NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 1081 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 40 از 114

موضوع: فیلم آموزش STM32F10x (مقدماتی و متوسط)

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

فرصت شد چک می کنم
    پایه ریمپ شده درست هست؟
    چرا انتهای کار دستور ریمپ گذاشتید. همیشه اول میگذارند.
    خود پروژه باید بررسی شود نه فقط کد

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر فعال jonbakhsh آواتار ها
    نام
    H.J
    تشکر شده 225 بار در 101 پست

سلام چند تا سوال دارم
    اول اینکه وقتی چند کتابخانه تعریف میکنیم و توابع همو صدا میکنیم باید متغیر ها از نوع extern تعریف کنیم . آیا توابع هم باید از نوع extern تعریف بشند
    اگه ما متغیری در main تعریف کردیم که بیرون از تابع بود و توی کتابخانه های دیگه هم اون متغیر تعریف نکرده باشیم از نوع extern بعد یکی از توابع کتابخانه هارو صدا بزنیم بعد از بازگشت به main آیا اعداد اون رجیستر تغییر میکنه

این سوال هارو به خاطر این کردم که توی کد ویژن یا سایر نرم افزار ها من کتابخانه تعریف میکردم و کنار برنامه کپی میکردم و بدون اینکه متغیر هارو extern تعریف کنم توی همه کتابخانه ها اون رجیستر هارو میشناخت ولی توی keil حتما باید extern تعریف بشه .
    بعدش چرا شما توی فیلم ها از کیل 4.7 استفاده میکنید و نه 5.1 به بالا . مشکلی دارند
    و سوال آخر اینه که چرا توی کیل 5.1 گزینه دیباگ میزنیم گزینه هایی که رجیستر ها نمایش میده غیر فعاله . آیا مربوط به کرک هستش ؟؟؟
    ممنون
    ویرایش توسط jonbakhsh : 21-11-2017 در ساعت 22:32

نام
    مهدی زرکوب

توابع هم می توانید به صورت extern تعریف کنید.
    در مورد متغییرextern هم اگر کتابخانه ای اد کرده اید که در آن می خواهید در main از متغییر آن استفاده کنید از همان extern که فرمودید باید استفاده شود:
    --------------
    گاهی لازم است یک متغییر در کتابخانه ای که به پروژه اد شده تغییر کند و در برنامه اصلی از آن استفاده شود. به سادگی با تعریف این متغییر از نوع extern این کار انجام می شود. در تایع اصلی متغییر تعریف می شود :
    کد:
    extern int x;
    و همین طور در کتابخانه ای که به پروژه اد شده به این شکل تعریف شده و می تواند مقدار دهی شود :
    کد:
    int x;
    Telegram: Contact @armeducation

----------------
    در اینجا می توان همزمان از volatile هم استفاده نمود :
    ---------------------------------
    کاربرد عبارت volatile :
    ممکن است در برنامه ای با این کلمه در تعریف متغییر مواجه شده باشید. همچنین در دیفاین رجیسترها نیز به صورت __IO استفاده شده است :
    کد:
        __IO uint32_t FIODIR;
    ممکن است متغییر در پردازش جاری تغییر نکند مثلا در وقفه مقدار آن تغییر کند، بدون آنکه کامپایلر متوجه این تغییر شود. و این تغییر را اعمال نکند. با استفاده از این کلمه در تعریف متغییر در هر بار فراخوانی اسم متغیر در طول برنامه اصلی، مقدار آن را از محل حافظه خوانده شده و اعمال می شود.
    -----------------------------
    در مورد کیل هم تفاوت خاصی ندارد و همان طور که دیده اید پروژه ها در کیل 5 باز شده و کامپایل می شود. شاید گاهی ممکن بود مشکلاتی به وجود بیاید .
    در مورد سیمولاتور هم بایستی تنظیماتی در debug اعمال کرد :
    در استفاده از سیمولاتور کیل ممکن است موارد مختلفی پیش بیاد. برای بعضی میکروها از خود سیمولاتور کیل و هم از روی برد قابل استفاده اند و رجیسترها هم به صورت ویژآل دیده می شوند. بعضی فقط از روی برد قابل دیباگ کردن هستند . بعضی میکروها تنظیماتی در debug باید انجام شود تا پریفرالهای میکرو در سیمولاتور به صورت ویژآل دیده شود.
    این تنظیمات در قسمت نحوه ایجاد پروژه ذکر شده است.
    آیا با وجود این تنظیمات باز این مشکل وجود دارد!؟

6. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط jonbakhsh نمایش پست ها
    بعدش چرا شما توی فیلم ها از کیل 4.7 استفاده میکنید و نه 5.1 به بالا . مشکلی دارند
    در مورد کیل 5 من یک مورد یادم اومد و اونم اینکه سمپل هاش ظاهرا کامل نیست. در حالی که برای بعضی برد ها در کیل 4 سمپل های پایه مختلفی قرار داده است.

8. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

پیش فرض مشکل lcd 2*16

سلام و عرض ادب من یه مشکلی داشتم با راه اندازی السیدی کاراکتری از کتابخانه السیدی آقای زرکوب استفاده کردم پین های کنترلی و دیتا رو به طور دلخواه مناسب با میکرو stm32f107 دیفاین کردم ولی کاراکتری روی السیدی نایش داده نمیشه و فقط مربع نشون میده پایه ها رو هم درست زدم کسی میتونه
    کسی میتونه راهنماییم کنه؟
    ویرایش توسط mzarkoob : 10-12-2017 در ساعت 21:59

نام
    مهدی زرکوب

سلام
    از چه بردی استفاده کرده اید؟
    از بابت اتصالات مطمئن هستید؟
    پایه های مورد استفاده در جای دیگری در برد استفاده نشده؟

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

ضمن عرض سلام.
    من مجموعه اموزشتون در رابطه با STM32 خریداری کردم.
    یکی از پروژه های موجود توی DVD ها که مربوط به راه اندازی LCD گرافیکی با چیپ KS0108 میشه را یکم تغییرش دادم (فقط CS1 , CS2 را از پورت D به پورت B منتقل کردم)
    +از میکروی STM32F103C8T6 استفاده میکنم و توی کیل هم اسم دیوایس را تغییر دادم.
    +از السیدی TM12864L هم استفاده میکنم.
    ولی مشکلی که دارم اینه که کاراکتر ها اشتباهی یا اصلا به شکل های نامربوط روی LCD چاپ میشوند.
    مثلا من کد زیر را نوشتم که کاراکتر A را بصورت چشمک زن روی lcd نشون بده ولی همون طور که توی عکس پیداست کاراکتر A با یک شکل نامربوط چاپ میشه.
    + این مورد برای تابع GLCD_WriteString هم صادقه.
    ممنون میشم راهنمایی کنید.

نام
    مهدی زرکوب

سلام
    کنترلر KS0108 با TM12864L فرق نداره!!؟
    اگر دارد که مسلما همین کد درست جواب نخواهد داد.
    البته در صورتی که این کتابخانه glcd tm12864l-2 با میکروی دیگری انجام شده باشد می توان به هر میکروی دیگری پورت شود.
    شما پایه هاتون هم مجدد چک کنید اوکی باشد چیز از قلم نیوفتاده باشد.
    همچنین سمپل های قبلش را که توضیح داده شده اجرا کنید ببینید نمایش چگونه است بعد برید یک نوشته با فونت را نمایش دهید.

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hgdc نمایش پست ها
    ضمن عرض سلام.
    من مجموعه اموزشتون در رابطه با stm32 خریداری کردم.
    یکی از پروژه های موجود توی dvd ها که مربوط به راه اندازی lcd گرافیکی با چیپ ks0108 میشه را یکم تغییرش دادم (فقط cs1 , cs2 را از پورت d به پورت b منتقل کردم)
    +از میکروی stm32f103c8t6 استفاده میکنم و توی کیل هم اسم دیوایس را تغییر دادم.
    +از السیدی tm12864l هم استفاده میکنم.
    ولی مشکلی که دارم اینه که کاراکتر ها اشتباهی یا اصلا به شکل های نامربوط روی lcd چاپ میشوند.
    مثلا من کد زیر را نوشتم که کاراکتر a را بصورت چشمک زن روی lcd نشون بده ولی همون طور که توی عکس پیداست کاراکتر a با یک شکل نامربوط چاپ میشه.
    + این مورد برای تابع glcd_writestring هم صادقه.

سلام
    کتابخانه
    کنترلر ks0108 با tm12864l قطعا تفاوت داره و اصلا کار نمیکنه
    توی نت سرچ کنید کتابخونه همون درایور رو استفاده کنید یا السیدیتون رو عوض کنید
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

14. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط Doloop نمایش پست ها
    سلام
    کتابخانه
    خیلی سرچ کردم ولی اصن هیچ پروژه ای در این زمینه نیست.
    مثل اینکه اصن هیچ کس طرفش نرفته

نام
    مهدی زرکوب

مگه میشه!؟
    حداقلش اینه که دیتاشیتش هست و میشه اطلاعاتی را از نحوه عملکرد درایو این ال سی دی بدست آورد.

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

یه دیتاشیت ازش داشتم که نحوه ارتباطش دقیقا مثله ks0108 بود
    اما الان هر چه قدر سرچ میکنم فقط دیتاشیت ابعادش را میاره

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط Doloop نمایش پست ها
    سلام
    کتابخانه
    ضمن عرض سلام
    امروز یک lcd با چیپ ks0108 خریدم
    ولی رفتارش دقیقا مثل همون tm12864l-2 بود,
    گفتم شاید مشکل از اتصالات باشه ، واسه همین مدار را روی برا برد بستم ولی بازم نتایج تغییر نکرد .
    مثلا تصویر زیر را نگاه کنید

واسه نمایش یک مستطیل از کد زیر استفاده میکنم

ولی همون طور که میبینید مستطیل به صورت کامل نمایش داده نمیشه.
    یا متن های استرینگ را اشتباه نمایش میده در صورتی که چیب lcd هم ks0108 هست.

یه سوال دگ هم داشتم ؟ توی برنامه از 8 بیت اول پورت A برای DATA السیدی استفاده شده من این هشت پایه را به صورت زیر اتصال دادم و میخواستم ببینم ایا درسته؟
    PA0->DATA0
    PA1->DATA1
    و همینطور تا اخر ..

به نظرتون مشکل از کجاست؟

نام
    مهدی زرکوب

سلام
    کلی در پاسخ تان تایپ کردم برق قطع شد پرید از اول ...
    فرایند رفع ایراد بایستی مرحله به مرحله انجام شود. نه اینکه در سمپل نهایی تغییر داده شود و نداید ایراد از کجاست! از سیم بندی از عدم درست کانفیگ برنامه از برد از ال سی دی ...
    برای همین سمپل گرافیکی ابتدا روی هدر 34 تایی که برروی برد stm32g103ve بود تست کردم که کار نمی کرد بنابراین سعی کردم پایه های آزاد این برد را پیدا کنم و تست کنم که خیلی زمان بر شد. در حالی که در هدر stm32f103rb چون پایه هایش آزاد بود کار می کرد. شما در اینجا سایر پورت های B و C هم تست کنید
    یک مثال بزنم که اخیرا تجربه شد:
    در راه اندازی TFT LCD در برد stm32f103ve کویر به جای مد FSMC گفتم از ارسال دیتا به صورت GPIO استفاده کنم:
    ولی 16 پایه ای که از میکرو به درایور برای دیتا بیرون داده شده پشت سر هم دیگه نیست و بایستی با عمگر های & و شیفت به راست و چپ دیتا را به طور صحیح در آن پایه ها قرار داد. به علت بی دقتی در این عملیات نصف روز وقت صرف شد تا ایرادات پیدا و حل شود. در انتها هم با یک برنامه ساده چک کردم که ببینم آیا دیتا درست ارسال می شود و دیباگ کردم که دیدم دیتا ناقص ارسال می شود و نباید هم کار کند!

20. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mzarkoob نمایش پست ها
    سلام
    کلی در پاسخ تان تایپ کردم برق قطع شد پرید از اول ...
    فرایند رفع ایراد بایستی مرحله به مرحله انجام شود. نه اینکه در سمپل نهایی تغییر داده شود و نداید ایراد از کجاست! از سیم بندی از عدم درست کانفیگ برنامه از برد از ال سی دی ...
    برای همین سمپل گرافیکی ابتدا روی هدر 34 تایی که برروی برد stm32g103ve بود تست کردم که کار نمی کرد بنابراین سعی کردم پایه های آزاد این برد را پیدا کنم و تست کنم که خیلی زمان بر شد. در حالی که در هدر stm32f103rb چون پایه هایش آزاد بود کار می کرد. شما در اینجا سایر پورت های B و C هم تست کنید
    یک مثال بزنم که اخیرا تجربه شد:
    در راه اندازی TFT LCD در برد stm32f103ve کویر به جای مد FSMC گفتم از ارسال دیتا به صورت GPIO استفاده کنم:
    ولی 16 پایه ای که از میکرو به درایور برای دیتا بیرون داده شده پشت سر هم دیگه نیست و بایستی با عمگر های & و شیفت به راست و چپ دیتا را به طور صحیح در آن پایه ها قرار داد. به علت بی دقتی در این عملیات نصف روز وقت صرف شد تا ایرادات پیدا و حل شود. در انتها هم با یک برنامه ساده چک کردم که ببینم آیا دیتا درست ارسال می شود و دیباگ کردم که دیدم دیتا ناقص ارسال می شود و نباید هم کار کند!
    سلام ممنون از راهنماییتون و وفتی که گذاشتید
    من پایه های کنترلی از B13 B14 B15 به B3 B4 B5 یا B10 B11 B13 و چند حالت دگ هم تغییر دادم ولی یا اصلا هیچ چیزی روی LCD نمیاد یا اینه یک تصویر شبیه نویز روی صفحه میاد.(دیفینیشن CTRL1_DIR را هم طبق پایه ها تغییر میدادم ولی نتیجه ای نداشت)
    + چطوزی میتونم مرحله به مرحله رفع ایراد کنم؟ از جهت سخت افزاری تقریبا 4 بار مدار را بستم (طبق اموزش) و هر چهار بار هم نتایجش یکسان بوده.
    امکانش نیست از توابع سطح پایین تر واسه رفع عیب استفاده کنم؟ اگه هست ممنون میشم معرفی کنید.

من اخرین بار سعی کردم یک خط افقی روی السیدی بکشم.
    خروجیی که روی السیدی گرفتم یک خط بود ولی بصورت خط چین (یعنی تقریبا هر سه میل سه میل یک برش خورده بود)

مرحله بعد خواستم یک خط با شیب روی LCD بکشم ، یه چیزایی شبیه به اون خط روی السیدی ظاهر شد ولی اخرش اون چیزی که باید باشه نبود.
    فک میکنم مشکل از پایه های DATA باشه
    به نظرتون اگر یه برد خودم بزنم و چاپ کنم احتمال داره زود تر نتیجه بگیرم؟ با توجه به این قصد استفاده از میکرو stm32f103vct6 را دارم

نام
    مهدی زرکوب

برای رفع ایراد قائدتا شما تغییری در کانفیگ ها اعمال کرده اید. این تغییر کانفیگ هم در دیفاین ها باید درست انجام شود هم در اینیشیالیز اولیه هم تعدادی از توابع.
    ابتدا از سیمولاتور ابتدا می توانید خط به خط اجرا کنید و تغییر کانفیگ هایی که اتفاق می افتد را رصد گنید. همین طور دیتایی که در پورت دیتا قرار میگیرد چک کنید درست قرار داده می شود و ...
    ساده ترین دستور GLCD_WriteData(data); هست که در مثال اول در تابع GLCD_Write_Total گذاشتیم برای تست کلی

23. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام دوستان خسته نباشین
    ممنون میشم در این زمینه منو راهنمایی کنید:

من اموزش ارم stm32 رو تهیه کردم و رو برد خودم دارم کدها رو پیاده میکنم اما داخل مثال یوزارت به یه مشکل ساده خوردم گفتم شاد بتونید راهنمایی کنید. این تیکه کد برا کانفیگور کردن usart2 برد اموزشی ( برد stm32f107 در حالت ریمپ) با کمک رجیسترها هست اما متاسفانه جواب نمیده. نمیدونم مشکل کجاست:

ممنون میشم دوستانی که میتونن راهنمایی کنن چون با وجود چندین بار چک کردن منوال باز به نتیجه ای نرسیدو و نمیدونم مشکل از کجاست...
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Capture.PNG
مشاهده: 128
حجم: 30.6 کیلو بایت  

نام
    مهدی زرکوب

سلام
    من از برد 107 استفاده کردم و سریال آن با همین پیکربندی کد هم کار می کند. شاید ایراد جای دیگری باشد. از سخت افزار مطمئن هستید!؟ تنظیمات pc درست است؟
    از کدام برد استفاده می کنید؟

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام مجدد اقای مهندس
    من از برد شرکت نامینیک با هسته stm32f107vct6 استفاده میکنیم. عکس شماتیک یوزارتش رو میزارم. از حالت ریمپ استفاده شده.

اینکه میگید با همین کد انجام دادین برا مدل f107vc که جای رجیسترها فرق میکنه و مثلا برا برد من پوزارت 2 به رابط سریال وصله و یوزارت 2 هم رو باس APB1 هست در نتیجه با کد شما کمی تفاوت داره. سعی کردم کد شما رو کاملا درست متناسب با منوال تغییر بدم هیچ خطایی هم در برنامه ندارم نمیدونم چرا چیزی ارسال نمیشه.

واقعیتش من فقط کدهای شما رو متناسب با رجیسترها و GPIO های برد تنطیم کردم. مگه لازمه pc رو هم تنظیم کنم؟ شما که برا مثالاتون از پروپرم کانتر استفاده نمیکرددین. تازه این مثال من اصلا وقفه نداره یه مثال ساده است. در ضمن بعد از اینکه اتصالات رو برقرار میکنم و دیتا یا رشته ای میفرستم فقط یه متن نامربوط و نامشخص میاد

- - - Updated - - -

سلام
    من از برد 107 استفاده کردم و سریال آن با همین پیکربندی کد هم کار می کند. شاید ایراد جای دیگری باشد. از سخت افزار مطمئن هستید!؟ تنظیمات pc درست است؟

چند بارم تلاش کردم اما نتیجه نگرفتم. پروژه هم در کل براتون فایل زیپش رو میزارم

لینک پروژه

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام

بعد یه سوال مهم دیگه اینکه محیط و پنجره های سیمولاتور من کلا با مال شما تفاوت داره. درسته من از کیل ورژن 5.24 استفاده میکنم ولی همه پنجره ها تقریبا تا یه جاهایی با مثالهای فیلم منظورم همون ورژن 4.74 فرق داره مثلا پنجره gpio رو میزارم عکسش رو. من اصلا قادر نیستم رجیسترها رو به اون صورت که تو نرم افزار شما بود ببینم فقط میتونم از منو کشویی برا هر رجیستر مقدار رو ببینم که UI خوبی نداره. حتی یه بار دیگه هم کیل v4 رو نصب کردم بازم مشکل حل نشد برگشتم به همون کیل 5. ایا تنظیمات خاصی هست؟

بعد تو logic analyzer هم هر موقع برفرق portC.2 رو میزنم همه اش میزنه سیگنال ناشناخته در صورتی که تنظیماتم هم دقیقا مثل مال شماست. اصلا احساس میکنم این کیل ورژن 5.24 جالب نیست.

ممنون میشم سوالات منو جواب بدین

ویرایش توسط HssnShayan2 : 18-02-2018 در ساعت 02:08

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین