NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3030 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 38 از 38

موضوع: اتصال چیپهای dac/adc به میکرو با سرعت بالا

کاربر فعال rozeh آواتار ها
    تشکر شده 176 بار در 104 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadne نمایش پست ها
    بله درسته میکرو های STM قابلیتهای جانبی بالایی دارن و برای پروژه های صنعتی خیلی به کار میان اما بعضی مواقع که نیاز به پردازش حجم بالایی از اطلاعات هست کم میارن، مثل پردازش تصویر، فشرده سازی اطلاعات یا انجام محاسبات...
    بله، چون قرار نیست این کارو بکنه. STM32 یه کنترلر هستش نه DSP و واسه مقاصد پردازش تصویر ساخته نشده. هر چند که بعضی از میکروهای با هسته M دارای واحد ها و بخش هایی هستن که واسه یه سری کارهای DSP خوبن. مثلا واسه پردازش صدا.
    ...اولین باری که میکرو مگا 8 رو دیدم میگفتم نمیشه برای این برد بزنم و یا با هویه لحیمش کنم و بعد از اون اولین باری هم که میکرو STM دیدم همین نظرو داشتم اما دیگه راحت براش برد میزنمو استفاده میکنم، الان پردازنده های شرکت چینی Allwinner قیمت خیلی پایین و امکانات بالایی برای نصب سیستم عامل اندروید و لینوکس دارن (فقط از نظر پریفرال ها یکم ضعیف هستن)، حافظه رم هم داخل خودشون دارن ، برد توسعه کوبی برد از Allwinner A20 استفاده میکنه.
    بردی هم که براش طراحی میشه احتمالا بیش از 4 لایه هست و شرکت های چینی و تایوانی هستن که با قیمت مناسب این برد رو برات اماده میکنن، برای مونتاژ هم دستگاه BGA اکثر شهرهای بزرگ موجوده یا اینکه میشه چین درخواست بدی که مونتاژ کنن برات . قیمت هر چیپ A13 حدودا 5 هزار تومن و A20 حدودا 15 هزار ، طراحی این بردها هم کم کم داخل کشور شروع شده، ارزششو داره برای کاربر پسند شدن یه دستگاه در کنار میکرو STM32F407 یه دونه از این چیپ های همه کاره هم بذاری و روش اندروید یا لینوکس نصب کنی...
    خب واقعا میکروهای AVR و STM همون طور که گفتم طوری طراحی و ساخته شدن که برد زدن واسشون راحت باشه. شما اشتباه فکر میکردید. البته پکیج LQFP یه مقدار توی اویل کار ممکنه واسه مبتدی ها دردسر ساز باشه ولی بعدش قلقش میاد دستتون.
    "
    حافظه رم هم داخل خودشون دارن" واقعا؟ منبع؟ دقیق نشونمون بدید و لطفا یه مقدار توضیح هم در موردش بدید. برام جالبه. کنجکاو شدم بدونم.
    من یه تبلت چینی دارم که سر گذاشت بعد از 4 ماه و خوابید. پردازندش هم مال شرکت Allwinner هستش. واقعا پردازنده های مزخرفی میزنه. این شرکت تجربه خیلی کمی توی ساخت قطعات سیلیکونی و پردازنده ها داره. سابقه شرکت خیلی مهمه.
    و در آخر یه نصیحت دوستانه. به شدت از استفاده از آندروید واسه تجهیزات صنعتی دوری کن!! با اون مدیریت حافظه مزخرفش!

...
    دیتاشیت AM335x Sitara™ Processors رو هم دیدم، بنظر این پردازنده هم مثل A20 بیشتر به سمت مولتی مدیا رفته تا قابلیت های صنعتی ، مثلا برای مشخصات مبدل انالوگ به دیجیتال اینو نوشته:
    12Bit Successive Approximation Register (SAR) ADC----------- • 200K Samples per Second
    من از این چیز خاصی متوجه نمیشم. شما واسه من توضیح بده محمدجان.
    نقل قول نوشته اصلی توسط mrm نمایش پست ها
    فکر میکنم مقایسه پردازنده های سری A با سری M یه مقایسه کاملا اشتباه هست.
    حتی مقایسه میکروی STM با برد رسپری هم کاملا اشتباه باشه.
    پردازنده های سری A بدون سیستم عامل مفهوم اجرایی ندارند. بعنی این نیست که شما بشینی برای پردازنده Sitara کد بنویسی .
    تمام قابلیت های این پردازده ها باید تحت کنترل سیستم عاملی باشه که یکی از کارهای اون سیستم عامل اجرای برنامه شما هست.
    در عوض میکروهای Stm پردازنده های برای مصارف عمومی( یا میکروکنترلری "سری M") هستندو قرار نیست با انها پردازش سنگین انجام بشه چون برای این کار ساخته نشدند و بیشتر برای مصارف IO هستند.
    +100 لایک!
    البته من توی مقایسه ام سعی کردم که از نظر قیمت(که فاکتور مهمی هستش) مقایسه رو انجام بدم. مثلا گفتم که وقتی قیمت یه برد 5دلار باشه(که نیست ) و همه امکانات یه STM رو داشته باشه(که تقریبا صفره) پس چرا از STM استفاده کنیم؟ کار درستی نبود ولی سعی کردم نشون بدم که هنوز خیلی مونده که این بردها و پردازنده ها بخوان با یه فاکتور مثل قیمت هسته های سری M یا R رو کنار بزنن.
    الان CPLD و FPGAهای با قیمت های مناسبی توی بازار هست که میشه قسمت هایی که مربوط به بارهای محاسباتی هستش رو روی دوشش بندازی. حتی اگه خواستی پردازنده خودت رو روش بندازی تا کارت رو انجام بده. متاسفانه بچه ها بیشتر به استفاده از بردهای پردازنده ای رو آوردن در حالی که یادگیری استفاده از FPGA و CPLD ها و یه زبان HDL خیلی مهمتر هستش.

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال mohammadne آواتار ها
    نام
    محمد پورخلیلی
    تشکر شده 214 بار در 132 پست

خب واقعا میکروهای AVR و STM همون طور که گفتم طوری طراحی و ساخته شدن که برد زدن واسشون راحت باشه. شما اشتباه فکر میکردید.
    4 سال پیش که به کارگاههای چاپ برد دسترسی نداشتم و با پرینتر و اتو برد چاپ میکردم اینجور فکر میکردم و بعید میدونم شما هم بتونین با پرینتر و اتو برای پکیج LQFP و Pitch 0.4mm برد بزنین.
    منظورم اینه همونطور که به کارگاههای مونتاژ PCB دسترسی پیدا کردیم الان هم کم کم ابزارهای استفاده از چیپهای BGA دسترسی پیدا میکنیم.

من Allwinner رو با یه پردازنده دیگه اشتباه گرفتم، اما به این برد نگاه کنین بنظرتون 512 مگابایت حافظه رمش کجاست ؟!

چیپهای Allwinner خالی از اشکال نیستند اما یه نگاهی هم به طراح برد و برنامه نویس تبلتتون بندازین. من 2 سال تعمیرکار تبلت و گوشی بودم و 90 درصد تبلتهایی که به خودی خود دچار بوت لوپ یا هنگ موقع بالا اومدن میشدن مربوط به این بود که رام تبلت روت شده بود، طراحی سخت افزارشم جوریه که از ارزون ترین قطعات ممکن استفاده شده برای همینم تبلتتون قیمت خیلی پایینی هم داشته. الان تبلت های لنوو به نسبت کیفیت خوبی دارن چون برا خلاف تبلت های Allwinner که صدها MAINBOARD با قطعات مختلف براش طراحی شده و برای هر برد سازنده چندین رام بیرون داده فقط یه برد طراحی شده و روی اون هم کار شده ، نرم افزارش هم همینطوره. حتی سازنده اکثر تبلت های Allwinner براش رام هم بیرون نداده و تعمیرکار باید قطعات روی برد رو نگاه کنه تا متناسب با اونها یکی از رامها که بهش نزدیکه رو روش فلش کنه که احتمال بالا اومدن تبلت و کار کردن همه قسمتهاش 50-50 بود.

به شدت از استفاده از آندروید واسه تجهیزات صنعتی دوری کن!! با اون مدیریت حافظه مزخرفش!
    اندروید یه توزیع از لینوکس هست که پایدارترین سیستم عامله.
    ویرایش توسط mohammadne : 06-12-2015 در ساعت 19:19

4 سال پیش که به کارگاههای چاپ برد دسترسی نداشتم و با پرینتر و اتو برد چاپ میکردم اینجور فکر میکردم و بعید میدونم شما هم بتونین با پرینتر و اتو برای پکیج LQFP و Pitch 0.4mm برد بزنین.
    منظورم اینه همونطور که به کارگاههای مونتاژ PCB دسترسی پیدا کردیم الان هم کم کم ابزارهای استفاده از چیپهای BGA دسترسی پیدا میکنیم.

من Allwinner رو با یه پردازنده دیگه اشتباه گرفتم، اما به این برد نگاه کنین بنظرتون 512 مگابایت حافظه رمش کجاست ؟!...
    خدایش خیلی از بچه ها چهارسال پیش راحت PCB رو می دادن براشون بیرون بزنن. مشکل خاصی نبود. تازه اگه عقب تر بریم بیشتر بچه ها DIP استفاده میکردن.
    همیشه استثنا هست ولی گفتم که این چیپ رو به عنوان یه چیپ استاندارد به حساب نیارین. دلایلش ذکر شده. (رمش توی چیپ هستش)

...
    چیپهای Allwinner خالی از اشکال نیستند اما یه نگاهی هم به طراح برد و برنامه نویس تبلتتون بندازین. من 2 سال تعمیرکار تبلت و گوشی بودم و 90 درصد تبلتهایی که به خودی خود دچار بوت لوپ یا هنگ موقع بالا اومدن میشدن مربوط به این بود که رام تبلت روت شده بود، طراحی سخت افزارشم جوریه که از ارزون ترین قطعات ممکن استفاده شده برای همینم تبلتتون قیمت خیلی پایینی هم داشته. الان تبلت های لنوو به نسبت کیفیت خوبی دارن چون برا خلاف تبلت های Allwinner که صدها MAINBOARD با قطعات مختلف براش طراحی شده و برای هر برد سازنده چندین رام بیرون داده فقط یه برد طراحی شده و روی اون هم کار شده ، نرم افزارش هم همینطوره. حتی سازنده اکثر تبلت های Allwinner براش رام هم بیرون نداده و تعمیرکار باید قطعات روی برد رو نگاه کنه تا متناسب با اونها یکی از رامها که بهش نزدیکه رو روش فلش کنه که احتمال بالا اومدن تبلت و کار کردن همه قسمتهاش 50-50 بود...
    تبلت من مثلا وقتی دارم باهاش کار میکنم یهو صفحه از اطراف رنگش خراب میشه و میل به نارنجی میشه و یهو میره. بعد از این مجبورم دوباره روشنش کنم. همه چیز رو بررسی کردم. حتی یه باتری هم براش خریدم. تقریبا همه چیز درسته. من مطمئنم مشکل از همین پردازنده لعنطیشه. کاری به سیستم عامل نداره.
    البته قبول دارم که نامرد بازی خیلی تو کارشون هست. مثلا اکثرا از جانب تغذیه یا باتری مشکل دارن. مثلا واسه تبلت من یه آداپتور 2آمپر گذاشتن در حالی که باید حداقل 3 آمپر باشه. آداپتورش حدود 1 ماه بعد از خرید توی برق بود که ترکید. اصلا حالم از چینیا بهم می خوره.

...اندروید یه توزیع از لینوکس هست که پایدارترین سیستم عامله.
    بله می دونم ولی بدرد جرز لای دیوار می خوره. همه(از جمله خودم) از مدیریت بد حافظه توش می نالیم. من یه گوشی گالکسی S4 مینی دارم. الان وضعیت هنگ توش بهتر شده(با ورژن های جدیدتر آندروید) ولی هنوز(با وجود آپدیت کردن سیستم عامل)....افسوس که افسوس!!(مدیریت باطریش بهتر شده) البته از گوشیم راضیم.
    من به نظرم یکی از علت های بزرگ این سیستم عامل و سازنده های گوشی اینه که هماهنگی بین سخت افزار و نرم افزار توش وجود نداره. البته باید این رو هم در نظر داشته باشیم که اکثر شرکت های استفاده کننده از آندروید پردازنده خوبی هم ندارند.
    مثلا گوشی Iphone رو نگاه کنید. چرا اینقده مدیریت عالی حافظه و پردازش اطلاعات داره. چون از قاب دور گوشی تا پردازنده و سیستم عامل رو اپل میزنه و خودش روش کار میکنه. بین سخت افزار و نرم افزار هماهنگی عالی داره. اپل هم تجربه درخشان توی ساخت قطعات کامپیوتری داره و هم نرم افزار. من با گوشیم نمی تونم با سرعت لمس انگشتام عکس بگیرم با وجود اینکه پردازنده خوبی داره ولی گوشی آیفن رفیق من که 4 هستش فقط کافیه دکمش رو لمس کنی. نمی دونم تجربه استفاده از iOS رو دارید یا نه ولی واقعا عالیه. ولی بدرد ما ایرانی ها نمی خوره.

من از استارتر تاپیک عذرخواهی میکنم. ما تاپیکش رو Hijack کردیم.

5. تشکرها از این نوشته :

نام
    محمد پورخلیلی

من از استارتر تاپیک عذرخواهی میکنم. ما تاپیکش رو Hijack کردیم.
    منم معذرت خواهی میکنم.

برای ساخت یه Data Acquisition خیلی سریع به یه اسیلوسکوپ برای طراحی OP-AMP ورودی درایور ADC نیاز هست و به یه LOGIC ANALYZER خیلی سریع، چون احتمالا وقتی سرعت بالا بره یکم ناهماهنگی بین قطعات دیجیتال به وجود میاد. من این قطعه ها رو دارم.
    ADS831
    IDT7201
    MT48LC16M4A2TG
    AD8021AR
    XC9572
    EPM7032SLC44-10-Altera
    STM32F407
    برای ذخیره سازی سریع داده همین دوقطعه رو دارم فعلا، یه FIFO و یه DRAM ، هر کدوم راحت تر بودن با اون انجام میدم.
    برای کانال انالوگ اپ امپ AD8021AR دایور مبدل ADS831 هست و بعد میخام با کنترل CPLD داده ها رو با سرعت بالا از مبدل به FIFO یا DRAM انتقال بدم و پس از پر شدن حافظه عمل نمونه گیری رو متوقف کنم تا میکرو STM با سرعت پایینی که داره داده ها رو با پورت USB به کامپیوتر انتقال بده یا اینکه مستقیما روی LCD 7 INCH نمایش بده.

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mohammadne برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند 12qwaszx آواتار ها
    نام
    علی
    تشکر شده 10 بار در 8 پست

با توجه به اینکه برخی دوستان بازم از کار من سوال دارند:
    من دو تا سیگنال دارم. یکی 10Mhz و دیگری هارمونیکی هست یعنی حتی ممکنه تا 10 برابر این هارمونیک تولید کنه یعنی مثلا هارمونیکهای 100Mhz هم داریم.
    اینکه 16 بیت گرفتم چون میخوام دقتم بالا باشه حقیقتش خود سیگنال خیلی کوچکه من تقویتش میکنم اما دقت adc باید بالا باشه تا روابطم درست در بیاد. خطای اندازه گیری در کارم خیلی نقش داره. البته من 14 بیتی و 12 بیتی هم اکتفا میکنم.
    با توجه به برخی نظرات درنهایت فقط کار انتقال داده ها از روی حافظه با usb باشه.

نام
    محمد پورخلیلی

خب زمان نمونه برداری هم مهمه، حدودا چند ثانیه میخای داده جمع اوری کنی ؟؟ یا اینکه قصد داری به صورت مداوم داده ها رو به کامپیوتر انتقال بدی ؟
    اگه زمان نمونه برداری در حد 20 ثانیه باش میتونی داده ها رو در یه حافظه ذخیره کنی و پس از اون به کامپیوتر انتقال بدی و اگه میخای به صورت مداوم این کار رو انجام بدی باید از یه برد مثل Spartan 6 XC6SLX9 FPGA به علاوه یه مبدل 100 میلیون سمپل بر ثانیه و یه رم 30 نانوثانیه استفاده کنی. به این صورت که یه قسمت از FPGA نمونه برداری کنه و نمونه رو در رم ذخیره کنه و قسمت دیگه نمونه های ذخیره شده رو با USB به کامپیوتر انتقال بده.

10. تشکرها از این نوشته :

نقل قول نوشته اصلی توسط 12qwaszx نمایش پست ها
    ...من دو تا سیگنال دارم. یکی 10Mhz و دیگری هارمونیکی هست یعنی حتی ممکنه تا 10 برابر این هارمونیک تولید کنه یعنی مثلا هارمونیکهای 100Mhz هم داریم.
    اینکه 16 بیت گرفتم چون میخوام دقتم بالا باشه حقیقتش خود سیگنال خیلی کوچکه من تقویتش میکنم اما دقت adc باید بالا باشه تا روابطم درست در بیاد. خطای اندازه گیری در کارم خیلی نقش داره. البته من 14 بیتی و 12 بیتی هم اکتفا میکنم...
    100MHz!!
    کارت در اومده!
    تا حالا مدار الکتریکی طراحی کردی؟ مخابراتی چطور؟ با میکروها چطور؟ طراجی PCB فرکانس بالا چطور؟
    دو تا عامل خیلی واسه انتخاب یه ADC مهمه. یکی نرخ نمونه ها(سمپل ریت(Sample Rate)) یکی دیگه هم رزولیشن(Resolution)
    این عکس بهت نشون میده چه تفاوتی از لحاظ متفاوت بودن رزولیشن هست:

این عکس هم بهت نشون میده چه تفاوتی از لحاظ متفاوت بودن نرخ نمونه گیری هست(از سمت چپ که کمترین نرخ نمونه برداری رو داره رفته به سمت راست که بیشترین نرخ نمونه برداری رو داره):

شما همش حرف از رزولیشن میزنین. مطمئن هستین که فقط رزولیشن واسه کار شما مهمه؟ خود اسیلوسکوپ های دیجیتال هم بیشترشون 8بیتی هستن.
    مورد دوم میزان حجم اطلاعات شما هستش. اینطور که معلومه پس حجم اطلاعات باید سر به فلک بکشه.
    شما پول کافی واسه خرید قطعات دارید؟ ارزون ترین مبدلی که من واسه کار شما دیدم اینه: Mouser Electronics - Be back soon...

خودش دو تا کانال داره پس نیازی به خرید دو تا ADC جداگانه نیست. 1گیگ نرخ نمونه برداریش و رزولیشن 12بیتی هستش. قیمتش هم 484دلار هستش.
    احتمال زیاد به یه چیزی واسه باس ارتباطیش و پردازش اطلاعات نیاز داری. احتمالا مجبور بشی با FPGAهای گران قیمت کار کنی. مثل Virtexها. من یه کاتالوگ DigiKey توی کامپیوترم دارم. این قیمت Virtexها هستش(قیمت ها توی کادر قرمز هستن):

احتمالا زیاد شما مجبور میشید که یه برد Virtex بخرید(چون ارزونتر و راحتر از اینه که خودتون براش PCB بزنید) که حدودا دور بر فکر کنم 4 یا 5 میلیون تومن روتون در میاد احتمالا. شایدم بیشتر.
    احتمالا مجبور بشید یه 10میلیون تومنی خرج پروژه تون بکنید. آها یادم رفت که بگم به یه اسیلوسکوپ خوب هم واسه تصدیق صحت اطلاعات دریافتی شما از ADC نیاز دارید.(همین طور خرید حافظه بیشتر وووووو هزاران واو دیگه)

خوش باشید!

12. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما rozeh برای ارسال این پست سودمند:

نام
    علی
    تشکر شده 10 بار در 8 پست

آقایان @rozeh و @mohammadne اطلاعات ارزشمندی گذاشتید.
    1-دقیقا من بیخیال ساخت برد شدم! هم دانش طراحی برد میخواد و هم مچ کردن قطعات و خرید قطعات خارج کشور و ... بخاطر همین نظرم رو برد آماده FPGA هست.
    2-از نظر زمان نمونه برداری که سوال کردند قبلا اشاره کرده بودم اما تقریبا 10 ثانیه یا 20ثانیه که 30 ثانیه بحرانی هست.
    3-اینکه چرا من 16 بیت یا 14 یا 12 بیت انتخاب کردم؟
    روی اسکوپها نگاه کنید volt/div در حد mv هست اگر دیتا در میکروولت باشه اسکوپ صفر نشان میدهد و این برای کار من یعنی بر باد رفتن برخی دیتاها و کل کارم. بالاخره برای تقویت سیگنال هم دست من تا حدی بسته است وگرنه 100 برابر تقویت میکردم و ... دیتا در حد میکروولت هست و تا 10 برابر تقویت میشه. مثلا با تقویت کننده رنج تغییرات 100 میکروولت تا 10میلی ولت! قرائت در حد میکرو ولت و میلی ولت. اسکوپ 8بیتی معمولی بدرد کار من نمیخوره. اتفاقا خودم اسکوپ RIGOL 100Mhz دارم.
    اتفاقا در کارهای DSP هم نگاه کنید اکثرا 16بیت هستند حتی 24 بیت.
    4-چرا من به سرعت نمونه بردای گیر دادم؟
    برای نمونه برداری باید نرخ نمونه برداری حداقل دو برابر حداکثر فرکانس موجود در سیگنال باشه! حتی شنیدم برای درست نشان دادن باید تا 5 برابر هم گرفت. خوب یک سیگنال خالص 10Mhz حداقل باید با نرخ 20Mhz نمونه برداری شود.
    من فکر میکنم یک ADC 150 MSample/s برای تک سیگنال هارمونیکی کافی باشه اگر ماکزیمم فرکانس هارمونیک رو 75Mhz در نظر بگیریم. اینجوری حداکثر سرعت انتقال با رزولوشن 14 بیت میشه 2100Mb/s البته برای هر کانال. با توجه به حداکثر 30 ثانیه نمونه برداری برای هر کانال یک رم 8GB کافیه که در مجموع 16GB حافظه کافیه.
    بردهای FPGA که نگاه کردم دو تا حافظه روی برد داره:

• 4Gb LPDDR2 x32 bits data bus
    • 4Mb SRAM x16 bits data bus

به نظرتون این کافیه؟
    کلا اینا بردای altera:
    Terasic - All FPGA Main Boards

با تشکر
    ویرایش توسط 12qwaszx : 11-12-2015 در ساعت 15:05

... بالاخره برای تقویت سیگنال هم دست من تا حدی بسته است وگرنه 100 برابر تقویت میکردم و ... دیتا در حد میکروولت هست و تا 10 برابر تقویت میشه. مثلا با تقویت کننده رنج تغییرات 100 میکروولت تا 10میلی ولت! قرائت در حد میکرو ولت و میلی ولت. اسکوپ 8بیتی معمولی بدرد کار من نمیخوره. اتفاقا خودم اسکوپ rigol 100mhz دارم...
    اجازه بدید همه مسائلی رو که تا حالا در موردش صحبت کردیم بذاریم کنار و در مورد سیگنالتون صحبت کنیم.
    من برام هضم کردن این موضوع سخته که میگید نمی تونید سیگنال رو تقویت کنید. چرا نمی تونید؟

... اتفاقا در کارهای dsp هم نگاه کنید اکثرا 16بیت هستند حتی 24 بیت...
    بستگی به کار داره. با همین stm32 و با adcیش(12بیت هستش) هم میشه مثلا کارهای خوبی از لحاظ dsp کرد. مثلا واسه بیشتر کارهای صوتی فکر نمیکنم بد باشه.

15. تشکرها از این نوشته :

نام
    محمد پورخلیلی

من فکر میکنم یک ADC 150 MSample/s برای تک سیگنال هارمونیکی کافی باشه اگر ماکزیمم فرکانس هارمونیک رو 75Mhz در نظر بگیریم. اینجوری حداکثر سرعت انتقال با رزولوشن 14 بیت میشه 2100Mb/s البته برای هر کانال. با توجه به حداکثر 30 ثانیه نمونه برداری برای هر کانال یک حافظه 64MB کافیه که در مجموع 128MB حافظه کافیه.
    در مورد حافظه اگه بخای 20 ثانیه داده های یه مبدل 16 بیتی با نرخ نمونه برداری 150 میلیون رو ذخیره کنی به یه حافظه با حجم 48 گیگابیت یا 6 گیگابایت نیاز داری و اگر مبدل 14 بیتی باش به یه رم 5.25 گیگ نیاز داری و نه 64 مگ برای 30 ثانیه و اگه از مبدل 8 بیت استفاده کنی به یه رم 24 گیگابیت یا 3 گیگابایت نیاز داری.
    حتما باید سیگنال رو تقویت کنی جوری که تمام دامنه ورودی مبدل ADC که بین -REF تا +REF هست رو پر کنه. بهتره رو تقویت کننده کار کنی. این AD8021 بنظرم گذینه خوبیه جوان الکترونیک هم موجودی داره.
    اقای rozeh عکسهای جالبی گذاشتن. اگه سیگنالت درست تقویت بشه بنظرم مبدل 8 بیتی هم کارتو راه میندازه . اینجوری به یه رم 3 گیگ نیاز داری، برای رم هم به این دقت کن که سرعت نوشتن روی رم و اماده بودن برای داده بعدی باید یه مقدار کمتر از زمان نمونه برداری که 6.6 نانو ثانیه هست باش تا داده ها از دست نرن.

17. تشکرها از این نوشته :

نام
    علی
    تشکر شده 10 بار در 8 پست

با محاسبات انجام شده چنین بردی واقعا قیمتش چند هزار دلار میشه! 8GB رم برای یک برد FPGA که سرعت 6.6ns داره!
    باید کمی در کارم دست پایین بگیرم مجبورم سیگنال هارمونیکی رو به 30Mhz کاهش بدم. راهی نیست.
    کارت زیر رو میگیرم:
    Terasic - Daughter Cards - AD/DA - Highspeed AD/DA Card
    دو کانال ADC 14 بیت و 65Msample/s نمونه برداری میکنه. فکر کنم برای هر کانال.
    زمان نمونه برداری 20 ثانیه میزارم.
    برای یک کانال دقت نمونه بردای رو به 8 بیت کاهش میدم و برای کانال دوم همان 14 بیت. حالا با نرخ 65MSps کل رم مورد نیاز میشه 3.51GB یعنی یک برد
    Terasic - All FPGA Main Boards - Cyclone V - Cyclone V GX Starter Kit
    کفایت میکنه.
    والا سیگنال هارمونیکی دامنش در حد میکروولت هست. این LNA ها که دیدم برخی مداراتشون گیناشون تا 10 هست برای طراحی LNA و تطبیق امپدانس هم باید کمی مطالعه کنم وگرنه که با گین 100 میاوردمش تو ADC
    فکر کنم بردهای Xilnx کلا راحت تر تو ایران گیر میان که خیلی اطلاعی از قابلیتشون ندارم.
    ویرایش توسط 12qwaszx : 11-12-2015 در ساعت 16:06

نام
    محمد پورخلیلی

یه سوال : با اسکوپ میتونی این سیگنال رو ببینی ؟؟ ینی وقتی رو میکرو ولت میذاری سیگنال تمام دامنه y نمایشگر رو پر میکنه ؟؟

20. تشکرها از این نوشته :

...
    والا سیگنال هارمونیکی دامنش در حد میکروولت هست. این LNA ها که دیدم برخی مداراتشون گیناشون تا 10 هست برای طراحی LNA و تطبیق امپدانس هم باید کمی مطالعه کنم وگرنه که با گین 100 میاوردمش تو ADC
    مگه این تقویت کننده که محمد معرفی کرد چشه؟ پهنای باند خوبی داره، امپدانس ورودی بالا و گینشون هم خیلی بالاست. با Op-Amp کار کردین؟ کار کردن باهاش سخت نیست. فکر میکنم یه noninverting amplifier واسه کار شما مناسب باشه. این میشه مدار شما:

کنارش هم نوشته چطور گینش رو حساب کنی. مقاومت اول تقسیم بر مقاومت دومی بعلاوه یک
    شما مدارت رو واسه بالاترین دامنه تنظیم کن(گین 100). حتما می دونی که فقط یه ترانزیستور با یه تقویت کننده عملیاتی چیه؟ اولیش اینه که گین بسیار بالایی داره. من خودم با گین دور بر 300 هم کار کردم. البته Op-Amp من rail-to-rail ورودی و خروجی بود و همچنین Auto-offset.

22. تشکرها از این نوشته :

نام
    علی
    تشکر شده 10 بار در 8 پست

یه سوال : با اسکوپ میتونی این سیگنال رو ببینی ؟؟ ینی وقتی رو میکرو ولت میذاری سیگنال تمام دامنه y نمایشگر رو پر میکنه ؟؟
    والا اسکوپ Rigol 100Mhz 2Ch ما که اصلا میکرو ولت نشون نمیده! یادم میاد وقتی اسکوپ به ورودی اصلی میزدم تقریبا صفر مینداخت! تقریبا هیچی دیده نمیشد جز کمی اعوجاج در خط افقی صفر! البته قبلش دنبال اسکوپی بودم که میکروولت هم نشون بده که به جایی نرسیدم. 4.5 سال پیش همینو تقریبا 800 هزار تومن خریدم. بعدش که قیمت دلار سر به فلک کشید فقط خدا رو شکر کردم یکی خریدم!
    با توجه به اینکه شما در کار تعمیر موبایل بودید حتما می دانید LNA چیه.
    ببخشید شما ترانس بالونی میشناسید که برای فرکانس پایین تا 100Mhz خوب کار کنه؟ برای تطبیق امپدانس میخوام. اکثرا برای RF دیدم که فرکانس بالایی دارند.
    بایت معرفی ad8021 هم ممنون واقعا چیز جالبیه.

نقل قول نوشته اصلی توسط rozeh نمایش پست ها
    مگه این تقویت کننده که محمد معرفی کرد چشه؟
    اینکه برای تقویت میانی هست گرچه بسیار خوبه و احتمالا از این در طبقه میانی استفاده کنم.

نام
    محمد پورخلیلی

راستش تعمیرات نرم افزار داشتم، LNA هم تقویت کننده با نویز پایین هست که در مدار مخابراتی همه گوشیها بعد از انتن حتما وجود داره ، ترانس بالونی هم که برای تطبیق امپدانس انتن با مدار استفاده میشه.
    والا اینجور که شما میگین سیگنالتون به اندازه سیگنال مخابراتی انتن ضعیفه و شما به یه متخصص مخابرات نیاز دارین تا این مدار LNA رو براتون طراحی کنه و تا این سیگنال رو برای ورودی مبدل انالوگ اماده کنین کلی کار دارین. یا شاید هم بتونین این مدار LNA رو در بازار مطابق با فرکانس مورد نظرتون پیدا کنین، یه چیزی شبیه تقویت کننده فعال انتن تلویزیون. این LNA هم قیافه خوبی داره !
    برای تقویت سیگنال گیرنده GPS با فرکانس 1575MHz هست اینم دیتاشیت : http://pdfserv.maximintegrated.com/en/ds/MAX2659.pdf

ویرایش توسط mohammadne : 12-12-2015 در ساعت 00:25

25. تشکرها از این نوشته :

...با توجه به اینکه شما در کار تعمیر موبایل بودید حتما می دانید LNA چیه...
    نه! خیلی از تعمیرکارها تا این حد بهشون نمیگن(احتمال زیاد محمد هم یکی از اوناست). همچنین LNA از گوشی های حدودا 8-9 سال پیش به بعد که من نگاه میکردم توشون نیست. شاید توی گوشی های اولیه بوده. تا جایی که من دیدم همه FEM (Front End Module) داشتند. مثلا توی بعضی گوشی های سونی-اریکسون می دیدم که از SKY77500 استفاده میکنند.
    ...ببخشید شما ترانس بالونی میشناسید که برای فرکانس پایین تا 100Mhz خوب کار کنه؟ برای تطبیق امپدانس میخوام. اکثرا برای RF دیدم که فرکانس بالایی دارند.
    اگه سیگنال مخابراتی دارید و در حد و حدود 100 مگاهرتز هستش فکر میکنم شما هر چی بخوایید توی یه رادیوی قدیمی ترانزیستوری بتونید پیدا بکنید.
    ...اینکه برای تقویت میانی هست گرچه بسیار خوبه و احتمالا از این در طبقه میانی استفاده کنم.
    می نمی دونیم سیگنالت از کجا میاد که بهت مشاوره دقیق بدیم.
    ... یا شاید هم بتونین این مدار LNA رو در بازار مطابق با فرکانس مورد نظرتون پیدا کنین، یه چیزی شبیه تقویت کننده فعال انتن تلویزیون. این LNA هم قیافه خوبی داره !
    برای تقویت سیگنال گیرنده GPS با فرکانس 1575MHz هست اینم دیتاشیت : http://pdfserv.maximintegrated.com/en/ds/MAX2659.pdf
    اگه داری بهش میگی که از MAX2659 واسه کارش استفاده کنه، فکر نکنم گزینه خوبی باشه. چون:

27. تشکرها از این نوشته :

نام
    محمد پورخلیلی

اگه داری بهش میگی که از MAX2659 واسه کارش استفاده کنه، فکر نکنم گزینه خوبی باشه. چون:
    نه اصلا منظورم این نبود خودمم این نمودار رو دیدم که نوشتم بالاترین بهره رو در فرکانس 1575 مگ داره، زیاد سرچ نکردم اما مطمعنا یه همچین تقویت کننده یا چیپهای تقویت کننده ای با نویز پایین برای سیگنالهای ضعیف در دامنه فرکانس مثلا 10 تا 200 مگ هم میتونه پیدا کنه.

مثل این Rail-to-Rail Amplifier که بنظرم برای تقویت کننده اولیه سیگنالهای میکروولت تا 120 مگاهرتز مناسب باش : ADA4806-1ARJZ-R2
    میتونی این PCB هم براش طراحی کنی تا کانکتورهای SMA کنار بردی هم بتونی بهش وصل کنی ، همچنین طبق گفته دیتاشیت شدیدا توصیه میشه این مدار رو جدا از مدارات دیگه با شیلد الومینیومی بپوشونی.

نه! خیلی از تعمیرکارها تا این حد بهشون نمیگن(احتمال زیاد محمد هم یکی از اوناست).
    اکثر تعمیرکارا که من دیدم حتی اصلا اسم ای سی هم نمیتونن بخونن، فقط تا دلتون بخاد کتابچه های سرویس منوال فارسی دارن، از روی عکس ولتاژ گیری میکنن و در اخر قطعه ای رو که دورش خط کشیده شده تعویض میکنن . LNA یعنی Low-noise amplifier و در ورودی انتن همه گوشیهای همراه هست، حتی اگه بصورت جداگونه نباشه به صورت مجتمع در ای سی RF وجود داره.
    ویرایش توسط mohammadne : 12-12-2015 در ساعت 13:28

29. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mohammadne برای ارسال این پست سودمند:

... LNA یعنی Low-noise amplifier و در ورودی انتن همه گوشیهای همراه هست، حتی اگه بصورت جداگونه نباشه به صورت مجتمع در ای سی RF وجود داره.
    یادمه یکی از ICهای FEM رو با سنگ سیقل کاری روشو تراش دادم تا اپوکسیش از بین بره و ببینم توش چه خبره. خیلی برام جالب بود. آخه متوجه شدم که یه SiP هستش. یعنی چند تا IC توی یه پکیج بودند و حتی خازنها و مقاومت ها و سلف های SMD با شماره سایز خیلی پایین هم توش بود. عین یه برد خیلی کوچولو که روش فقط اپوکسی ریخته بودند. دیگه این چیزا رو توی یه IC قرار میدن تا compact بشه. اون IC یه چیزی تو این مایه ها بود:

31. تشکرها از این نوشته :

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12