NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2550 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 37

موضوع: راه اندازی دوربین ov7670 بدون fifo

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 63 بار در 22 پست

Icon17 راه اندازی دوربین ov7670 بدون fifo

با سلام خدمت همه
    بالاخره بعد از سه هفته سر و کله زدن با این دوربین تونستم اونرو کانفیگ کنم و ازش تصویر بگیرم البته فعلا رو اسیلسکوپ هنوز نرسیدم بریزمش روی ال سی دی N96 ولی تموم رجیسترها رو به درستی میخونم و مینویسم .این کار رو با AVR سری atmega32 انجام دادم و به خوبی کارمیکنه به دو زبان هم bascom هم codevision بسیار ساده و قابل فهم متاسفانه هرکس که این دوربین رو راه انداخته بود اندکی توضیحات نداده بود که بقیه استفاده کنن حالا من این کار رو میخوام بکنم
    هر کسی مایله اطلاعات رو به اشتراک بذاریم در خدمتم
    (((((( زکات العلم نشره ))))))) ((((((( زکات علم ، منتشر کردن آن است)))))
    ویرایش توسط mzarkoob : 31-12-2014 در ساعت 20:43 دلیل: درج ایمیل و تلفن!

2. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما علی دشته صبح برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

بسم الله

کاربر علاقه مند

سلام به همه
    ممنون از آقا سبحان چشم شروع میکنیم

6. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند

این آموزشها چندتا نکته داره :
    نکته اول : باید بچه ها دیتا شیت این نوع دوربین رو یه مطالعه سطحی بکنن بقیش با من دوربین من بدون fifo هستش با 18 پایه البته با fifo ش هم فکر کنم با همین الگوریتمی که میگم بشه راهش انداخت هنوز نرسیدم تستش کنم
    نکته دوم : هیچ کسی کامل و بدون خطا نیست من هم ممکنه اشتباه کنم و از بچه تقاضا دارم اشتباهات همدیگرو در جهت سازندگی خدومون به همدیگه بگیم البته با لحن خوش اوکی؟ یا علی

8. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما علی دشته صبح برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 47 بار در 38 پست

سلام
    می خواستم بپرسم تا چه حد راه انداختین؟
    چه طوری می گین راه افتاده؟
    تایمینگشو روی اسیلوسکوپ دیدین؟
    اسکوپ دیجیتال دارین؟
    دیتا رو روی کامپیوتر به عکس تبدیل کردین؟
    خلاصه منظورتون از این راه انداختم چیه؟

کاربر علاقه مند

سلام
    منظورم از راه انداختن اینه که رجیسترهارو خوندم و تونستم تی اونها بنویسم و کلاک سیستم رو تغییر بدم تا بشه با avrدیتاهای تصویر رو دریافت کنی و مهمتر از اینکه بدون نیاز به اسلاتور خارجی اونو با همون AVR راهش انداختم ، نکته جالب اینکه این دوربین با کلاک8مگاهرتز هم راه میفته و شما میتونید با استفاده از رجیستر DBLV کلاک پیکسلهاتو بالا ببری و به تعداد فریم بر ثانیه مورد نظرت برسی
    من تایمینگشوتوی اسیسکوپ آنالوگ دیدم و وقتی دستمو از جلوی دوربین رد میکنم قشنگ خروجی دیتاها تغییر میکنه زمانی هم که کاور دوربین روش باشه باید اعداد نزدیک به 128و0 به شما نشون بده که برای من نشون میده.شما حتی میتونید فرکانس PCLK رو هم تغییر بده و حتی برسونی به 250 کیلو هرتز که در این صورت Vsync میرسه به هر سه ثانیه یکبار و HREF یا همون Hsync هم میرسه به 100 هرتز که به راحتی میتونی با میکرو خوروجی هاتو با میکرو بگیری اگه فریم ریت برات مهم نیست میتونی همین دیتاهارو بدی به ال سی دی و عکستو نمایش بدی
    سوال دیگه ای هم هست؟؟

- - - Updated - - -

هر کسی میخواد این مبحث رو شروع کنه این سلیت رو حتما یه نگاه بندازی مطالب خوب و کاربردی گفته:
    Embedded Programmer: Hacking the OV7670 camera module (SCCB cheat sheet inside)
    دوربین من عین همین دوربینه فقط این با میکرو آرم STM راه انداخته ولی من AVR اگه برسم با آرم هم راش میندازم LPC1768 و میذارم توی سایت تا همه استفاده کنن
    یا علی

11. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما علی دشته صبح برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 29 بار در 12 پست

منتظریم تا منتشر کنید.
    فقط سوالم اینه که چرا ایمیل میخواهید؟ لطفا همینجا یا توی Git Hub بزارید.
    اگر واقعا یک کتابخانه برای میکروهای 8 بیتی به زبان C میخواهید درست کنید بهتره از روشهای ورژن نویسی سایت Git Hub استفاده کنید. اینطوری پیشرفت کار و عیب و ایرادش بهتر مشخص میشه.

کاربر علاقه مند

سلام
    چشم همینجا هم سورس برنامه رو میذارم . منظورم از ایمیل دادن اینه که چون بیشتر وقتها ایمیلمو چک میکنم و فرصت نمیکنم بیام تو forum برای همین آدرس ایمیل دادم که ارتباط با دوستان قطع نشه دوست عزیز
    من الان اطلاعات رو از روی دوربین میخوندم و روی mmc میریزم البته فعلا با بسکام اگه خدا بخواد امشب با کدویژن هم همینکار رو میکنم که دیگه برای بچه ها نکته مبهمی نباشه

14. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند

شروع کلاس:
    شما اول باید با avr یک کلاک 8 مگاهرتز به بالا درست کنی و این کار رو اگه بخوایم بدون درگیر کردن میکرو بکنم فقط باید از fast PWM استفاده بکنیم ، خروجی این fast PWM تقریبا مثلثی و با دامنه حدود 2.7 ولت که این مشکلی برای دوربین ایحاد نمیکنه و این خروجی رو میدیم به پایه xclk دوربین .ولتاژ کاری دوربین استانداردش 3.3 ولت هستش ولی بیشتر بچه ها میکرو رو روی 5 ولت کارمیزنن شما بهتره ولتاژ میکرو رو هم 3.3 ولت بکنید که ارتباط تکمیلتر بشه. تا اینجا مشکلی نیست؟ دوتا نکته 1- میکرو رو با حداکثر کریستال خارجی(16 مگاهرتز) راه بندازید و با یک ال ای دی در یکی از پایه های میکرو عملکرد اون رو تست کنید(اگه نیاز به توضیح بیشتری بود بگید تا توضیح بدم) 2- فرکانس fast PWM نصف فرکانس کریستال خارجیه مثلا شما اگه 16 مگاهرتز بذارید خروجی fastPWM میشه 8 مگاهرتز که این برای دوربین کافیه البته فعلا

16. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما علی دشته صبح برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

یه نکته دیگه اینکه اگه میخواید کار رو قابل لمس کنید روی پایه های Vsync و Href و pclk یک led با مقامت 10 اهم بذارید که خروجی این پایه ها رو ببینید من اینکار رو کردم خیلی هم نتیجه خوبی گرفتم ، وقتی کلاک خروجی از میکروتون درست ایجاد شده باشه و درست به دوربین برسه این 3 تا ال ای دی که روی دوربین نصب کردید تقریبا با یک نور کمی تقریبایکسره روشنه( اگه درست دقت کنید میبینید که چشمک های خیلی خیلی سریعی میزنه) که نشان از خروجی درست دوربینه در غیر اینصورت دوربینتون درست کار نمیکنه

- - - Updated - - -

اگه مایلید و فکر میکنید توضیح دادنم خوبه ادامه بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

- - - Updated - - -

من سعی میکنم همه چیرو از پایه بگم که مشکلی پیش نیاد ، اینو سر کلاسهامم به بچه میگم که اگه چیزی میخواید توضیح بدید کامل توضیح بدید .حلا هم منتظر نظراتتون هستم شب خوش یاعلی

- - - Updated - - -

راستی این fast pwm هم با bascom امکان پذیره هم code vision اینم برای اون دسته از بچه هایی که گفته بودن با بسکام راه نمیفته اتفقا خیلی خیلی راحته اگه دوست داشتید بگید تا بگم

18. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما علی دشته صبح برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

مهندس جان وقتی تشکر میکنیم از پست هات؛ یعنی اینکه مشتاقیم که توضیح بدید دیگه. ممنون میشیم اگه کامل توضیح بدید...

20. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند

ممنون از شما آقا سبحان عزیز
    ادامه داستان :راه اندازی کلاک 8 مگاهرتز با bascom توسط این دو خط (البته یادتون نره کریستال میکرو 16 مگاهرتز هستش )
    Ddrd = &H30
    Tccr1a = &H40
    Tccr1b = &H09
    به همین راحتی شما میتونید روی پایه OCR1A یک کلاک 8 مگاهرتز تروتمیز ببینید.البته این فرکانس قابل تغییره و شما میتونید از توی دیتاشیت میکرو و مراجعه به جدول TCCR1A,1B به مقدایر دلخواهتون برسید
    شما به جای Ddrd = &H30 میتونید بنوسیدیconfig pind.4=output یا config pind.5=output یا هردوتاشون چون این خروجی میتونه روی هردوتا پایه همزمان باشه اگه برای دو جا فرکانس لازم دارید(یک نکته این fastPWM از تایمر1 استفاده میکنه و شما میتونید از تایمرهای دیگه هم به عنوان fastPWM استفاده کنید ولی خوب اونا فقط میتونن تا حدود 64 کیلوهرتز خروجی بدن(اگه توضیحات بیشتری لازمه بگید تا بدم))
    با کدویژن هم باید برید توی کدویزارد و توی تنظیمات تایمر 1 و اونجا تایمر رو بذارید روی مد fastPWM top =OCR1A دیگه تنظیمات دیگه لازم نیست فقط تغییرات ایجاد شده رو در برنامتون کپی کنید و تمام.

- - - Updated - - -

راستی این سه خط
    Ddrd = &H30
    Tccr1a = &H40
    Tccr1b = &H09
    هرموقع لازمش دارید بنویسید چون برنامه بعد از این دستورات اون فرکانس رو میسازه.من خودم قبل از شروع برنامه اینهارو استفاده کردم

22. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما علی دشته صبح برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

ادامه راه اندازی دوربین که ازهمه مهمتره:
    تا اینجای کار 30 درصدشو انجام دادیم ، درمورد دوربین هم اون سایتی که گفته بودم رو حتما یه نگاه بندازید خیلی طرف روون توضیح داده من هم روونترش میکنم که مشکلی نباشه.
    1-خیلی از بچه ها با سیستم ارتباطیش مشکل دارن که sccb چیه ؟؟همینجا بگم همون i2c خودمونه فقط یکسری تفاوتها توی برنامه نویسمون ایجاد میکنه که تومثالها میگم.
    2-مطلب دوم درمورد اون عدد 42و43 هست برای خوندن و نوشتن توی رجیسترها که باز بعضی جاها یک عدد 21 گفتن ولی چون توضیحات ناقصه من بیشتر توضیح میدم . ما اصلا با این 21 کار نداریم همون 42 و 43 اصل کاری ها هستن پس این 21 رو از ذهنمون پاک میکنیم.
    **** نکته مهم مهم شما اول باید مقدار رجیستر رو بخونید بعد میتونید توی اون بنویسید من خودم سر این موضوع 1 هفته درگیر بودم ***

24. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما علی دشته صبح برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

(((توضیحات در مورد رجیسترهای دوربین رو هم میگم که کدومهاشو باید تغییر بدید تا به اون چیزی که میخواید برسید)))
    پس شد اول خوندن رجیستر بعد نوشتن توی همون رجیستر خونده شده
    اینم نمونه برنامه با بسکام ، البته بذارید نکته مهمشو بگم بعد برنامه ، نکته مهم اینه که توی بسکام شما باید از ارتباط TWI کنار ارتباط I2C استفاده کنید چون I2C تنها اصلا جواب نمیده خروجی میده ولی بدرد دوربین نمیخوره اینم یکی از مشکلات دوستان بوده حالا برنامه :
    $regfile = "m32def.dat"
    $crystal = 16000000
    Config Lcd = 16 * 2
    Config Porta = Input
    Config Pinb.0 = Output
    Config Pinc.0 = Output
    Config Pinc.1 = Output
    Config Pind.2 = Input
    Config Pind.4 = Output
    Config Pind.5 = Output
    Config Pind.7 = Output

Config Lcd = 16 * 2
    Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portc.4 , Db5 = Portc.5 , Db6 = Portc.6 , Db7 = Portc.7 , E = Portc.3 , Rs = Portc.2
    Cls : Cursor Off

Config Scl = Portc.0
    Config Sda = Portc.1
    Config I2cdelay = 10
    Config Int0 = Rising

Config Twi = 100000
    $lib "I2C_TWI.LBX"
    Dim A As Byte , B As Byte , C As Byte , Reg(200) As Byte , D As Byte , E As Byte , F As Byte
    Dim G As String * 5 , H As String * 5 , I As String * 5 , J As String * 5
    A = 0 : B = 0 : C = 0 : D = 0 : E = 0

Lcd "hello" : Wait 2 : Cls
    Ddrd = &H30
    Tccr1a = &H40
    Tccr1b = &H09

I2cinit

Do
    I2cstart
    I2cwbyte &H42
    Waitus 20
    I2cwbyte &H11
    I2cstop
    Waitms 10
    I2cstart
    I2cwbyte &H43
    I2crbyte A , Nack
    I2cstop
    Waitms 10

I2cstart
    I2cwbyte &H42
    Waitus 20
    I2cwbyte &H11
    I2cstop
    Waitms 10
    I2cstart
    I2cwbyte &H43
    I2crbyte A , Nack
    I2cstop
    Waitms 10

I2cstart
    I2cwbyte &H42
    Waitus 20
    I2cwbyte &H11
    Waitus 20
    I2cwbyte &H9F
    I2cstop
    Waitms 10

Main:
    Cls
    Enable Interrupts
    Enable Int0
    On Int0 L1
    Do

Loop

Loop
    End 'end program

L1:
    Reg(e) = Pina
    Incr E
    If E > 50 Then
    E = 0
    Disable Interrupts
    Disable Int0
    jmp l2
    End If
    Return

L2:
    F = Reg(e)
    Lcd "input:" ; F
    Incr E
    If E > 50 Then
    E = 0 : F = 0 : Cls
    jmp Main
    End If
    Waitms 500 : Toggle Portd.7
    Cls
    jmp l2

من توی این برنامه از وقفه ها خارجی هم استفاده کردم که علت این کار رو هم میگم ، توی برنامه یک خطش نوشتم Config Twi = 100000 که فرکانس TWI به هرتز رو تنظیم میکنه این عدد باید با عددI2C delay یکی باشه. خط بعدیش کتابخونه I2C_TWI هستش که شما از توی خود فولد نصب بسکام میتونی استفاده کنی

26. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما علی دشته صبح برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

خوب لازمه یکسری توضیحات درمورد پایه های Xclk , pclk,Vsync,Href بدم
    Xclk: همون ورودی کلاکی که ساختینه
    Pclk : کلاک پیکسل یعنی با ازاء هر کلاک یک بایت دیتا روی خروجی هستش و چون سرعتش به صورت پیش فرض (8 مگاهرتز هست و این خیلی بالاست برای همین با میکروهای AVR یا PIc نمیشه بخونیمیش برای همین با یکسری رجیستر توی دوربین میتونیم بیاریمش پایین در حد 250 کیلوهرتز که به راحتی میتونیم استفادش کنیم(توی برنامه از وقفه صفر برای همین پایه استفاده کردم که بتونیم دیتاهارو بخونم)
    Vsync : همینطور که از اسمش پیداست برای اعلام ایتدا و انتهای صفحه هست با هربار کلاک ابتدا و انتهای صفحه رو مشخص میکنه که اینم بستگی به یکسری رجیستر داره
    Href(یا Hsync) : اینم از اسمش پیداست برای اعلام ابتدا و انتهای هر سطر به کارمیره ، باهربار کلاک این پایه شما میتونید بفهمید که خط تموم شده و دیتاهایی که دارید دریافت میکنید برای خط بعدی هستشدرکل این 4 تا پایه باهم درارتباط هستن با تغییر Xclk همشون تغیر میکنن به صورت اتومات ، مثلا اگه Xclk باشه 8MHz و تنظیمات رجیسترهای رو خروجیVGA باشه یک فرکانس خاص روی این پایه دارید ، ولی اگر بذارید روی QCIF همشون تغییر میکنن ادامه آموزش انشالله جلسه بعد . فکرمیکنم کامل توضیح میدم ایشااله که مفید باشه .منتظر نظراتتون هستم

28. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما علی دشته صبح برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 47 بار در 38 پست

الان من مشکلی که دارم اینه که شما به محض اتصال تغذیه دوربین یه سری دیتا روی پایه های موازی دوربین قرار می گیره(یعنی باید اون پایه های میکرو ورودی باشه). که از اتفاق همون پایه هاییه که شما می خواین باهاش به رجیستر های داخلی چیپ دوربین دسترسی داشته باشین.(یعنی باید اون پایه های میکرو ورودی باشه).
    مگر این که رجیستر های داخلی رو از طریق SCCB مقدار دهی کنین.

کاربر علاقه مند

سلام وحید جان منظورتو درست متوجه نشدم، شما وقتی هنوز کلاک به دوربین ندادی دیتاییی بیرون نخواهد اومد.پایه های d0تاd7 خروجی هستند ما با اونها کاری نداریم (البته برای رجیسترخواندن و نوشتن اوکی؟)ما برای رجیستر خوندن و نوشتن فقط پایه های siocوsiod لازم داریم و بس البته مقاومت پول آپ رو هم فراموش نکنید.اگه نباشن شما اطلاعات خروجی از میکرو رو نخواهید داشت
    اگه سوال دیگه ای هست درخدمتم

31. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 11 بار در 4 پست

سلام به تمامی دوستان
    من این دوربین و با مدل fifo دارش با میکرو AT91SAM7X راه انداختم که سرعت کلاک میکرو 48MHZ و سرعت XCLK 24MHZ و فریم ریت 30 فریم در ثانیه بود و تصویرم رو LCD نمایش دادم که خیلی کند بود... اینم فیلمش:
    VIDEO0013.mp4 - 10.9 MB
    موفق باشید

33. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما erfanpower برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

سلام عرفان جان
    بسیار خوشحالم که شما هم به جمع ما اضافه شدید اگه میتونی و برات مقدوره اطلاعات و تجربیاتت رو برای ما هم بذاری ببینیم چیکارکردی ممنونت میشم روز خوش یاعلی

کاربر علاقه مند

سلام آقای عرفان ممنون از مطلب خوبتون البته من اینجا قصدم همین بود دارم از اول قدم به قدم میریم جلو بعد به ال سی دی هم میرسیم یه نکته ای هم هست که من فکرمیکنم اکثردوستان با ال سی دی رنگی حالا هر مدلی کارکردن و تقریبا نیازی به بحث در این مورد نیست ولی خوب به قول شما اونم روش زووم بشیم خوبه و حتما اینکار رو میکنیم و خواهش میکنم شماهم تجربیاتتون رو در اختیار دیگر دوستان و همینطور بنده حقیر هم بذارید پیشاپیش ممنون از لطفتون. از تاپیکی که معرفی کردید دیدن کردم بسیار عالیه عالیه، فقط یه نکته اگر میتونید سورس برنامه رو هم بذارید که روش بشه مانور داد که شبهاتی نباشه.اون فیلمی هم که فرستاده بودید رو دانلود کردم ، به شخصه خیلی لذت بردم فقط مدت زمانش کم بود منتظر پیامهای دیگتون هستم یاعلی

36. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما علی دشته صبح برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین