NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3573 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 13 از 13

موضوع: ایجاد میدان مغناطیسی با ای وی آر

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

پیش فرض ایجاد میدان مغناطیسی با ای وی آر

آقا/خانم سلام
    خدمتتون عرض کنم که من میخام با کمک میکرو avr برای مثال (atmega32) یک میدان مغناطیسی بوجود بیارم و خب شدت میدان رو هم تغییر بدم.
    خب برای انجام این کار یک کویل با هسته فریت (سیم پیچ با هسته فریت ) درست کردم
    طبق قوانین فیزیک روشنه که اگر مقدار جریان توی سیم پیچ تغییر کنه متناسب با همون میدان مغناطیسی با یک شدت معینی بوجود میاد.
    حالا با توجه به این مطالب میکرو من باید بتونه اولا مقدار جریان وارد شده به کویل کنترل کنه . دوما بتونم این مقدار جریان کم و زیاد کنم تا شدت میدان با گوس مورد نظرم تهیه کنم.

می دونم میشه بدون میکرو هم این کار کرد اما علت داره و حتما باید با میکرو انجامش بدم.

دمتون گرم اگر بهم کمک کنید.
    مرسی

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

فکر میکنم بشه یک منبع جریان با lm317 بسازید و با میکرو کنترلش کنید.
    شماتیکش داخل دیتاشیت lm317 هست.

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

مدارات منبع جریان کسکود و آینه ای موجود هستن. با چند ترانسیستور کار میکنن و با ولتاژ کنترل میشن. میتونید منبع جریان درست کنید. بعد خروجی pwm میکرو رو با فیلتر پایین گذر اکتیو صاف کنید و به ورودی منبع جریان بدین.

5. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

ممنون از sobhan537 و esisafa عزیز بچه ها حقیقتش من رشته ام مکانیک و تازه میکرو اونم بابت کارم یاد گرفتم از مطالبی که گفتید ممنونم و به احتمال زیاد عملی باشه.
    اگر توضیح بیشتر مثلا نقشه یا شماتیکی با آدرسی که توضیح بیشتر داده باشه بفرستید که بخونم ممنون میشم و من یکبار دیگه ام کارم توضیح میدم اگر بخونید ممنون میشم.
    -----------
    ببیند من دنبال اینم که چگالی شار میدان مغناطیسی (همون شدت میدان مغناطیسی خودمون که با حرف B نشون میدن و مثلا میگن 2 تسلا یا 200 گوس) یک بوبین (همون سلف یا بعبارتی سیم پیچ خودمون که البته اینجا هسته این سیم پیچ از جنس فریت هست خصوصیت این ماده اینه که با قطع شدن جریان بلافاصله اثر آهنربایی خودش از دست میده و مثل آهن یا سایر فلزات تو خودش نگه نمیداره) تغییر بدم و مثلا با یک ولوم مقدارش تغییر بدم (فرض بگیر از 200 تا 370 گوس) حالا اگر دو سر بوبینی که ساختم به ولتاژهای مختلفی وصل کنم شدت میدان هم تغییر میکنه این اندازه گیری رو با دستگاه گوس متر انجام دادم مثلا برای ولتاژ 12v شدت میدان 210گوس و ولتاژ 30v شدت میدان 430گوس بود.
    حالا کاری که من اومذم و کردم اینه که با استفاده از تایمر 0 میکرو atmega32 مد fast PWM اومدم و duty cycle با دو کلید زیاد و کم کردم حالا نمیدونم آیا در عمل هم همین اتفاق میفته و شدت میدان بوبین تغییر میکنه.
    این کارم روی این حساب کردم که قبلا ی جایی خوندم duty cycle 50% ی چی مثل ولتاژ 2.5v روی پین میکرو میندازه خوب با خودم گفتم منم همین کارو میکنم تغییر duty مساوی با تغییر ولتاژ مساوی با شذت میدان مختلف بوبین ها.
    حالا گیجم نمیدونم کارم درسته یا نه؟
    خیلی حرف زدم شرمنده دیگه

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

بله باید از pwm استفاده کنید. مدار منبع جریان هم تو نت راحت پیدا میشه. ولی توصیه میکنم از یک الکترونیکی کمک بگیرید و خودتون وارد رشته ی دیگری نشید.

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

خب بهتر دونستم یکم موضوع خاص تر کنم و سوالم متمرکز کن تا جوابهای دوستان هم خیلی کلی نشه
    ببینید بچه ها عکس زیر شرح حال کاری هست که میخام بکنم من یک منبع تغذیه مثلا 30 ولتی DC به بوبین هام (همون سیم پیچ با هسته فریت که در شکل زیر با LED شبیه سازی شده) وصل میکنم و میخام اختلاف پتانسیل دو سر بوبین رو کنترل کنم از 0 تا 30 ولت تا همونطور که تو پست های قبل گفتم شدت میدان متفاوتی هم داشته باشم حالا بنظر شما میشه با pwm همونطور که تو شکل نشون دادم پایه های منفی بوبین ها رو کنترل کنم و مثلا میشه گفت اگر duty cycle پالس خروجی به بوبین 50% باشه خب با این شکل ولتاژ 15 ولتی روی ذو سر بوبین میفته و خب حالا میدان متناسب با 15 ولت هم بوجود میاد .(نمیدونم تونستم منظورم برسونم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟)
    یعنی پایه مثبت بوبین همیشه 30 ولت (حداکثری که لازم دارم واسه کارم) و پایه منفی با تغییر دیوتی سایکل در نهایت ولتاژ دلخواهم از 0 تا 30 ولت روی دو سر بوبین میفته.

کلا راجب طرح زیر سوال دارم که آیا درسته شماتیک کارم و سوال اساسی بالا که مطرح کردم

دمتون گرم جواب منو بدید

ویرایش توسط متین : 15-07-2014 در ساعت 01:16

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

بله میشه همچین کاری کرد اما باید ظرفیت سلف اصولی حساب بشه یا اگر ظرفیت سلف ثابته باید فرکانس pwm رو درست انتخاب کنید.

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط esisafa نمایش پست ها
    بله میشه همچین کاری کرد اما باید ظرفیت سلف اصولی حساب بشه یا اگر ظرفیت سلف ثابته باید فرکانس pwm رو درست انتخاب کنید.
    ممنونم عزیز که کمکم میکنی

ببین بوبین من از 2100 دور سیم 0.20 میلی متری درست شده که هسته اونم از جنس فریت U شکل با ابعاد 30در56میلیمتر هست. وقتی ولتاژ 30v DC روی دوسر بوبین با دستگاه انداختم و با گوس متر میدان اندازه گیری کردم گفتم شدت میدان 430 گوس بود و حداکثر جریانی رو هم که میکشید 0.3 آمپر نشون میداد--- همه ی 7 تا بوبین من همین طوری درست میشن و فرقی ندارند و تغییر نمی کنند. این اندازه گیری ها رو هم محاسبه کردم و هم توی یک کاری که مشابه بود دقیقا همین کار کرده بود. (اونجا فرکانس بین 5 تا 50Hz تغییر میکرد که منم همین کارو میخام بکنم----> البته چون دسترسی به طرف ندارم مزاحم شما میشم :-) )

حالایک لطفی میکنی بیشتر توضیح بدی تا متوجه بشم

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

با pwm میشه متناسب با دیوتی سایکل ولتاژ تولید کرد ولی همونطوری که میدونی pwm یک موج مربعی هست پس برای داشتن حالت آنالوگ باید فیلتر بشه. این فیلتر میتونه خود بار باشه. اگر سلف ثابت باشه، اگر فرکانس pwm از یک حدی کمتر باشه میدان خروجی به این صورت میشه که یک لحظه تا ماکسیمم توان شارژ میشه و لحظه ی بعد هیچ شاری نداره. اگر فرکانس از حدی بیشتر باشه فرصت برای شارژ و دشارژ وجود نداره. برای کار بیشتر باید محاسبه و یا آزمایش انجام داد که مربوط به خود شما میشه و من تا همینجا میتونم کمک کنم

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

اینم عکس از بوبین

- - - Updated - - -

با pwm میشه متناسب با دیوتی سایکل ولتاژ تولید کرد ولی همونطوری که میدونی pwm یک موج مربعی هست پس برای داشتن حالت آنالوگ باید فیلتر بشه. این فیلتر میتونه خود بار باشه. اگر سلف ثابت باشه، اگر فرکانس pwm از یک حدی کمتر باشه میدان خروجی به این صورت میشه که یک لحظه تا ماکسیمم توان شارژ میشه و لحظه ی بعد هیچ شاری نداره. اگر فرکانس از حدی بیشتر باشه فرصت برای شارژ و دشارژ وجود نداره. برای کار بیشتر باید محاسبه و یا آزمایش انجام داد که مربوط به خود شما میشه و من تا همینجا میتونم کمک کنم
    من این مدار ساختم با 555 و 4017 و ULN2803 واسه همین کار

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

ببین پس اصلا موضوع من محدوده ج دادن نیست (که بخام با آزمایش و خطا در بیارم میگم محدوده بین 5 تا 50Hz هست و قبلا ج گرفتن تو مقاله مربوطه)چون با مداری که عکسش گذاشتم جواب گرفتم موضوع پیاده سازیش با میکرو. تو این مدار من از هیچ فیلتری استفاده نکردم مستقیم بعد از ULN2803 وصل شده به بوبین

موضوع من اینه چجوری می تونم یک سر به ولتاژ 30 واسه همیشه وصل کنم و سر دیگه کنترل کنم روش کار میخام واسه همین توضیح بیشتر ازت خواستم

نمیدونم متوجه منظور من میشی یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پست 6 ی نگاهی دوباره بنداز ببین من چی گفتم.ممنون

- - - Updated - - -

این ترسیم در پروتئوس

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

کار مشکلی نیست. با یک ترانزیستور هم میشه کار کرد. جریان هم که زیاد نیست. یکطرف سلف به 30 ولت وصل میشه طرف دیگه به کلکتور ترانزیستور. حالا ترانزیستور با pwm خاموش روشن کنید. البته چون بار سلفه باید بعضی موارد محافظتی رو رعایت کنید

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

کار مشکلی نیست. با یک ترانزیستور هم میشه کار کرد. جریان هم که زیاد نیست. یکطرف سلف به 30 ولت وصل میشه طرف دیگه به کلکتور ترانزیستور. حالا ترانزیستور با pwm خاموش روشن کنید. البته چون بار سلفه باید بعضی موارد محافظتی رو رعایت کنید
    یعنی با همین کار ولتاژ ذو سر بوبین از 0 تا 30 ولت تغییر میکنه؟؟؟؟؟؟
    میشه یک شماتیک از مدار برام بذاری لطفا (کلی نه اینکه خیلی با جزییات باشه)