NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2463 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 23

موضوع: سرعت ماکسیمم استپ موتور

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

پیش فرض سرعت ماکسیمم استپ موتور

سلام خدمت دوستان و مهندسین عزیز
    بنده یه استپ موتور 8 سیم لید شاین دارم که به دو صورت 4 یا 5 سیمه میشه اون رو راه اندازی کرد.تو کاتالوگش درایوری معرفی کرده که 250 تومن قیمتشه و واسه من زیاده و از طرفی جریان بالایی داره (حدود 5 آمپر تو ولتاژ 48)،من با زوج دارلینگتون tip141 راه اندازیش کردم ، اما یه مشکل وجود داره، طبق دیتا شیت، موتور سرعت دورانش تا حدود 2000 rpm میتونه باشه،ولی مساله اینه که گام این موتور 1.8 دهم درجه است و در نتیجه برای هر دور کامل نیاز به 200 استپ یا به عبارتی 200 پالس داره، و شما خیلی بهتر از من میدونید که نیازه تا میکرو کنترلرمون بین هر کدوم از این پالس ها یه تاخیر ایجاد کنه، هر چی این تاخیر بیشتر باشه طبیعتا موتور کند تر میچرخه و در عوض گشتاور بیشتری داره و هر چی این تاخیر بین دو استپ کمتر باشه سرعت چرخش بیشتر میشه اما گشتاور افت میکنه، من تست کردم حداقل تاخیری که میشه بین استپ ها گذاشت تا شفت موتور بچرخه یک میلی ثانیه است و به ازای مقادیر کمتر از اون موتور حتی گشتاور لازم برای چرخوندن شفت رو هم نداره، از اون طرف اگه همین مقدار یک میلی ثانیه تاخیر رو بین دو استپ لحاظ کنیم طبیعتا یک دور چرخش شفت حدود 200 میلی ثانیه زمان نیاز داره و در نتیجه سرعت نهایتا میشه 300 دور بر دقیقه (rpm) . که خب با اون 2000 rpm که تو دیتا شیت اومده خیلی متفاوته. و من هم به سرعت خیلی بیشتر از 300 دور بر دقیقه نیاز دارم. جایی خوندم که چون سیم پیچ های استپ موتور مثل سلف عمل میکنه و در برابر تغییر جریان مقاومت میکنه این مشکل پیش میاد و تو تغییر جریان با فرکانس بالا مشکل دار میشه! وباید از درایور های صنعتی استفاده کردن که منبع جریان دارند تو خروجیشون. اما خیلی قابل اعتماد به نظر نمیرسید!!
    ایا واقعا این مشکل با درایور صنعتی مخصوصش که تو کاتالوگ معرفی شده حل میشه؟
    این درایور ها رو میشه با میکرو کنترلر ، کنترل کرد؟
    درایورهای صنعتی ارزون تری هم تو بازار هست مثل tb6600 استفاده از این درایور ها میتونه مشکل من رو حل کنه؟
    استفاده از fet به جای ترانزیستور زوج دارلینگتون bjt چی احتمالا به دلیل فرکانس بالاتر کلید زنی مشکل رو حل نمیکنه؟
    این دیتا شیت استپ موتورم هست. واسه من مدل 57sh13 هستش:
    Download 57HS09-22.pdf

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال
    تشکر شده 79 بار در 71 پست

اول اینکه استپر ها برای سرعت بالا مناسب نیستند، البته استپرهای 3 فاز عملکرد بهتری تو سرعت بالا دارن، دوم اینکه اگه بخوای از حالت استپ کامل استفاده کنی یعنی 1.8 درجه اوضاع خرابتر هم میشه تازه مشکل torque stall هم توی بعضی سرعت ها خواهی داشت، حداقل باید از نیم استپ استفاده کنی برای همینه که درایوهای صنعتی همه از 400 استپ بر دور شروع میشن یعنی اصلا استپ کامل رو ساپورت نمیکنن، اگه موقعیت شفت برات مهم نیست اصلا بیخیال شو و یه موتور دیگه جور کن. اما اگه نیاز داری واقعا بهتره بری یه درایو بخری و قال قضیه رو بکنی.
    البته مجبور نیستی حتما بالاترین جریان دیتا شیت رو استفاده کنی ، اون 8 تا سیم رو طبق دیتا شیت به صورت موازی ببند تا خود القایی موتور کم شه، اونطوری میتونی سریع تر بری ، حالا اگه با 2 آمپر کارت راه میوفته درایو 10 تومنی هم هست.

کاربر فعال
    نام
    مصطفی
    تشکر شده 128 بار در 93 پست

سلام
    فكر نكنم با درایو مشکلت حل بشه چون بازم باید پالس ورودی رو خودت باید بهش بدی.
    برای رسیدن به سرعت بالا باید یه شیب توی پالس ورودی داشته باشی یعنی تو لحظه استارت حرکت با سرعت پایین شروع کنی و کم کم سرعت رو ببری بالا.
    سعی کن به جای ترانزیستور هم از ماسفت استفاده کنی.
    البته قطعا اگه از نیم پالس و یا حتی کمتر که توی درایوهای صنعتی وجود داره استفاده کنی وضعیت بهتر میشه.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط erfanjeddy نمایش پست ها
    اول اینکه استپر ها برای سرعت بالا مناسب نیستند، البته استپرهای 3 فاز عملکرد بهتری تو سرعت بالا دارن، دوم اینکه اگه بخوای از حالت استپ کامل استفاده کنی یعنی 1.8 درجه اوضاع خرابتر هم میشه تازه مشکل torque stall هم توی بعضی سرعت ها خواهی داشت، حداقل باید از نیم استپ استفاده کنی برای همینه که درایوهای صنعتی همه از 400 استپ بر دور شروع میشن یعنی اصلا استپ کامل رو ساپورت نمیکنن، اگه موقعیت شفت برات مهم نیست اصلا بیخیال شو و یه موتور دیگه جور کن. اما اگه نیاز داری واقعا بهتره بری یه درایو بخری و قال قضیه رو بکنی.
    البته مجبور نیستی حتما بالاترین جریان دیتا شیت رو استفاده کنی ، اون 8 تا سیم رو طبق دیتا شیت به صورت موازی ببند تا خود القایی موتور کم شه، اونطوری میتونی سریع تر بری ، حالا اگه با 2 آمپر کارت راه میوفته درایو 10 تومنی هم هست.
    ممنون از توجه شما.نمیدونم دیتا شیت رو خوندید یا نه، اونجا نمودار سرعت-گشتاور موتور رو کشیده و سرعت ماکسیممش رو 2400 دور بر دقیق زده، من چیزی حدود 1000 rpm برام کافیه. و فکر نمیکنم نصف سرعت نامی موتور خیلی دور از دسترس باشه. از موتور معمولی هم نمیشه استفاده کرد چون یه پلاتر دست ساز درست کردم که یه قالب روش قرار میگیره و این قالب باید زیر یه نازل که پلاستیک تزریق میکنه حرکت کنه. حدود 4 آمپر هم جریان میکشه.

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط mstkmn نمایش پست ها
    سلام
    فكر نكنم با درایو مشکلت حل بشه چون بازم باید پالس ورودی رو خودت باید بهش بدی.
    برای رسیدن به سرعت بالا باید یه شیب توی پالس ورودی داشته باشی یعنی تو لحظه استارت حرکت با سرعت پایین شروع کنی و کم کم سرعت رو ببری بالا.
    سعی کن به جای ترانزیستور هم از ماسفت استفاده کنی.
    البته قطعا اگه از نیم پالس و یا حتی کمتر که توی درایوهای صنعتی وجود داره استفاده کنی وضعیت بهتر میشه.
    افزایش سرعت خیلی برام مقدور نیست چون از همون ابتدا ی حرکت باید یه سرعت یکنواخت باشه.
    یعنی تو حالت نیم پله گشتاور بالاتری داریم؟

کاربر فعال

نمیدونم دیتا شیت را خوندید یا نه، ولی تو همون نموداری که میفرمایید سه خط مال تمام استپ و سه خط مال نیم استپ میباشد.(بالا سمت راست نمودار رو دقت کنید)
    دوم اینکه 2400 سرعت نامی موتور نیست.
    سوم اینکه 4 آمپر برای حالت سری نوشته شده و 2 آمپر برای موازی.
    ویرایش توسط erfanjeddy : 07-06-2016 در ساعت 23:00

7. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نمیدونم دیتا شیت را خوندید یا نه، ولی تو همون نموداری که میفرمایید سه خط مال تمام استپ و سه خط مال نیم استپ میباشد.(بالا سمت راست نمودار رو دقت کنید)
    دوم اینکه 2400 سرعت نامی موتور نیست.
    سوم اینکه 4 آمپر برای حالت سری نوشته شده و 2 آمپر برای موازی.
    سلام بازم ممنون. خب در نهایت پیشنهاد شما چیه!راه اندازی تو حالت موازی به ولتاژ 48 ولت و نیم پله؟ و اینکه شما میگید نمیشه موتور رو به سرعتی که تو نمودار دیتا شیت نوشته رسوند؟

کاربر فعال

میشه رسوند، اما آیا اون افت گشتاور مشکلی نداره برای کارت؟ اگه نداره اون نمودار کاملا عملیه و من تا 2000 دور موتور لیدشاینو تست کردم تاحالا، اما وقتی بار وجود داشته باشه روی شفت ماجرا عوض میشه،من بهت پیشنهاد میکنم بیشتر از 200 دور نری و با تسمه و پولی سرعتتو بالا ببری اونطوری افت گشتاورت بسیار کمتره، اونطوری موتورتو رو حالت سری میتونی ببندی و با یه درایو 10 تومنی کارت راه میوفته خواستی بگو آدرس بدم از کجا بخری، البته 48 ولت واسه اون درایو زیاده 36 بهتره

10. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

یادم رفت بگم به هیج وجه ولتاژ مستقیم بهش ندی این موتور ها مقاومت پایینی رو کویلاشون دارن با 12 ولت هم دود میشن. باید یه مکانیزم کنترل جریان وجود داشته باشه، البته ببخشید این نکات ساده رو میگم فقط محض احتیاط گفتم.

12. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

میشه رسوند، اما آیا اون افت گشتاور مشکلی نداره برای کارت؟ اگه نداره اون نمودار کاملا عملیه و من تا 2000 دور موتور لیدشاینو تست کردم تاحالا، اما وقتی بار وجود داشته باشه روی شفت ماجرا عوض میشه،من بهت پیشنهاد میکنم بیشتر از 200 دور نری و با تسمه و پولی سرعتتو بالا ببری اونطوری افت گشتاورت بسیار کمتره، اونطوری موتورتو رو حالت سری میتونی ببندی و با یه درایو 10 تومنی کارت راه میوفته خواستی بگو آدرس بدم از کجا بخری، البته 48 ولت واسه اون درایو زیاده 36 بهتره
    متشکر.
    واقعیتش من یه پلاتر کوچیک درست کردم که روش یه قالب خیلی سبک قرار میگیره و زیر یه نازل تزریق پلاستیک حرکت میکنه و دو تا موتور داره یکی واسه x یکی هم y کل متعلقاتش به 2 کیلو نمیرسه. مشکل چندانی واسه گشتاور ندارم ضمن اینکه من این سرعت ماکسیمم 2000 rpm رو هم نیاز ندارم . حدود 1200 دور برام کافیه. البته اگه این درایوری که شما می فرمایید میتونه این مقدار جریان رو بده (فک کنم حدود 5 آمپر بکشه) چرا که نه حتما ازش استفاده می کنم. لطف کنید بگید از کجا میشه خریدش و مشخصاتش چیه . امیدوارم بشه پستی خریدش چون من شهرستانم و دسترسی ندارم.
    ضمنا یه درایور به اسم tb6600 پیدا کردم که 35 تومن قیمتشه ولی فقط 4 آمپر میده... اینی که شما می گید چجوریاست!!؟؟
    ضمنا برای کنترل جریان من از مقاومت یک اهم 10 وات استفاده کردم کافی نیست؟

کاربر فعال

نه اونی که من میگم فقط 2.5 آمپر میتونی ازش بگیری ولی بسیاری از ماشین های سبک دارن ازش استفاده میکنن drv8825 رو یه نگاه بنداز، جهان کیت داره.منم برای موتور4203 لیدشاین دارم ازش استفاده میکنم

کاربر فعال

کاربر فعال

استفاده از مقاومت دقیقا همون کاریه که نباید انجام بدی

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

استفاده از مقاومت دقیقا همون کاریه که نباید انجام بدی
    چرا ؟ ؟ !
    پس چیکار کنم؟؟؟

کاربر فعال

بزار از اول توضیح بدم، استپر چندتا سیم پیچ داره که باید طبق الگویی جریان دهی بشن. حالا وقتی قراره جریان بیاد تو سیم پیچ به خاطر خاصیت خود القایی کمی طول میکشه جریان به بالا ترین حد برسه، واسه اینکه به سرعت جریان بالا بره درایوها اول یه ولتاژ بالا رو اعمال میکنن، بعد که جریان به حد لازم رسید با pwm جریان رو محدود میکنن. مقاومت سیم پیچ هم در موتور شما حدود 1 اهمه پس هنگام اعمال ولتاژ فقط 1 اهم مقاومت سر راهشه، حالا شما حتما از یه مقاومت چندین برابر مقاومت سیم پیچتون استفاده کردین. این باعث میشه هرگز نتونی حتی به سرعت 200 دور برسی چه برسه به 1000

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

ممنون از وقتی که میذارید. من در نهایت از چهار تا ماسفت به هنوان درایور استفاده کردم، مشکلی نداره موتور راه افتاد و سرعتش رو هم به حدود 1000 rpm رسوندم اما برای اینکه به این سرعت برسه باید از یه سرعت پایین تر استفاده کنم و کم کم سرعت رو زیاد کنم تا به سرعت نهاییم برسم. در واقع تاخیر بین پالس ها رو کم کم بیارم پایین تا سرعت کم کم زیاد بشه! خب اینجوری میشه گفت من هم دارم از یه مدلاسیون پهنای پالس استفاده میکنم و وقتی تاخیر ها رو کم می کنم در واقع پهنای پالسم رو کم میکنم . با مودتی متر هم که جریانو میگیرم همینه اول جریان زیاده وقتی سرعت stable میشه کم میشه. منظور شمام همینه؟
    راستش من یه مقاومت یک اهم سری کردم واسه محدودیت جریان. یعنی این مقاومت رو حذف کنم؟
    چون هنوز هم به سرعت بیشتری نیاز دارم و تصمیم داشتم ولتاژم رو افزایش بدم (از 24 به 48 ولت )شاید بتونم سرعت بیشتری بگیرم.

کاربر فعال

1 اهم خوبه مشکلی نیست فکر کردم بیشتر از اینها استفاده کردی ولی این منظور من نیست، فرض کن اصلا نخوای حرکت کنی، اون وقت چی؟ اگه 24 ولت اعمال کنی با 2 اهم مقاومت 12 آمپر ازش رد میشه و دود میشه. شما با کمی خوش شانسی تا حالا نسوزوندی موتورتو. بهتره یه نگاهی به ساختار درایو بندازی، شما نیاز به یه فیدبک جریان داری.

کاربر فعال

یه نگاه به دیتا شیت DRV8825 بنداز مثلا یا A4988 ببین چرا هر فاز یه مقاومت sense داره. که معمولا 0.1 اهم استفاده میشه. توضیح هم داده توی دیتا شیتاشون. داریوایی مثل ULN2003 که از این روش شما استفاده میشه توشون برای این نوع موتور روش مناسبی نیست بدرد به عنوان مثال 28byj-28 میخوره

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

1 اهم خوبه مشکلی نیست فکر کردم بیشتر از اینها استفاده کردی ولی این منظور من نیست، فرض کن اصلا نخوای حرکت کنی، اون وقت چی؟ اگه 24 ولت اعمال کنی با 2 اهم مقاومت 12 آمپر ازش رد میشه و دود میشه. شما با کمی خوش شانسی تا حالا نسوزوندی موتورتو. بهتره یه نگاهی به ساختار درایو بندازی، شما نیاز به یه فیدبک جریان داری.
    بازهم متشکرم!
    والا یا من خیلی داغونم یا شما متوجه جزئیات کاری که من کردم نشدید. من موتورم رو تو حالت 5 سیمه راه اندازی کردم. سیم مشترکش رو به سر مثبت منبع تغذیه ام دادم و چهار سیم دیگه به ترتیب زمین میشند. برای زمین کردن یکی یکیه این سیم ها هم، از یه avr و چهار تا ماسفت استفاده کردم. هر کدوم از ماسفت ها هم به این صورت استفاده شده که گیتشون به پایه میکرو رفته . سورسشون زمین شده و درینش رفته به یکی از چهار سیم غیر مشترک استپ موتور. وقتی با میکرو به گیت هرکدوم از ماسفت ها پالس بدم درین به زمین وصل میشه در واقع اون سیم غیر مشترک به زمین وصل میشه. و در حالتی که قرار هست استپ موتور حرکت نکنه هر چهار ماسفت off هستند، یعنی چهار سیم غیر مشترک نه مثبت هست و نه منفی، به قولی های امپدانس هستند و طبیعتا دراین حالت اصلا جریانی عبور نمیکنه که بخواد اتفاقی بیفته. حالا یا من خیلی شوت ام متوجه نمیشم چی میگید ، یا بد توضیح دادم قبلا و منظورم رو نفهمیدید.برای فهم بهتر چهار سیم غیر مشترک به این صورت جریان دهی میشن:
    در حالت حرکت:
    0×××
    ×0××
    ××0×
    ×××0
    در حالت توقف:
    ××××
    منظور از ×، حالت های امپدانس هست ، یعنی بدون اتصال چون ماسفت متصل به اون سیم خاموش هست و درینش ول هست. پس جریانی عبور نمیکنه. بازم شرمنده اگه خیلی خنگ بازی در آوردم!

کاربر فعال

نه دوست عزیز این اسمش خنگ بازی نیست. منم اگه سوالیرو جواب میدم منظورم تحمیق طرف مقابل نیست.
    شما هم مختارید که جزییات استپر و روش های درایو رو مطالعه بفرمایید یا نفرمایید. بهر حال در این روش درایو حالت hold در نظر گرفته نشده و من به اشتباه تا الان فکر میکردم این حالت در نظر گرفته شده.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نه دوست عزیز این اسمش خنگ بازی نیست. منم اگه سوالیرو جواب میدم منظورم تحمیق طرف مقابل نیست.
    شما هم مختارید که جزییات استپر و روش های درایو رو مطالعه بفرمایید یا نفرمایید. بهر حال در این روش درایو حالت hold در نظر گرفته نشده و من به اشتباه تا الان فکر میکردم این حالت در نظر گرفته شده.
    اختیار دارین این چه حرفیه. شما لطف دارین ، پیشنهاداتتون خیلی بدردم خورد، و خیلی از اطلالاتتون استفاده کردم واقعا ممنونم. آخ من واقعا فکر می کردم نمی فهمم شما چی میگید خودم احساس کردم خیلی شوتم. وگرنه تو حسن نیت شما و اطلاعت بی منتی که بهم دادید هیچ شکی ندارم و ازتون ممنونم. پس این روشی کا من گفتم در حالتی که شفت نمی چرخه مشکلی پیش نمیاره دیگه؟

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین