NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2463 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 23 از 23

موضوع: سرعت ماکسیمم استپ موتور

کاربر فعال
    تشکر شده 79 بار در 71 پست

مشکل اینه که وقتی شفت نمیچرخه آزاده. حالا شاید بگی اصلا در این کاربرد خاص مهم نیست. اما مشکل بزرگتر اینداکتنس موتوره. وقتی یه موتور با این مقدار جریان و اینداکتنس رو جریان دهی کنی بعد جریانو قطع کنی ولتاژ معکوس بالایی ایجاد خواهد کرد که در نهایت آسیب میزنه به ماسفت هات حد اقل یه سری دیود با سیم پیچ های موتورت موازی کن. بهش میگن freewheeling diode

- - - Updated - - -

تو گوگل سرچش کن

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر انجمن
    نام
    غلامحسن منصوری
    تشکر شده 819 بار در 248 پست

سلام.
    برای حل مساله افزایش تدریجی سرعت استپ موتور، باید موتور رو با ولتاژ بالا راه اندازی کنید و جریان رو محدود کنید

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

Icon16 استفاده از استپر متور در دور های بالاتر از 300 rpm

نقل قول نوشته اصلی توسط hata6417 نمایش پست ها
    سلام خدمت دوستان و مهندسین عزیز
    بنده یه استپ موتور 8 سیم لید شاین دارم که به دو صورت 4 یا 5 سیمه میشه اون رو راه اندازی کرد.تو کاتالوگش درایوری معرفی کرده که 250 تومن قیمتشه و واسه من زیاده و از طرفی جریان بالایی داره (حدود 5 آمپر تو ولتاژ 48)،من با زوج دارلینگتون tip141 راه اندازیش کردم ، اما یه مشکل وجود داره، طبق دیتا شیت، موتور سرعت دورانش تا حدود 2000 rpm میتونه باشه،ولی مساله اینه که گام این موتور 1.8 دهم درجه است و در نتیجه برای هر دور کامل نیاز به 200 استپ یا به عبارتی 200 پالس داره، و شما خیلی بهتر از من میدونید که نیازه تا میکرو کنترلرمون بین هر کدوم از این پالس ها یه تاخیر ایجاد کنه، هر چی این تاخیر بیشتر باشه طبیعتا موتور کند تر میچرخه و در عوض گشتاور بیشتری داره و هر چی این تاخیر بین دو استپ کمتر باشه سرعت چرخش بیشتر میشه اما گشتاور افت میکنه، من تست کردم حداقل تاخیری که میشه بین استپ ها گذاشت تا شفت موتور بچرخه یک میلی ثانیه است و به ازای مقادیر کمتر از اون موتور حتی گشتاور لازم برای چرخوندن شفت رو هم نداره، از اون طرف اگه همین مقدار یک میلی ثانیه تاخیر رو بین دو استپ لحاظ کنیم طبیعتا یک دور چرخش شفت حدود 200 میلی ثانیه زمان نیاز داره و در نتیجه سرعت نهایتا میشه 300 دور بر دقیقه (rpm) . که خب با اون 2000 rpm که تو دیتا شیت اومده خیلی متفاوته. و من هم به سرعت خیلی بیشتر از 300 دور بر دقیقه نیاز دارم. جایی خوندم که چون سیم پیچ های استپ موتور مثل سلف عمل میکنه و در برابر تغییر جریان مقاومت میکنه این مشکل پیش میاد و تو تغییر جریان با فرکانس بالا مشکل دار میشه! وباید از درایور های صنعتی استفاده کردن که منبع جریان دارند تو خروجیشون. اما خیلی قابل اعتماد به نظر نمیرسید!!
    ایا واقعا این مشکل با درایور صنعتی مخصوصش که تو کاتالوگ معرفی شده حل میشه؟
    این درایور ها رو میشه با میکرو کنترلر ، کنترل کرد؟
    درایورهای صنعتی ارزون تری هم تو بازار هست مثل tb6600 استفاده از این درایور ها میتونه مشکل من رو حل کنه؟
    استفاده از fet به جای ترانزیستور زوج دارلینگتون bjt چی احتمالا به دلیل فرکانس بالاتر کلید زنی مشکل رو حل نمیکنه؟
    این دیتا شیت استپ موتورم هست. واسه من مدل 57sh13 هستش:
    Download 57HS09-22.pdf
    با سلام کلا استپ متور ها با دور بالاتر از 300 مشکل دارند البته بعضی از اونها تا 600 دور هم افت گشتاور قابل قبولی دارند - من دوتا راه حل به شما ارایه می دهم که عملی هست اما هزینه بالاتری باید بپردازید
    1 - بجای استپر از سروو متور استفاده کنید
    2- استپر با گشتاور مثلا 5 برابر استفاده کنید و با تسمه تایم یا چرخ دنده 5 به 1 سرعت رو افزایش بدهید یعنی نیرو را به جابه جایی تبدیل کنید

در مورد تعویض درایو باید بگم شما قاعدتا نتیجه نخواهید گرفت و درایو انقدر تاثیر گذار نیست که سرعت 2000 دور را به شما بدهد
    ویرایش توسط Parsa.Aryan : 01-07-2017 در ساعت 01:07

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12