NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2930 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: راه اندازی led power با atmega 16

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 6 بار در 6 پست

پیش فرض راه اندازی led power با atmega 16

سلام
    من می خوام یه LED 3W رو به میکرو وصل کنم به طوری که با فرکانس 200Hz خاموش و روشن بشه و شدت نورش توسط یک پتانسیومتر تغییر کنه به طوری که اگه ولتاژش از ماکسیمم ولتاژ LED بالاتر بره میکرو قطعش کنه. فرکانس 200Hz رو با استفاده از تایمر ایجاد میکنم و پایه رو 0 و 1 میکنم .شدت نور هم با استفاده از ADC و تولید PWM میخوام کنترل کنم. سوال من اینه که چطور خروجی ADC رو تقویت کنم تا جریان و ولتاژ مورد نیاز LED 3W رو تامین کنم؟
    اگه راه بهتری هم سراغ دارین ممنون میشم بگین

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند omidctrl آواتار ها
    تشکر شده 38 بار در 34 پست

سلام. پیشنهاد من اینه:
    ال ای دی رو با ترانزیستور به تغذیه وصل کنین (مثل رله). بعد پایه بیس یا گیت رو با مقاومت مناسب به خروجی pwm میکرو وصل کنین. اگه میخواین تنظیم نور رو با پتانسیومتر انجام بدین، یه تقسیم مقاومتی بزنین (با حداکثر خروجی 5 ولت) و بدین به adc میکرو. بعد با تغییر پتانسیومتر و به ازای عدد برگشتی از adc موج pwm رو تنظیم کنین.
    اگه این روش مناسب هست و به کمک بیشتری نیاز داشتین، من در خدمتم.
    موفق باشید.

4. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 6 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط omidctrl نمایش پست ها
    سلام. پیشنهاد من اینه:
    ال ای دی رو با ترانزیستور به تغذیه وصل کنین (مثل رله). بعد پایه بیس یا گیت رو با مقاومت مناسب به خروجی pwm میکرو وصل کنین. اگه میخواین تنظیم نور رو با پتانسیومتر انجام بدین، یه تقسیم مقاومتی بزنین (با حداکثر خروجی 5 ولت) و بدین به adc میکرو. بعد با تغییر پتانسیومتر و به ازای عدد برگشتی از adc موج pwm رو تنظیم کنین.
    اگه این روش مناسب هست و به کمک بیشتری نیاز داشتین، من در خدمتم.
    موفق باشید.
    سلام .مرسی بابت لطف و راهنماييتون.
    برای قطع و وصل شدن LED با فرکانس 200hz هم میشه یه ترانزیستور دیگه رو تو مسیر تغذیه قرار داد (سری کرد ) و بیس اون رو به خروجی اینتراپت تایمر وصل کرد تا با سرریز شدن تایمر 0 و 1 بشه ؟

اگه امکان داره ترانزيسور مناسب هم معرفی کنین.

ممنون

کاربر علاقه مند omidctrl آواتار ها
    تشکر شده 38 بار در 34 پست

سلام. فرکانس 200 هرتز زیاده، فکر نکنم خاموش و روشن شدنش با چشم دیده بشه. الان برق شهر 50 هرتزه. در مورد pwm هم یه مشکلی هست. اگه دیوتی سایکل از یه حدی کمتر باشه نور کم نمیشه، چشمک زن میشه. نظرتون راجع به تنظیم نور با پتانسیومتر خالی چیه؟! اصلا از pwm استفاده نشه. در این صورت درسته که تلفات بیشتر میشه ولی تا جایی که دوست دارین میشه نور رو کم کرد. از ترانزیستور هم برای قطع و وصل ال ای دی با همون تایمر استفاده کنین. در مورد نوع ترانزیستور، فکر می کنم bd139 مناسب باشه. حداکثر 1.5 آمپر جریان عبور میده و فکر کنم 12.5 واته.
    موفق باشید.

7. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 6 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط omidctrl نمایش پست ها
    سلام. فرکانس 200 هرتز زیاده، فکر نکنم خاموش و روشن شدنش با چشم دیده بشه. الان برق شهر 50 هرتزه. در مورد pwm هم یه مشکلی هست. اگه دیوتی سایکل از یه حدی کمتر باشه نور کم نمیشه، چشمک زن میشه. نظرتون راجع به تنظیم نور با پتانسیومتر خالی چیه؟! اصلا از pwm استفاده نشه. در این صورت درسته که تلفات بیشتر میشه ولی تا جایی که دوست دارین میشه نور رو کم کرد. از ترانزیستور هم برای قطع و وصل ال ای دی با همون تایمر استفاده کنین. در مورد نوع ترانزیستور، فکر می کنم bd139 مناسب باشه. حداکثر 1.5 آمپر جریان عبور میده و فکر کنم 12.5 واته.
    موفق باشید.
    راجبه این که از پتانسیومتر خالی استفاده کنم مشکل اینه که ولتاژ led نباید از ولتاژ درج شده در ديتاشيت بیشتر بشه.و باید با میکرو قطع بشه. ولی میشه بجای این کار با یک رگولاتور مناسب ماکسیمم ولتاژ مورد نیاز رو به کلکتور ترانزیستور داد. درسته ؟