NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3177 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: اطمینان صدرصد از کارکد فن

کاربر فعال
    تشکر شده 70 بار در 45 پست

پیش فرض اطمینان صدرصد از کارکد فن

سلام

تعدادی فن 50*50 ب مشخصات 220 ولت و 1 امپر دارم که به فاصله 30 متری از تابلو برق قرارگرفته . این فن ها در مکانی قرار گرفته که زمانیکه میسوزه و یا از کار می افته خسارت به بار میاره .

بنابراین زمانیکه میسوزه باید یک الارم زده بشه و اپراتور متوجه بشه ./ این فن ها توسط دیمر صنعتی دورشون کنترل میشه .

دستگاه خاصی هم در بازار پیدا نکردم

ممنون میشم در این زمینه دوستان راهنمایی بفرمایند که از چه روشی استفاده کنم .

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام

به نظر من بهترین روش کنترل جریانه. یعنی شما با استفاده از ct جریان فن هارو اندازه بگیرید حالا چنانچه این جریان صفر شد دو حالت ممکنه اتفاق افتاده باشه :

1. فن توسط اپراتور خاموش شده باشه.
    2. فن در اثر سوختن خاموش شده باشه.

برای تمایز این دو حالت باید در برنامه نویسی یک متغیر داشته باشید که در صورت خاموش کردن فن از بوسیله کاربر مقدارش 1 بشه. پس زماینکه فن خاموش شده ولی این متغیر 1 نیست یعنی فن در اثر عوامل یرونی (سوختن) خاموش شده.

ضمن اینکه استفاده از ct این مزیت رو داره که اضافه جریان رو هم میشه تشخیص داد که ممکنه در اثر گیر کردن پره ها به بدنه یا خرابی بلبرینگ شافت و ... پیش اومده و داره باعث سوختن فن میشه.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

4. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

میتونی سنسور جریان قرار بدی سر راهشون و با این شیوه الارمی درصورت قطع شدن ب اپراتور بدی
    راههای متفاوتی هست ولی این ی راهش میتونه باشه !
    ی راه دیگه اگ فاز اصلی همه فنها از ی فیوز گرفته بشه و شما بیایید امپر نهایی در روشن شدن را بگیرید و همیشه اون امپر را در نظر داشته باشید با گذاشتن ی سنسور میتونید از کار افتادن ی فن را تشخیص بدین این طوری هزینه خیلی کمتره

6. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    احسان باقری
    تشکر شده 35 بار در 29 پست

روشم بودن فن چه اثری داره؟
    خنک کردن یا چیز دیگه؟
    شما میتونی عواملی که باعث خسارت میشه رو شناسایی کنی.

8. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند mehrannohtani آواتار ها
    تشکر شده 11 بار در 10 پست

با نمونه برداري سيگنال از جريان عبوري و دادن آن سيگنال به ميكرو و برنامه نويسي مناسب مي تواني اين كار را انجام داهي البته به جاي ميكرو مي تواني از اپ امپ هم استفاده كني.....
    به صفحه اي سوالات من هم سر بزنيد ...

10. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza_rk نمایش پست ها
    سلام

به نظر من بهترین روش کنترل جریانه. یعنی شما با استفاده از ct جریان فن هارو اندازه بگیرید حالا چنانچه این جریان صفر شد دو حالت ممکنه اتفاق افتاده باشه :

1. فن توسط اپراتور خاموش شده باشه.
    2. فن در اثر سوختن خاموش شده باشه.

برای تمایز این دو حالت باید در برنامه نویسی یک متغیر داشته باشید که در صورت خاموش کردن فن از بوسیله کاربر مقدارش 1 بشه. پس زماینکه فن خاموش شده ولی این متغیر 1 نیست یعنی فن در اثر عوامل یرونی (سوختن) خاموش شده.

ضمن اینکه استفاده از ct این مزیت رو داره که اضافه جریان رو هم میشه تشخیص داد که ممکنه در اثر گیر کردن پره ها به بدنه یا خرابی بلبرینگ شافت و ... پیش اومده و داره باعث سوختن فن میشه.
    سلام متشکرم

اتفاقا خودم به این موضوع فکر کردم

یک توضیح در مورد انجام کار:

10 تا تابلو برق داریم و 20 تا فن

هر دو تا فن به یک تابلو برق متصل هست و در فاصله 30 متری از تابلو قرار گرفته

این فن ها بصورت موازی به هم دیگه متصل شده اند و در نتیجه توسط کنتاکتور قطع و وصل میشوند (هر دو تا فن بصورت همزمان on/off) می شود

هر فن 1 امپر جریان میکشه ؛که در نهایت چون 2 تا فن هست میشه 2 امپر

سر راه این فن ها قرار هست دیمر صنعتی گذاشته شود که باهاش دور رو کمو زیاد کنیم (بنابراین جریان با توجه به دیمر متغییر هست )

سه مورد امکان داره برای فن ها اتفاق بیافته :

1=سوختن کامل هر دوفن
    2= نیم سوز شدن هر دوفن
    3= سوختن و یا نیم سوز شدن یک فن و سالم بودن فن دیگری

در مورد پارامتر 1 ؛ اگر هر دو فن بسوزه هیچ جریانی کشیده نمیشه و تشخیص در این روش با سنسور جریان راحتره

در مورد پارامتر 2 ؛تشخیص مشکل تر میشه چون اگر موتور نیم سوز بشه معلوم نیست که جریان بیشتری کشیده میشه که ما بخایم از این روش متوجه نیم سوز شدن بشیم.شاید جریان کمتری بکشه

در مورد پارامتر 3 ؛ اگر یکی سالم بود و دیگری نیم سوز چی ؟ضمن اینکه ما چون با دیمر دور رو کمو زیاد میکنیم و در نتیجه مقدار جریان هم کمو زیاد میشه تشخیص نیم سوز شدن یکی از فن ها مشکل افرین هست

ناظم سایت KHM آواتار ها
    تشکر شده 2,131 بار در 905 پست

یه راهشم این میتونه باشه که فن که خاموش بشه یا حتی دورش کم باشه(تنظیم نامناسب)، یه قطعه داغ میکنه که میسوزه....پس میتونی رو اون قطعه سنسور دما بذاری

13. تشکرها از این نوشته :

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

میتونید با نمونه گیری ها و زمان بندی مشخص ب درستی و نادرستی اون فن پی ببرید باید ی الگوریتمی تعریف کنید

15. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

سلام
    از یکایک دوستان تشکر میکنم

یکی از دوستان نظر زیر رو ارائه کردند :

فکر نمی کنم چرخیدن فن برای کسی اهمیتی داشته باشه اما کنترل دما و عبور نکردن دما از حد مجاز قطعا اهمیت دارد.
    دماسنجی کنید و هر وقت دما از حدی بالاتر رفت الارم بدید.
    و جواب بنده به ایشون :

دقیقا از کار افتادن فن و یا چرخیدن فن خیلی اهمیت داره . این فن ها در مکان های مثل مرغداری؛گلخانه و... هستند که دارای سیستم اتوماسیون هستند بنابراین این مکان ها دارای چندین سنسور دما هستند. ضمن اینکه فن ها بسته به مکان های که نصب میشند ؛یا هوا رو تهویه میکنند یا هوا رو سیرکوله(به چرخش) در میارند
    بنابراین این فن ها کاری به دمای محیط ندارند و ما از این فن ها برای چرخش هوای محیط استفاده میکنیم (مثلا هوای محیط داخل رو بسته به نیاز بکشه بیرون ).بنابراین نمیتونیم از سنسور دما؛رطوبت ؛دی اکسید کربن؛منواکسید کربن و... استفاده کنیم چون کار کرد فن ها ربطی به این پارامترها نداره

بنابراین ملاک ما فقط و فقط کارکرد فن هست

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 14 بار در 10 پست

دوست عزیز دیمری که انجام میدهید بر چه مبنایی است ؟ نمیدونم دربازار ایران فنهای دور شمار دار در اندازه و توان مورد نظر شما موجوده یا نه !!! ولی اگر موجود باشه به راحتی با مقایسه دیمر و دور شمار هر فن به راحتی میتوان وجود اشکال در عملکرد هر فن را به تنهایی تشخیص داد .
    نکته دیگر اینه که معمولا موتور های دور متغییر طراحی خاص خودشون را از نظر عملکرد دارند و فنهای معمولی وقتی با دور کم کار میکنند خیلی زود آسیب میبینند . جدا از قسمتهای الکتریکی معمولا مشکل بلبرینگ و بوش هم پیدا میکنند.
    چرخش با دور کمتر از مقدار طراحی شده باعث ایجاد لرزش و آسیب فن میشود .
    یک علت گرانتر بودن دور متغییر ها هم همین است.
    اگر فن دور شمار دار در بازار نباشه به نظر من باید با سنسور نوری روی فن ها نصب کنید تا کار دورشمار را انجام دهد
    ویرایش توسط glimpser : 18-07-2015 در ساعت 20:44

18. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما glimpser برای ارسال این پست سودمند: