NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3133 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 15 از 15

موضوع: فركانس پيام بيشتر از حامل

کاربر علاقه مند mehrannohtani آواتار ها
    تشکر شده 11 بار در 10 پست

Gadid فركانس پيام بيشتر از حامل

سلام به همه ي مهندسان.
    ببخشيد سوالي داشتم، مي خواستم بدانم اگه فركانس پيام خيلي بيشتر از حامل باشه در يك فرستنده
    راديويي مثلا پيام 2گيگا هرتز باشه و حامل 500 كيلوهرتز حال با هر مدولاسيوني اين كار شدني است كه
    پيام به مقصد برسيد ؟ با اين كه فركانس پيام خيلي بيشتر از حامل است.
    ممنون

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

خیر. فرکانس حامل باید چند برابر پیام باشه تا در گیرنده بشه تغییرات رو تشخیص داد. مگر اینکه تکنولوژی جدید پیدا بشه.

واقعيتش فركانس if خروجي lnb ماهواره است ... كه فركانس خروجي اش برابر 950 تا 2150 مگاهرتز است....
    براي انجام يك پروژه اي نياز است اين سيگنال را تا 100 سانتي متري به شكل بيسيم ارسال كنم، حال نمي دانم
    دقيقا براي اين كار بايد چه كنم؟ اگر مي توانيد راهنمايي كنيد؟

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

شاید اینطور بشه.!!!!
    خروجی lnb برای کابل 50 اهمی تطبیق پیدا کرده. بجای کابل از یک آنتن 50 اهمی استفاده کن. طرف گیرنده هم از یک گیرنده در اون بازه فرکانسی استفاده کن. آنتن uhf تلویزیون متاسفانه از 100 تا 950 مگ جواب میده وگرنه میشد استفاده کرد.

آره خب مهندس، خوب راهنمايي مي كنيد... سوال ديگه ي پيش آمد شكل موج خروجي if مال lnb همان موج qpsk مال ماهواره است؟
    سوال دوم اين كه اين موج بعد از مودلاتور هست ديگه ؟ يعني موج پيام سوار حامل است ( البته از نوع qpsk ) ؟

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

اطلاعات زیادی ندارم. ولی فکر میکنم lnb فقط یک میکسر باشه که فرکانس حامل رو تغییر میده و تغییری در نوع مدولاسیون سیگنال انجام نمیده. شاید همین اطلاعاتم هم اشتباه باشه.

سلام، ممنون مهندس... نه اطلاعات شما درسته ... فركانسي كه از ترانسپوندر ( ماهواره در آسمان ) به طرف lnb در گيرنده مياد فركانس 10.7 تا 12.75 گيگاهرتز است و در lnb با يك اسلاتور به منظور كاهش فركانس ميكس ميشه و خروجي اش 950 الي 2150 مگاهرتز است .. اين كاهش فركانس به منظور اين است كه كابل كواكسيال كه از lnb تا رسيور كشيده شده است بتواند فركانس را عبور دهد چون در فركانس ها بالا پديده پوستي پيش مياد و سيگنال عبور نمي كنه و كار خراب ميشه/... نوع مدولاسيون qpsk است... خروجي if هم در كل از نظر مدولاسيوني تغييري نمي كنه و فقط بايد تقويت توان گذاشت تا مستقيم بره روي آنتن.... فقط همين.... حال سوال ديگر اين است كه از چه مدل گيرنده اي استفاده كنيم تا همان سيگنال دريافت بشه ... البته حتما بايد متناسب مدولاسيونش بايد باشه و آيا ماژول qpsk وجود داره ؟؟؟ آيا ميشه گيرنده اش را به شكل دست ساز ساخت؟؟
    واقيتش من خودم پايان نامه ارشدم در همين زمينه ماهواره بود و الان كه دانشجو دكترا الكترونيك دانشگاه آزاد هستم هم مي خوام همين كار را ادامه بدم ...ممنون مي شوم راهنمايي كنيد.

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

دنبال گیرنده uhf در بازه ی 950 تا 2150 بگردید ولی فکر کنم نباشه که در این صورت باید خودتون بسازید. ساخت مدار در فرکانس گیگاهرتز کار آسونی نیست ولی شدنیه. دیگه دانشجوی دکتری هستین پس باید بتونید. برای دمدولاسیون از تونر ماهواره استفاده کنید.
    اگر میخواید که کابل رو حذف کنید اشکال داره.

چرا باند uhf ؟ مگه باند uhf مدولاسيون qpsk است؟ در ضمن من احتياجي به دمدولاسیون ندارم... سوال من اين هست "چگونه lnb را تا رسيور بيسيم كنم؟" براي ارسال از lnb فقط كافي است تقويت كننده قدرت گذاشته شود تا سيگنال روي آنتن رود ، چون مودلاسيون قبلا توسط ترانسپوندر ( ماهواره در فضا ) انجام شده و به lnb رسيده ( البته با فركانس بالا ) بعد داخل lnb چون فركانس بالا است فركانس موج حامل را پايين مي آورند تا از كابل كواكسيال قابليت عبور را داشته باشد... پس خروجي if دستگاه lnb موج با مودلاسيون qpsk است ( با فركانس 950 مگاهرتز الي 2150 مگاهرتز ) حال اگر اين موج را به تقويت كننده قدرت بدهيم و خروجي تقويت كننده هم به آنتن مناسب وصل بشه، احتمالا ميشه چند متري به شكل بيسيم روي هوا منتشر كرد..... تا اينجا كار اصلا كار سختي نبود و شدني هست به راحتي .... حال به قسمت دوم ميرسيم : دستگاهي لازم دارم كه سيگنال if با فركانس 950 الي 2150 مگاهرتز را دريافت كند. اين سيگنال داراي مودلاسيون qpsk است ( چون از فرستنده qpsk منتشر شده) ... بعد از دريافت سيگنال و كمي تقويت اين سيگنال، بدون اين كه آشكار سازي انجام دهيم و تغيير انجام دهيم و كار خاصي بكنيم مستقيم به ورودي دستگاه رسيور ( كه ورودي تيونر محسوب مي شود) وارد شود.تا نهايتا تصوير از تلويزيون نشان داده شود.

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

باند uhf یعنی ultra high frq که از بازه 300 تا 3000 مگاهرتزه. نوع مدولاسیون ربطی به فرکانس نداره. تلویزیون 100 تا 900 مگاهرتزه. وای فای 2400 مگاهرتز که هر دو uhf هستن ولی کلا تکنولوژی مدولاسیونشون متفاوته.
    بله شما فقط به فرستنده و گیرنده پهن باند در بازه ی مورد نظر نیاز دارید.
    البته یک چیز خیلی مهم ناگفته نماند که با این کار شما نمیتونید سیگنال ماهواره رو بگیرید چون داخل کابل کواکسیال دو تا سیگنال دیگه هم وجود داره که یکی برق دی سی برای کار کردن سوییچ و ال ان بی هست و دیگری سیگنال کنترلی 22 کیلوهرتز برای کنترل اونا. هر lnb دو بازه فرکانسی داره که باید توسط رسیور یکیش انتخاب بشه. هر سوئیچ 4 یا 8 کانال داره که باید یکی انتخاب بشه. همچنین موتور هم هست که باید کنترل بشه. با حذف کابل اینا رو چکار میکنی.

بله . مهندس شما اطلاعاتتان در مورد تكنولوژي ماهواره خيلي خوب هست. اين نكته را بگويم كه اصولا احتياجي به فرستنده ندارم همانطور كه خودتان
    مي دانيد خروجي if دستگاه lnb داراي سيگنال مولاسيون شده است كه ما فقط بايد با يك تقويت كننده قدرت ترانزيستوري كه ft آن به اندازه لازم باشد
    آن سيگنال مودلاسيون شده را تقويت كنيم و مستقيم روي يك آنتن مناسب بفرستيم. تا در گيرنده دريافت شود. پس اصولا نيازي به فرستنده با مودلاتور
    نداريم چرا كه ما سيگنال مودوله شده و آماده در خروجي if دستگاه lnb دريافت مي شود. فقط تقويتش كنيم و بفرستيمش روي آنتن.

************************************************** ********************************************
    نكته مهم ديگه كه خودتان هم اشاره كرديد ولتاژ dc روي خط كابل كواكسيال است كه با كمك آن lnb را روشن ميكنيم و با تغيير ولتاژ روي آن
    حالت هاي افقي و عمودي شبكه ها تنظيم مي شود. من چون پايان نامه ارشدم در مورد همين سيستم lnb ماهواره و سويچر ماهواره بود
    با تلاش و آزمايش و تحقيقات موفق شدم سيستم تغذيه lnb را كاملا از سيستم برقي كه از تيونر رسيور اعمال ميشه مستقل كنم.
    ************************************************** ********************************************
    همچنين در مورد اين پالس 22 كيلوهرتزي را كه شما مي گوييد از رسيور به طرف سوييچر اعمال ميشه ... حرف شما كاملا درسته.
    پايان نامه ارشد من طوري بود كه بايد دستگاهي مي ساختيم كه ديگه نياز به اين پالس ها نباشه ... خوشبختانه با تلاش و تحقيق
    اين مشكل را هم حل كردم. و ثبت اختراع هم كردمش و در جشنواره جوان خوارزمي هم دارم شركت ميدمش....
    الان فقط دنبال بيسيم كردن اين سيگنال if خروجي رسيور هستم.

حالا جناب مهندس، سوال اصلي من اين است كه چگونه گيرنده اي داشته باشم كه قسمت آشكار ساز نداشته باشه ( بدون دمودلاتور ) فقط سيگنال ارسالي ام را دريافت بكنه و به ورودي گيرنده ( رسيور بده ) ؟؟؟ آيا ميشه دست ساز آن را ساخت؟

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

نباید کار سختی باشه. شما فقط یک واحد تقویت کننده لازم دارید که سیگنال رو از آنتن دریافت کنه، مدار مچینگ داشته باشه. تقویت کنه (ترانزیستوری)، دوباره برای کابل کواکسیال مچ کنه.
    یعنی شما در عمل به یک مدار تقویت کننده نیاز داری که مناسب برای اون فرکانس باشه و برای اون ورودی و خروجی مچ شده باشه. نه میکسر لازمه نه دمدولاسیون.

ممنون. الان دقيقا در گيرنده اصلا نيازي به ميكسر .. دمودلاتور.. و ... ندارم فقط دريافت كننده مي خواهم كل موج ارسالي را دريافت كند... حالا سوال ديگري كه پيش آمد اين است كه براي دريافت سيگنال با مودلاسيون qpsk آيا با يك مدار LC ( ال سي ) يعني سلف و خازن ميشه انجام داد ( رنج فركانسي كه بايد دريافت شود 950 الي 2150 مگاهرتز است) ... واقعيتش در اين مورد اصلا اطلاعاتي ندارم.... اين قسمت را چه كنم؟

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

بیشتر نمیدونم. ولی مدار مخابراتی که بدون سلف و خازن نمیشه. واحد مچینگ که گفتم همونه دیگه. معمولا مدارهای مخابراتی بین هر طبقه یک فیلتر rlc دارن. حالا هدفش تطبیق امپدانس هست یا فیلتر کردن سیگنالها یا ...