NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3013 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 21

موضوع: Tgt ؟؟؟

کاربر علاقه مند 0121takpa آواتار ها
    تشکر شده 8 بار در 8 پست

Gadid Tgt ؟؟؟

سلام دوستان
    Tgt در دیتاشیت ترایاک به چه معناست؟ ( gate-controlled turn-on time )

این لینک دیتاشیته ، تو جدول Tgt رو با واحد us میکروثانیه نشون داده

https://www.google.com/url?sa=t&rct=...2przGUoUn0w2yg

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال
    تشکر شده 79 بار در 71 پست

زمانی که طول میکشه که ولتاژ دو ترمینال از vdrm به vtm برسه، خودمونیش اینه که زمان روشن شدن کامل ترایاک از لحظه تحریک گیت، برای محاسبات طلفات سویچینگ استفاده میشه.هر چه این زمان کوتاه تر باشه تلفات کمتر خواهد بود.
    ویرایش توسط erfanjeddy : 16-01-2016 در ساعت 02:03

تشکر شده 8 بار در 8 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط erfanjeddy نمایش پست ها
    زمانی که طول میکشه که ولتاژ دو ترمینال از vdrm به vtm برسه، خودمونیش اینه که زمان روشن شدن کامل ترایاک از لحظه تحریک گیت، برای محاسبات طلفات سویچینگ استفاده میشه.هر چه این زمان کوتاه تر باشه تلفات کمتر خواهد بود.
    1. مهندس سرعت خاموش شدن ترایاک رو با چی نشون میدن یا چطور باید بدست آورد؟
    2. زمان روشن شدن بیشتره یا خاموش شدن ترایاک بیشتر طول میکشه؟

کاربر فعال

ترایاک ها و تریستور ها از طریق گیت خاموش نمیشن، پس همچین تعریفی براشون وجود نداره، برای خاموش شدن جریان باید از holding current پایین تر بیاد وباید به اندازه مجموع reverse recovery time و gate recovery time در همون حالت بمونه.

کاربر فعال

این دو پارامتر با trr و tgr نشون داده میشن

- - - Updated - - -

البته این داستان خیلی طولانی تره و محاسبات dv/dt و این چیزا هم هست که زمان خاموش شدنو تحت تاثیر قرار میده. http://www.tutorialsarea.com/EEE/Power%20Electronics/1/Gate%20-%20static%20and%20dynamic%20characteristics.html

- - - Updated - - -

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&u act=8&ved=0ahUKEwjJmtOK9q7KAhWC1RoKHTbjB44QFggcMAA &url=http%3A%2F%2Fwww.onsemi.com%2Fpub%2FCollatera l%2FHBD855-D.PDF&usg=AFQjCNGe3HQdUNDkyiN4PZHz4ljx5T7Hjw&bvm=b v.112064104,d.d2s

تشکر شده 8 بار در 8 پست

این دو پارامتر با trr و tgr نشون داده میشن

https://www.google.com/url?sa=t&rct=...12064104,d.d2s
    مهندس الان تو چند تا دیتاشیتی که دیدم trr و tgr نداره نمونش همون فایلی که تو پست اول گذاشتم

میخوام یاد بگیرم چطور باید سرعت قطع ترایاک رو محاسبه کنم

کاربر فعال

ببخشید دوست من که این سوالو میکنم، آیا منظور یه کاربرد خاصه؟ یا واقعا فقط تئوری مد نظرتونه؟ با جواب این سوال ممکنه بتونم بهتر کمک کنم، البته اگه سوادم جواب بده.

تشکر شده 8 بار در 8 پست

ببخشید دوست من که این سوالو میکنم، آیا منظور یه کاربرد خاصه؟ یا واقعا فقط تئوری مد نظرتونه؟ با جواب این سوال ممکنه بتونم بهتر کمک کنم، البته اگه سوادم جواب بده.
    راستش نمیدونم خطوط مشکل داره یا این محافظ برق ها چیز الکی هستن؟ هر سال یکی دو بار یه اسپایکی میاد و بعضی از این وسایل خونه میسوزن
    الان یخچال با اینکه محافظ داشت سوخت
    چند وقت پیش هم آیفون منفجر شدآ ، در حد تیم ملی
    قبلش دستکاه دیجیتال سوخت
    ...
    محافظ برق ها قطع میکنن ولی خیلی دیر ، پیک ولتاژ که گذشت تازه یادش میفته باید قطع کنه ، این به درد نمیخوره که
    میخواستم ببینم سرعت قطع ترایاک در حدی هست که بشه از دستگاه ها در مقابل اسپایک ها (لحظه ای) محافظت کرد؟
    سرعت وصلش که خوبه ولی سرعت قطع رو نمیدونم

کاربر فعال

همونطور که خدمتتون عرض کردم ترایاک اصلا خاموش بشو نیست مگر اینکه جریانش از حدی پایین تر بره، حالا اگه شما روی پیک هستین ترایاک روشن خواهد ماند تا ولتاژ خودش با پای خودش بیاد پایین.
    اما یه محافظ باید مداری داشته باشه که در این شرایط ترایاک رو به زور خاموش کنه،(Forced commutation) اگر این مدار وجود نداشته باشه که در اکثر محافظ ها نداره ترایاک تا اتمام نیم سیکل جاری روشن خواهد ماند.

تشکر شده 8 بار در 8 پست

همونطور که خدمتتون عرض کردم ترایاک اصلا خاموش بشو نیست مگر اینکه جریانش از حدی پایین تر بره، حالا اگه شما روی پیک هستین ترایاک روشن خواهد ماند تا ولتاژ خودش با پای خودش بیاد پایین.
    اما یه محافظ باید مداری داشته باشه که در این شرایط ترایاک رو به زور خاموش کنه،(Forced commutation) اگر این مدار وجود نداشته باشه که در اکثر محافظ ها نداره ترایاک تا اتمام نیم سیکل جاری روشن خواهد ماند.
    خب فرضا این مدار خاموش کننده رو داریم ؛ ترایاک چقدر طور میکشه که خاموش بشه؟

کاربر فعال

برای این ترایاک که فرمودین برای پیک 400 ولت و جریان 3.2 آمپر باید حداقل 40 میکرو ثانیه طول بکشه، بقیه زمان ریکاوری هم به معمولا زیر 1 میکرو ثانیه برای ترایاک های کوچیک مثل این.

تشکر شده 8 بار در 8 پست

برای این ترایاک که فرمودین برای پیک 400 ولت و جریان 3.2 آمپر باید حداقل 40 میکرو ثانیه طول بکشه، بقیه زمان ریکاوری هم به معمولا زیر 1 میکرو ثانیه برای ترایاک های کوچیک مثل این.
    مهندس میشه یادم بدی چطور این زمان 40 میکرو ثانیه رو بدست آوردی؟ 3.2 آمپر جریان گیته؟ چرا جریان 3.2 آمپر؟
    ویرایش توسط 0121takpa : 17-01-2016 در ساعت 23:11

کاربر فعال

با عرض شرمندگی در پست قبلی پارامتر جریان رو جابجا خوندم اینجا اصلاح میکنم.
    3.2 آمپر جریان خود ترایاکه، یه پارامتر dv/dt توی دیتا شیت هست اگر روند افزایش ولتاژ روی ترایاک یا تریستور از این حد بیشتر باشه دوباره روشن میشه و آسیب میبینه، مداری که تریستور یا ترایاک رو خاموش میکنه باید این قابلیت داشته باشه که این روند رشد رو زیر مقدار 10 ولت بر میکرو ثانیه نگه داره، حالا فرض کنید که ترایاک روشنه و ورودی روی 400 ولته پس ولتاژ دو سر ترایاک تقریبا صفره(در واقعیت کمی بیشتر از صفره vtm) حالا اگر بخواهد خاموش شود باید ولتاژ دو سرش به 400 ولت برسه و جریان صفر شه، و این افزایش نباید از dv/dt سریع تر باشه ببخشید من تو پست قبلی عدد 3.2 رو به اشتباه خوندم شرایط برای جریان 6 آمپر داده شده.
    حالا فرض کنید پیک کمتر باشه مثلا پیک برق شهریه ما 345ولته برای 240 ولت rms حالا با احتساب 10 ولت بر میکرو ثانیه زمان خاموش شدن باید حد اقل 34.5 میکرو ثانیه باشه. ولی برای طراحیه درست معمولا به ماکزیمم پیک که 400 ولته 10 در صد هم اضافه میکنن و زمانو خاموش شدن رو مثلا 44 میکرو ثانیه در نظر میگیرن. دقت کنید که تمام این چیزهایی که گفته شد برای همون ترایاک که فرمودین بود.

کاربر فعال

تو دیتا شیت دو پارامتر dv/dt وجود داره. اولی برای مدار خاموش کننده و دومی برای حالت خاموشه، دومی وقتی که مدار به برق زده میشه مهمه فرض کنید که وقتی دو شاخه رو وصل میکنین ولتاژ روی پیک خودش قرار داره این ممکنه ترایاک رو ناخواسته روشن بکه و بهش آسیب بزنه، پس یه مدار دیگه نیاز هست که این مشکلو برطرف کنه تا ولتاژ با سرعت کمتر از 75 ولت بر میکرو ثانیه به ترایاک اعمال شه.

- - - Updated - - -

میدونم که توضیح دادنم زیاد خوب نیست، شما ببخشید.

تشکر شده 8 بار در 8 پست

تو دیتا شیت دو پارامتر dv/dt وجود داره. اولی برای مدار خاموش کننده و دومی برای حالت خاموشه، دومی وقتی که مدار به برق زده میشه مهمه فرض کنید که وقتی دو شاخه رو وصل میکنین ولتاژ روی پیک خودش قرار داره این ممکنه ترایاک رو ناخواسته روشن بکه و بهش آسیب بزنه، پس یه مدار دیگه نیاز هست که این مشکلو برطرف کنه تا ولتاژ با سرعت کمتر از 75 ولت بر میکرو ثانیه به ترایاک اعمال شه.

میدونم که توضیح دادنم زیاد خوب نیست، شما ببخشید.
    مهندس خدایش مدیونم کردی ، ممنونتم

یه کم راجع به این مداره صحبت میکنید ، فقط میخوام بدونم چطور سرعت تغییر ولتاژ رو در کمتر از 10 ولت یا 75 ولت بر میکرو ثانیه کنترل میکنه؟

کاربر فعال

خواهش میکنم دوست عزیز.
    این مدار اسنابره اسمش و توی شکل زیر اسنابر آر سی نشان داده شده
    Error 403 (Forbidden)!!1

تشکر شده 8 بار در 8 پست

خواهش میکنم دوست عزیز.
    این مدار اسنابره اسمش و توی شکل زیر اسنابر آر سی نشان داده شده
    Error 403 (Forbidden)!!1
    فکر می کردم اسنابر فقط برای محافظ در مدارهای موتوری (بارهای سلفی) استفاده میشه ، ممنون
    حالا ببینم چطور کار میکنه

کاربر فعال

فکر شما تقریبا درسته ولی یادتون باشه بیشتر بارها همینطورن مثلا یخچال یه بار سلفیه. معمولا روی بار های مقاومتی مشکل خاصی نیست ولی بارها مقاومتی نستند

تشکر شده 8 بار در 8 پست

فکر شما تقریبا درسته ولی یادتون باشه بیشتر بارها همینطورن مثلا یخچال یه بار سلفیه. معمولا روی بار های مقاومتی مشکل خاصی نیست ولی بارها مقاومتی نستند
    مهندس تا اینجا متوجه شدم که اسنابر مداری هست که dv/dt رو محدود و اسپایک ها رو جذب میکنه تا به سویچ ها آسیب نرسه ولی یه سوال دارم ، مقادیر R و C رو چطور باید برای هر بار و ترایاک محاسبه کرد؟

اگه بار مقاومتی بود دیگه اسنابر نمی خواد دیگه ، درسته؟

تو دیتاشیت ترایاک ها سرچ میزدم که دیدم یه dv/dt دارن و یه دونه هم (dv/dt) که یه c هم آخرش داره ، فکر کنم منظورش commutation بوده ، من در محاسبات باید min مقدار (dv/dt) رو مد نظر بگیرم ، درسته؟

یه di/dt هم دارن که میگن برای محافظت از ترایاک باید یه سلف با ترایاک سری کرد ، مقدار این سلف رو چطور باید بدست بیارم؟
    ویرایش توسط 0121takpa : 20-01-2016 در ساعت 00:55

کاربر فعال

عرض کردم یکیش که همون
    commutation هست و دیگری که c نداره مال وقتی که خاموشه و ولتاژ به مدار اعمال میشه.
    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...12064104,d.d24

https://www.google.com/url?sa=t&rct=...12064104,d.d24

22. تشکرها از این نوشته :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین