NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3100 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 26

موضوع: چگونگی کسب دانش مورد نیاز جهت طراحی برد های الکترونیک

کاربر دائمی
    تشکر شده 128 بار در 102 پست

Icon16 چگونگی کسب دانش مورد نیاز جهت طراحی مدار های الکترونیک

سلام
    دوستان اگر کسی بخواد طراح مدارات الکترونیکی بشه، آیا دروس دوره لیسانس الکترونیک، برای طراحی مدارات ساده و متوسط، کفایت میکنه؟ یا باید کتاب یا کتاب هایی خارج از کتب دانشگاهی مطالعه بشه؟ یا نه این یک کار تجربی هست و با آزمون و خطا یاد گرفته میشه؟ یا نه فقط باید به دیتا شیت ها و شماتیک های ارائه شده به هر قطعه برای اینترفیس کردنش نگاه کرد؟

مثلا الان فردی تصمیم میگره برد اصلی و برد کنترلی یک کواد روتور رو طراحی کنه. میره میکروکنترولر مورد نظر رو از روی مشخصاتش انتخاب میکنه. ماژول های ارتباط رادیویی و سنسورها و ... رو هم انتخاب میکنه. حالا میخواد همه اینهارو بیاره روی یک برد برای قرار دادن روی کواد روتور، و یا بیاره روی یک برد دیگه برای ساخت کنترولر بی سیم!

یا مثلا کسی ربات مین یاب، تعقیب خط، فوتبالیست و یا هر برد الکترونیک مشابه میخواد طراحی کنه. این فرد نیاز به چه دانشی داره؟ یعنی چه کتاب هایی رو باید خوانده باشه تا توانایی طراحی اصولی این کار رو بدست بیاره؟

من چون رشته ام کامپیوتره فقط با قسمت برنامه نویسی قضیه آشنا هستم، ولی میخوام طراحی برد رو هم یاد بگیرم. چه کتاب هایی رو باید مطالعه کنم برای کسب این دانش؟ و کلا مراحل کار چطور هست؟

من شنیده ام برخی افراد صرفا به یوزر منوال میکرو و یا بقیه قطعاتی که میخوان استفاده کنن نگاه میکنن، و اونجا شماتیک و نحوه اینترفیس شدن رو توضیح داده، و یا به برد هایی که فبلا از اون میکرو و یا ماژول استفاده کردن نگاه میکنن، و از روی شمانیک اونها کپی میکنن، ولی آیا این روش اصولیه؟

آیا بهترین راه همینه؟ راه علمی تر و اصولی تر برای طراحی برد وجود نداره؟ یعنی فقط باید از روی یوزر هر قطعه نحوه اینترفیس رو نگاه کرد، و یکجورایی کپی کرد توی مدار خودمون؟

الان فرضا یکی تصمیم میگیره یه دستگاه gps بسازه. یک mp3 player بسازه. یه آیفون تصویری بسازه و ............. راه اصولی طراحی مدار الکترونیکی برای این وسیله ها چیه؟؟؟

کلا هر توضیحی در این زمینه بدهید شدیدا خوشحال میشویم

یا علی
    ویرایش توسط alamdar : 02-10-2015 در ساعت 20:23

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال
    تشکر شده 79 بار در 71 پست

بستگی داره چطور مداری مد نظر باشه و در چه محیطی بخواد کار کنه
    خیلی مسایل مثل ..,ESD,EMI و Signal and power integrity میتونن مارو به چالش بکشن.

اگر مبتدی هستیم این سایت اطلاعات خوبی برای ما خواهد داشت Gabe A. Cohn - PCB Design Tutorial
    اما اگه یکم جدی تر میخوایم دنبال کنیم ماجرارو یه سری به این بزنیم تا راجع به Board integrity اطلاعاتی به دست بیاریم EM Simulation of SI and PI on PCBs
    تو لینک آخر ویدیو هایی هست که میتونه مارو کمی با دنیای حرفه ایه PCB آشنا کنه.

4. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی

ممنون دوست عزیز سایتهای خوبی بودن

یکسوال دارم. اگر کسی بخواد وارد بازار کار این رشته بشه، حداقل دانش مورد نیاز چیه؟ و چطور حاصل میشه؟

آیا برنامه نویسی میکروکترولر، از کار طراحی مدار مبتنی بر همون میکروکنترولر، منفک و جدا هست و اینها دو تخصص جداگانه حساب میشن(یعنی یه نفر کارش فقط برنامه نویسی میکرو است، و کس دیگه کارش فقط طراحی مدار مبتنی بر اون میکرو) و یا باید فرد هردوی این تخصص هارو برای ورود به بازار کار داشته باشه؟

کاربر فعال

من سالها برنامه نویس میکرو و طراح مدارات بودم اما به ندرت pcb طراحی کردم، 2 سال پیش همکاری داشتم که در طراحی pcb فوق العاده بود ولی حتی از دیتا تایپ ها هم درست سر در نمیاورد ، اصلا علاقه ای هم نشون نمیداد، من طی یک سال خیلی چیزها تو pcb ازش یاد گرفتم.
    خلاصه اینکه در بسیاری از شرکت ها این تخصص ها از هم جدا هستند. یرنامه نویسا برنامه مینویسن و طراحان سخت افزار کار خودشونو انجام میدن. البته بعضی وقتا شهر شلوغ میشد و منم دستی به سخت افزار میکشیدم. البته گاهی باعث خجالت میشد.
    ویرایش توسط erfanjeddy : 02-10-2015 در ساعت 18:15

7. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی

نقل قول نوشته اصلی توسط erfanjeddy نمایش پست ها
    من سالها برنامه نویس میکرو و طراح مدارات بودم اما به ندرت pcb طراحی کردم، 2 سال پیش همکاری داشتم که در طراحی pcb فوق العاده بود ولی حتی از دیتا تایپ ها هم درست سر در نمیاورد ، اصلا علاقه ای هم نشون نمیداد، من طی یک سال خیلی چیزها تو pcb ازش یاد گرفتم.
    خلاصه اینکه در بسیاری از شرکت ها این تخصص ها از هم جدا هستند. یرنامه نویسا برنامه مینویسن و طراحان سخت افزار کار خودشونو انجام میدن. البته بعضی وقتا شهر شلوغ میشد و منم دستی به سخت افزار میکشیدم. البته گاهی باعث خجالت میشد.

فرق طراح مدار با طراح pcb رو بیشتر توضیح میدین؟ طراح مدار یعنی کسی که شماتیک مدار رو میکشه و طراح pcb منظورتون یکجور اپراتوری نرم افزارهایی مثل آلتیوم هستش؟ یعنی فقط شماتیک رو تبدیل به pcb برای ساخت یک برد میکنه؟

شما این دانش طراحی رو چطور بدست آوردید؟ صرفا از همون دروس الکترونیک 1و2و3 دانشگاه؟ یا غیر از اون کتب دیگری خواندید؟

میخوام بدونم من که رشته ام برق نیست، آیا همون دروس الکترونیک 1و2و3 که تو دوره لیسانس خونده میشه رو خودم بخونم، آیا میتونم طراح مدار بشم یا نیاز به خواندن کتب دیگری هم هست؟
    ویرایش توسط alamdar : 02-10-2015 در ساعت 20:27

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar نمایش پست ها
    فرق طراح مدار با طراح pcb رو بیشتر توضیح میدین؟ طراح مدار یعنی کسی که شماتیک مدار رو میکشه و طراح pcb منظورتون یکجور اپراتوری نرم افزارهایی مثل آلتیوم هستش؟ یعنی فقط شماتیک رو تبدیل به pcb برای ساخت یک برد میکنه؟

شما این دانش طراحی رو چطور بدست آوردید؟ صرفا از همون دروس الکترونیک 1و2و3 دانشگاه؟ یا غیر از اون کتب دیگری خواندید؟
    طراحی pcb بیشتر هنر و تجربه است تا علم و برای یادگیری اگر بتونین کنار یک فرد حرفه ای بشینین خیلی سریع یاد می گیرید البته اگر اون فرد حاضر بشه تجربیاتش رو به شما منتقل کند.
    برنامه نویسی ویندوز 10 رزبری را با زبان آردوینو تجربه کنید!
    ایمج آماده کیوت 5.7 برای بردهای رزبری - آرنج پای - نانوپای - کیوبی - سینلینکس - پاین 64

آموزش راه اندازی اولیه برد EasyARM و کامپایل سورس WinCE
    آموزش های فارسی
    لینوکس - ویندوز - متلب
    - سیمیولینک - کیوت برای رزبری پای
    مشاوره رایگان خرید کامپیوتر های تک بردی فروشگاه کویر الکترونیک

ارتباط با من از طریق پست های انجمن و یا ایمیل یاهو موجود در بخش کاربری

10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما dariush_ab برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

در مورد طراح مدار بله تقریبا، طراح مدار معمولا بسیاری از ملاحظات رو در نظر نمیگیره، مثلا طراح اصلا به Signal integrity کاری نمیتونه داشته باشه چون حاصل طول ترک ها خواهد بود.یا نتیجه تست لرزش و مقاومت فیزیکیه برد به طراح مدار ربطی نخواهد داشت. مثلا روی باس های پر سرعت هم اندازه نبودن طول ترک ها باعث میشه Signal integrity از دست بره. مساوی کردن طول ترک ها محاسبات زیادی ممکمه داشته باشه که معمولا به کمک شبیه سازا انجام میشه. و همینطور امپدانس مسیرها و بعد از اون مسایل تولید خواهد بود، مثلا مهندس تولید میگفت تا اونجا که میشه از 0805 کوچیکتر استفاده نکنید یا هرگز پد هاتون رو روی پلی گان نزارین. via ها از 10 میل نزدیک به پد ها نزارین و ...
    طراح های برد مهندس های معمولا با تجربه ای بودن و مسلط به شبیه سازهایی که لینک معرفیشو براتون فرستادم.
    اطلاعات من در حد بورد های میکروکنترلی با فرکانس پایینه که در شرایط پر نویز خودرو و صنعت کار می کنن.
    این اطلاعات رو از منابع مختلف میشه به دست آورد که منبع اصلی من اینترنت بوده و کسایی که تجربه داشتنو بهم یاد دادن و شرکتی که کار میکردم که بورد میساختم تست میکردم تجربه میکردم و اونا هزینشو پرداخت میکردن. خدا خیرشون بده

12. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما erfanjeddy برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی

منم دقیقا دوست دارم طراحی رو ابتدا یاد بگیرم و بصورت کاملا اصولی و مفهمومی بفهمم چکار دارم میکنم (یعنی صرفا کپی کاری نکنم) و بغدش که طراحی رو یاد گرفتم، تازه روش پیاده سازی روی برد یا همون ساخت pcb و فرآیند تولید رو یاد بگیرم(حداقل آشنا بشم).

بنظرتون برای یادگرفتن مرحله اول، یعنی صرفا طراحی صحصح و اصولی(بدون توجه به ساخت)، چه پایه ای از دانش نیازه؟ الان سایت مکتب خونه فیلم کلاس های درس الکترونیک 2و3 دانشگاه شریف رو قرار داده. تو لیست کنارشون فهرست مباحث مورد بحث رو هم نوشته. بنظرتون کسی با دیدن سری کامل این فیلم ها کارش راه میفته؟ میتونه وارد طراحی مدارات الکترونیک بشه؟ یا کمه و دانش دیگری هم نیاز هست؟ چه دانشی؟

کاربر فعال

اگر واقعا میخوای یاد بگیری حالا که دانشگاه ها باز شدن یه سری به دانشگاه علم وصنعت بزن، دنبال یه بنده خدا به نام مهندس بهزاد دایمی بگرد استاد یه آزمایشگاهی هستن که متاسفانه اسمشو نمیدونم، ایشون یه انسان فوق العاده و دوست داشتنی هستن که بسیار در زمینه طراحی انواع بورد تجربه دارن و همیشه منابع بسیااااار خوبی رو کامپیوترشون هست، اگه میتونی کلاساشونو شرکت کنی که عالیه ولی اگه ازشون خواهش کنی تمام منابع و اسلایدها و فیلم هاشونو بهت بدن اینکارو میکنن. ایشون همکاری بودن که خییییلی چیزارو ازشون یاد گرفتم.حتی نرم افزارهای شبیه سازم میتونی ازشون بگیری، رفتی سلام هم برسون

15. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی

من یک سوالی دارم

قبلا از کسی که کارش طراحی pcb بود پرسیدم که چطوری اینهارو میسازی؟ گفت هر مداری شماتیکش مشخصه (مثلا امپلیفایر ها، یکسو کننده ها، معکوس کننده و گیت های منطقی و چی و چی ) و ما میایم اینهارو به صورت ماژولار(عین قطعات پازل) کنار هم میچینیم و مدارت بزرگتر و دلخواهمون رو میسازیم. (شبیه کاری که با گیت های منطقی and or nor xor تو مدار منطقی برای ساخت مثلا حافظه یا پردازنده و .... انجام میدادیم).

اولا آیا این حرف درسته؟

ثانیه، من فکر میکنم چون این مدارات که در الکترونیک هستن، استاندارد مشخصی ندارن (یعنی کسی نگفته یکسو کننده ی فلان باید حتما با مقاومت x اهمی و یا خازن y فارادی ساخته بشه و بسته به هر مداری ممکنه این ها تغییر کنند) برای همین نمیشه صرفا شبیه گیت های منطقی، این مدارات کوجیک رو هم ماژولار کنار هم بچینیم و وردوی و خروجی هارو به هم وصل کنیم و مدار بزرگتر بسازیم!
    من فکر میکنم باید فرمولها و محاسبات این مدارها رو هم بدونیم و نحوه کارشون رو کامل درک کرده باشیم تا بتونیم ظرفیت قطعات و حتی توعشون رو تغییر بدیم تا همه ماژول هامون به همدیگه بخورن و مدار اصلی و بزرگمون کار کنه!

نمیدونم طرز تفکرم چقدر درسته(اگر غلطه اساتید اصلاح کنند) ، ولی اگر درست باشه، پس کسی که میخواد واقعا طراحی کنه، باید به فلسفه همه ی این مدارها کاملا واقف باشه تا بتونه اینهارو به نسبت مدار مورد نظر تغییر بده و کنار هم بچینه و مدار بزرگتر و دلخواهش رو بسازه

اما این دانش دقیقا از چه راهی بدست میاد؟ فکر میکنم با مطالعه زیاد. ولی مطالعه دقیقا چه کتاب هایی؟ چیزیه که نمیدونم! و واقعا بدون استاد راهنما پیش رفتن، خیلی وقت هدر ده هست بنظرم! و شاید آدم سرگردان تر بشه

من اسم این دوستمون رو سرچ کردم، ولی ایمیلی ازشون پیدا نکردم. شما ایمیلشون رو ندارید؟

کاربر فعال

من متوجه نشدم الان بحث در مورد pcb بود یا مدار؟
    این صحبت واقعا به شرایط میتونه وابسته باشه، همیشه این امکان وجود نداره ولی خیلی وقت ها امکان پذیره، ولی به این مفهوم نیست که ما مدارو نشناسیم.
    اما گاهی هم در موارد آی سی ها به اطلاعات سازنده بسنده میکنیم، مثلا من هیچ وقت نمیدونستم یه ترنسیور کن چطور کار میکنه فقط مدار پیشنهادی سازنده رو استفاده میکردم.
    یا مدتی پیش با آی سی CC1101 شرکت تکساس باید یه گیرنده طراحی میکردم برای یکی از خودروهای ساخت داخل(خواهشمندم فحش ندید) من کلا از RF سر در نمیارم ولی طبق پیشنهاد سازنده هم مدار مچینگ امپدانس آنتن و PCB رو طراحی کردم(کپی کردم) و نتیجه عالی بود.
    در مورد pcb چه تضمینی هست که قسمت های از پیش طراحی شده تو اندازه مورد نظر جا شه؟
    متاسفانه من هم آدرس ایمیل ایشون رو ندارم حتی شماره موبایلشونم ندارم که ازشون بپرسم.
    ویرایش توسط erfanjeddy : 03-10-2015 در ساعت 03:42

18. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی

من متوجه نشدم الان بحث در مورد pcb بود یا مدار؟
    این صحبت واقعا به شرایط میتونه وابسته باشه، همیشه این امکان وجود نداره ولی خیلی وقت ها امکان پذیره، ولی به این مفهوم نیست که ما مدارو نشناسیم.
    اما گاهی هم در موارد آی سی ها به اطلاعات سازنده بسنده میکنیم، مثلا من هیچ وقت نمیدونستم یه ترنسیور کن چطور کار میکنه فقط مدار پیشنهادی سازنده رو استفاده میکردم.
    یا مدتی پیش با آی سی CC1101 شرکت تکساس باید یه گیرنده طراحی میکردم برای یکی از خودروهای ساخت داخل(خواهشمندم فحش ندید) من کلا از RF سر در نمیارم ولی طبق پیشنهاد سازنده هم مدار مچینگ امپدانس آنتن و PCB رو طراحی کردم(کپی کردم) و نتیجه عالی بود.
    در مورد pcb چه تضمینی هست که قسمت های از پیش طراحی شده تو اندازه مورد نظر جا شه؟
    متاسفانه من هم آدرس ایمیل ایشون رو ندارم حتی شماره موبایلشونم ندارم که ازشون بپرسم.
    بله بحث pcb و طراحی مدار به همدیگه نزدیکه، خصوصا برای کسی که رشته اش الکترونیک نیست و از بیرون به قضیه نگاه میکنه!
    پس با توضیحات شما، در مورد مدارات الکترونیک هم، خیلی وقتها میشه صرفا ماژولار کار کرد، و حتی نیاز نباشه شما مثلا مقاومت یا خازن یا دیود اون مدار پیشنهادی رو دست بزنید و عینا کپی کنید و دقیقا همون قطعات رو استفاده کنید.

چون من همیشه فکر میکردم که، مثلا میگن مدر اپ-امپ این شکلیه. ولی از کجا معلوم من این مدار رو با همین مشخصات که تو آموزش پیشنهاد شده بسازم، و به مدار من بخوره؟ آیا نیاز به تغییر ظرفیت قطعات بسته به مدار من نیست؟ آیا موقع ارتباط دادن مدارات مختلف به یکدیگه، نیاز به تغییر دادن برخی جاها، و یا اضافه کردن مدارات جانبی وجود نداره؟ اینا همیشه سوالاتی بود که در ذهن من وجود داشت!

همچنین یکسوال دیگه هم داشتم همیشه اونم این بود که، اونیکه مثلا اومده مدار یکسو کننده طراحی کرده و ساخته و قطعاتی هم برای ساختش پیشنهاد داده، خودش اینهارو چطور بدست آورده؟ اینقدر آزمون و خطا کرده و بصورت فیزیکی ساخته تا به بهترین حالت رسیده؟ یا حتی بعضی وقتها میخواسته یه مدار دیگه بسازه، بعد شانسی دیده این مدار یک کار دیگه داره میکنه، و این شده که یک مدار جدید هم کشف شده!!

خلاصه هنوز اینطور چیزا در هاله ای از ابهام قرار داره برای من، و دلم میخواد ازش سر دربیارم.

آیا میتونید بگید، (حداقل در ایران)، چند درصد مدارهایی که ساخته میشن صرفا کپی و پیست کردن از روی یوزرمنوال سازنده است، و چند درصد مدارات (و یا بهتره بگم طراحان) خودشون مدارهارو تغییر میدن و قطعات رو بالا و پایین میکنن و یا حتی قسمت هایی از مدار رو کم و زیاد میکنن و تغییر میدن و خلاصه فقط کپی و پیست نمیکنن؟!

میخوام ببینم اگر درصد این طراحان که مدار رو تغییر میدن، خیلی کمه، منم یکم اعتماد بنفس بگیرم و فعلا روی همین کپی و پیست کار کنم و بعدش با همین دانش برم دنبال کار در این زمینه، و بعدا در طول زمان روی دانش طراحی بیشتر کار کنم و بتونم هرجایی رو که دلم خواست خودم تغییرات توش بدم!

همچنین من اون زمینه اصلی که برام مهمه، فعلا این هست که من دلم میخواد بتونم برای میکرو کنترولر های مختلف، برد بسازم! از بردهای شبیه برد های راه انداز که روی سایت میفروشن، تا بردهای کمی پیشرفته تر که روی ربات های تعقیب خط و چی و چی گذاشته میشن!

من برای رسیدن به این هدف اولیه، دقیقا از چه راهی باید وارد بشم و چه مسیری رو باید دنبال کنم؟ ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن (پس هدف اولیه صرفا اینترفیس کردن میکروکنترولر ها با سنسور ها، موتور ها و سایر ماژولها و در نهایت کشیدن pcb و ساخت اونهاست)
    ویرایش توسط alamdar : 03-10-2015 در ساعت 11:02

کاربر فعال
    نام
    مصطفی
    تشکر شده 128 بار در 93 پست

سلام
    به نظر من توی هر کاری کسی موفقه که هم علم داشته باشه و هم تجربه.
    فیلم های شریف خیلی خوبه ولی شما باید سعی کنی که کنار یه آدم با تجربه هم کار کنی تا تجربه به دست بیاری و به مرور زمان بتونی کار مورد نظرت رو انجام بدی.

21. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

خدا خیرت بده این سوال راحت تره واسه جواب دادن.
    در مورد خیلی اینترفیس ها مثا SPI,I2C,RS-485,CAN,... اصلا نگران نباش فقط مدار پیشنهادی سازنده رو بساز، حتما جواب میگیری، این کار رو همه دنیا انجام میدن
    در مورد موتورها پاسخ خیلی گسترده تره، ما انواع مختلفی از موتور داریم، اول بهتره که بر حسب کاربرد موتور رو انخاب کنی بعد راه درایو کردنشو بحث کنیم
    اما چون در مورد تعقیب خط گفتی معملا موتور brushed DC استفاده میشه اونم تو اندازه کوچیک، یه درایور ساده و آماده بخری سنگینتری. تو اینترنت هم راحت پیدا میشه تو جمهوری هم لاندا داره.ولی اگه اصرار داری موتور درایو خودتو بسازی بهتره از ماشین های الکتریکی و الکترونیک قدرت شروع کنی، کتاب دانشگاهیش عالیه پاور کتاب رشید خوبه و ماشین های الکتریکی ویلدی.
    اما سنسورهای Pasive رو بهتره بشناسیشون بعد واسشون مدار طراحی کنی، اطلاعات سازنده معمولا کفایت میکنه به عنوان مثال NTC ها و معمولا نیازه مفهوم و محاسبات ADC رو بلد باشی.

23. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی

نقل قول نوشته اصلی توسط mstkmn نمایش پست ها
    سلام
    به نظر من توی هر کاری کسی موفقه که هم علم داشته باشه و هم تجربه.
    فیلم های شریف خیلی خوبه ولی شما باید سعی کنی که کنار یه آدم با تجربه هم کار کنی تا تجربه به دست بیاری و به مرور زمان بتونی کار مورد نظرت رو انجام بدی.
    سلام و تشکر دوست عزیز
    منم دقیقا همینو دلم میخواد. اما متاسفانه پیدا کردن یک آدم کار بلد که واقعا کسی رو قبول کنه و بهش یاد بده خیلی سخته! بعدشم احتمالا همون آدم هم انتظار داره شما اول یک سری مقدمات رو بدونی و به یک مرحله ای رسیده باشی تا قبولت کنه!

منم دنبالشم کارو استارت بزنم و یکسری مقدمات یادبگیریم و یک کار هایی بکنم که فردا رفتم جایی گفتم آقا من کارآموز رایگان! و اینارم میدونم و میخوام بیشتر یادبگیریم، قبول کنن(البته از جایی دارم صحبت میکنم که واقعا بی ارزه و آدم چیز یاد بگیره و آینده دار باشه!)

کاربر دائمی

خدا خیرت بده این سوال راحت تره واسه جواب دادن.
    در مورد خیلی اینترفیس ها مثا SPI,I2C,RS-485,CAN,... اصلا نگران نباش فقط مدار پیشنهادی سازنده رو بساز، حتما جواب میگیری، این کار رو همه دنیا انجام میدن
    در مورد موتورها پاسخ خیلی گسترده تره، ما انواع مختلفی از موتور داریم، اول بهتره که بر حسب کاربرد موتور رو انخاب کنی بعد راه درایو کردنشو بحث کنیم
    اما چون در مورد تعقیب خط گفتی معملا موتور brushed DC استفاده میشه اونم تو اندازه کوچیک، یه درایور ساده و آماده بخری سنگینتری. تو اینترنت هم راحت پیدا میشه تو جمهوری هم لاندا داره.ولی اگه اصرار داری موتور درایو خودتو بسازی بهتره از ماشین های الکتریکی و الکترونیک قدرت شروع کنی، کتاب دانشگاهیش عالیه پاور کتاب رشید خوبه و ماشین های الکتریکی ویلدی.
    اما سنسورهای Pasive رو بهتره بشناسیشون بعد واسشون مدار طراحی کنی، اطلاعات سازنده معمولا کفایت میکنه به عنوان مثال NTC ها و معمولا نیازه مفهوم و محاسبات ADC رو بلد باشی.
    من تقریبا با چیزهایی که گفتید آشنا ام و 2-3 سال پیش یکسری کارهایی هم در این زمینه انجام میدادم(همون کپی کاری)، اما چیزی که باعث شد رها کنم اولا اولا بخث ارشد بود و ثانیا فکر میکردم اینکار ارزشی نداره و آدم خودش باید مدار رو از صفر بلد باشه طراحی کنه یا طراحیشو بتونه عوض کنه و تغییر بده و ....

نمیتونی آمار بدی که فکر میکنی چند درصد طراح هایی که الان تو ایران کار میکنن، صرفا در حد همون کپی و پیست بلدن؟ و چند درصد، در حد محاسبات و تغییرات رو بلدن و انجام میدن؟

میخوام ببینم من کجای این بازار قرار دارم الان!(و البته بعد یاد گرفتن و مسلط شدن روی کپی پیست!)

کاربر فعال

من با بیشتر اونهایی که کار کردم دقیقا میدونستن دارن چیکار میکنن، خیلی هاشونم رفتن کشورهای دیگه شغلای خوب گرفتن، ما طراح های خیلی خوبی تو ایران داریم.
    هم سخت افزار هم نرم افزار.
    رشته شما چیه دقیقا ؟

کاربر دائمی

من لیسانس سخت افزار- ارشد هوش

یکسوال... آیا میشه همه کارایی که تو پروتئوس میشه انجام داد رو، توی آلتیوم هم انجام بدیم؟ قبلا یادمه از پروتئوس برای انتخاب یک میکرو و کشیدن یک مدار و برنامه نویسی و تست مدار و برنامه اش استفاده میکردم.... آیا همه این کارهارو میشه با آلتیوم هم انجام داد؟ یا بهتره با همون پروتئوس انجام بدم؟ (میخوام نسخه جدید هر دو نرم افزار رو دانلود کنم، اما نمیدونم ارزش داره پروتئوس رو هم دانلود کنم و روش وقت بذارم؟ یا بهتره کل کار با آلتیوم انجام بشه؟!)

کاربر فعال

والا حقیقت من هیچ وقت از بروتیوس استفاده نکردم. ولی واسه PCB نرم افزار های مطرح Altium و Eagle هستند.
    در مورد شبیه ساز های میکرو هم من Atmel studio و IAR workbench رو ترجیح میدم، راحت ترم باهاشون.
    ولی دیباگر و میکرو واقعی راه بهتریه
    در مورد AVR از JTAGICE3 و در مورد ARM از JLINK استفاده میکنم.
    اونجوری میتونی روی سخت افزار Break Point بزاری و در حالت اجرا اطلاعات مورد نظرو از روی میکرو بخونی.
    Keil هم ابزار خیلی خوبیه ولی من تا حالا باهاش کار نکردم.
    نظر شخصی من اینه که یکم دستتو کثیف کنی و بصورت شخصی پروژه انجام بدی. شاید نرم افزار برای رشته شما بهتر باشه، یه مدت روی سخت افزارهای آماده کار کنی شاید بهتر باشه.

29. تشکرها از این نوشته :

مدیر باز نشسته behnam6500 آواتار ها
    تشکر شده 899 بار در 390 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar نمایش پست ها
    من لیسانس سخت افزار- ارشد هوش

یکسوال... آیا میشه همه کارایی که تو پروتئوس میشه انجام داد رو، توی آلتیوم هم انجام بدیم؟ قبلا یادمه از پروتئوس برای انتخاب یک میکرو و کشیدن یک مدار و برنامه نویسی و تست مدار و برنامه اش استفاده میکردم.... آیا همه این کارهارو میشه با آلتیوم هم انجام داد؟ یا بهتره با همون پروتئوس انجام بدم؟ (میخوام نسخه جدید هر دو نرم افزار رو دانلود کنم، اما نمیدونم ارزش داره پروتئوس رو هم دانلود کنم و روش وقت بذارم؟ یا بهتره کل کار با آلتیوم انجام بشه؟!)
    آیا میشه همه کارهایی که با پیکان انجام داد رو با بنز هم انجام داد؟ پروتئوس آشغاله

31. تشکرها از این نوشته :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع