NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3672 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از 41 به 58 از 58

موضوع: مفاهیم پایه مفید برای شروع فعالیت در زمینه الکترونیک

کاربر علاقه مند HGH آواتار ها
    تشکر شده 13 بار در 11 پست

سلام
    چه خبر دوستان ؟!!
    چی شد تعطیلات اینجا رو هم تعطیل کرد!!!
    همچنان منتظر راهنمایی دوستان هستیم!!!!!!!!!!!!!!!!!

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط HGH نمایش پست ها
    منم خودم به شخصه با شما موافقم که از الان باید شروع کرد ولی می خوام بدونم که تخصصی روی هر کدوم کار کردن چه مواردی رو در اول نیاز داره و چه ثمراتی رو می تونه در بر داشته باشه !!!
    دوست عزیز سوالتون هر طوری به اون نیگاه کنیم کلی هست چون واقعا الکترونیک گسترده است
    ولی یه الکترونیکی برای ابتدا باید مواردی مانند
    1- شناخت قطعات الکترونیک و کابردهای اون ( مقاومت ، خازن ، سلف ، دیود و.... )
    2- شناخت فطعات سوئیچ ( ترانزیستورهای دوقطبی و ماسفت و تریستور و ترایاک و ....)
    3- شناخت ای سی های TTl , Cmos ( بررسی مدارت و به خاطر سپردن پارت نامبر بعضی از اونا )
    4- کار و یادگیری یکی از میکروکنترلر های موجود در بازار ( انتخاب یه میکروی به روز و کار امد نیازی به میکروکنترلر خیلی به روز نیست و از همه مهمتر منبع برای یادگیری اون موجود باشه )
    5- کار با نرم افزارهای طراحی پشت فیبر
    6- کار با نرم افزارهای شبیه سازی مدارات انالوگ و دیجیتال
    7- شناخت سنسور و ماژول های بازار(صرفا تحقیق به صرف اینکه این ماژول ها و سنسور ها وجود داره تا در پروژه ها کارتون اسون بشه )
    8- مهمتر از همه خوندن کتابهای معروف و کار امد این رشته
    9- علاقه شدید و صبر زیاد
    مواردی که در بالا اشاره همه میدونن ولی تقریبا برای الکترونیکی شدن لازمه ولی شما باید تمامی موارد بالا را پیش خودتون داشته باشید و بعد از اون به کار کردن و تخصصی کار کردن روی بیاورید اینها لازمه یه الکترونیکی شدن هست . با فراگیری موارد بالا ذهن شما اماده می شود و میتونید به موقعش جهت و راه خودتون را انتخاب کنید پس فعلا به موارد بالا اتکا کنید .
    موفق و پیروز باشید

5. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط Ma3ood نمایش پست ها
    دوست عزیز سوالتون هر طوری به اون نیگاه کنیم کلی هست چون واقعا الکترونیک گسترده است
    ولی یه الکترونیکی برای ابتدا باید مواردی مانند
    1- شناخت قطعات الکترونیک و کابردهای اون ( مقاومت ، خازن ، سلف ، دیود و.... )
    2- شناخت فطعات سوئیچ ( ترانزیستورهای دوقطبی و ماسفت و تریستور و ترایاک و ....)
    3- شناخت ای سی های TTl , Cmos ( بررسی مدارت و به خاطر سپردن پارت نامبر بعضی از اونا )
    4- کار و یادگیری یکی از میکروکنترلر های موجود در بازار ( انتخاب یه میکروی به روز و کار امد نیازی به میکروکنترلر خیلی به روز نیست و از همه مهمتر منبع برای یادگیری اون موجود باشه )
    7- شناخت سنسور و ماژول های بازار(صرفا تحقیق به صرف اینکه این ماژول ها و سنسور ها وجود داره تا در پروژه ها کارتون اسون بشه )
    9- علاقه شدید و صبر زیاد
    مواردی که در بالا اشاره همه میدونن ولی تقریبا برای الکترونیکی شدن لازمه ولی شما باید تمامی موارد بالا را پیش خودتون داشته باشید و بعد از اون به کار کردن و تخصصی کار کردن روی بیاورید اینها لازمه یه الکترونیکی شدن هست . با فراگیری موارد بالا ذهن شما اماده می شود و میتونید به موقعش جهت و راه خودتون را انتخاب کنید پس فعلا به موارد بالا اتکا کنید .
    موفق و پیروز باشید
    سلام
    ممنون از حوصله تون در پاسخ گویی
    اینو می گن یه جواب مشتی!!
    حالا یه ذره جزئی ترش کنیم !!
    از 1و2 که سوال ندارم ولی 3-
    مثلا به نظر شما کدوما؟(من که نمی دونم!!)
    برای 4-
    نظر شما رو کدوم هاست ؟چرا؟
    5-
    نظر شما رو کدوم نرم افزاره؟؟(من که فقط Proteus رو شروع کردم یادگیری آیا خوبه؟)
    کدوم نرم افزار ها خوبه آیا آموزشی براش در دسترس دارید؟
    مثلا کدوما ؟
    آقا ممنون فراوون!!!!

7. تشکرها از این نوشته :

نام
    مسعود

سلام مجدد
    - مورد سوم : ای سی هایی منطقی ( and,nand,or,xor,not,...) ای سی های بافر ، شیفت رجیستر ، مالتی پلکسر ، دی مالکتی پلکسرها ، مبدل های BCD , hex ، ای سی های مبدل ADC ,DCA , ای سی های سوئیچ و . . . پارت نامبر خاصی نمیشه نام برد چون خیلی زیاده منظور بیشتر کاربرهایی این نوع ای سی ها چون در بعضی موارد خیلی کارها را می تونه اسون کنه
    - مورد چهارم : در ابتدا میتونید میکروکنترلر های AVR سپس میکروکنترلر سطح بالایی مانند AT91SAM (البته دوستان شاید بگویند از همون ابتدا بروید و با میکروکنترلر های NXP مانند انواع LPC ها کار بکنید ولی من زود زود لازم نمی بینم )
    - مورد پنجم : بهترین نرم افزار های protel dxp , eagle
    - مورد ششم : نرم افزارهای معروفی مانند proteus برای مدارات دیجیتال و
    Orcad برای مدارات انالوگ، شما کافیه یه سرچ کوچولو برای اموزش این نرم افزار ها در موتور های سرچ بزنید فیلم و جزوه برای اینها فراوان هست
    - موردهشتم : فعلا حضور ذهن ندارم در اولین فرصت واستون مینویسم اسم دقیقشونو

موفق باشید

9. تشکرها از این نوشته :

HGH

سلام
    دوستان کس دیگه ای نظر نداشت؟
    منتظر بقیه هستم!!
    آقایون اگه برگردید ترم اول دانشگاه دوست دارید دنبال چی برید؟(اینم یه سوال خوشگل می خوام جواب ها هم خوشگل و از ته دل باشه!!)

11. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی raminrayat آواتار ها
    نام
    رامین چمن ارا
    تشکر شده 608 بار در 256 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hgh نمایش پست ها
    سلام
    دوستان کس دیگه ای نظر نداشت؟
    منتظر بقیه هستم!!
    آقایون اگه برگردید ترم اول دانشگاه دوست دارید دنبال چی برید؟(اینم یه سوال خوشگل می خوام جواب ها هم خوشگل و از ته دل باشه!!)
    اول از همه دانشگاه انصراف میدادم چون تو دانشگاه ما که اسمشو نمیگم در حق ما دانشجویان برق ظلم بی حدو اندازه ای شد
    جز فصل یک از درس کنترل خطی هیچ درس دیگه ای که یه مهندس برق باید بدونه و حتی توی کنکور ارشد لازمش داریم تو چارت درسی نبود
    نه ریاضی مهندسی نه ........... ای بابا گذشته ها گذشته .اما اگه برمیگشتم همون زمونو همون دانشگاه
    میرفتم دنبال یادگیری plc زیمنس تا غول اخرش
    و بعد میرفتم دنبال برنامه نویسی به زبان سی واسه arm که خیلی دیر به فکرش افتادم
    اینم حرف دل

------------
    یادم رفته بود .جناب doloop بحث خدمت رو یادم انداختن.حتما بعد از کاردانی میرفتم خدمتو بعدش کارشناسی میخوندم .اینطوری الان 150 درصد سر کار بودم
    با این حال این مسیری که از اول توش قدم گذاشتمو تاحالا هم دارم ادامش میدم جزئ چیزایی بود که ارزوشو داشتم و ازین بابت واقعا خداروشکر میکنم.
    ویرایش توسط raminrayat : 29-03-2014 در ساعت 08:56

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما raminrayat برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

سلام

منم بعد از دیپلم میرفتم خدمت و بعد از خدمت به فکر ادامه تحصیل میافتادم

ولی بازم بعد از خدمت همین راه رو میرفتم
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

15. تشکرها از این نوشته :

HGH

سلام دوستان
    بقیه نمی خوان منت بزارن منو راهنمایی کنن؟؟؟؟؟
    منتظرم؟!!!

17. تشکرها از این نوشته :

Banned
    نام
    صادق علی بخشی
    تشکر شده 1,276 بار در 702 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط HGH نمایش پست ها
    سلام دوستان
    بقیه نمی خوان منت بزارن منو راهنمایی کنن؟؟؟؟؟
    منتظرم؟!!!

شما منتظر معجزه هستید؟
    این هم راهنمایی کردن بچه ها باز منتظر راهنمایی هستید؟
    یه قدم بردارید بعد دنبال راهنمایی بیشتر بگردید

19. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما sadeghbakhshi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال processor آواتار ها
    نام
    محمد صداقتی
    تشکر شده 262 بار در 120 پست

سلام
    نظرات دوستان رو خوندم در مورد همه چی کار تحصیل و خدمت راهنمایی کردن
    پس دوست من سریع تر تصمیم خودت رو بگیر و راه زندگیتو مشخص کن
    توصیه من
    این رشته رو دوست داری 1-اگه اهل درس خوندنی تا میتونی کتاب بخون رو علم روز رو یاد بگیر 2-اگه اهل درس نیستی سعی کن بزنی تو کار و تجربی یاد بگیر از پروژه های ساده شروع کن
    به این رشته علاقه نداری : هر چه زودتر راهتو تغییر بده چون نمیخوام بگم برق بخصوص الکترونیک وسخته اما بدون عامل مهمی که بچه ها رو تو این راه نگه داشته علاقه است
    اگه به فارغ التحصیل های این رشته نگاه کنی میبینی افراد انگشت شماری دارن متناسب با تحصیلشون کار می کنند

موفق باشی
    یا علی

21. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما processor برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط sadeghbakhshi نمایش پست ها

شما منتظر معجزه هستید؟
    این هم راهنمایی کردن بچه ها باز منتظر راهنمایی هستید؟
    یه قدم بردارید بعد دنبال راهنمایی بیشتر بگردید
    دوستان راهنمایی کردن به شدت متشکرشون هستم ولی فکر نمی کنم نیازی باشه این بحث تعطیل بشه !!
    همیشه چندتا عقل بهتر از یکی کار میکنه و یه مثل هست که میگه هر سری رو یه عقلیه!!
    و نظر هر کس می تونه مکمل دیگران باشه و حتی تکرار مطالب می تونه تاکید دوستان بر یک موضوع رو برسونه !!
    این که از همه کمک می خوام دلیلی بر این نیست که شروع نکردم اتفاقا دارم کار می کنم ولی گاهی یه سری نظرات می تونه کمک خوبی برای ادامه دادن باشه نه شروع کردن!!
    ویرایش توسط HGH : 04-04-2014 در ساعت 02:21

23. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما HGH برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مسعود

بحث خوبی هستش ولی باید اینو در نظر بگیرید برای شروع در این رشته مقدماتش تقریبا یکسان هست و اطلاعات عمومی باید داشته باشید ، از نظرات همه دوستان هم اگه شما جمع بندی کنید تشابه زیاد پیدا میکنید
    ولی اینو بدونید فارغ التخصیلهای این رشته در این چند ساله فوق العاده زیاد شدن و کلی بیسواد الکترونیک تحویل جامعه شده که از این تعداد افراد انگشت شماری روبه حرفه ای شدن و کار کردن در این رشته میاورند ، چون در بیشتر شهرستانها و شهرها امکانات لازم ، محیط و نداشتن مهارت پیدا کردن نیازهای اون شهر با توجه به رشته شون وجود داره و در دانشگاه هم درسهایی مانند کارافرینی فقط برای دریافت یه نمره خوب درس داده شده و اصلا وجه عملی نداشتند .
    پس بدونید این رشته جز رشته های جا افتاده در کشور نیست در نتیجه کارتون دشواره و موندن در این رشته هم بیشتر علاقه هست و اکثرا اقایون با سابقه هم به کار تدریس در این رشته مشغول میشن چون بازارش واقعا جای کار داره و نیاز به کارافرینی
    پس اگه مصمم هستید گام محکم بردارید و شروع کنید . . .

25. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

Icon2008 گزارش عمل کرد و درخواست دوباره

سلام به دوستان ایران میکرویی
    دوستان اومدم یه گزارش عمل کرد بدم و ببینم در یه موضوع چه باید بکنم!1
    اول گزارشه : من برای شروع از کتاب مبانی الکترونیک آقای میر عشقی استفاده کردم یه سه فصل رو ازش مطالعه کردم عالی بود (لااقل برا ما)و برای تحلیل مدار هم از کتاب ((تحلیل و طراحی مدار های الکترونیک )) آقای مهندس تقی شفعی شروع کردم بعد نیست یه خورده فهمش برام سخته (خب تازه کاریه )که چون گروه همه با هم مشارکت دارند و بحث می کنیم پیشرفت خوبی در این موضوع داشتیم!!!
    حالا بریم برای درخواست راهنمایی !!
    دوستان یه منبع برای یاد گیری برنامه نویسی برا میکرو پیشنهاد بدید و البته قبل از اون اگه بشه دوستان راهنمایی کنن که برای میکرو کدوم زبان بهتره و در این زمینه جای پیشرفت بهتری داره !!
    البته دوستان من یه مورد دارم اونم این که کار با چه میکرویی بهتره؟ اگه دراین باره هم ما رو راهنمایی کنید ممنون میشم واگه انواع میکرو های پر کاربرد رو معرفی کنید ویه توضیح مختصر درباره ی هر کدوم بدید هم خیلی بهتر !!
    دوستانی این مورد آخریه رو همه تون یا اکثرتون می تونید جواب بدید (هر کدوم تو یکی از این ها حرفه ای و متخصصید ) پس منتظر هستم

27. تشکرها از این نوشته :

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

اول از میکرو avr مدل atmega16 شروع کنید. بعد وقتی وارد شدیدو چندتا پروژه با اون انجام دادید، برید سراغ arm حالا یا lpc1768 یا stm32f103. میتونید قبل از رفتن به سراغ arm مقداری با میکروهای PIC هم کار کنید. شاید روزی به دردتون خورد. چون میکروهای PIC در مقایسه با AVR در برابر نویز مقاوم ترند.

در مورد زبان برنامه نویسی هم اگه از همون اول با زبان C شروع کنید، دیگه بعدا برای کار با ARM راحتتر جلو میفتید.

در مورد منبع آموزشی AVR هم لازم نیست کتاب بخرید، تو اینترنت PDFهای خوب و کاربردی وجود داره.

29. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما sobhan537 برای ارسال این پست سودمند:

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

البته دوستان من یه مورد دارم اونم این که کار با چه میکرویی بهتره؟ اگه دراین باره هم ما رو راهنمایی کنید ممنون میشم واگه انواع میکرو های پر کاربرد رو معرفی کنید ویه توضیح مختصر درباره ی هر کدوم بدید هم خیلی بهتر !!
    دوستانی این مورد آخریه رو همه تون یا اکثرتون می تونید جواب بدید (هر کدوم تو یکی از این ها حرفه ای و متخصصید ) پس منتظر هستم
    سلام.
    همه میکروها خوب هستن حالا بنا به موقعیتهای مختلف ازشون استفاده میشود.من هم با نظر بالایی کاملا موافقم البته اگر براتون سنگین نیست همون اول هم می تونید برید سراغ arm . برای زبان برنامه نویسی هم حتما از C شروع کنید.

31. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما dariush_ab برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال amiray آواتار ها
    نام
    عباس یکانلو
    تشکر شده 360 بار در 187 پست

منم با نظر اقای sobhan537 کاملا موافقم بخصوص این که حتما روی سی کار کنین.
    من به شما توصیه میکنم از مجلات خارجی هم استفاده کنین هم برای یادگیری پروژه های جدید و هم ایده گرفتن. که اگه بیشتر علاقه به کار عملی دارین مجلات الکتور(elector) و EPE خوبه و توشون تو هر سطحی مطلب پیدا میشه. زبانتون هم تقویت میشه. و اگه بیشتر علاقه به تیوری دارین میتونین از مقالات IEEE استفاده کنین.
    اینم بگم که اگه ترم یک هستین به نظر من خوب نیست از کتاب میرعشقی و... استفاده کنین چون این کتاب برای الکترونیک 1 هست و بعدا دو سه ترم بعد تو دانشگاه میخونیدش. و در ضمن شما پیشنیاز هاشو هم ندارین مثل مدار1 و ... که به مشکل برمیخورید جلوتر هاش.
    من پیشنهادم فقط و فقط اینه که روی میکرو کار کنین.
    موفق باشید.

33. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما amiray برای ارسال این پست سودمند:

سلام
    خوبید دوستان
    خب اگه کتاب میر عشقی رو نخونیم چه کنیم ؟
    اخه همه اش رو که فهمیدیم !!
    گفتم ما می خوایم از کلاس جلو تر پیش بریم یعنی بعد به مشکل می خوریم ؟

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

الان که ترم های اول هستی، شوق و ذوق داری، و به فکر درس خوندن و معدل و ... هستی. اما وقتی که به ترم های بالاتر میری کم کم درسها سنگین میشه و استادهای عقده ای و ناجور گیرت میاد و فقط میگی خداکنه که پاس بشم!! مثل استاد الکترومغناطیس ما که 7 تا کتاب به عنوان منبع امتحانی معرفی کرده بود! و در آخر هم معلوم نبود از چی سوال آورده بود! فکر کنم از کنکور دکتری سوال آورده بود!! البته من درس رو حذف کردم
    ویرایش توسط sobhan537 : 09-04-2014 در ساعت 13:02

36. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sobhan537 برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123