NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 1587 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 40 از 61

موضوع: Lpc1788 adc

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mzarkoob نمایش پست ها
    مهم برای شما نتیجه هست یا روش خاص؟
    ممنون از اینکه پاسخ دادین
    قطعا نتیجه.
    اما سوال من اینه فرض کنید قراره از یک سیگنال سینوسی با فرکانس 50 کیلو هرتز نمونه بگیرید و ذخیره کنید. در این حال شما دیگه
    دیگه نمیتونید میانگین بگیرید و هرنمونه ای که گرفته میشه رو باید بلافاصله ذخیره کرد. در این حالت چه کار باید کرد؟
    این مشکل تا حدودی قابل حله اما چرا وقتی adc رو زمین میکنم عدد صفر رو تحت هیچ حالتی نمیبینه؟
    ویرایش توسط l90mehdi : 17-07-2015 در ساعت 17:51

2. # ADS
    Circuit advertisement

4. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

ممنون از پاسختون.
    به نظر شما اینکه adc رو به زمین وصل میکنم و عدد 0 برنمیگرده طبیعه؟

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

در برد 1788 کویر شماتیک نگاه کنید یک مقامت سری کرده با پایه که کمترین مقدار حدود 50 می خونه ولی در برد 1768 که چنین مقاومتی نذاشته صفر هم می خونه تا پتانسیومتر کمترین مقدار باشه:
    کد:
     3 3 5 0 0 1 0 0 2 6 0 0 2 0 0 0 5 0 0 4 3 0 0 1 0 0 3 5 0 0 0 0 0 0 5 4 0 0 3 0

7. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mzarkoob نمایش پست ها
    در برد 1788 کویر شماتیک نگاه کنید یک مقامت سری کرده با پایه که کمترین مقدار حدود 50 می خونه ولی در برد 1768 که چنین مقاومتی نذاشته صفر هم می خونه تا پتانسیومتر کمترین مقدار باشه:
    کد:
     3 3 5 0 0 1 0 0 2 6 0 0 2 0 0 0 5 0 0 4 3 0 0 1 0 0 3 5 0 0 0 0 0 0 5 4 0 0 3 0
    سلام نه استاد من از یرد آموزشی دیگه ای استفاده میکنم. چنین مقاومتی که شما گفتین رو من ندرام.
    استاد زرکوب اگه ممکنه نمونه کدی که خروجی به این شکل 0 5 0 0 4 3 0 0 1 0 0 3 5 0 0 0 0 0 0 5 4 0 0 3 0 تولید میکنه رو قرار بدین

ممنون

نام
    مهدی زرکوب

در فیلم مقدماتی که با توضیحات در قسمت adc با رجیستر و با CMSIS هست که. همین طور در لینک وبسایتم مختصر نکاتی هست.

کاربر فعال hamid69 آواتار ها
    نام
    حمید لطفعلی زاده
    تشکر شده 266 بار در 49 پست

با تست هایی که من انجام دادم adc میکرو 1788 به صورت عادی دقت خوبی نداره، مگر این که با معدل گیری ، الگوریتم انحراف از معیار و ... اوضاعش رو بهتر کنید!

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid69 نمایش پست ها
    با تست هایی که من انجام دادم adc میکرو 1788 به صورت عادی دقت خوبی نداره، مگر این که با معدل گیری ، الگوریتم انحراف از معیار و ... اوضاعش رو بهتر کنید!
    به نظر شما عجیب نیست تراشه با چنین قابلیت هایی عیب به این بزرگی داشته باشه؟!!!!!!!!!!!! من فکر میکنم که یا تراشه هایی که ما استفاده میکنیم تقلبی هستن
    یا از نظر نرم افزاری این مشکلات باید قابل حل باشن البته به جز روش های میانگین گرفتن و .... خیــــــــلی بعید از شرکت معتبری مثل فیلیپس که چنین عیب بزرگی تو محصول باشه.

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

کسی از دوستان هست که از adc میکرو lpc1788 استفاده کرده باشه و اختلاف بین نمونه های گرفته شده از
    adc رو ندیده باشه؟ من دنبال روش برای بهبود مشکل گفته شده در پست های قبل نیستم (البته خوشحال میشم اگه روش جدید ارائه بشه) من دنبال علت این مشکلات هستم. کسی اطلاع داره آیا؟

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط l90mehdi نمایش پست ها
    ب خیــــــــلی بعید از شرکت معتبری مثل فیلیپس که چنین عیب بزرگی تو محصول باشه.
    مهندس ممکنه یک سخت افزار باگ هایی داشته باشه که خود شرکت میاد لیست موارد را مطرح می کنه. کسایی که با میکروهای مختلف کار کرده اند به مواردی از باگ رسیده اند

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

در مورد lpc1788 بنده هیچ سندی مبنی بر ایرادی سخت افزاری که توسط شرکت سازنده تایید شده باشه پیدا نکردم. از دوستان اگه کسی چنین موردی مشاهده کرده لطفا در انجمن مطرح کنه.
    ممنون

کاربر فعال
    تشکر شده 47 بار در 38 پست

من ازش استفاده کردم و مشکل "ریز" تا این لحظه نداشتم.
    به یه مورد توجه کنین.
    توی mega32 هم با این که دیتای خروجی مبدل آنالوگ به دیجیتال 10 بیتی هستش اما قید اون دو بیت رو می زنن که بشه 8 بیت.
    توی اینجا هم باید قید 4 بیت رو بزنین (البته من نزدم و از 12 بیتش دارم استفاده می کنم). و اگر adc درست و حسابی می خواین باید یه آیسی مبدل خوب بخرین. (در حد 50 60 هزار تومن)
    در ضمن معمولا نویز هایی در حد میلی ولت این جور جاها هست.
    یه مورد دیگه این که یه همچین ترتیبی رو تو برنامه نویسی اتخاذ کنین.
    1) انتخاب وظیفه ی پایه ی مربوطه
    2) plain out کردن پایه ی مربوطه
    3) راه اندازی کلی مبدل
    4) تعیین پایه ی مربوطه برای مبدل
    5) راه انداری مبدل
    نتیجه رو بعدش اعلام کنین.

16. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

بله دوست عزیز دقیقا همین کار رو انجام دادیم اما نتیجه تغییر زیادی نکرد. در مورد نویز باید بگم که مقادیر خونده شده از adc چیزی نزدیک به 80 تا اختلاف وجود داره. یعنی adc یک مرتبه عدد 200 رو می خونه و دقیقا دفعه بعدی عدد 280 رو می خونه . با توجه به ولتاژ تغذیه که 3.2 ولت است وقتی adc بین نمونه گرفته شده 80 تا اختلاف داره یعنی پتانسیل روی پایه adc چیزی نزدیک به 75 میلی ولت تغییر کرده(البته با فرض ثابت بودن ولتاژ رفرنس) است. حالا با توجه به وجود خازن های روی برد چنین نویزی تقریبا غیر ممکنه! از طرفی چرا هرکی با lpc1788 کار میکنه چنین مشکلی داره؟
    البته من تو سایت ها و وبلاگ های خارجی زیاد چرخیدم اما کسی حرفی از این مشکل نزده. حالا به نظر شما چرا adc این چیپ اینقدر نوسانیه؟

کاربر فعال
    تشکر شده 47 بار در 38 پست

یه مورد دیگه هم که هست یه حداقل میزان وقت لازم برای خوندن نیازه.

کاربر فعال rozeh آواتار ها
    تشکر شده 176 بار در 104 پست

بله دوست عزیز دقیقا همین کار رو انجام دادیم اما نتیجه تغییر زیادی نکرد. در مورد نویز باید بگم که مقادیر خونده شده از adc چیزی نزدیک به 80 تا اختلاف وجود داره. یعنی adc یک مرتبه عدد 200 رو می خونه و دقیقا دفعه بعدی عدد 280 رو می خونه . با توجه به ولتاژ تغذیه که 3.2 ولت است وقتی adc بین نمونه گرفته شده 80 تا اختلاف داره یعنی پتانسیل روی پایه adc چیزی نزدیک به 75 میلی ولت تغییر کرده(البته با فرض ثابت بودن ولتاژ رفرنس) است. حالا با توجه به وجود خازن های روی برد چنین نویزی تقریبا غیر ممکنه! از طرفی چرا هرکی با lpc1788 کار میکنه چنین مشکلی داره؟
    البته من تو سایت ها و وبلاگ های خارجی زیاد چرخیدم اما کسی حرفی از این مشکل نزده. حالا به نظر شما چرا adc این چیپ اینقدر نوسانیه؟
    می خوایید من کمکتون کنم؟
    اگه دوست دارید همه اطلاعات سخت افزاریتون رو بذارید تا بررسی کنیم. این ApNote رو خوندید:

http://www.nxp.com/documents/applica...te/AN10974.pdf

به نظر نمیاد که مشکل شما فقط با خازن دی-کاپلینگ یا بای-پس حل بشه. چون توی این اپ-نات که گذاشتم خیلی نکات دیگه رو گفته که حتما رعایت نشده. سعی کنید توی طراحی ها از سازنده قطعات ایراد نگیرید. بیشتر به فکر این باشید که مشکل رو حل کنید.

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

دقیقا منظور من هم همینه خیلی عجیب و تقریبا غیر ممکنه که چنین چیپی یه همچین عیب بزرگی داشته باشه. من دنبال پیدا کردن مشکل هستم نه اینکه مشکلات رو بندازم گردن شرکت سازنده.
    شماتیک بردم رو قرار بدم کافیه؟
    ویرایش توسط l90mehdi : 07-08-2015 در ساعت 21:53

دقیقا منظور من هم همینه خیلی عجیب و تقریبا غیر ممکنه که چنین چیپی یه همچین عیب بزرگی داشته باشه. من دنبال پیدا کردن مشکل هستم نه اینکه مشکلات رو بندازم گردن شرکت سازنده.
    شماتیک بردم رو قرار بدم کافیه؟
    ببینید من نمیگم که ایراد نداره. داره، اتفاقا به نظر من اصلا ADC محصولات NXP خوب نیست. من خودم از محصولات ST استفاده میکنم. هم کیفیت خوبی داشت و هم قیمت و کارکردش خیلی خوب بود. مثلا الان ADC این میکروی شما 400k هستش ولی ADC میکروهای ST تقریبا همشون 1MHz هستن. شرکت ST بعنوان بزرگترین تولید کننده نیمه هادی ها در اروپا سابقه و تجربه خیلی خوبی توی این زمینه داره. بگذریم. اجازه بدید اول به بعضی از سوالات پاسخ بدم.
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamid2794 نمایش پست ها
    ...
    من با AVR که کار می کردم خیلی خروجی adc دقیق و ثابتی داشت، حتی در خواندن سرعت بالا
    ...
    هم نرخ نمونه برداری و هم سرعت ADC های AVR با این میکرو فرق میکنه. نمی تونید با ADC این میکروها مقایسه شون کنید.
    ...
    این مشکل تا حدودی قابل حله اما چرا وقتی adc رو زمین میکنم عدد صفر رو تحت هیچ حالتی نمیبینه؟
    به این نمودار نگاه کنید:

خطوط پلکانی شماره 1 مقادیر اندازه گیری شده از ADC هستش و شماره 2 مقادیر ایده-آل که محاسبه شده. اگه پایین این دو نمودار نگاه کنید(نطقه 0 مختصات دکارتی) می بینید که نوشته Offset error . این جواب سوال شماست. پس در کل شما همیشه این خطا رو داری. شما می تونی با اندازه گیری این مقدار، اون رو به صورت نرم افزاری 0 کنید.

البته شما باید موارد دیگه رو هم در نظر بگیرید. مثلا در مقادیر بالاتر شما خطلای گین(gain error) هم دارید. اگه بالای نمودار نگاه کنید می تونید ببینید. انگار روی شیب خط تاثیر داره. پس شما می تونید با بدست آوردنش اونو محاسبه کنید.

یک موضوع مهم رو هم شما دوستان باید به خاطر داشته باشید که نمونه برداری از سیگنال زیاد راحت نیست. خصوصا اگه نرخ نمونه برداری و سرعت ADC بالا باشه.
    متاسفانه به نظر میرسه دوستان در متصل کردن سیگنال به میکروشون دقت نکردند. مثلا این قسمت رو ببینید:

آیا شما واسه متصل کردن سیگنالتون به میکرو مقاومت Rsvi و خازن Cia رو قرار دادید؟
    البته الان خسته هستم ولی بعدا میگردم ببینیم رابطه و فرمولی NXP واسه محاسبه این دو عصر گذاشته. ولی به نظر نذاشته. چه عیب بزرگی! فقط به خودشون یه زحمت دادن و زیر تصویر نوشتن نسبت به دما و ولتاژ ورودی متفاوته. واقعا خسته نباشن. بد هم نوشته. انگار اشتباه تایپی داره.

و اما شما آقای/خانومه l90mehdi
    شماتیک و شکل PCB و تغذیه تون و سیگنال ورودیتون خیلی می تونه کمک کنه. اطلاعاتشون رو بذارید خیلی خوب میشه. اسیلوسکوپ دارید؟ اگه دارید مقادیر سیگال ورودی و پایه ولتاز مرجع و تغذیه و ... رو هم اندازه بگیرید ببینید پایدار هستن یا نه.
    ویرایش توسط rozeh : 21-08-2015 در ساعت 14:18

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

شماتیک برد 1788
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    ویرایش توسط l90mehdi : 11-08-2015 در ساعت 01:38

شماتیک برد 1788
    با توجه به اپلیکش-نات که من توی پست بالا گذاشتم فاکتور های مهم دیگه ای توی PCB هم روی ADC این میکرو تاپیر می ذاره. شما PCB رو نذاشتین ولی حدسم بر اینه که خیلی هاشون رعایت نشده. فاکتور های مهم توی استفاده یا طراحی شماتیک اینا هستن:

1- وصل نبودن اتصالات مربوط به دیباگ یا فاصله داشتن این خطوط از خطوط ADC
    2- وجود GND جداگانه حدالامکان برای دیجیتال و آنالوگ (اگه مجبور بودید این دو زمین رو به هم وصل کنید پس این دو رو با سلف یا چوک از هم فیلتر کنید)
    3- وجود تغذیه جداگانه واسه بخش دیجیتال و آنالوگ (توی برد شما فیلتر شده که خوبیه)
    4- قرار دادن فیلتر پایین گذر در ورودی هر کانال مورد نیاز

در طراحی PCB باید اینا رعایت بشه:

1- جداکردن بخش آنالوگ از دیجیتال برای حذف نویز سوئیچینگ
    2- قسمت های نویزی و یا فرکانس بالا باید به منبع تغذیه یا کانکتورها نزدیک تر باشن

یه سری نکات ریز دیگه هم گفته که خودتون می تونید برید و بخونیدش ولی اصل مطلب همین نکات بالایی هستش. یه نکته خیلی مهم دیگه هم که باید در نظر داشته باشید اینه که باید پین های دیگه میکرو که به ADC وصل هستش رو وقتی که نمی خوایید استفاده کنید یا زمین کنید یا بصورت خروجی دیجیتال(DigitalOut).

توی این صفحه کلی آزمایش روی ADC این میکرو ها انجام دادن که فوق العاده جالبه و به شدت توصیه میکنم بخونیدش:

https://developer.mbed.org/users/chr...C-performance/

خازن Cia برای فیلتر کردن سیگنال از نویزهای بالای 2KHz هستش اگه لازمه پس توی ورودی قرارش بدید.

شما در یکی از پست ها فروموده بودید که در منابع خارجی شما چیزی در مورد ADC این میکرو ندید ولی اینترنت خصوصا همین سایت mbed که گذاشتم پر است از گلایه و شکایت از ADC این میکرو.

در یکی از کامنت های سایت mbed اینو دیدم:

با یه مقاومت 6.8 کیلو و یه خازن 220پیکو این نتیجه رو گرفته. خیلی خوبه.

شما هم آروم نشینید. شروع کنید به کار رو ADC . من سیم بندی و برد شما رو ندیدم و نمی دونم منبع سیگنال شما از کجاست و پارامترهاشو نمی دونم ولی با یه خازن ظرفیت پایین و یه پتانسیومتر شروع کنید.
    منتظر پاسخ شما و نتایجتون هستم. همین الان شروع کنید. نکات بالایی رو هم که گفتم فراموش نکنید.

24. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

با تشکر از شما کاربر roze. تمام کار هایی که در بالا بهش اشاره کردین به جز مواردی که مربوط به طراحی مدار میشد رو انجام دادم . اما متاسفانه وضع بهتر نشد. البته اینو هم بگم که من دارم ولتاژ یه پتانسیومتر که روی خوده برد قرار گرفته شده رو می خونم.
    ویرایش توسط l90mehdi : 21-08-2015 در ساعت 13:54

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین