NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3202 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: تشخیص مقاومت،خازن یا سلف معیوب در مدار الکترونیکی

کاربر علاقه مند stackprograme آواتار ها
    تشکر شده 29 بار در 15 پست

پیش فرض تشخیص مقاومت،خازن یا سلف معیوب در مدار الکترونیکی

سلام خدمت اساتید،بنده یک سوال داشتم فرض کنیم یک مدار الکترونیکی داریم،به ما گفته شده یک قطعه مثلا مقاومتش خراب شده،از لحاظ ظاهر ی هم مشخص نباشد،بعد می خواهیم قطعه معیوب راپیدا کنیم،
    روش هایی که به ذهن من می رسه یکی شبیه سازی مدار،براساس ولتاژ ،جریان قطعات به معیوب بودن ان پی ببریم
    روش دوم هم تک تک پایه ها را بکشم بیرون تا قطعه معیوب پیدا شود
    می خوام بدونم ابزاری وجود نداره برای اینکه من نخواهم پایه قطعه را بکشم بیرون اون را تست کنه،شبیه سازی هم نمی خوام استفاده کنم،اگه ابزاری می شناسید معرفی کنید،
    روش های بهتری را شما نمی شناسید؟
    ممنون ازپاسختون

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال rozeh آواتار ها
    تشکر شده 176 بار در 104 پست

ببینید نمی دونم شما تا حالا کار تعمیرات انجام دادید یا نه ولی من انجام دادم. این قطعاتی که شما فرمودید به عنوان قطعات پسیو شناخته میشن. اینا به این راحتی توی مدارات نمی سوزن. خصوصا مقاومت ها و سلف ها. خازن ها هم به جز الکترولیت خوب کار میکنن. به نظر من یکی از حساسترین قطعات توی این لیست شما خازن های الکترولیت هستش. در اکثر مواقع هم که آسیب می بینه یا باد میکنه(متورم میشه - پف میکنه) یا می ترکه. بقیه قطعات هم اکثر به قریب مواقع سیاه میشن و یا می ترکن(کمتر این گزینه واسه مقاومت و یا خازن های دیگه یا سری قطعات سیم پیچی پیش میاد).
    در بیشتر مواقع عیب ها و ایرادات قطعات و دستگاه ها توی تغذیه شون هستش. قسمت تغذیه نقش مهمی توی مدارات ایفا میکنه. متاسفانه بیشتر وسایل و ابزارهای الکترونیکی توی بازار ساخت چین هستش که متاسفانه از جانب تغذیه ایراد دارند.
    بیشتر خسارات وارده هم بر روی قطعات
    اکتیو هستش. در واقع اینا رو گفتم که بگم شما دست گذاشتید روی بخشی که توی ترابل-شوتینگ(troubleshooting)(عیب یابی) زیاد اهمیت نداره چون همون طور که گفتم بیشتر خسارات وارده بر روی قطعات اکتیو هستش.
    اینجا توی این لینک جواب های جالبی هست واسه عیب یابی:

measurement - Does it make sense to measure components in-circuit in order to prove non-functioning? - Electrical Engineering Stack Exchange

4. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما rozeh برای ارسال این پست سودمند: