NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3041 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 15 از 15

موضوع: نویز در avr و هنگ کردن هنگام ارسال فرمان به رله

کاربر علاقه مند
    نام
    هادی کریمی
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

پیش فرض نویز در avr و هنگ کردن هنگام ارسال فرمان به رله

سلام دوستان
    من یه استارتر اتوماتیک برا موتورهای دیزل درست کردم ولی به یه مشکل برخوردم
    اساس کلی کار اینه که طی دو مرحله با lm2576 میام و برق 24 ولت باتری هارو میکنم 5 ولت و از فیلتر lc هم رد میکنم میدم برا تغذیه میکرو ولی تا اینجا فهمیدیم که گرندها همه جا مشترکن که یه نقطه ضعفه
    برا روشن شدن موتور دیزل دو اتفاق باید بیفته: اول شیر سوخت که با برق 24 ولت کار میکنه باید باز بشه (سلنوئید) بعد استارت
    من با میکرو اول سلنوئید رو باز میکنم بعد 5 ثانیه استارت میزنم
    اما چجور؟
    از رله استفاده میکنم از پایه میکرو فرمان میدم به بیس ترانزیستور و ترانزیستور یه رله 5 ولتی رو تحریک میکنه و اون رله دوباره یه رله 24 ولتی رو تحریک میکنه تا خروجی رله های 24 ولتی برا استارت و سلنوئید بکار برن
    البته اپتوکوپلر تو این مدار هیچ معنی ای نداره چون گرندهام همه جا بهم وصلن و اپتوکوپلر نهایت vcc رو بتونه ایزوله کنه ولی گرندها چون بهم وصلن نویز برگشتی از گرند میتونه به میکرو برگرده
    ولی اپتوکوپلر هم گذاشتم ولی بازم میگم بدرد نیمخوره و عملکردش زیر سوال میره
    برا رله ها فست دیود هم گذاشتم
    سلنوئید بدون هیچ مشکلی باز میشه ولی تا موتور میخواد استارت بخوره (توسط میکرو) یه تق میزنه زود قط میشه
    وقتی خروجی رله 24 ولت رو به استارت نمیدم و رله ها آزادن بدون هیچ مشکلی تحریک میشن ولی وقتی خروجی رله 24 ولت رو به استارت و سلنوئید میدم میکرو سلنوئید رو باز میکنه ولی نمیتونه استارت بزنه
    واقعا گیج شدم چون خروجی رله ربطی به عملکرد میکرو نداره
    میشه کمکم کنید (تاجایی که امکانش هست با رسم مدار)
    ممنون

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر علاقه مند
    نام
    هادی کریمی
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

یه توضیح دیگه در مورد استارت بدم و تفاوتش با سولنوئید
    سولنوئید یه بوبینه که وقتی تحریک میشه مسیر سوخت رو باز میکنه و حتی با 12 ولت هم تحریک میشه
    ولی تو استارت دوباره یه رله قابلمه ای شکل نزدیک استارت بعد رله 24 ولتی تحریک میشه (ممکنه اینم نویز برگردونه به میکرو از مسیر گرند) ینی اون رله 24 ولتی استارت دوباره یه رله قابلمه ای شکل رو تحریک میکنه و اونم اتوماتیک استارت رو تحریک میکنه که از خروجی اتوماتیک استارت جریان بالایی رد میشه ( شاید 200 آمپر)
    برا رله ی قابلمه ای دیگه نمیتونم تو خود مدار دیود فست بذارم چون نمیشه از مدارم فاصله دو رله ای داره
    یه توضیح دیگه هم بدم وقتی میکرو روشنه و به لحظه استارت زدن نرسیده و دستی خودم از سوییچ خود دستگاه که استارت میزنم میکرو هنگ نمیکنه و تایم همچنان پیش میره
    شک من به اون رله های بعد رله 24 ولتی میره که خارج از مدارم هستن و فست دیود ندارن و از مسیر گرند (چون گرندها مشترکن و منبع دیگه ای ندارم ) نویز برمیگرده به میکرو
    برا اون رله ها نمیتونم دیود فست بذارم چون داخل مدارم که نیست و بیرون ممکنه کسی دست بزنه
    یه راه به ذهنم رسید اونم جدا کردن گرندها با مبدلهای شرکت minmax بود که اصلا پیدا نمیشه
    لطفا کمکم کنید

کاربر فعال mohammadne آواتار ها
    نام
    محمد پورخلیلی
    تشکر شده 214 بار در 132 پست

سلام اصلا نیازی به جدا کردن گرندها نیست. اون توضیحاتی هم که در مورد رله ها و سلنوئیدها دادی اصلا در کارکرد میکرو دخیل نیستند. عوامل ریست شدن در میکرو AVR اینا هستند.
    Power-on Reset
    External Reset
    Watchdog System Reset
    Brown-out Reset
    مورد اول و سوم که نیستند.
    شما باید تغذیه میکرو و سیگنالهای روی پین ریست رو بررسی کنی.
    در صورت امکان از پشت و روی برد میکرو عکس بگیر بذار.

