NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3636 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: اندازه گیر ی ولتاژ ac توسط میکرو

کاربر علاقه مند
    نام
    محسن فنودی
    تشکر شده 11 بار در 9 پست

Gadid اندازه گیر ی ولتاژ ac توسط میکرو

دوستان بنده ؛ ميخوام ولتاژ دو نقطه رو اندازه بگيرم مدارش رو هم تو این انجمن پيدا کردم ، تو اين مدار هدف اينه که ولتاژ برق 200 برابر تضعيف ميشه و به واحد آنالوگ به ديجيتال ميکرو ميره ؛ تا اينجا کار درست اما من وقتي بخوام دو نقطه از ولتاژ يک مقاومت رو اندازه گيري کنم زمين مدار قاطي ميشه وبا زمين خود مدار اندازه ميگيره ؛
    در ضمن يک سوال داشتم اين مدار ميخواهد براي اندازه گيري ولتاژ بار مدار ديمر به کار رود ؛چون بار ديمر به صورت سينوسسي نيست و زاويه اش تغيير ميکنه آيا مشکلي پيش مياد ؟؟

مثلا در شکل زیر ولتاژ مقاومت R2 صفر ميشه يک جوري زمين قاطي ميشه الان بنده چه کار کنم ؟؟؟ يعني ميخوام ولتاژ R1 رو اندازه بگيره که نميگيره ؛ یک سوال دیگه الان زمین برق قاطی نمیشه ؟؟؟
    اين هم شبيه سازيش تو پروتئوس http://cld.persiangig.com/download/lyx5crWS4M/ac.DSN/dl

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

مقاومت r2 عملا اتصال کوتاه هست و مشخصه که ولتاژی شما نمی تونید اندازه بگیرید !!!!
    شما کافیه با همون تقسیم مقاومتی مثلا ولتاژ را 1/100 کنید که ولتاژ 200 ولت بشه 2 ولت سپس اندازه گیری کنید و در انتها این ضریب را در برنامه نویسی لحاظ کنید

5. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    نام
    محسن فنودی
    تشکر شده 11 بار در 9 پست

با تشکر؛منظورتون رو دقیق نفمیدم یعنی اینکه با همین تقسیم مقاومتی 200 که تضعیف میکنه چه جوری ولتاژ مقاومت r1 را بفمونم( این مدار رو میخوام برای اندازه گیری ولتاژ بار مدار دیمر به کار ببرم ) ؛ در ضمن الان برق 220 ولت رو ایزوله کنم یا همینجوری جواب میدهد ؟؟ الان بیشتر گبج بودن بنده زمین برق با مدار هست؛ مثلا الان بنده یک ولت متر رو بر میدارم و دو سر ولت متر رو میزنم به مقاومت R1 باید ولتاژش را نشان دهد نه اینکه R2 صفر بشه ولتاژش و زمین قاطی کنه اصل سوال من اینجاست
    یکم بیشتر توضیح یدهید

نام
    مسعود

این مدار از این پست خارج شده جمع آوري پروژه هاي avr - صفحه 7
    و به درستی طراحی شده شما برای اندازه گیری ولتاژ دیمرتون کافیه ورودی ولتاژ را بزنید به خروجی دیمر البته نقشه کامل را بزارید بهتره ولی نیازی به اون مقاومت های ورودی نیست چون این مدار تا 1000 ولت را اندازه میگیره

8. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    محسن فنودی
    تشکر شده 11 بار در 9 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط Ma3ood نمایش پست ها
    این مدار از این پست خارج شده جمع آوري پروژه هاي avr - صفحه 7
    و به درستی طراحی شده شما برای اندازه گیری ولتاژ دیمرتون کافیه ورودی ولتاژ را بزنید به خروجی دیمر البته نقشه کامل را بزارید بهتره ولی نیازی به اون مقاومت های ورودی نیست چون این مدار تا 1000 ولت را اندازه میگیره
    آره شما درست میفرمایید ، اما دو سوال ایزوله نمیخواد بشه زمین AC با زمین DC(ذهن من بیشتر در گیر ایزوله هست مثلا به زمین مدار فاز رو بزنیم مدار قاطی نمیشه ؟) ؛ وسوال مهم تر این هست که تازه متوجه شدم که چون بار دو سر دیمر از حالت سینوسی خارج می شود دیگر خروجی با تضعیف 200 نشان داده نمی شود و می بایستس از AD637 که یک آی سی تیدیل RMS (از هر نوج شکل موج AC) به DC استفاده نمایم ؛ آیا شما از نحوه کار آی سی اطلاعی دارید? ؛ دیتا شیت را نگاه کردم اما نفهمیدم که به چه صورت هست ؟

لینک کامل مدار برای اندازه گیری توان مدار
    لینک دیتا شیت AD637
    با تشکر از جواب شما ؛ اگر دوستا ن دیگر هم چیزی میدونند کمک کنند

10. تشکرها از این نوشته :

نام
    مسعود

بهترین راه ایزوله کردن استفاده از ترانس هست ولی به دلیل حجیم شدن مدار حذفش میکنن ، همین مدار اشکال خاصی نداره فقط بهتره فیوز در سر راه قرار بگیره که مشکلی پیش اومد سریع از مدار خارج بشه ، نکته بعد اینه که چرا میخواهید این کارو انجام بدید ؟ هدف دقیقت چیه؟

ای سی ad637 یه ای سی مقایسه کننده است و در اینجا فقط پیک دتکتر هست . که دارای جساسیت بالایی نسبت به مقایسه کننده دیگه هست .

12. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    نام
    محسن فنودی
    تشکر شده 11 بار در 9 پست

بله متوجه هستم اما منظورم این هست که ولتاژ دو سر بار دیمر رو که غیر سینوسی هست تو خروجی این مدار بعد کم و زیاد شدن درست نشون نمیده وتغیر دارد و چون ad367 هر نوع شکل موجی رو به dc تبدیل میکنه ولی این مدار که اینجوری نیست ؟

کاربر فعال
    تشکر شده 32 بار در 27 پست

با سلام شما باید با میکرو ولتاژ بار به صورت true rms اندازه گیری کنید به آی سی جدا هم نیازی نیست،برای این منظور شما نباید ولتاژ را یکسو کنید فقط کافیه ac را تضعیف کنید سپس با یک ولتاژ dc جمع کنید تا قسمت منفی حذف بشه و بعد به adc بدید و با فرمول true rms محاسبه کنید

15. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    نام
    محسن فنودی
    تشکر شده 11 بار در 9 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط zavar نمایش پست ها
    با سلام شما باید با میکرو ولتاژ بار به صورت true rms اندازه گیری کنید به آی سی جدا هم نیازی نیست،برای این منظور شما نباید ولتاژ را یکسو کنید فقط کافیه ac را تضعیف کنید سپس با یک ولتاژ dc جمع کنید تا قسمت منفی حذف بشه و بعد به adc بدید و با فرمول true rms محاسبه کنید
    متشکرم لطفا فرمول یا رابطه True RMS رو کسی میدونه به من بگه ؟

کاربر فعال
    تشکر شده 32 بار در 27 پست

از اسمش مشخصه Root mean square یعنی ريشه دوم ميانگين حسابى توانهاى دوم
    شما باید نمونه ها را به توان 2 برسانید سپس از انها میانگین بگیرید و بعد ریشه دوم آن را محاسبه کنید هر چه مقدار نمونه ها بیشتر باشد مفدار محاسبه شده به عدد واقعی نزدیک تر خواهد بود

18. تشکرها از این نوشته :