NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3590 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: استاندارد طراح و تحليلگر مدارات ميكروكنترلر خانواده arm

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

پیش فرض استاندارد طراح و تحليلگر مدارات ميكروكنترلر خانواده arm

با سلام
    دوره های آموزشی فنی حرفه ای که در مراکز فنی حرفه ای و آموزشگاه های آزاد برگزار می شود بر اساس یک استاندارد که قبلا تدوین شده می باشد(حالا بماند که در عمل چقدر از این سرفصل های استاندارد تدریس می شود)
    میکروکنترلر ARM نیز دارای استاندارد می باشد که فایل این استاندارد را ضمیمه کرده ام و به طور خلاصه سرفصل آن بدین صورت می باشد:
    - كارها
    1- بكارگيري ماژول هاي داخلي ميكروكنترلر ARM
    2- تنظيم و كنترل واحد GPIO و Interrupt
    3- پردازش سيگنال هاي آنالوگ با استفاده از واحد ADC
    4- كنترل دستگاه هاي جانبي با استفاده از واحد UART
    5- تنظيم و استفاده از واحد Timer و PWM
    6- كنترل دستگاه هاي جانبي با استفاده از واحد SPI و I2C
    7- بكارگيري اصول EMC و حذف نويز
    8- بكارگيري امكانات پيشرفته ي سري ARM7 ، Cortex-M3 ، ARM9 ،ARM11
    9- استفاده از كامپايلر ها و كار با انواع پروگرامر

ضمن مطالعه این سرفصل لطفا نظرات خود را هم بفرمایید ....
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

2. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

5. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

این استاندارد و سرفصل اکثریت مطالب را پوشش داده است و کامل می باشد.
    نظرات و پیشنهادات من به عنوان اصلاحات پیشنهادی در استاندارد طراح و تحليلگر مدارات ميكروكنترلر خانواده ARM :
    کد استاندارد: 0-32/33/1/1
    - پریفرالهای MCPWM و QEM در میکروی lpc اشاره نشده است.
    - استفاده از کتابخانه RL کيل که شامل usb، Eternet ، can، Flash FS و RTX است اشاره ای نشده است.
    - واحد DMA اشاره شده است ولی جزييات بيشتر DMA مشخص نشده است که شامل :
    Mem-Mem , Mem-Peripheral , Peripheral –Mem or Peripheral-Periphera می باشد.
    - استفاده از System Tick Time اشاره نشده است.
    - استفاده از Repetitive Interrupt Timer(RIT) اشاره نشده است.
    - استفاده از واحد ساعت داخلي RTC اشاره نشده است.
    - در قسمت مهارت در جایی به نحوه دیکد کردن فرمت تصویری و نمایش روی TFTLCD اشاره نشده در حالی که این یک کار کاربردی می باشد.
    - میکروکنترلرهای STM32 نیز از سری میکروکنترلرهای ARM شرکت ST Electronics است که به دلیل قیمت پایین تر و قابلت های بالا به سرعت در حال فراگیر شدن است در حالی که هیچ اشاره ای به این سری از این میکروها نشده است.
    - اشاره ای به تفاوت میکروهای سری ARM7 و ARM CORTEX M3 نشده است(ذکر شده : تفاوت ميكروكنترلر هاي ARM). همان طور که می دانید میکروهای دسته ARM7 قدیمی و تقریبا از رده خارج است و سری ARM CORTEX M3 و ARM CORTEX M4 جایگزین آن هستند. از این سری کورتکس می توان به میکروهای lpc1768 و lpc1788 و stm32f103 و stm32f105 و stm32f107 و stm32f407 و... اشاره کرد. پس بهتر است این مورد هم در استاندارد در نظر گرفته شود تا این استاندارد به روز باشد.
    - جزییات کار با USB مشخص نشده است که شامل USB Dvice و USB Host می باشد. و هر کدام کلاس های کاری خود را دارند که شامل CDC ، HID ، MSC و ADC می باشد.
    - اصول عملكرد صفحات لمسي (Touch Screen) آورده شده است ولی در قسمت آنالوگ به دیجیتال. در حالی که با آی سی های دیگری می توان از طریق gpio و spi (آی سی ADS7843 و TSC2046) خواندن موقعیت لمس شده را انجام داد.
    - از موارد کاربردی که می توان در قسمت مهارت اضافه کرد کار با دوربین OV7670 با قابلیت اتصال به میکروکنترلرها می باشد.
    - در قسمت پورت سریال، کار با پروتکل RS485 اشاره نشده ولی در تجهیزات آی سی آن : ADM485 ذکر شده است.
    - و همين طور، کار با ARM9 و ARM11 که ديگر ميکرو نيست، پردازنده است و براي خودش يک مقوله تخصصي مجزاست و البته زير مجموعه همين ARM . در اینجا فقط اشاره شده و جزییات بیشتر آن که مفصل هم هست اشاره نشده است. البته ذکر سری ARM Cortex A8 و .. هم ضروری است.
    - و برای من سوال است که چه لزومي داشت کار با لب ويو براي کار با پورت سريال در اينجا آورده شود و جزو استاندارد ذکر شود؟ در حالی که این لب ويو درست است که نرم افزار کاربردی است ولی مقوله مجزاییست که در استاندارد خود ذکر شده.

7. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال sarab1 آواتار ها
    تشکر شده 172 بار در 100 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mzarkoob نمایش پست ها
    نظرات و پیشنهادات من :
    اصلاحات پیشنهادی در استاندارد طراح و تحليلگر مدارات ميكروكنترلر خانواده ARM :
    کد استاندارد: 0-32/33/1/1
    - پریفرالهای MCPWM و QEM در میکروی lpc اشاره نشده است.
    - استفاده از کتابخانه RL کيل که شامل usb، Eternet ، can، Flash FS و RTX است اشاره ای نشده است.
    - واحد DMA اشاره شده است ولی جزييات بيشتر DMA مشخص نشده است که شامل :
    Mem-Mem , Mem-Peripheral , Peripheral –Mem or Peripheral-Periphera می باشد.
    - استفاده از System Tick Time اشاره نشده است.
    - استفاده از Repetitive Interrupt Timer(RIT) اشاره نشده است.
    - استفاده از واحد ساعت داخلي RTC اشاره نشده است.
    - در قسمت مهارت در جایی به نحوه دیکد کردن فرمت تصویری و نمایش روی TFTLCD اشاره نشده در حالی که این یک کار کاربردی می باشد.
    - میکروکنترلرهای STM32 نیز از سری میکروکنترلرهای ARM شرکت ST Electronics است که به دلیل قیمت پایین تر و قابلت های بالا به سرعت در حال فراگیر شدن است در حالی که هیچ اشاره ای به این سری از این میکروها نشده است.
    - اشاره ای به تفاوت میکروهای سری ARM7 و ARM CORTEX M3 نشده است. همان طور که می دانید میکروهای دسته ARM7 قدیمی و تقریبا از رده خارج است و سری ARM CORTEX M3 و ARM CORTEX M4 جایگزین آن هستند. از این سری کورتکس می توان به میکروهای lpc1768 و lpc1788 و stm32f103 و stm32f105 و stm32f107 و stm32f407 و... اشاره کرد. پس بهتر است این مورد هم در استاندارد در نظر گرفته شود تا این استاندارد به روز باشد.
    - جزییات کار با USB مشخص نشده است که شامل USB Dvice و USB Host می باشد. و هر کدام کلاس های کاری خود را دارند که شامل CDC ، HID ، MSC و ADC می باشد.
    - اصول عملكرد صفحات لمسي (Touch Screen) آورده شده است ولی در قسمت آنالوگ به دیجیتال. در حالی که با آی سی های دیگری می توان از طریق gpio و spi (آی سی ADS7843 و TSC2046) خواندن موقعیت لمس شده را انجام داد.
    - از موارد کاربردی که می توان در قسمت مهارت اضافه کرد کار با دوربین OV7670 با قابلیت اتصال به میکروکنترلرها می باشد.
    - در قسمت پورت سریال، کار با پروتکل RS485 اشاره نشده ولی در تجهیزات آی سی آن : ADM485 ذکر شده است.
    - و همين طور، کار با ARM9 و ARM11 که ديگر ميکرو نيست، پردازنده است و براي خودش يک مقوله تخصصي مجزاست و البته زير مجموعه همين ARM . در اینجا فقط اشاره شده و جزییات بیشتر آن که مفصل هم هست اشاره نشده است. البته ذکر سری ARM Cortex A8 و .. هم ضروری است.
    - و برای من سوال است که چه لزومي داشت کار با لب ويو براي کار با پورت سريال در اينجا آورده شود و جزو استاندارد ذکر شود؟ در حالی که این لب ويو درست است که نرم افزار کاربردی است ولی مقوله مجزاییست که در استاندارد خود ذکر شده.
    خسته نباشی مهندس . دیدم کسی نظری نداده گفتم یه چیزی بنویسم
    یعنی شما همه این موارد رو در فیلم های آموزشی به طور کامل رعایت کردید؟
    البته من که فیلم شما رو گرفته بودم قبلا ! و الان همه میخواهم نسخه تکمیلی رو هم بگیرم راضی بودم

9. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط sarab1 نمایش پست ها
    خسته نباشی مهندس . دیدم کسی نظری نداده گفتم یه چیزی بنویسم
    یعنی شما همه این موارد رو در فیلم های آموزشی به طور کامل رعایت کردید؟
    البته من که فیلم شما رو گرفته بودم قبلا ! و الان همه میخواهم نسخه تکمیلی رو هم بگیرم راضی بودم
    سلام
    این استاندارد برای یک دوره 300 ساعته طراحی شده و مطالب بسیار زیادی را شامل می شود و یک قسمت آن بحث مهارت است که فلان کار را باید انجام دهند که با استفاده از مطالب تئوری هست که در قسمت دانش گفته می شود.
    بحث :
    بكارگيري امكانات پيشرفته ي سري arm9 ،arm11 که در فیلم لینوکس و کوبی برد می باشد و مقوله مجزاییست
    اکثر موارد گفته شده و البته موارد معدودی هم مجال نبوده و البته مواردی هم (
    که در پیشنهادات گفتم) اضافه گفته شده نسبت به سرفصل استاندارد!

11. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    نام
    محمد رضا بیگی
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

Thumbs up

سلام
    این استاندارد توسط بنده نوشته شده است
    و سر فصل آن مطابق با امکانات موجود در کارگاه نوشته شده است
    با توجه به اینکه ما هیچ برد آموزشی برای این منظور نداشتیم، مجبور شدیم
    تا مدل lpc2138 را که در نرم افزار پروتئوس قابل شبیه سازی است، انتخاب نماییم.

در ضمن با توجه به اینکه در دوره های فنی و حرفه ای رنج سنی افراد (اختلاف سنی آنها)
    خیلی زیاد است (گاهی اوقات 40 سال!) و نیز سطح علمی آنها بسیار متفاوت است
    نمی توان استانداردی با پیچیدگی زیاد نوشت تا همه بتوانند در کلاس شرکت نمایند و
    مربیان شهرستانها هم که امکانات کمتری دارند، بتوانند آن را اجرا کنند

با توجه به زمان موجود، 300 ساعت برای سرفصل ها کم هم است و تمامی سر فصل ها
    در اولین دوره ی این استاندارد که در کارگاه الکترونیک مشیریه تهران برای اولین بار در ایران
    برگزار شد، تمامی سر فصل ها تدریس گردید.

ویرایش توسط KHM : 31-05-2014 در ساعت 23:17

13. تشکرها از این نوشته :