کاربر علاقه مند
    نام
    هادی کریمی
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

چی بگم
    دو روز رو مدار اونم توی سرما کار کردم نتونستم استارت رو راه بندازم زدم مدارو شکستم
    ضمنا ریست شدن میکرو بخاطر هنگ کردنشه
    مطمئنم watchdog که فعالش کردم میکرو رو ریست میکنه
    چون قبلا فعال نبود و میکرو هنگ میکرد و اعداد ساعت توی lcd ثابت میموند
    به هرحال میکرو ریست نشه هنگ میمونه
    در واقع مشکل اصلی میکرو هنگ کردنش هنگام استارت زدنه

نام
    محمد پورخلیلی

بله استارت کردن به صورت غیر مستقیم روی هنگ کردن میکرو تاثیر داره اما شما باید ببینی چه مشکلی به صورت مستقیم روی میکرو تاثیر داره ، با اسیلوسکوپ پایه های میکرو رو رصد کن.
    والا من اولین باره میشنوم نویز از طریق زمینهای مشترک هم منتقل میشه، اتفاقا برای کاهش نویز باید همه زمینها رو به هم متصل کنی .
    در مورد برد هم خیالتون راحت باش من با میکروهای avr کار نمیکنم دیگه طراحیامم با stm و cpld هستند از همون برد شکسته با پیام خصوصی برام عکس بفرست.

کاربر علاقه مند
    نام
    https://t.me/pump_upp
    تشکر شده 25 بار در 12 پست

با سلام دوست عزیز
    من پست های شما رو در هر دو انجمن ایران میکرو و همسایش چند وقته دارم مشاهده می کنم
    ولی بخاطر گنگ بودن موضوع و حاشیه رفتن شما از موضوع اصلی نشد که جواب بدم
    اول از همه سعی کنید مشکلتون رو واضح بیان کنید تا دیگران بتونن واضح پاسخ شما رو بدن
    خب چیزی که من متوجه شدم اینه که شما میخای یه دیزل ژنراتور رو روشن کنی با باتری
    که از همون باتری هم تغذیه میکرو رو تامین میکنی درسته؟
    اگر همینطوره مشکل شما از تغذیه مدارتونه

کاربر علاقه مند
    نام

این مشکل از لحظه استارت ناشی میشه که باعث افت ولتاژ شدید لحظه ای در باتری میشه و میکروی شما رو دچار هنگ و ریسیت میکنه
    خب حالا راه حل چیه؟
    1- از یک تغذیه جداگانه از همان باتری استارت استفاده کنی
    2- در صورت محدودیت برای راه اول شما باید خارن یا خازنهایی با مقادیر زیاد سر راه ورودی بزاری و قبل از آن یک دیود (آمپر دیود متناسب با مقادیر خازنها باشه) بزاری تا در صورت افت ولتاژ باتری موقتا جریان مدار از خازنها تامین بشه
    وقتی ژنراتور استارت خورد مجدد تغذیه از باتری تامین می شود
    البته این شیوه برای زمانهای کوتاه یک تا سه ثانیه جواب میده مشروط بر اینکه جریان مصرفی مدارت در حد صدم و دهم آمپر باشه

کاربر علاقه مند
    نام

یک مشک دیکه هم میتونید داشته باشید اونم نویز های الکترومغناطیسی تولید شده از موتور استارت و مدارات شمع جرقه زن
    که می توان با قرار دادن مدار درون یک جعبه فلزی (ترجیحا آلومینیومی ) و اتصال آن به زمین مدار این مشکل را نیز برطرف نمود
    در ضمن دیودهای فست موازی معکوس با رله هم فقط برای جلوگیری از سوختن ترانزیستور آن در مدار قرار داده می شود
    شما اول مشکل تغذیه رو حل کنید (به احتمال 99 درصد مشکل همینجاست) بعد از جعبه فلزی استفاده کنید
    پیروز باشین

نام
    محمد پورخلیلی

درصورت امکان میکروکنترلر رو با باتری جداگونه تغذیه کن. میتونی یک خازن 1 فاراد 5.6 ولت با مدار میکرو موازی کنی.

کاربر علاقه مند
    نام
    هادی کریمی
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط plc1361 نمایش پست ها
    این مشکل از لحظه استارت ناشی میشه که باعث افت ولتاژ شدید لحظه ای در باتری میشه و میکروی شما رو دچار هنگ و ریسیت میکنه
    خب حالا راه حل چیه؟
    1- از یک تغذیه جداگانه از همان باتری استارت استفاده کنی
    2- در صورت محدودیت برای راه اول شما باید خارن یا خازنهایی با مقادیر زیاد سر راه ورودی بزاری و قبل از آن یک دیود (آمپر دیود متناسب با مقادیر خازنها باشه) بزاری تا در صورت افت ولتاژ باتری موقتا جریان مدار از خازنها تامین بشه
    وقتی ژنراتور استارت خورد مجدد تغذیه از باتری تامین می شود
    البته این شیوه برای زمانهای کوتاه یک تا سه ثانیه جواب میده مشروط بر اینکه جریان مصرفی مدارت در حد صدم و دهم آمپر باشه

ممنون داداش
    ولی مشکل اینه که من همه چی رو امتحان کردم و توی توضیحاتم گفتم که وقتی میکرو داره کار میکنه و به لحظه استارت نرسیده خودم دستی استارت میزنم ببینم افت ولتاژ یا جریان (آخه استارت جریان فوق العاده بالایی نیاز داره شاید 200 آمپر) باعث از کار افتادن مدار میکرو میشه که استارت دستی زدم حتی نور lcd یه ذره هم کمتر نشد و میکرو به تایم انداختنش ادامه میداد
    اما به لحظه استارت توسط خود میکرو که میرسه یه تق میزنه بعد میکرو بخاطر هنگ کردن ریست میشه و تایم از اول شروع میشه
    بعد اینو امتحان کردم که خروجی رگولاتور رو که دادم به میکرو مستقیم بدم به ترانزیستوری که رله رو تحریک میکنه دیدم بله بازم استارت میزنه و مشکل منبع تغذیه میکرو هم نیس
    بعد گفتم شاید جریان پایه های میکرو کمه و نمیتونه ترانزیستور رو فعال کنه برا امتحان دو کار باز انجام دادم اول با آمپر متر مقدار جریان خروجی رگولاتور که رله رو تحریک میکنه رو با مقدار جریانی که پایه میکرو رله رو تحریک میکنه رو اندازه گرفتم برابر بودن تقریبا بعد رله استارت رو از رله هایی که از مدار فرمان تحریک میشن جدا کردم دیدم بله میکرو رله هارو تحریک میکنه
    الان چیزی که به ذهن خودم رسیده اینه که رله قابلمه ای سر استارت از طریق گرند (چون گرندها بهم وصلن) نویز الکترومغناطیسی به میکرو برمیگردونه
    این رله ایه که تو هر موتوری هست و کنار استارت تعبیه میکنن تا از رله قبلی محافظت کنه و اگه یه زمانی استارت اتصال کوتاه شد رله ای که این رله ی قابلمه ای رو تحریک میکنه ذوب نشه
    حالا چطور به این نتیجه رسیدم که نویز این رله قابلمه ای میکرو رو ریست میکنه؟
    خب برا رله قابلمه ای خود استارت دیود فست نذاشتم ولی برا رله هایی که داخل مدار هستم دیود فست گذاشتم اومدم دیود فست رله های داخل مدار رو هم برداشتم و فقط رله های داخل مدارو تحریک کردم دیدم تا رله میخواد تحریک بشه میکرو سریع ریست میشه
    دومین کاری که کردم اومدم با یه آدابتور 5 ولت میکرو رو راه انداختم که گرندها دیگه جدا بشن و منابع تغذیه کلا مستقل باشن دیدم بله مدار کار میکنه و میکرو میتونه استارت بزنه ولی آخه آدابتور کجا بود آخه
    فردا موتور میخواد بالای کوه و این یه ایراده که از اونور یه منبع 5 ولتی که از برق شهر تغذیه میشه جدا بکشیم بدیم به میکرو
    این شد که احتمال میدم نویز برگشتی از رله قابلمه ای کنار استارت میتونه یکی از دلایل اصلی باشه
    اما برا رله کنار استارت نمیتونم و اصلا نمیخوام فست دیود بذارم چون اگه بخوام اینکارو بکنم باید لحیمش کنم به خود رله که بیرون مدارمه و فردا ممکنه کسی بهش دست بزنه و مدارم دوباره از کار بیفته و بگن مشکل از مدار طرف بوده
    الان دنبال وسیله ای هستم که گرندها رو از هم جدا کنم که یه پیشنهاد خوب مبدلهای شرکت minmax هست که تو ایران یافت نمیشن یا نادرن
    راه حل دم اینه که تغذیه میکرو رو از یه منبع دیگه بگیرم بعد با اپتوکوپلر رله ها رو تحریک کنم که اینم نمیشه چون منبع دیگه ای در دسترس نیس و هر موتور فقط یه منبع ولتاژ 24 ولتی داره
    خیلی کلافه شدم بخدا
    ویرایش توسط hadibarca : 31-12-2015 در ساعت 15:48

کاربر علاقه مند
    نام

با نهایت احترام برای شما دوست عزیز
    جملاتتون نمیتونن بطور کامل شخص دیگری رو متوجه قضیه بکنن
    منظور از دستی یعنی میکرو هیچ کارست؟
    با وصل تغذیه مستقیم به رله دستی راه میندازین؟
    یا نه یه برنامه دستی برای میکرو نوشتین که با فشردن یک شستی باعث وصل رله میشن؟

ببینید از یک جمله چقدر میشه برداشت کرد

این رله که خارج از برده بوبینش با تیغه یک رله روی بورد تحریک میشه یا نه با مدار ترانزیستوری؟

بعد شما میگی همه راه ها رو امتحان کردی اون راه قرار دادن دیود و خازن رو هم تست کردی؟
    شک ندارم که مشکلت از تغذیه مدارته چون میگی با آداپتور درست کار میکنه

همانطور که دوستان دیگه از شما خواستن نقشه کامل مدارت رو بزار
    پیروز باشین

نام
    محمد پورخلیلی

چرا اینقدر خودتو اذیت میکنی، اخه وقتی با اداپتور تست کردی پس 100% مشکل از تغذیه میکرو، بجای ترانزیستور برای سوئیچ رله ها از یه ماسفت مثل 20n03 یا 2n7002 استفاده کن تا برای تحریکش از میکرو جریان نکشه، همچنین اگر نمایشگر داری سعی کن تغذیشو از میکرو جدا کنی. بعد با یه دیود و یه خازن با ظرفیت بالا مثلا 1 فاراد 5.6 ولت تغذیه میکرو رو از مدار جدا کن، اینجور این خازن میتونه میکروکنترلری که 2 میلی امپر جریان مصرف میکنه رو تا 1.5 دقیقه روشن نگه داره. البته این زمان زیادی و 5 ثانیه هم برای مدار شما کافیه.

کاربر علاقه مند
    نام
    هادی کریمی
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط plc1361 نمایش پست ها
    با نهایت احترام برای شما دوست عزیز
    جملاتتون نمیتونن بطور کامل شخص دیگری رو متوجه قضیه بکنن
    منظور از دستی یعنی میکرو هیچ کارست؟
    با وصل تغذیه مستقیم به رله دستی راه میندازین؟
    یا نه یه برنامه دستی برای میکرو نوشتین که با فشردن یک شستی باعث وصل رله میشن؟

ببینید از یک جمله چقدر میشه برداشت کرد

این رله که خارج از برده بوبینش با تیغه یک رله روی بورد تحریک میشه یا نه با مدار ترانزیستوری؟

بعد شما میگی همه راه ها رو امتحان کردی اون راه قرار دادن دیود و خازن رو هم تست کردی؟
    شک ندارم که مشکلت از تغذیه مدارته چون میگی با آداپتور درست کار میکنه

همانطور که دوستان دیگه از شما خواستن نقشه کامل مدارت رو بزار
    پیروز باشین

بله حق با شماست
    من کمی گنگ مطلبمو عرض کردم
    معذرت میخوام
    شما گفتید شاید در لحظه استارت افت ولتاژ لحظه ای در باتری باعث هنگ و ریست شدن میکرو میشه
    من عرض کردم وقتی میکرو داره کار میکنه با همون باتری دستگاه و هنوز زمان استارت زدن دستگاه توسط "میکرو" نرسیده
    من اومدم با سوییچ "خود دستگاه" که توی تابلو برقه چند ثانیه ای استارت زدم و البته بارها امتحان کردم و حتی سوییچ رو چند ثانیه ای نگهش داشتم تا ببینم افت ولتاژ در لحظه ی استارت باعث ریست شدن میکرو میشه
    (میکرو هم داشت تایم مینداخت تا برسه به لحظه استارت زدن توسط خود میکرو ولی زمانش نرسیده بود)
    دیدم نه خیر میکرو داره به کارش ادامه میده و مشکل از افت ولتاژ لحظه ای نیست ولی لحظه ای که خود میکرو میخواد استارت بزنه هنگ میکنه
    از کمک و راهنمایی شما خیلی ممنونم دوست عزیز و ضمنا اینکه تو هر انجمنی اینو مطرح میکنم بخاطر اینه که از نظرات همه اساتید بهره مند بشم
    شاید یه جایی یه کسی تونست روش بهتری پیشنهاد بده
    شما هم موفق و پیروز باشید

اما شما دوست من
    این روش هم به لیست روشهایی که امتحانش خواهم کرد حتمن اضافه میشه ترانزیستور 20n30 و 2n7002
    خیلی خیلی ممنون
    ولی من شناخت کافی از مدارات نویز گیر ندارم و اینکه خازنهای مثلا 104 رو چجوری بذارم
    بعضی از دوستان میگن تو خروجی میکرو یه 104 موازی بزن ولی موازی با چی؟ کجا؟ چجوری؟ همینطوری میگن فلان جا یه خازن موازی کن
    یا میگن بین vcc و گرند میکرو یه خازن موازی ببند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! چجوری؟ کجا؟ همینطوری میگن ببند
    این روش مهندسی رو من قبول ندارم
    راهنمایی باید با شکل باشه
    بخدا ازین همه حرفای گنگ خسته شدم و خودمم بقول دوست خوبم دارم گنگ مطلبمو میرسونم

15. تشکرها از این نوشته :

نام
    محمد پورخلیلی

خب سعی کن این مدار رو برای میکرو پیاده کنی.
    2n7002 ترانزیستور نیست ماسفته، با ترانزیستور فرق داره
    کریستال رو حتما بذار حتی اگه میخای فرکانس کاری 8 مگ باشه برای کارکرد بهتر میکرو یه کریستال 8 بذار
    اون خازنهای 100 نانو رو یجا لحیم نکن، اکثر نقاط برد لحیم کن
    رگولاتور هم از lm2576 برای میکرو استفاده نکن به خاطر استفاده از سلف به نویز الکترومغناطیسی حساسه و همینجوریشم نویز ایجاد میکنه، اگه برای تبدیل 24 به 12 هم استفاده میکنی باید از میکرو فاصله داشته باشه. از 1117 استفاده کن فقط ولتاژ ورودی نباید از 14 بیشتر باشه. خازن c10 هم باید ظرفیتش بالا باشه، همه زمینهای میکرو رو به زمین مدار وصل کن همچنین AVCC رو به +5 وصل کن اون مقاومت و خازن رو هم برای پین ریست فراموش نکنی. در ضمن اون سر رله رو هم به تغذیه میکرو وصل نکن باید به 12 ولت ورودی وصل باش.

17. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    نام
    هادی کریمی
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadne نمایش پست ها
    خب سعی کن این مدار رو برای میکرو پیاده کنی.
    2n7002 ترانزیستور نیست ماسفته، با ترانزیستور فرق داره
    کریستال رو حتما بذار حتی اگه میخای فرکانس کاری 8 مگ باشه برای کارکرد بهتر میکرو یه کریستال 8 بذار
    اون خازنهای 100 نانو رو یجا لحیم نکن، اکثر نقاط برد لحیم کن
    رگولاتور هم از lm2576 برای میکرو استفاده نکن به خاطر استفاده از سلف به نویز الکترومغناطیسی حساسه و همینجوریشم نویز ایجاد میکنه، اگه برای تبدیل 24 به 12 هم استفاده میکنی باید از میکرو فاصله داشته باشه. از 1117 استفاده کن فقط ولتاژ ورودی نباید از 14 بیشتر باشه. خازن c10 هم باید ظرفیتش بالا باشه، همه زمینهای میکرو رو به زمین مدار وصل کن همچنین AVCC رو به +5 وصل کن اون مقاومت و خازن رو هم برای پین ریست فراموش نکنی. در ضمن اون سر رله رو هم به تغذیه میکرو وصل نکن باید به 12 ولت ورودی وصل باش.

وااااااااااااااو داداش دست گلت درد نکنه
    الان راحت میتونم تحلیلش کنم
    عالی عالی
    خیلی خیلی ممنون
    از کریستال خارجی که استفاده میکنم چون علاوه بر مسایل نویز و غیره تو محیط سرد هم بهتر جواب میده
    برا تحریک رله هم از ماسفت استفاده میکردم ولی حتما از آی سی ای که گفتین استفاده میکنم
    امیدوارم جواب بده
    ویرایش توسط hadibarca : 31-12-2015 در ساعت 19:38