NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3368 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: رفع بخار گرفتگی آینه ی حمام؟!

کاربر علاقه مند SarCubie آواتار ها
    نام
    سرکوبی
    تشکر شده 24 بار در 11 پست

پیش فرض رفع بخار گرفتگی آینه ی حمام؟!

سلام
    من می خواستم یک وسیله میکروکنترلی درست کنم که بخار گرفتن شیشه و آینه در محیط های مرطوب مثل حمام یا شیشه ماشین هنگام باران رو تشخیص بده
    بعد به صورت اتوماتیک یک وسیله مثل دمنده را روشن کند تا بخار حاصل از بین ببرد
    حالا به نظر شما از چه سنسور و تجهیزاتی باید استفاده کنم که در رطوبت هم اکسید و خراب نشه؟

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر علاقه مند ali_rostami_7 آواتار ها
    تشکر شده 54 بار در 36 پست

سلام دوست عزیز.
    نمیدونم هدفتون از این کار چیه .ولی خب اگه یه ایده موفق و تجاری در اهدافتون هست (نه بازی بازی) باید بگم که امروزه با روشی خیلی بهتر و ارزان تر برای حل این مشکل استفاده میشه .روشی که استفاده میشه به این صورت هست که سطوح مثه شیشه رو به صورت آب دوست یا hydrophilic میکنند این کار باعث میشه تا دیگه حالت بخارزدگی و ماتی روی شیشه یا آینه اتفاق نیفته و مثه حالت عادی اجسام نشون داده شوند.البته فکر کنم در صورت آب گریزی یا hydrophobicهم این اتفاق بیفته.تو اینترنت اگه سرچ بزنین کلی مورد هست که میتونید پیدا کنید و هنوز دارن روشون کار میکنند.خیلی بحث گسترده و جالبی هست.و البته اینم بگم وارد حوزه ی نانو میشه و اگه از شیمی گریزان نباشید میتونه موضوع خیلی عالی واسه کار کردن باشه .از رشته ی الکترونیک اگه از شاخه ی NEMS ادامه تحصیل بدین رو این موضوع و موضوعات مشابه میتونیدکار آکادمیک کنید.
    سوالی بود در خدمتم

4. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما ali_rostami_7 برای ارسال این پست سودمند:

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

میتونه موضوع خیلی عالی واسه کار کردن باشه
    سلام مهندس.
    میگم این جملتون همش آدم رو یاد این حرفهای استادها تو دانشگاه میندازه.
    موفق باشید.

6. تشکرها از این نوشته :

نام
    سرکوبی

نقل قول نوشته اصلی توسط ali_rostami_7 نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز.
    نمیدونم هدفتون از این کار چیه .ولی خب اگه یه ایده موفق و تجاری در اهدافتون هست (نه بازی بازی) باید بگم که امروزه با روشی خیلی بهتر و ارزان تر برای حل این مشکل استفاده میشه .روشی که استفاده میشه به این صورت هست که سطوح مثه شیشه رو به صورت آب دوست یا hydrophilic میکنند این کار باعث میشه تا دیگه حالت بخارزدگی و ماتی روی شیشه یا آینه اتفاق نیفته و مثه حالت عادی اجسام نشون داده شوند.البته فکر کنم در صورت آب گریزی یا hydrophobicهم این اتفاق بیفته.تو اینترنت اگه سرچ بزنین کلی مورد هست که میتونید پیدا کنید و هنوز دارن روشون کار میکنند.خیلی بحث گسترده و جالبی هست.و البته اینم بگم وارد حوزه ی نانو میشه و اگه از شیمی گریزان نباشید میتونه موضوع خیلی عالی واسه کار کردن باشه .از رشته ی الکترونیک اگه از شاخه ی NEMS ادامه تحصیل بدین رو این موضوع و موضوعات مشابه میتونیدکار آکادمیک کنید.
    سوالی بود در خدمتم
    متشکر، چند وقت پیش رفته بودم نمایشگاه نانو و اسپری مخصوص نانو برای شیشه و سرامیک را دیدم که اتفاقا ساخت داخل هم بود
    مشکلش اینه که بعد از مدتی خاصیت خودشو از دست میده و نمیشه دائم استفاده کرد
    بیشتر دنبال یک نوع سنسور می گردم که رطوبت و بخار را در یک سطح وسیع تشخیص بده
    مثل این قضیه تاچ های موبایل که دستتو میزنی از تغییر مقاومت یا ظرفیت خازنی تشخیص میده
    یا شایدم اولتراسونیک و سنسور اپتیکی
    مهم اینه که رطوبت مربوط به یک نقطه یا سطح کوچک نیست

کاربر علاقه مند ali_rostami_7 آواتار ها
    تشکر شده 54 بار در 36 پست

درسته .تو این زمینه خیلی کار شده و هنوز هم داره کار میشه .و کاربرد خیلی زیادی داره .ولی چیزی که هست اینه که مشکلات زیادی داره بخاطر همین هم هست که هنوز جای کار داره که یکی از همین مشکلات اینه که شما بهش اشاره کردید.مثلا بعد از مدتی خاصیتش از بین میره یا چیزای دیگه .
    البته اینم بگم که قصدم از گفتن این مطالب این نبوده شما رو از ایدتون بازدارم.شاید ایده شما خودش یه راه جدید و قشنگی باشه که تاحالا به ذهن هیچکس نخورده ولی خب با این حال مطالب بالا رو گفتم تا در جریان باشید.
    برای حل مشکل تشخیص رطوبت این چنینی به نظرم پردازش تصویر بتونه کمک کنه.کلا مکانیسم این که یه تصویر رو مات کنیم اینه که میانگین rgb نقاط اطراف هر نقطه رو میگیرن و به اون نقطه نسبت میدن .در اینجا هم ما یه تصویر مات داریم یعنی تغییرات rgb ملایم تر باید باشه .و در این صورت احتمالا میشه نتیجه گرفت که تصویر ماته یا بخار زدگی داریم.البته باید توجه داشته باشین که این حرفا نظریه است و نه حرف قطعی ولی خب به نظرم بتونه کمکتون کنه.موفق باشید

9. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما ali_rostami_7 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند electera آواتار ها
    نام
    مصطفی
    تشکر شده 190 بار در 67 پست

شاید بشه با یک رطوبت سنج و دو سنسور دما که یکی در داخل و دیگری در بیرون ماشین، بخار یا مه گرفتگی شیشه را قبل یا بعداز بوجود آمدن تشخیص داد.
    برای رفعش در ماشین باید مقداری دریچه هوای بیرون را باز گذاشت و بخاری را روشن کرد و فکر میکنم در ماشین های گران قیمت سیستم تهویه اتوماتیک باشه و با یک المنت در مسیر تهویه مشکل حل بشه.
    برای حمام بیشتر تهویه مناسب و هدایت صحیح جریان هوا به نقطه خارج از محل در حالت عادی کمی مشکل را حل میکند.

11. تشکرها از این نوشته :

نام
    سرکوبی

علاوه نظرات دوستان، من شنیدم یک سری پلیمرهایی با خواص پیزو الکتریک هم هست به اسم پلیمر های الکترواکتیو، شاید مثلا با این مواد بشود شیشه ها و آینه هایی ساخت که هم قیمت کمی دارند، هم با اعمال ولتاژ کم خاصیت گرمایش یا از بین بردن رطوبت و گرد غبار را از شیشه ایجاد کنند!

13. تشکرها از این نوشته :