا کار پیدا کنیم! خوب در اینجا مدل های رایج تر می توانید انتخاب کنید. طبیعتا بایستی چندین مدل را کار کنید. مثلا lpc1788 ، stm32f103ve ، stm8s003 و ... یعنی مدل هایی که برد آموزشی ارزان قیمتی دارد و آموزش هایی هم برای شروع هست.
    -> برای شروع کار بهتر است از کامپایلر Keil استفاده کنید و بعد ها در صورتی که جایی احساس نیاز کردید از IAR استفاده کنید . ولی به این موضوع توجه داشته باشید که هر دوی اینها نیاز به لایسنس دارند. درست است که با کرک مشکل حل می شود ولی در یک جایی در پروژه تجاری صنعتی ممکن است به مشکل بربخورید و طبیعتا ساپورتی از طرف شرکت سازنده انجام نمی شود.
    -> کسانی که دارای تجره کاری هستند دنبال ایجاد محصول جدید و بهینه سازی آن، خدمات پس از فروش بهتر، نحوه پیاده سازی یک کار و پیاده سازی الگوریتم آن به برنامه مناسب تر و .. هستند. بنابراین وقتی برای صرف در امور حاشیه ندارند.

------------------
    در پست های قبلی ذکر شد انتخاب میکرو بایستی متناسب با کاری باشد که قرار است انجام شود.
    قیمت (در کنار امکانات) مورد مهمی است که مخصوصا برای کار تولیدی نمی توان آن را نادیده گرفت. بسیار گفته می شود که چون میکروهای stm قیمت کمتری دارد بنابراین با آن کار کن یا شروع کن! قیمت کمتر صحیح است ولی فقط قیمت نیست. اگر دو مدل میکرو تقریبا به یک میزان کار شما را راه می اندازد، احتمال زیاد آن که قیمت کمتری دارد را انتخاب می کنید.
    به عنوان نمونه، دو میکروی هم رده مانند LPC1768 و STM32F107VC که هر دو cortex-m3 دارای 100 پایه و اترنت و USB , CAN هستند. این دو را از همه لحاظ با هم مقایسه کنید. در حال حاضر قیمت LPC1768 دو سه هزار تومانی از STM32F107VC گرانتر است. موارد بارزتر:
    LPC1768 :
    کلاک 100 مگاهرتز، 512 کیلو فلش، 8 ورودی ADC و یک خروجی DAC ، تعداد 4 تایمر 32 بیتی، 4 سریال ...
    STM32F107VC :
    کلاک 72 مگاهرتز، 256 کیلو فلش، 16 ورودی ADC و دو خروجی DAC ، تعداد 7 تایمر 16 بیتی، 5 سریال ...
    همان طور که مشاهده می شود در مواردی امکانات lpc بیشتر است در مواردی دیگر stm. بنابراین نوع کار، قیمت، چیدمان پایه ها، سمپل های مناسب، امکانات یک پریفرال مورد نیاز، پشتیبانی و ... پارامترهای تعیین کننده در انتخاب میکرو هستند.

armeducation
    --------------
    تفاوت ها و شباهت های مختصر میکروهای شرکت فیلیپسNXP و ST Electronics
    با توجه به نوع کار و مشخصات آن می توان مشخص کرد از چه میکرویی بهتر است استفاده کرد.
    ضمیمه
    مطالب کانال تلگرام | آموزش حرفه ای میکروکنترلرهای ARM
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

4. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

با سلام و خسته نباشيد خدمت مدير عزيز كمال تشكر را دارم از راهنمايي هايي كه نوشته ايد و وقت براي من گذاشتيد.