NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2602 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11

موضوع: فرق بین کتابخانه های Standard Peripheral و HAL

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

پیش فرض فرق بین کتابخانه های Standard Peripheral و HAL

سلام
    کسی فرق بین کتابخونه های Standard Peripheral و HAL میدونه چیه؟
    کدوم یکی برای استفاده بهتره؟
    ویرایش توسط hamed101 : 17-08-2015 در ساعت 18:06

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 28 بار در 8 پست

اولی SPL قدیمی تر است و جا افتاده تر . دومی HALجدیدتر شلوغتر اشغالتر و دارای اشکالاتی است .
    کسانی که حرفه ای هستند و وقت هم دارند بهتر است خودشان درایور خود را با توجه به دیتا شیت و با بررسی SPL بنویسند بهتر است.

درایور های st بسیار شلوغ و درهم نوشته شده و برای کار هم باید دیتاشیت را بفهمی هم کد درایور ST را.

4. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما stm32z برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی alghasi آواتار ها
    نام
    سعيد القاصي
    تشکر شده 519 بار در 265 پست

با کمال احترام نظر من کاملا متفاوت است
    به نظر کتابخونه های st بسار روان مشخص و واضحه و نیازی به دانستن اطلاعات خیلی کمی از سخت افزاره.
    کتابخونه هو همه کلاسه بندی شدن و سطح بالا نوشه شدن. برای همه چیز کلاس و ساختار تعریف شده
    اگه با برنامه نویسی سطح بالا اشنا باشین کار کردن با اونا براحتی آب خوردنه. و واقعا زحمت کشیدن و خیلیم خوبه.

6. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 28 بار در 8 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط alghasi نمایش پست ها
    با کمال احترام نظر من کاملا متفاوت است
    به نظر کتابخونه های st بسار روان مشخص و واضحه و نیازی به دانستن اطلاعات خیلی کمی از سخت افزاره.
    کتابخونه هو همه کلاسه بندی شدن و سطح بالا نوشه شدن. برای همه چیز کلاس و ساختار تعریف شده
    اگه با برنامه نویسی سطح بالا اشنا باشین کار کردن با اونا براحتی آب خوردنه. و واقعا زحمت کشیدن و خیلیم خوبه.

این لینک را ببینید

ST's (STM32Cube) software ecosystem is terrible - how can we fix it? - Page 1

SPL(standard) بهتر از CUBE است ولی درایور حرفه ای و خاص کاربر خودتون را بنویسید هم سریعتر است هم کم حجم تر . ولی سخت تر و وقت گیر تر است برای حرفه ای ها و شرکتهای حرفه ای که بر اساس stm32 طراحی می کنند این بهترین راه است.
    cube برخی توابع برای برخی peripherals را ندارد و سرعت اجرا کم است و اگر باگ داشته باشد چطوری رفع می کنید؟

8. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعيد القاصي

منم با spl مینویسم. ولی با cube mx هم فرقی نداره. یه لایه بالاتره. تقزیبا یکی هستن. Hal هست. چرا نشه دیباگش کرد؟ مگه سورسش باینریه؟

10. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 27 بار در 18 پست

کلا hal بد نیست . ولی بعضی چیزاش مثل uart جالب در نیومده . البته به نظر من .

12. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 5 بار در 4 پست

من از اول با HAL شروع کردم : ADC - DAC - SPI - Timer استفاده کردم - خوبه و مشکل خاصی باهاش نداشتم - فقط اگه یه فایل پیدا می کردم که این HAL درایور رو هم راه مثال های خوب و حرفه ای تشریح می کرد سرعت کارم بالاتر می رفت . مثال های سایت STM برای همه اجزا موجود نبود .

14. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما hamze-20 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 28 بار در 8 پست

HAL اماده برای کد نویسی ولی محدود به توابع داده شده و کاهش دهنده سرعت درایور.

با توابعی مه مستقیما به رجیستر می نویسند کد سریعتر و کم اشتباهتری دارید و خواندن manual کافیست. ولی باید تسلط زیادی به سخت افزار و درایور نویسی صحیح داشته باشید.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 6 بار در 5 پست

سلام
    به نظر من بهترین کار مراجعه به دیتاشیت و نوشتن توابع مورد نیاز توسط خودتون هست.
    منم اول رفتم کاری رو با hal انجام بدم ، اما کلی اسیرم کرد و به دردم نخورد . درنهایت تصمیم گرفتم توابعم رو خودم بنویسم و استفاده کنم.
    یاعلی مدد

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sh90 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

به تظر من spl بهتر از hal هست. اما hal بیشتر شبیه به برنامه نویسی سطح بالاست.
    تا اونجابی که من میدونم کاربرد همه اینا تویه راه انداری اولیه ابزار های جانبیه. کند و تند هیچ تاثیری رویه کند و تند بودن خودشون ندارن. رانداری اولیه که کند و تندش مهم نیست.

19. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

Banned
    تشکر شده 4 بار در 1 پست

با سلام خدمت دوستان . بنده چند سال است که با میکروکنترلر های شرکت st کار میکنم. اوایل با لایبری های std و به مقداری هم رجیستیری کد مینوشتم . بعدش که st نرم افزار stm32cube معرفی کرد امدم سمت این نرم افزار و بعدش دیگه با این نرم افزار پروژه هامو مینوسیم . یکی از مزایای این نرم افزار اینکه توی طراحی سخت افزار کمک زیادی به شما میکنه و اشتابهات کم مکنه. بهترین روش برنامه نویسی روی میکروکنترلر stm32 اینکه برنامتون رو با hal پیکر بندی بکنید اما دستورات و توابع رو خودتون به صورت دجیستری بنویسید تا سرعت اجرای دستوراتتون بالا بره.
    ویرایش توسط mzarkoob : 06-03-2017 در ساعت 12:33 دلیل: درج لینک سایت

21. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما blacksmart برای ارسال این پست سودمند: