NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3052 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 38

موضوع: اتصال چیپهای dac/adc به میکرو با سرعت بالا

کاربر علاقه مند 12qwaszx آواتار ها
    نام
    علی
    تشکر شده 10 بار در 8 پست

پیش فرض اتصال چیپهای dac/adc به میکرو با سرعت بالا

سلام
    ببخشید من میخوام دو تا adc و یک dac از طریق پورت usb به کامپیوتر متصل کنم مثل دیتالاگر اما سرعت پورت usb2 به 21Mbps محدوده
    به فکرم خورد بیام از میکرو استفاده کنم که میکرو سیگنالهای نمونه برداری شده رو در یک کارت حافظه مثلا با سرعت32Mbps سیو کنه که نمیدونم آیا SPI از این سرعت پشتیبانی میکند یا خیر؟ اگر SPI ساپورت نکنه آیا میشه از حافظه های موازی با ظرفیت چند ده مگ استفاده کرد؟
    (میکروی در ذهنم stm32f4 یا stm32f7 هست حالا پیشنهاد دیگه ای دارید هم میشه...)
    با تشکر
    ویرایش توسط 12qwaszx : 01-12-2015 در ساعت 13:14

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر فعال rozeh آواتار ها
    تشکر شده 176 بار در 104 پست

سلام
    بهتر این بود که پارت-نامبر adc و dac تون رو میگفتید.(اسمشون و یه لینک به دیتاشیتشون)
    کارت حافظه منظور شما sd هستش؟ با این کلاس سرعت توی کشور گیر میاد؟
    اطلاعاتی که می خوایید تبادل کنید زیاده یا کمه ولی می خوایید سریع ارسال کنید؟ چه میزان سرعت لازمتونه؟
    بگید چیکارر می خوایید بکنید؟ شاید کسی چیزی به ذهنش خطور کرد و گفتنش براتون مفید باشه.
    فکر کنم fpga برای کارتون بهتر باشه. حالا شما اطلاعات بیشتری بدید ببینیم چه کمکی از دستمون بر می آد.

4. تشکرها از این نوشته :

مدیر باز نشسته shayanmelody آواتار ها
    نام
    شایان نیکزاد
    تشکر شده 1,038 بار در 473 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط 12qwaszx نمایش پست ها
    سلام
    ببخشید من میخوام دو تا adc و یک dac از طریق پورت usb به کامپیوتر متصل کنم مثل دیتالاگر اما سرعت پورت usb2 به 21MB/s محدوده
    به فکرم خورد بیام از میکرو استفاده کنم که میکرو سیگنالهای نمونه برداری شده رو در یک کارت حافظه پرسرعت مثلا با سرعت32MB/s سیو کنه که نمیدونم آیا SPI از این سرعت پشتیبانی میکند یا خیر؟ اگر SPI ساپورت نکنه آیا میشه از حافظه های موازی با ظرفیت چند ده مگ استفاده کرد؟
    (میکروی در ذهنم stm32f4 یا stm32f7 هست حالا پیشنهاد دیگه ای دارید هم میشه...)
    با تشکر
    سلام
    شما فقط یک مورد رو مشخص کنید
    اونم اینکه با چه سرعتی میخاین اطلاعات adc رو بفرستین به usb.
    و اینکه dacرو هم میخاین با کامپیوتر کنترل کنین یا طبق یه محاسباتی از طریق میکرو کنترل میشه ؟
    با این جمله که گفتین سرعت یو اس بی به 21 مگ محدوده ظاهرا سرعت انتقال بالاتر لازمه

بعد از چند وقت برگشتم

6. تشکرها از این نوشته :

نقل قول نوشته اصلی توسط shayanmelody نمایش پست ها
    سلام
    شما فقط یک مورد رو مشخص کنید
    اونم اینکه با چه سرعتی میخاین اطلاعات adc رو بفرستین به usb.
    و اینکه dacرو هم میخاین با کامپیوتر کنترل کنین یا طبق یه محاسباتی از طریق میکرو کنترل میشه ؟
    با این جمله که گفتین سرعت یو اس بی به 21 مگ محدوده ظاهرا سرعت انتقال بالاتر لازمه
    این که شد دو مورد.
    نه اجازه بدید بیشتر در مورد کارشون بگن. به نظر از محاسبه بعضی مسائل و قسمت ها عاجزن. از طرز حرف زدن و مسائلی که مطرح کردن معلومه. اجازه بدید تا اگه مشکلات دیگه ای هم داره کمکشون کنیم.

نام
    علی
    تشکر شده 10 بار در 8 پست

از راهنمایی شما متشکرم یکبار دیگه نیازم رو میگم
    من دو تا adc دارم که 16 بیت هستند و سرعت نمونه برداری 1Msample/s خوب سرعت تبادل دیتا میشه 32Mbps
    سرعت usb2 به 12Mbps محدوده... لذا میخوام سخت افزاری مثلا با میکرو اینکار کنم... اما در میکرو هم اگر بخوام از حافظه هایflash یا sd استفاده کنم سرعت تبادل دیتا نمیدونم چقدر هست که احساس میکنم ممکنه نیاز به حافظه های با ارتباط موازی داشته باشم یا یک چیزی که این سرعت رو ساپورت کنه...
    از حیث حجم هم هر ثانیه 32Mbit سیو میشه
    در مورد dac
    یک سیگنال از کامپیوتر دارم که میخواستم از طریق usb و یک dac تبدیل به آنالوگ کنم... خوب دیگه دیدم اینم برم رو میکرو...
    با تشکر
    ویرایش توسط 12qwaszx : 01-12-2015 در ساعت 13:15

9. تشکرها از این نوشته :

هم اطلاعات شما غلطه و هم محاسبات شما.
    اول اینکه Mb یعنی Mbit (مگابیت) و MB یعنی Mbyte (مگابایت) و شما متوجه این موضوع نبود و اگر این قسمت گفته هاتون:

من دو تا adc دارم که 16 بیت هستند و سرعت نمونه برداری 1Msample/s خوب سرعت تبادل دیتا میشه 32Mbps
    رو با این قسمت
    از حیث حجم هم هر ثانیه 32Mbyte سیو میشه که برای 30 ثانیه تقریبا 1GB حجم لازم دارم. (البته حالت بحرانی در نظر گرفتم)
    مقایسه کنید متوجه اشتباهتون میشید.

مثلا STM32F1 سه تا SPI داره که 18Mbits/s نرخ انتقال اطلاعاتشون هستش(البته اگه درست به خاطر بیارم فقط SPI اولی اینقدر نرخ انتقال اطلاعاتش هستش و اون دو تای دیگه اینقدر نمیشه.) و مد 16بیتی رو هم ساپورت میکنن. من دیتاشیت F4 و F7 رو ندارم ولی قبلا خونده بودم. فکر کنم وضعیت F4 خیلی از F1 بهتره. فکر میکنم F4 کافی باشه. در مورد F7 هم باید بگم که یه SPI چهارگانه(Quad) داره. با سرعت وحشت ناک عالی. ولی فکر کنم F4 واسه کار شما کافی باشه. خودتون به سایت ST سر بزنید یا دیتاشیتش رو بگیرید و یه نگاهی بندازید.
    البته شما باید باس/اینترفیس ADC و DACتون رو هم در نظر بگیرید.(اطلاعات داده شده شما در مورد DAC خیییییییییلی کمه)
    همچنین STM32ها معمولا SDIO دارند. یه باس موازی 4بیتی با سرعت بیشتر. توی دیتاشیت نوشته نرخ انتقالش 48مگاهرتز در مد 8بیتی هستش. خیلی خوبه.
    در مورد USB هم باید بگم که من یه فلش مموری دارم که 5 مگابایت در ثانیه داده با کامپیوترم منتقل میکنه(رو کلاس mass storage). تازه روی کامپیوتر بعضی بچه ها تا 10مگ هم دیدم(شاید علتش بخاطر متفاوت بودن قطعات southbridge و northbridge کامپیوتر ها و دیگر مسائل باشه). هر چند که احتمالا USB این میکروها نتونه تا این حد سرعت داشته باشه(مطمئن نیستم. خودتون دوباره جستجو کنید).

در آخر 32Mb در 30 میشه 960مگابیت که تقسیم بر 8 میشه 120مگابایت.

11. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما rozeh برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 246 بار در 163 پست

usb2 full speed سرعتش 12mbit هست و usb2 high speed سرعتش 480mbit
    هرچند رسیدن به این سرعت به خیلی پارامترها بستگی داره ولی میتونید به کنترلر usb high speed بگیرید و درگیر بقیه مسائل نشید.
    دومین راه حل به نظرم استفاده از sdram هست که میشه با سری اف 4 با استفاده از fsmc اتصال برقرار کرد و پهنای باند و حجم زیادی رو در اختیار شما قرار میده.
    و فکر نمکنم استفاده از sd به هیچ عنوان راه حل منطقی برای همچین کاری باشه.

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mrm برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط mrm نمایش پست ها
    ...
    دومین راه حل به نظرم استفاده از sdram هست که میشه با سری اف 4 با استفاده از fsmc اتصال برقرار کرد و پهنای باند و حجم زیادی رو در اختیار شما قرار میده.
    و فکر نمکنم استفاده از sd به هیچ عنوان راه حل منطقی برای همچین کاری باشه.
    SDRAM با این حجم(1گیگابیت) توی کشور فک نکنم گیر بیاد. باید سفارش خارج بده. من توی سایت موزر فقط دوتا پیدا کردم که پکیجشون هم FBGA-90 هستش. لینک:

Mouser Electronics - Be back soon...

پس دردسرهای PCB شروع میشه! احتمالا PCB سه لایه باید بزنی.
    فکر کنم برد رزبری هم دو تا SPI پر سرعت داره. حافظه کافی هم واسه جمع آوری اطلاعات داره. به نظرم بهترین پیشنهاده.

15. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما rozeh برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

فکر نمیکنم به این حجم نیاز باشه علاوه بر این اون چیپ ddr هست که St فقط sdr رو ساپورت میکنه اگر درست گفته باشم.
    فکر کنم با یه حافظه 32 مگ الی 128 مگ کافی باشه .
    با فرض 32 مگ حافظه میشه 2 ثانیه بافر که فکر کنم مقدار خوبی هم هست
    ویرایش توسط mrm : 01-12-2015 در ساعت 21:35

فکر نمیکنم به این حجم نیاز باشه علاوه بر این اون چیپ ddr هست که St فقط sdr رو ساپورت میکنه اگر درست گفته باشم....
    توی دیتاشیت یا رفرنس مانوال چیزی نگفته. اگه اینطوری باشه که فکر کنم وضع بدتر هم بشه.
    ...فکر کنم با یه حافظه 32 مگ الی 128 مگ کافی باشه .
    با فرض 32 مگ حافظه میشه 2 ثانیه بافر که فکر کنم مقدار خوبی هم هست
    خودش میگه 30 ثانیه. بقیه شو کجا بریزه؟

18. تشکرها از این نوشته :

همکار علمی sarbaz13 آواتار ها
    نام
    محمد قاسمی
    تشکر شده 425 بار در 230 پست

سلام جناب rozeh
    شما راه کاری هم دارید یا فقط نقض اطلاعات بقیه می کنید.
    یا از این قبیل کارها رو انجام دادین که با این اطمینان صحبت می کنید؟
    البته بنظر بنده هرکی یه پیشنهاد یا نظری رو رد میکنه باید
    یه راهکار بهتری هم سراغ داشته باشه
    و علت رد کردن نظر طرف مقابلش رو کامل مطرح کنه
    شرکت Time Owner

20. تشکرها از این نوشته :

نقل قول نوشته اصلی توسط sarbaz13 نمایش پست ها
    سلام جناب rozeh
    شما راه کاری هم دارید یا فقط نقض اطلاعات بقیه می کنید.
    یا از این قبیل کارها رو انجام دادین که با این اطمینان صحبت می کنید؟
    البته بنظر بنده هرکی یه پیشنهاد یا نظری رو رد میکنه باید
    یه راهکار بهتری هم سراغ داشته باشه
    و علت رد کردن نظر طرف مقابلش رو کامل مطرح کنه
    سلام
    قرار بر اینه که هرچیزی خرابه رو بیان کنیم(درستش رو بگیم یا اشتباه رو بیان کنیم). هر چیزی هم که درسته تایید کنیم. البته با توجه به معلوماتمون. در جایی هم که اطلاعیی از چیزی نداریم نظر ندیم یا اگه هم بخوام نظر بدیم طوری که کسی گمراه نشه. هر جا، هر چیزی از من دیدید که خرابه یا اشتباهه از نظرتون بگین تا توضیح بدم.
    امیدوارم بیشتر بچه هایی(دوستان و دیگر اعضا) که اینجا هستن سنشون به اندازه ای باشه که از بیان صریح ناراحت نشن. من به شما این اطمینان رو میدم که کسی قصد تخریب یا ناراحت کردن کسی رو نداره. مطمئن باشید.

راه کار رو گفتم. به نظرم یه برد رزبری پای مناسب باشه. اینکه با اطمینان کامل نظر نمیدم بخاطر اینه که متاسفانه اساتارتر(starter)(شروع کننده) تاپیک اطلاعات واضح و کلی رو ارائه نکرده. مثلا حرف از اینترفیس ها یا نوع قطعات نزده. متاسفانه به اینطور سوالات نمیشه جواب درست و حسابی داد. من بارها بیان کردم که این دوستمون باید اطلاعات کلی تری ارائه بده. من واقعا گاهی وقتا عاشق این تاپیک میشم. متاسفانه بیشتر ما ایرانی ها یا تنبلیم یا سوال پرسیدن بلد نیستیم. متاسفانه ایرانی ها توی سایت های بین الملی(انگلیسی زبان مثلا) هم که میان اکثرا بد سوال می پرسن. مثلا می خوان با یه سوال کوچیک همه جواب هاشون رو بگیرن. خب نمیشه واقعا. چطور جواب چیزی رو بدیم که ازش اطلاع نداریم. من این دوستمون رو مجبور نمیکنم. تا جایی که بشه و سوادم برسه من جواب ایشون رو میدم.

22. تشکرها از این نوشته :

نام
    علی
    تشکر شده 10 بار در 8 پست

از راهنمایی همه شما متشکرم. من هم در یک قسمت حواسم نبود یک لحظه جای بیت و بایت اشتباه کردم
    ویرایش توسط 12qwaszx : 10-12-2015 در ساعت 23:13

کاربر فعال mohammadne آواتار ها
    نام
    محمد پورخلیلی
    تشکر شده 214 بار در 132 پست

سلام دوسال پیش یه پروژه ای در مورد انتقال داده انالوگ از مبدل به میکرو و بعد به کامپیوتر انجام دادم اما نه با این سرعت ، اونم با میکرو مگا 8 بود و کتابخانه راه اندازی USB نرم افزاری .
    فکر نکنم نیازی به حافظه جانبی داشته باشی، چون میکرو کار دیگه ای انجام نمیده و انتقال داده هم جوری نیست که داده ها از دست برن حافظه رم چند کیلوبایتی خود میکرو کفایت میکنه.
    دیروز سرچ میزدم اتفاقی این مقاله رو پیدا کردم نویسنده هم دانشجو ایرانی از دانشگاه Blekinge Institute of Technology سوئد هست، احتمالا به کارتون میاد. میکرو مورد استفاده هم STM32F103 هست.
    مبدل انالوگ این میکرو 1 میلیون سمپل بر ثانیه و سرعت انتقال داده USB هم 12 مگابیت بر ثانیه
    بنظرم ابتدا پروژه رو با این میکرو که کار کردن باهاش راحت تره انجام بدین و پس از او برنامه رو برای میکرو STM32F407xx تبدیل کنین ، مبدل انالوگ به دیجیتال این میکرو 2.4 میلیون سمپل بر ثانیه و سرعت انتقال داده USB هم 480 مگابیت برثانیه هست.

FULLTEXT01
    ویرایش توسط mohammadne : 03-12-2015 در ساعت 23:10

25. تشکرها از این نوشته :

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadne نمایش پست ها
    سلام دوسال پیش یه پروژه ای در مورد انتقال داده انالوگ از مبدل به میکرو و بعد به کامپیوتر انجام دادم اما نه با این سرعت ، اونم با میکرو مگا 8 بود و کتابخانه راه اندازی USB نرم افزاری .
    فکر نکنم نیازی به حافظه جانبی داشته باشی، چون میکرو کار دیگه ای انجام نمیده و انتقال داده هم جوری نیست که داده ها از دست برن حافظه رم چند کیلوبایتی خود میکرو کفایت میکنه.
    دیروز سرچ میزدم اتفاقی این مقاله رو پیدا کردم نویسنده هم دانشجو ایرانی از دانشگاه Blekinge Institute of Technology سوئد هست، احتمالا به کارتون میاد. میکرو مورد استفاده هم STM32F103 هست.
    مبدل انالوگ این میکرو 1 میلیون سمپل بر ثانیه و سرعت انتقال داده USB هم 12 مگابیت بر ثانیه
    بنظرم ابتدا پروژه رو با این میکرو که کار کردن باهاش راحت تره انجام بدین و پس از او برنامه رو برای میکرو STM32F407xx تبدیل کنین ، مبدل انالوگ به دیجیتال این میکرو 2.4 میلیون سمپل بر ثانیه و سرعت انتقال داده USB هم 480 مگابیت برثانیه هست.

FULLTEXT01
    ببین محمد جان ایشون هنوز دقیق معلوم نیست که سیگنالش چند مگاهرتز هستش(خودش باید دقیق به ما بگه). حداقل 2 سمپل در هر سیکل کامل موج سینوسی نیاز هست تا یه موج سینوسی رو بشه نشون داد(بهتر بیشتر باشه). حالا فرض بگیریم که دوتا ADC شانزده بیتیش(خیلی از اسیلوسکوپ ها ADC از نوع 8بیتی استفاده میکنن و کافی هم هست تقریبا حالا چرا می خواد دوبرابر استفاده کنن معلوم نیست) رو بخواد به کار بندازه طبق گفته های خودش(که درست هست) 1گیگابیت حافظه در ثانیه نیاز هست(مورد استفاده قرار میگیره). پس ایشون به یه اینترفیس با حداقل سرعت 1گیگابیت بر ثانیه نیاز داره تا اگه نخواد این داده ها رو توی میکرو یا یه حافظه ذخیره کنه، پس USB با سرعت 480mbit فکر نکنم دردی ازش دوا کنه. مگه اینکه عملیاتی که می خواد انجام بده رو توی میکرو(یا یه DSP قوی) انجام بده و خروجی کار رو به کامپیوتر بفرسته. تا اینجا که گفتم همون برد رزبری پای بهترین گزینه هستش به نظر من. دیگه به کامپیوتر هم نیاری نداره. مگه اینکه توی نظراتش تغییراتی اعمال کنه.

نام
    محمد پورخلیلی

این برا خودمم سوال شده، من اگه بخام خروجی یه مبدل خیلی سریع مثلا با نمونه برداری 1GSPS رو به نرم افزار کامپیوتری مثل متلب یا LabVIEW انتقال بدم به صورت خام که نمیشه چون حتی اگه USB3 هم استفاده کنم کشش اینو نداره، بعدشم حتی اگه همه داده ها سریع به کامپیوتر انتقال پیدا کنه از این حجم عظیم داده چیزی نمیشه فهمید و باید یه تعداد سمپل رو گذینش کرد. حالا چه بهتر که این کارو قبل از انتقال داده ها به کامپیوتر انجام داد، بنظرتون رزبری پای برای اینکار بهتره یا FPGA و اینکه بهتره همه سمپل ها به میکرو یا FPGA انتقال پیدا کنه و روی اونها گذینش انجام بشه یا اینکه فقط تعداد سمپل های مشخصی رو با مبدل بخونم. قاعدتا هم این نمونه برداری باید پشت سر هم باش ، نه اینکه به صورت یک درمیان، چون دیگه دقت نمونه برداری از موج 1GSPS نیست .
    این کارش یه جورایی شبیه اسیلوسکوپ میشه فقط برام سوال شده که چطور اسیلوسکوپ در طول یه موج پیمایش میکنه
    راستی نسخه جدید رزبری پای با پردازنده تک هسته 1GHZ هم اومده قیمتش فقط 5 دلاره و چند روز بعد از عرضه به بازار موجودیش ته کشید ، مثل اینکه باید از اردوینو و بردهای STM باید خدافظی کرد.

28. تشکرها از این نوشته :

این برا خودمم سوال شده، من اگه بخام خروجی یه مبدل خیلی سریع مثلا با نمونه برداری 1GSPS رو به نرم افزار کامپیوتری مثل متلب یا LabVIEW انتقال بدم به صورت خام که نمیشه چون حتی اگه USB3 هم استفاده کنم کشش اینو نداره، بعدشم حتی اگه همه داده ها سریع به کامپیوتر انتقال پیدا کنه از این حجم عظیم داده چیزی نمیشه فهمید و باید یه تعداد سمپل رو گذینش کرد. حالا چه بهتر که این کارو قبل از انتقال داده ها به کامپیوتر انجام داد، بنظرتون رزبری پای برای اینکار بهتره یا FPGA و اینکه بهتره همه سمپل ها به میکرو یا FPGA انتقال پیدا کنه و روی اونها گذینش انجام بشه یا اینکه فقط تعداد سمپل های مشخصی رو با مبدل بخونم. قاعدتا هم این نمونه برداری باید پشت سر هم باش ، نه اینکه به صورت یک درمیان، چون دیگه دقت نمونه برداری از موج 1GSPS نیست ...
    به عوامل زیادی بستگی داره. مثلا همین کار این دوستمون رو با هر دو میشه انجام داد. البته هنوز هم توی گفتنش شک دارم . باید دقیق بدونم تا نظر خودم رو بدم.

کاری که نیاز به مبدل 1گیگی داشته باشه خیلی هم گرونه کارش. یادت باشه خوب پول بگیری. چون خود طراحی PCBیش باید خوب حرفه ای باشی.

...راستی نسخه جدید رزبری پای با پردازنده تک هسته 1GHZ هم اومده قیمتش فقط 5 دلاره و چند روز بعد از عرضه به بازار موجودیش ته کشید ، مثل اینکه باید از اردوینو و بردهای STM باید خدافظی کرد...
    اطلاع دارم. با قیمت 5دلار به ما نمیرسه. 5دلار واسه دوستان انگلیسیه نه ما.
    آردینو شاید ولی STM مطمئنا نه!! و تا جایی که من می بینم خیلی سخته و STMها جایگاه اصلی رو خواهند داشت. اصلا اجازه بدم وضعیت میکروهای ST رو با یه برد رزبری پای مقایسه کنم.
    شما یه میکرو STM با قیمت ارزون می خرید و راحت براش PCB طراحی میکنید(بخاطر پکیجش و همه اطلاعاتی که خود شرکتش برای شما گذاشته). توی محصولات ST سری STM چه 8بیتی و چه 32بیتی شما قابلیت هایی می بینید که عمرا یه برد مثل رزبری بهش برسه(حتی خیلی بردهای پردازنده ای دیگه). مثلا هنوز پردازنده های این برد یه دیتاشیت و رفرنس مانوال درست و حسابی براش نمیبینی. تنها چیز درست حسابی که من ازش دیدم
    این بود که بنظرم مزخرفه. یه جاهایی هم شما مثل این:

https://forums.adafruit.com/viewtopic.php?f=19&t=70253

می بینید که استارتر تاپیک نوشته:

However, I am worried about the Raspberry PI. Everywhere you search, the reference material mentions 5V +- 5%, or 4.75 to 5.25V; this information is rife over at raspberrypi.org and it always says the same thing: 5.25V max. And it seems to be impossible to get the actual datasheet with the electrical characteristics of the BCM2835 or BCM2836. (Broadcom: shame on you!)

خب واقعا من بهش حق میدم. واقعا برد رزبری فقط برای یادگیریه. برای یه دانشجو یا دانش آموز می خوره که فقط برای اثبات یه سری گفته هاش ازش استفاده کنه. نه کارهای صنعتی و یا جدی.
    بیگل بن برد خوبیه و انتظار هم میره که باشه. چون خدای سازنده قطعات سیلیکونی پردازندش رو ساخته! تگزاس روش می دوه! و اگه دنبال اطلاعاتش بگردی فقط و فقط کافیه یه سر به سایت تگزاس بزنی. اینقدر جامع و عالی توضیح داده و اطلاعات قرار داده که آدم هز میکنه. مثلا
    این دیتاشیت پردازنده ش.(چون تگزاس ما رو تحریم کرده من لینک جای دیگه رو گزاشتم. اگه فندق شکن هم داری این صفحه رو ببین. قسمت های Technical documents و Tools & software رو ببین. آدم وحشت میکنه! ) ولی با این وجود حتی بیگل یا پردازنده اش هم نمی تونه جای STMها رو بگیره. چرا؟ چون:

1- قیمتش رو ببین
    2- طراحی و ساخت PCBیش سخته و هزینه بر.(واسه همه بردهای پردازنده ای این وضعیت حاکمه.)
    3- نیاز به قطعات جانبی(حافظه ثابت؛رم،...) دیگه داره که گرون قیمت هستش در حالی که میکروها همه چیز لازم رو درون پکیج خودشون دارند.
    3- دیگر محدودیت ها توی اطلاعات الکتریکیشون. پردازنده برد رزبری که اصلا اطلاعاتش معلوم نیست.

مثلا بیاید دمای کاری STM8AF رو که یه 8بیتی ساخت ST هستش با دمای کاری پردازنده بیگل و رزبری مقایسه کنیم.

برد رزبری: اصلا معلوم نیست. احتمال خیییییییلییییییی زیاد بیشتر از 85 درجه نیست.
    بیگل بن: 90 درجه. نهایتا خیلی زور بزنه 105 درجه.(به همون دیتاشیت مراجعه کن)
    STM8AF : تا 150 درجه مثل شیر کار میکنه!

فکر کنم این دلایل کافی باشه. اینقد دلیل هستش که اگه ادامه بخوام بدم از خودت میپرسی آیا واقعا خریدن یا استفاده از برد رزبری یه اشتباه بزرگ نیست!؟ الان قیمت یه سیتارا AM3352BZCE30 توی سایت موزر فقط 12 دلار هستش ولی از خودت پرسیدی چرا کسی سراغشون نمیره؟معلومه! بعضی از دلایلشون رو بالا گفتم. یه پردازنده خوب دیگه مثل اینتل کوارک DH8066101538300S R1BY توی موزر 13 دلار هستش. برد گالیله هم برد آموزشیشه. ولی بازم سوال اینه که چرا؟

30. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما rozeh برای ارسال این پست سودمند:

من یه چیزی یادم رفت بگم. دوستان یادتون باشه که هر چقدر پول بدید همون قدر آش می خورید پس فکر نکنید که اگه 5دلار بدید(که مطمئنا گرونتر هستش) دیگه همه چیز حله! نه!! از خیلی از امکانات خبری نیست! تازه پول یه حافظه SD هم که روش حساب کنید هنوز بیشتر میشه و تازه می فهمید که این برد بدرد خیلی از مقاصد نمی خوره. تمامی پین های این برد فقط چند تا GPIO ساده هستش و از اینترفیس ها و این قبیل چیزها خبری نیست!(دیگر پریفرال ها) هواستون باشه دارید پولتون رو بابت چی می دید. اینکه یه چیزی ارزونه به این منزله نیست که اون چیز خوبه(این چیزیه که خیلی ایرانی ها فکر میکنن و همیشه هم اشتباه میکنن). شاید مجبور بشید که خیلی از چیزا رو Bit banging (بیت بنگ) بکنید. و خیلی چیزای دیگه که احتمالا من حواسم نیست که بگم.

نام
    محمد پورخلیلی

بله درسته میکرو های STM قابلیتهای جانبی بالایی دارن و برای پروژه های صنعتی خیلی به کار میان اما بعضی مواقع که نیاز به پردازش حجم بالایی از اطلاعات هست کم میارن، مثل پردازش تصویر، فشرده سازی اطلاعات یا انجام محاسبات
    اولین باری که میکرو مگا 8 رو دیدم میگفتم نمیشه برای این برد بزنم و یا با هویه لحیمش کنم و بعد از اون اولین باری هم که میکرو STM دیدم همین نظرو داشتم اما دیگه راحت براش برد میزنمو استفاده میکنم، الان پردازنده های شرکت چینی Allwinner قیمت خیلی پایین و امکانات بالایی برای نصب سیستم عامل اندروید و لینوکس دارن (فقط از نظر پریفرال ها یکم ضعیف هستن)، حافظه رم هم داخل خودشون دارن ، برد توسعه کوبی برد از Allwinner A20 استفاده میکنه.
    بردی هم که براش طراحی میشه احتمالا بیش از 4 لایه هست و شرکت های چینی و تایوانی هستن که با قیمت مناسب این برد رو برات اماده میکنن، برای مونتاژ هم دستگاه BGA اکثر شهرهای بزرگ موجوده یا اینکه میشه چین درخواست بدی که مونتاژ کنن برات . قیمت هر چیپ A13 حدودا 5 هزار تومن و A20 حدودا 15 هزار ، طراحی این بردها هم کم کم داخل کشور شروع شده، ارزششو داره برای کاربر پسند شدن یه دستگاه در کنار میکرو STM32F407 یه دونه از این چیپ های همه کاره هم بذاری و روش اندروید یا لینوکس نصب کنی.

دیتاشیت AM335x Sitara™ Processors رو هم دیدم، بنظر این پردازنده هم مثل A20 بیشتر به سمت مولتی مدیا رفته تا قابلیت های صنعتی ، مثلا برای مشخصات مبدل انالوگ به دیجیتال اینو نوشته:
    12Bit Successive Approximation Register (SAR) ADC----------- • 200K Samples per Second

کاربر فعال

فکر میکنم مقایسه پردازنده های سری A با سری M یه مقایسه کاملا اشتباه هست.
    حتی مقایسه میکروی STM با برد رسپری هم کاملا اشتباه باشه.
    پردازنده های سری A بدون سیستم عامل مفهوم اجرایی ندارند. بعنی این نیست که شما بشینی برای پردازنده Sitara کد بنویسی .
    تمام قابلیت های این پردازده ها باید تحت کنترل سیستم عاملی باشه که یکی از کارهای اون سیستم عامل اجرای برنامه شما هست.
    در عوض میکروهای Stm پردازنده های برای مصارف عمومی( یا میکروکنترلری "سری M") هستندو قرار نیست با انها پردازش سنگین انجام بشه چون برای این کار ساخته نشدند و بیشتر برای مصارف IO هستند.

34. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mrm برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین