NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3374 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: پیشنهاد برای واردات txb0108

کاربر فعال rozeh آواتار ها
    تشکر شده 176 بار در 104 پست

Icon17 پیشنهاد برای واردات txb0108

سلام
    امروزه قطعات زیادی توی فروشگاه ها هست که در خیلی از موارد لازمه سطوح منطقی رو تبدیل کنیم. بر فرض مثال وصل کردن یه نمایشگر GLCD مثلا با چیپ کنترلر KS108 به یه میکرو ARM ممکنه که امکان پذیر باشه ولی اصولی نیست به همین خاطر در بعضی موارد هم جواب نمیده. البته این یه مثال ساده هستش و همون طور که گفتم ممکنه کار هم بکنه ولی در خیلی از موارد حتما باید تبدیل صورت بگیره. خیلی از مبدل های توی فروشگاه ها یا اصولی نیست یا طوری نیست که بشه ازش به راحتی برای مقاصد دیگه استفاده کرد. مثلا خیلی از مبدل ها بدرد پروتکول های ارتباطی سریال می خوره که گیرنده و فرستنده رو خطوط جداگانه هستش در حالی که در مواردی شما مجبورید که از یه مبدیل Bi-dirctional یعنی دو طرفه استفاده بکنید. مثل همون مثال GLCD که زدم. من خودم هنوز که هنوزه دنبال یه مبدل درست و حسابی میگردم. مطمئنم این مشکل خیلی هاست و یه چیز با ارزش خواهد بود. بعد از جستجو متوجه شدم که یه IC مثل TXB0108 برای این کار ساخته شده. حتی adafruit هم یه ماژولش رو عرضه کرده.

8-channel Bi-directional Logic Level Converter [TXB0108] ID: 395 - $8.00 : Adafruit Industries, Unique & fun DIY electronics and kits

آیا کویر برای این IC یا ماژولش برنامه ای داره؟ نیاز مبرم داریم.

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدير بخش STM32 sadmonew آواتار ها
    نام
    صادق محمدي
    تشکر شده 3,115 بار در 1,408 پست

سلام مهندس
    خودم از این استفاده میکنم چیز خاصی نمیخواد 2 تا مقامت 10k و یدونه ترانزیستور bss138 تو طراحی هایی که انجام دادم ازش استفاده کردم و امتحانش را پس داده.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

4. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما sadmonew برای ارسال این پست سودمند:

درود بر شما جوان سخاوتمند
    ممنون صادق جان
    خودمم اتفاقا با ماسفت 2N7000 هم طراحی کردم و همچنین مشابه طرح شما. این IC کار رو خیلی تمیز میکنه.
    فقط STMکارها تا این حد پسرای خوبی هستنا...
    دوباره ممنون صادق جان

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sadmonew نمایش پست ها
    سلام مهندس
    خودم از این استفاده میکنم چیز خاصی نمیخواد 2 تا مقامت 10k و یدونه ترانزیستور bss138 تو طراحی هایی که انجام دادم ازش استفاده کردم و امتحانش را پس داده.
    این مدار الان بافر دوطرفه هست؟؟ باید حتما از ماسفت با دیود معکوس (دیود سورس به درین) استفاده بشه؟ یا از ترانزیستور دیگه ای هم میشه استفاده کرد.
    اونطور که من فهمیدم وقتی سمت ولتاژ بالا صفر بشه دیود معکوس روشن میشه و سمت ولتاژ پایین رو صفر میکنه و بعد ترانزیستور روشن میشه. درسته؟
    ویرایش توسط esisafa : 01-01-2015 در ساعت 20:59

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

چندتا سوال در مورد این بافر ترانزیستوری دارم. من فقط میخوام که یک جهته باشه و ولتاژ رو کم کنه. میدونم که با تقسیم مقاومتی میشه ولی ولتاژها فرق میکنه و ثابت نیستن یعنی مثلا در سمت ولتاژ بالاتر که میکرو کنترلر هست، مقدار ولتاژ بین 3.5 تا 5 ولت فرق میکنه که این از مشکل اول. حالا طرف کم ولتاژ، ولتاژ ثابت 3.3 داره ولی همیشه روشن نیست و اکثرا خاموشه. با این دوتا مشکل چه کنم. دوستانی که در زمینه تطبیق ولتاژ کار کردن لطفا کمک کنن.

با sadeghbakhshi موافقم.
    فکر کنم یه دیود مثل BAT43 کافی باشه واسه شما.

نقل قول نوشته اصلی توسط esisafa نمایش پست ها
    این مدار الان بافر دوطرفه هست؟؟ باید حتما از ماسفت با دیود معکوس (دیود سورس به درین) استفاده بشه؟ یا از ترانزیستور دیگه ای هم میشه استفاده کرد.
    اونطور که من فهمیدم وقتی سمت ولتاژ بالا صفر بشه دیود معکوس روشن میشه و سمت ولتاژ پایین رو صفر میکنه و بعد ترانزیستور روشن میشه. درسته؟
    بله، با دیود لازمه.
    بذارید یه توضیح براتون بدم.

اول فرض کنیم سمت 3.3 هستیم:
    یه سطح high توی این طرف، ماسفت رو خاموش میکنه. چون هم گیت و هم سورس 3.3 هستن. پس در سمت 5 ، ولتاژ همون 5 می مونه و سطح High رو می سازه.
    یه سطح low توی این طرف، ماسفت رو روشن میکنه. چون Vgs یعنی ولتاز گیت و سورس مناسب شده پس ورودی و خروجی وصل میشه(سطح ولتاژ میشه کمتر از 0.1) و توی اون طرف هم سطح low می سازه.

حال فرض کنیم سمت 5 هستیم:
    یه سطح low توی این طرف، دیود درین-substrate باعث میشه که Vgs به میزان آستانه(threshold) برسه و درنتیجه ماسفت هادی میشه و طرف 3.3 رو low میکنه.
    یه سطح high توی این طرف، باعث هیچی نمیشه. یعنی هم این طرف و هم اون طرف توی سطح high می مونن.

امیدوارم این پست کمکتون کنه که درکی از نحوه کارش داشته باشید.

10. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما rozeh برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

دیگه این pdf همه چیزه برای مبدل سطح ولتاژ با ماسفت. حتی گفته اگر یکی از سطوح ولتاژ در حالت power down باشه و ولتاژ نداشته باشه، شکل موج چطور میشه. عملا گفته که کار میکنه ولی کمی ولتاژ منفی ایجاد میشه که باید مراقب بود.
    حتی توصیه کرده اگر مسیر انتقال داده طولانی باشه، از یک سطح ولتاژ بالاتری هم استفاده بشه که تاثیر نویز کمتر بشه. مثلا ولتاژ خط 12 ولت باشه و سطح ولتاژ هر وسیله متناسب با ولتاژ خودش
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    ویرایش توسط esisafa : 03-01-2015 در ساعت 02:32

12. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند: